Portatif Ocak Ile Karavan Ruhsatı Çıkarılmıyor Mu ?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan drtayfun Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 42
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 9,663

drtayfun

Kamp II
Karavan ruhsatı çıkarabilmek için ocak şartı var, bunun sabit olması mı gerekiyor ? Portatif ocak kullanmak yasak mı ? Yemek - bulaşık ile uğraşmayı düşünmüyorum, mecbur muyum ?

Etiketler
ruhsat
Nurgaz portatif tekli kartuşlu ocağı , vida ile sabitle , o şekilde ben geçirdim , tse de oynak olursa geçmiyor dediler , şansını dene , garanti edemem , benimki geçti .

Yönetmelik devamlı değişiyor,biz ne desek boş,en sağlıklısı projenizi çizecek olan mühendisin dedikleridir.

Nasıl yani ocak yerine piknik tüp koysam geri kalan kısımlar karavan olsa yine de tescil edilmez mi, panelvandan karavana cevirmezler mi?

Araç güvenliğini tehlikeye atmaması gerekir , ona göre düzenek lazım. Tüp güzelce sabitlenecek , gaz kaçırmayacak , gaz kaçağı olursa alarm olacak , ayrıca havalandırma olacak vs.

Nasıl yani ocak yerine piknik tüp koysam geri kalan kısımlar karavan olsa yine de tescil edilmez mi, panelvandan karavana cevirmezler mi?
Karavana çevireceksiniz de ne olacak:smiley:.İstanbul için başlangıç trafik sigortası 3700tl:eek:.Proje ayrı para(ben 3 yıl önce 2000 tl verdim),mtv ayrı kazık(karavan olunca katlanıyor).Ben karavanımı sırf bu yüzden sattım.Kendi adıma konuşuyorum:Bu ülkede karavan ruhsatı almak enayilikmiş!Ben 2+1 kamyonet alıp koltuklara hiç dokunmadan sadece arkaya projeli iki cam açtırıp kamp aracı yapacam o kadar.Oturma grubu (aynı zamanda yatak),mutfak tezgahı,portatif wc,dış duş,buzdolabı olacak.Kabinli duş ve tuvaletiniz,üç kişinin yatabileceği yatak grubunuz(2+1 olduğu için)olmadığı müddetçe kimse size karavan ruhsatı vermez.Çünkü yönetmeliğe göre bunlar olmadığı için aracınız karavan değil halen kamyonet;).Amaç dışı kullanımdan ceza yermiyim?Bunu trafik bölge şube müdürüne dahi sordum.Verdiği cevap aynen şu:Senin yapacağın uygulamanın vip tarzı döşenmiş kamyonetlerden ne farkı var?Amaç dışı kullanım genel bir tabir olsa da pratikte hususi araçla ticari faaliyette bulunmak,vergi kaçırmak,gerekli belgeleri almamak demek.Bence karavan yapıp nasıl karavan ruhsatı alabiliriz yerine almamak için ne yapabiliriz diye kafa yormak mevcut türkiye şartları için daha uygun diye düşünüyorum;)

Evet, ben de vergilerden dolayı ( Ki yılbaşında öttürmeli zamlar gelecek ) karavan fikrimden vazgeçtim. Portatif malzemelerle bir sistem kurup ticari araç hususi ruhsat ile yola devam edeceğim.

Karavana çevireceksiniz de ne olacak:smiley:.İstanbul için başlangıç trafik sigortası 3700tl:eek:.Proje ayrı para(ben 3 yıl önce 2000 tl verdim),mtv ayrı kazık(karavan olunca katlanıyor).Ben karavanımı sırf bu yüzden sattım.Kendi adıma konuşuyorum:Bu ülkede karavan ruhsatı almak enayilikmiş!Ben 2+1 kamyonet alıp koltuklara hiç dokunmadan sadece arkaya projeli iki cam açtırıp kamp aracı yapacam o kadar.Oturma grubu (aynı zamanda yatak),mutfak tezgahı,portatif wc,dış duş,buzdolabı olacak.Kabinli duş ve tuvaletiniz,üç kişinin yatabileceği yatak grubunuz(2+1 olduğu için)olmadığı müddetçe kimse size karavan ruhsatı vermez.Çünkü yönetmeliğe göre bunlar olmadığı için aracınız karavan değil halen kamyonet;).Amaç dışı kullanımdan ceza yermiyim?Bunu trafik bölge şube müdürüne dahi sordum.Verdiği cevap aynen şu:Senin yapacağın uygulamanın vip tarzı döşenmiş kamyonetlerden ne farkı var?Amaç dışı kullanım genel bir tabir olsa da pratikte hususi araçla ticari faaliyette bulunmak,vergi kaçırmak,gerekli belgeleri almamak demek.Bence karavan yapıp nasıl karavan ruhsatı alabiliriz yerine almamak için ne yapabiliriz diye kafa yormak mevcut türkiye şartları için daha uygun diye düşünüyorum;)

Makara60 işte benimde kast ettiğim tam olarak bu. Ocak yok diye karavan yapmayacaklarsa bize büyük iyilik yapmış olurlar meraklı değiliz ilave vergi vermeye. arkaya bi masa bi ufak buzdolabı bi inverter bi bi portapotti tuvalet, tavandan aşağıya inen ikinci bir yatak da koyarsak bitti gitti.

Makara60 işte benimde kast ettiğim tam olarak bu. Ocak yok diye karavan yapmayacaklarsa bize büyük iyilik yapmış olurlar meraklı değiliz ilave vergi vermeye. arkaya bi masa bi ufak buzdolabı bi inverter bi bi portapotti tuvalet, tavandan aşağıya inen ikinci bir yatak da koyarsak bitti gitti.
O zaman karavan ruhsatı almak için uğraşmayın,almamak için uğraşın,ona göre bir düzenek kurun.Kamp aracı yapın.Ne zaman ki devlet baba karavanları ciddiye alıp özel amaçlı taşıt sınıfından çıkartır,biz de gider karavan ruhsatımızı alırız:smiley:

Bunları yapınca da " Özel tertibatlı araç" sayılacak mı ? Ya da ruhsata işletmek gerekecek mi? Nasıl prosedür ?

Makara60 işte benimde kast ettiğim tam olarak bu. Ocak yok diye karavan yapmayacaklarsa bize büyük iyilik yapmış olurlar meraklı değiliz ilave vergi vermeye. arkaya bi masa bi ufak buzdolabı bi inverter bi bi portapotti tuvalet, tavandan aşağıya inen ikinci bir yatak da koyarsak bitti gitti.[/QUOTE]
Aracınızı bu duruma getirdiğiniz zaman kullanamazsınız çünkü Kanun kullanım amacı dışına çıkmış der.Arkasından bir yığın bürükrasi sıkıntısı başlar.

Aracınızı bu duruma getirdiğiniz zaman kullanamazsınız çünkü Kanun kullanım amacı dışına çıkmış der.Arkasından bir yığın bürükrasi sıkıntısı başlar.[/QUOTE]
Yazılanları neden okumuyorsunuz? yukarıda gerekli açıklamayı yaptım,amaç dışı kullanımın ne demek olduğunu yazdım:smiley:.Bunların hiç birini ezberimden yazmadım,hepsini sorup soruşturarak yazdım;)

Galiba yazılardan alıntı yaparken yeteri kadar dikkat etmemişim özür dilerim, ama sizde yazıları dikkatli okumuyor gibi görünüyorsunuz .Şayet altını cizdiğim yazıyı nereden aldığıma bakarsanız yazıyı size hitaben yazmadığımı anlamış olurdunuz.

Önemli bir noktayı gözardı ediyorsunuz. Allah korusun yaralanmalı veya ölümlü bir kaza olursa ne olacak? Bu kadar risk almaya değer mi?

Aynı gün içerisinde otizmli çocuklar yuhalandı veliler tarafından ilkokulda, 4 kardeş açlıktan ve sefaletten intihar etti ( ya da bir kardeş etti, diğerler sürünmesin diye onları da öldürdü),...vs vs ..daha çok olay var aynı güne sığan . Bu kadar çürümüşlükten sonra ne olur ki amacı dışında panelvan kullanılırsa? Birşeycik de olmaz. Yeterki kılıfına uydurun.

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,382
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR