Pikapüstü Karavan Mağduru cengo1965

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan cengo1965 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 130
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 123,410
Ynt: Pikapüstü Karavan Mağduru cengo1965

supergezgin' Alıntı:
Dernekler size bir şey vermeyecek. Örnek olarak ÖTV'nin kaldırılmasında siz kendi açınızdan veya diğer karavancılar açısından bir yarar görüyorsanız gerek bireysel gerek kurumsal çaba harcamanız gerekiyor. Bunu bir dernek çatısı altında yapsanız bireysele göre daha etkin olur.
Ama sadece bir fayda sağlamak amacıyla üye olacaksanız hiç gerek yok üye olmanızın bir amacı yok demektir. Zira bu dernekler hobi dernekleridir, üyelerine maddi menfaat sağlayan ticari kuruluşlar değil. Bu yüzden derneklerden bir fayda sağlamasını beklemeyin, sizin derneğe ne vereceğinizin değerlendirmesini yapmanız bence daha anlamlı olur.
Onlarca yıl çalıştığınız derneklerden sanırım bu yüzden pek bir yarar görememişsinizdir.

Konuyu nereye getirdiğinizi hayretle ve esefle izliyorum desem?

Çalıştığım derneklere ne tür katkılarda bulunduğumu buraya yazmayacağım. Hem yeri burası değil, hem anlamı yok. Neler yaptığımı görmek isteyen internet üzerinde basit bir araştırmayla bulur. Çok üşenen varsa, avatarımın altındaki linke tıklayıp doğrudan kaynağından ulaşır.

Derneklerin üyelerine ver(mey)eceği şeyler konusunda sizin sıraladığınız konuları, pek çok derneğin klasik sorumluluktan kaçma bahaneleri olarak görüyorum. Hobi amaçlı da olsa, dernekler birer sivil toplum kuruluşlarıdır. Daha açık bir ifadeyle örgütlenme çatısıdır. Üyelerinin yasa koyucu ve yürütücü karşısında sözkonusu "hobi" ile ilgili haklarını savunmak için katkı sağlamayacaksa insanlar böyle bir çatı altında örgütlenmek için neden ihtiyaç duysun? Burası (gezenbilir) veya benzeri sanal ortamlar, ortak hobiyle ilgili paylaşımlar ve genel amaçlı muhabbetler için zaten ihtiyacı fazlasıyla görüyor. O zaman örgütlenmeler neden var? Kim o örgütlenmeye neden üye olsun?

Etiketler

Bekir bey,
Konuyu tartışmak amacıyla değil sadece sizin görüşünüze karşı olarak görüşümü beyan ettim. Tabii ki kimin ne yaptığının öncelikle kendisi bilir. Bunu sorgulamayı asla düşünmedim. Sadece kişisel fikrimi beyan ettim. Özellikle bir arkadaşımızın yaşadığı sıkıntıyı dile getirdiği bu konu başlığı altında tartışma açmayı hiç düşünmedim.
Saygılarımla
Erdal Ötügen

Sayın Karavan Dostları,Bu konuyu bu bölümde başlatan ben oldum, kusura bakmayın.Bu sorumu sorarken , birlikteliğin önemini vurgulamak istemiştim. Bir sonuca ulaşabiliriz diye düşündüm ama :( Güzel ülkemde 866 kişiden 1 kişi dernek üyesi iken ( Bu derneklerin de büyük çoğunluğu cami yaptırma ve okul koruma derneği) , Almanya ve Fransada bu sayı 40 kişi / 1 dernek. (Kaynak Ankara Ticaret Odası 2004-10-10 sayılı raporu)Ben , 2 yıl öncemalum karavan üreticilerinden birine yapılması için teslim ettiğim karavanımı , aylar sonra parasını ödediğim halde, karavan derneği üyelerinin devreye girmesi ile bir çok eksiği ile zorla alabilmiştim. Bu odayı açan cengo1965 (K.Cenk) arkadaşımızıda rahatsız etmemek adına, bu konuda tartışmamızı
http://www.gezenbilir.com/index.phptopic=85186.0 veya
http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=84107.0 topiginde sürdürebilirsek yararlı olur.
Saygılarımla
Bülent Koçoğlu
Türkiye Kamp Karavan Derneği veAsya Kamp Karavan Derneği üyesi

supergezgin' Alıntı:
Bekir bey,
Konuyu tartışmak amacıyla değil sadece sizin görüşünüze karşı olarak görüşümü beyan ettim. Tabii ki kimin ne yaptığının öncelikle kendisi bilir. Bunu sorgulamayı asla düşünmedim. Sadece kişisel fikrimi beyan ettim. Özellikle bir arkadaşımızın yaşadığı sıkıntıyı dile getirdiği bu konu başlığı altında tartışma açmayı hiç düşünmedim.
Saygılarımla
Erdal Ötügen

Sorun değil. Ben bu tür tartışmaların bir yere vardığını da görmedim zaten. Bu yüzden devam ettirmeye de niyetim yok. Boşverin. İsteyen istediği derneğe üye olsun. Ben kendi doğru bildiğim yollarda tek başıma Don Kişot'luğa her halükarda devam ediyorum zaten. Adım çıkmış "müzmin muhalif"e, inmez "uyumlu müellif"e ;D ;D ;D

Cenk Bey, geçmiş olsun. Karavanınızı bir kampta görmüş ve çok benemiştim, nazar değimiş.

Konu biraz dağılmış ancak size şunu sormak istiyorum. Ne yaptınız, karavanı hala kullanıyor musunuz? Size karavanı satan Sally'ye başvurdunuz mu, sonuç ne oldu??

Cenk bey başınıza gelen olaya inanın cok üzüldüm.Ben,dede nissan sss var ben karavan olayında tam bi acemiyim 1,5.2 yıldır bu sitede dolaşıyorum bende arabama sizin gibi bi model düşünmüştüm ama daha geniş daha yaşamsal alanları olan,lardan olsun diye vazgectim fakat inanın hic aklıma gelmedi sizin başınıza gelenler sayenizde direkden döndüm tekrar gecmiş olsun yapan firmayla ne yaptınız merak ettim saygılarımla

Sonuç !

Pino ve sally karavan CE belgeli üretim ve TIP belgesi almışmıdır, üretimi artık bu yöndemidir...

merhabalaR...bU pİCKUP ÜSTÜ KARAVAN SORUNU NETLEŞTİ Mİ ACABA ? ŞİMDİDDEN TEŞEKKÜRLER...

Ynt: Pikapüstü Karavan Mağduru Cengo1965

Selamlar

konu Acliali Epey Olmus
davalarin Sonucları Ne Durumda, Yönetmelikte Değişiklik Oldumu
bubaşlık Altından Mağdur Olan Arkadaş Son Durum Bilgilendirmesi Yaparsa İyi Olur...

pino karavan pikapüstü için tip onay almış galiba,sitesinde var

Eger sorun cozulmusse cok guzel bir haber fakat sitedeki Tip Onay belgesi genel bir belgeye benziyor.

Arkadaşlar çekme karavanlardaki tip onay belgesi muhabbeti yıllardır sürüyor ve biz her defasında tip onay belgesi olmayan bir çekme karavanı kesinlikle almayın demekten bıkmadık usanmadık.
Yerli karavan üreticileri muhakkak bu sayfaları takip ediyorlardır.Etmeyen yerli üretici varsa kendisi için üzüntü duyarım doğrusu.Eğer bir yerli üreticinin ürettiği bir model için geçerli tip onay belgesi var ise ve bu belge trafik ruhsat tarafından geçerli kabul edilip alan arkadaş ayrı plaka ve ruhsat çıkartabilecek ise üretici firmalar var olan belgesini burada bizimle paylaşsınlar.Böylece geçerli belgesi olan firma da öne çıksın ve reklamı olsun.
Buyrun belgenizi yayınlayın ve bizde bu muhabbete son verelim.Benim şimdiye kadar bildiğim tip onay belgesi olan bir üretici yok.Var ise açıklasın ve bu belge ile ruhsat alındığını bize göstersin kendi adıma mahçup olayım helal olsun diyeyim olan firmayı övelim kollayalım.
Arkadaşlar çekme karavan almaya heveslenen karavansever dostlar: tip onay belgesi olmadan çekme karavan kullanmayın.Arabanın plakasının aynısını karavana asıp gezerek kendinizi kandırmayın.Başınıza gelecek ilk kazada yanarsınız.Suçlu duruma düşersiniz.

Daha önce de defalarca yazdım yine tekrar ediyorum:Tip onay belgesi olmayan karavan merdiven altı üretim hükmündedir.Almayın almaya heveslenmeyin arkadaşlar.Her geziye çıktığınızda acaba trafik polisi ile karşılaşırsam bir problem yaşarmıyım endişesi ile gezinizi zehir etmeyin.Bu forumun bir gayeside budur zaten .Almayın, almaya giden arkadaşlar tip onay belgen varmı diye sorsun.Var ise karavanı alın yok ise ben bu karavana nasıl plaka çıkartırım diye üsteleyin.Böylece yerli üreticiler kendilerine çeki düzen versinler.Yıllar boyu karbüratörlü murat124 ve reno arabaları kullanmaya mahkum olmadıkmı?Lütfen bilinçli olun.Çekme karavan almaya heveslenen arkadaşlar:forumdaki eski paylaşımları okuyun bu bilgileri göreceksiniz.

Yerli ureticilerden ses cikmamis. Pino karavanin sitesindeki bahsi gecen belge bu;

Screen Shot 2013 09 14 at 193158

Ekli dosyalar

• Screen Shot 2013-09-14 at 19.31.46.jpg
    Screen Shot 2013-09-14 at 19.31.46.jpg
    49.8 KB · Görüntüleme: 422

Merhabalar

Üreticilerin bu konu üzerine eğilmemeleri gerçekten çok ilginç. Bu konu üzerinde yeni araştırma yapmaya başladığımdan, yazdıklarımda yanlışım olursa lütfen beni düzeltin.

İlk olarak, kendim hobi amaçlı pikap aracımın arkasına bir karavan yapmak istersem, devlet bana "kendinin ve başkalarının hayatını tehlikeye atma, sen bu işin mekaniğini ve güvenlik unsurlarını bilemezsin, bizim belirlediğimiz standartlara ulaşamazsın" diyerek üreticiye yönlendirmiş oldu.

İkinci olarak, diyelim ki ben bu standarları karşılayabilecek bir karavan üretmeyi başardım bu sefer bunu belgelemekte sıkıntı çekeceğim. Bireysel olarak CE ve TSE belgeleri almak sanıyorum mümkün değildir. Mümkün olsa bile bunun maddi külfeti altına girmektense gider Earthroamer XV-LT getirtirim. :smiley:

Sonuç olarak, her şekilde üreticiye yönlendirilmiş oldum. Belki de, yerli üreticiler bunu bildiklerinden rahat davranabiliyorlar. Ancak şunu anlamaları lazım, burda mentalite değişikliğine gidiliyor, yani işler olması gerektiği düzeye getiriliyor. Şahsen ben trafikte seyrederken, önümdeki pikabın ya da kendi karavanımın mekanik aksamının bana ve insanlara tehlike oluşturmayacağından emin olmayı tercih ederim.

Kısacası yerli üreticiler ya mentalite değiştirecekler ya da uyum sağlayamayıp yok olacaklar. Bu kadar madur insan varken, eminim ki bir girişimci çıkar ve standartlara göre bir üretim yapmayı başarır.

iPad 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri