Portatif Ocak Ile Karavan Ruhsatı Çıkarılmıyor Mu ?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan drtayfun Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 42
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 9,726
Değerli Bartek,
Görüşünüze saygı duyuyorum. Ben de sizin gibi yaşananlara isyan edenlerdenim. Ancak sistemin çürümesi bizim de çürümemizi gerektirmez. Sistemin parçası olmaktansa denizyıldızlarını denize atan adam olmak zor ama daha iyi bir seçenek. Kendi adıma çoğunlukla zarar görsem de ikinci yolu tercih ediyorum. Çünkü çocuklarım beni örnek alıyor. Fikir alışverişi için çok teşekkür ederim, selamlar...

Etiketler
ruhsat
Önemli bir noktayı gözardı ediyorsunuz. Allah korusun yaralanmalı veya ölümlü bir kaza olursa ne olacak? Bu kadar risk almaya değer mi?
Kamyonet sigortası yaptırmış,kamyonet ruhsatlı araç kaza yapması durumunda nasıl bir illegal durum ortaya çıkıyor açıklayabilirmisiniz?Ama ben size karavan ruhsatlı bir aracın kazaya karışması durumunda, kazaya sebebiyet veren diğer aracın trafik sigortasının, karavanın içindeki ekipmanların uğradığı zararı karşılamadığını söyleyebilirim.Aracınız karavan ruhsatlı da olsa kamyonet ruhsatlı da olsa arka bölümde standartlara uygun koltuğunuz yoksa(ruhsata işli) yolcu taşıyamazsınız ve yaralamalı ya da ölümlü kaza da suçlu duruma düşersiniz.

Degerli makara60,
Ben olmasi gerekeni yazdigimi dusunuyorum. Sonucta burada yazdiklarimiz baskalari tarafindan okunuyor ya da okunacak. Belki birilerinin yanlis bir yol izlemesine sebep olabiliriz. İkimizde gerek trafikte gerekse hayatimizin diger alanlarinda islerin her zaman olmasi gerekenlere uymadigini biliyoruz. Ama bunu bilmek baska sey, bilgi paylasilan bir ortamda dile getirmek baska bir sey. Ben kendi adima bu sorumlulugu almak istemem. İlk dugme yanlis iliklenirse sonuna kadar oyle gider. Bir isin yapilabilir olmasi dogru oldugu anlamina gelmez. Kamyonet ruhsati mantigi ile hareket edersek ve bunu normal gorursek,araca cekme belgesi cikararak mtv ve sigortadan da kurtulmak mumkun. Gece seyehat ederek veya ara yollari kullanarak trafik kontrolune de yakalanmayiz diye mi dusunmeliyiz. Bu ne kadar saglikli olur? Bir isin dogrusu varken uc kurus kar etmek icin dolambacli yollara sapmak neden? Sizin sahsiniza yazmiyorum sadece bakis acisini sorguluyorum. Lutfen kisisel algilamayin, gayet keyifli bir sekilde fikir alisverisi yapiyoruz. Yolunuz Bursa' ya duserse mutlaka tanismak sizi agirlamak isterim. Selamlar ....

Hocam ben sizin yazdığınız kaza durumunda ne olur düşünmek istemiyorum şeklindeki mesajınıza, öğrenmek maksatlı basit bir soru ile cevap yazdım.Siz olayı nerelere getirdinizTekrar soruyorum:Kamyonet ruhsatlı araç,kamyonet olarak trafik sigortası yaptırmışsa,kaza durumunda nasıl extra sorunla karşılaşır?

Üstadim
Maddi hasarli kazalarda amac disi kullanim konusu gundeme gelmezse ( buyuk ihtimalle gelmez ) hicbir sey olmaz. Tutanak tutulur kusurlu taraf digerinin hasarini oder. Ancak yaralanmalı ya da ölumlü kazada isin icine tazminat girecegi icin eger amac disi kullanim ortaya cikarsa butun maddi yuk ustunuze kalir. Kaza geciren insanlari bulup komisyon karsiligi tazminat davasi acan avukat burolarini duymus olmalisiniz. Hem sigorta sirketi hem bu tip insanlar isin icine dahil olur. Boyle birsey basimiza gelir mi gelmez mi bilinmez. Kamyonet ile karavancilik yapmak bir tercih meselesi. Rahat edebiliyorsaniz mutluysaniz sizin acinizdan sorun yok . Ama risk aldiginiz gercegi ortadan kalkmaz. Sonucta emniyet kemeri de zorunlu ama kac kisi takiyor. Bunu yazmak baska sey emniyet kemeri takmasaniz da olur demek baska sey. Ben bildigim kadariyla olmasi gerekeni yazdim. Bir seyin yapilabilir olmasi ya da cogunlugun yapmasi onun dogru oldugunu gostermez. Selamlar...

Üstadim
Maddi hasarli kazalarda amac disi kullanim konusu gundeme gelmezse ( buyuk ihtimalle gelmez ) hicbir sey olmaz. Tutanak tutulur kusurlu taraf digerinin hasarini oder. Ancak yaralanmalı ya da ölumlü kazada isin icine tazminat girecegi icin eger amac disi kullanim ortaya cikarsa butun maddi yuk ustunuze kalir. Kaza geciren insanlari bulup komisyon karsiligi tazminat davasi acan avukat burolarini duymus olmalisiniz. Hem sigorta sirketi hem bu tip insanlar isin icine dahil olur. Boyle birsey basimiza gelir mi gelmez mi bilinmez. Kamyonet ile karavancilik yapmak bir tercih meselesi. Rahat edebiliyorsaniz mutluysaniz sizin acinizdan sorun yok . Ama risk aldiginiz gercegi ortadan kalkmaz. Sonucta emniyet kemeri de zorunlu ama kac kisi takiyor. Bunu yazmak baska sey emniyet kemeri takmasaniz da olur demek baska sey. Ben bildigim kadariyla olmasi gerekeni yazdim. Bir seyin yapilabilir olmasi ya da cogunlugun yapmasi onun dogru oldugunu gostermez. Selamlar...

„Ancak yaralanmalı ya da ölumlü kazada isin icine tazminat girecegi icin eger amac disi kullanim ortaya cikarsa butun maddi yuk ustunuze kalir.“

Konuyu detaylı açıklamışsınız ama kafama takılan bir nokta var. Kazada maddi yükün üstümüze kalmasına amaç dışı kullanımın neden gösterilmesi (sigorta tarafından) çok genel bir ifade. Sigorta yönünden önemli olan kazaya sebebin aracın amaç dışı kullanılması olmalıdır diye düşünüyorum.

Kaza sebebi aracın amaç dışı kullanımı olmasa da sigortanın durumdan faydalanmak isteyebileceği ayrı konu.

Son düzenleme:

Üstadim
Bakın maalesef milletçe okumayı ,araştırmayı,doğrusunu öğrenmeyi pek sevmiyoruz.Hep kulaktan dolma bilgilerle fikir üretip sonra bunu doğru kabul edip bir de paylaşıyoruz.Bunları size sataşmak maksatlı yazmıyorum.Bizim genel zaafımız bu!Öncelikle trafik kazalarında her kusur ayrı ayrı değerlendirilir.Ehliyetsiz araç kullanan biri kaza yaparsa ehliyetsizlikten ceza yazılır ama bu onu kazanın doğrudan sorumlusu yapmaz.Kazanın oluş şekli sürücüyü kazanın sorumlusu yapar.Bizim konumuzda da öncelikle amaç dışı kullanımın tanımını doğru yapmak gerekiyor.Daha önce de yazdığım gibi, seyir halinde yük bölümünde taşımamanız gereken yük ya da yolcu varsa bu amaç dışı kullanımdır.Bunu yapsanız dahi kaza durumunda her kusur ayrı ayrı değerlendirilir.Eğer kazada kusurlu taraf iseniz,size ancak taşımamanız gereken yolcunuz varsa o yolcu ya da yakınları tazminat davası açabilir.Ticari mal varsa o malın sahipleri tazminat davası açabilir.Türkiye de karavancılıkla ilgili kampcılıkla ilgili yasa ve yönetmelikler son derece yetersiz ve hep bizim aleyhimize çıkartılmış.Yakın zamanda da düzelecek gibi durmuyor.Bu yüzden bir çok karavan hayali olan insan uzaklaşıyor.Benim bu paylaşımı yapmamın sebebi karavan ruhsatı çıkartmadan,fahiş trafik sigortaları ödemeden de karavancılığın yapılabileceğine olan inancımdır.Bunu öncelikle kendim araştırdım,yasaları ,yönetmelikleri inceleyip, trafik polislerinden, trafik bölge müdürlerine kadar bir çok insana sorduktan sonra burada paylaştım.Sizden ricam,siz de araştırın,hatam varsa,bir ayrıntıyı gözden kaçırmışsam onu burada paylaşın ki ben de düzelteyim.Kulaktan dolma bilgilerle,benim bildiğim kadarı ile başlayan cümlelerle konuyu amacından saptırmayın.

Makara60 işte benimde kast ettiğim tam olarak bu. Ocak yok diye karavan yapmayacaklarsa bize büyük iyilik yapmış olurlar meraklı değiliz ilave vergi vermeye. arkaya bi masa bi ufak buzdolabı bi inverter bi bi portapotti tuvalet, tavandan aşağıya inen ikinci bir yatak da koyarsak bitti gitti.
"kabinli wc duş , sabit yatak , ocaklı eyveli mutfak " olmasa da olur diyen ve ilaveten yol kenarı tartı kantarlarına girer çıkarım diyenlerin kamyonet olarak devam etmeleri mantıklı , ancak benim gibi kabinli wc duş olmazsa olmazı olan ve de kantar kollama stresi ile kantarlara allerjisi olanların , bedelinini karşılayabiliyorsa , mutlaka karavan ruhsatı almaları lazım , önce demonte kamyonet ile başlanabilir , daha sonra arzuya göre karavan ruhsatı çıkarılır .

Karavan ve kamyonet MTV TL si hemen hemen aynı gibi 300 TL fazlası var

Trafik sigortası ise , benim ducato karavan yıllık 1800 TL , kamyonet olsa 750 TL gibi olur , 1000 TL fazlası var

Şahsen ben bu 1300 TL farkı ödeyip karavan ruhsatı almayı yeğlerim , maddi durumu müsait olanların , rahatlığı nedeniyle karavan ruhsatı almalarını tavsiye ederim .

Süleyman abi trafik sigortan çok düşük çıkmış,ben üçüncü sigortamı 2300 tl ye yaptırdım.Her sene gelen zamlar indirimleri eritiyor.Mtv ise tam iki misli fark ediyor. Ayrıca karavanlar da kamyonetler gibi çağrıldığın da kantara girmek zorunda.Sakın kantarın yanından geçerken bakmadan geçmeyin:smiley:

Süleyman abi trafik sigortan çok düşük çıkmış,ben üçüncü sigortamı 2300 tl ye yaptırdım.Her sene gelen zamlar indirimleri eritiyor.Mtv ise tam iki misli fark ediyor. Ayrıca karavanlar da kamyonetler gibi çağrıldığın da kantara girmek zorunda.Sakın kantarın yanından geçerken bakmadan geçmeyin:smiley:
MTV de fazla fark yok tekrar gözden geçirin derim , KANTAR da robot bayrakçı varsa durmuyorum , bazı elektronik plaka okuyan veya canlı şahıs bayrakçı varsa duruyorum , karavan deyince zaten kantardan içeri girmeden devam et diyorlar .

527f8f18b2618f44c7af7cbf8f197281
A7695d26ce3318cc46bc2ba65b115e00

Ben aracı minibüsten çevirmiştim.Ruhsat değişmese (16+yaş)288tl,Değiştiği için 739 tl çıkıyor.

......Bizim konumuzda da öncelikle amaç dışı kullanımın tanımını doğru yapmak gerekiyor.Daha önce de yazdığım gibi, seyir halinde yük bölümünde taşımamanız gereken yük ya da yolcu varsa bu amaç dışı kullanımdır.Bunu yapsanız dahi kaza durumunda her kusur ayrı ayrı değerlendirilir.Eğer kazada kusurlu taraf iseniz,size ancak taşımamanız gereken yolcunuz varsa o yolcu ya da yakınları tazminat davası açabilir.Ticari mal varsa o malın sahipleri tazminat davası açabilir......

Buraya kadar yazdıklarınızda haklısınız.Fakat aracı karavan olarak kullanıp, tescilini ona göre düzenlenmediğinde aşağıda yazan ilgili maddeye göre herhangi bir cezai yaptırım riski taşıyor mu ? Trafik polisleri bu maddeye dayanarak ceza kesmeye kalkışabilirmi ?

2918 sayılı KARAYOLLARI TRAFİK KANUNU Ek Madde 2 – (Ek: 17/10/1996-4199/43 md.) (Değişik:18/10/2018-7148/26 md.)
Araçlarını motorlu araç tescil belgesinde gösterilen maksadın dışında kullananlar ile sürülmesine izin veren araç sahiplerine 1.002 Türk lirası idari para cezası uygulanır. (Mülga cümle:21/2/2019-7166/5 md.)(…)

Ayrıca araç 15 gün süre ile trafikten men edilir. diyor

Peki bu ozelliklerin hepsi birden olmazsa yani banyo bolumu arka kapıyla arada 80 cm olacak şekilde bir bölme olsa, bir lavobo olsa içeride evye ve dolap olsa ama tuvalet veya ocak olmasa, içerideki yatağı da katlanır tipte koysak bu haliyle kamyon olarak tescil ettirip kullanabilir miyim? Tabi arkaya iki pencere de açtırmak lazım. Bu durumda su tesisatı ve ısıtma da konacak hepsi birlikte düşünülürse bu araç panelvan statüsünde kalabilir mi?

Peki bu ozelliklerin hepsi birden olmazsa yani banyo bolumu arka kapıyla arada 80 cm olacak şekilde bir bölme olsa, bir lavobo olsa içeride evye ve dolap olsa ama tuvalet veya ocak olmasa, içerideki yatağı da katlanır tipte koysak bu haliyle kamyon olarak tescil ettirip kullanabilir miyim? Tabi arkaya iki pencere de açtırmak lazım. Bu durumda su tesisatı ve ısıtma da konacak hepsi birlikte düşünülürse bu araç panelvan statüsünde kalabilir mi?
Yazdığın şekilde yaparsın ve muayene de şansın yaver gitmez TÜV den geçmezse , ücretsiz muayene tekrarında , söküp öyle gidersin , bazı TÜV ler çok ince eleyip sık dokumuyorlarmış .

Yazdığın şekilde yaparsın ve muayene de şansın yaver gitmez TÜV den geçmezse , ücretsiz muayene tekrarında , söküp öyle gidersin , bazı TÜV ler çok ince eleyip sık dokumuyorlarmış .

Buraya kadar yazdıklarınızda haklısınız.Fakat aracı karavan olarak kullanıp, tescilini ona göre düzenlenmediğinde aşağıda yazan ilgili maddeye göre herhangi bir cezai yaptırım riski taşıyor mu ? Trafik polisleri bu maddeye dayanarak ceza kesmeye kalkışabilirmi ?

2918 sayılı KARAYOLLARI TRAFİK KANUNU Ek Madde 2 – (Ek: 17/10/1996-4199/43 md.) (Değişik:18/10/2018-7148/26 md.)
Araçlarını motorlu araç tescil belgesinde gösterilen maksadın dışında kullananlar ile sürülmesine izin veren araç sahiplerine 1.002 Türk lirası idari para cezası uygulanır. (Mülga cümle:21/2/2019-7166/5 md.)(…)

Polisin yollardaki araç kontrolünde görevi aracın trafik emniyeti olmalı, vergi kaçıran araç sahiplerini aramak değil. Yol kontrollerinde polise trafik emniyeti dışında görev yüklenmesi iyi bir çözüm değil. Aynı durum Tüv konusunu incelerken de dikkatimi çekti.

Tv TR

Sigortasız, trafik cezası, taşıt vergisi borcu ve köprü-otoyol borcu olanlar tüv’den randevu alamıyorlar ve istasyonda muayene işlemleri yapılmıyor.
https://www.tuvturk.com.tr/images/paylasimlar/pdf/brosurler/muayene_oncesi_infografik.pdf
Gazete haberlerine göre 7.9 milyon araç sigortasız dolaşıyor. Tüve de giremediklerine göre sadece sigortasız değil, tüv kontrolü olmadan da dolaşıyorlar.
7,9 Milyon Araç Trafikte Sigortasız Dolaşıyor
Tüv‘e kendi esas görevi dışında böyle görevler vermek sorunu büyütüyor galiba.

Tüv Muayene Periyodları:
Araç Muayene Periyodları

Hocam aynı şeyden bahsediyoruz:smiley:Konu gelip aracı maksadı dışında kullanmanın tanımında tıkanıyor.Diyelim ki:Trafik polisi beni durdurdu,içeriye baktı ve iki koltuk bir masa ve mutfak tezgahını gördü:eek:Beyefendi bu karavan mı diye sordu?Ben de hayır karavan değil,kamp aracı diye cevap verdim.Ruhsatımı istedi, burada hususi kamyonet yazıyor dedi.Ben de memur bey,karavan ruhsatı almak için kabinli tuvalet ve duşa ihtiyaç var,fakat benim bunlara ihtiyacım yok.Yönetmeliğe göre kamp aracı diye ruhsata işletemediğimiz için vip mantığı ile kamyonetimi hususi maksatla kullanmaktayım.:smiley:Lütfen söylermisiniz bu diyalogda nasıl bir mantık hatası,nasıl bir illegal durum ya da bazı arkadaşların yazdığı gibi bir çürümüşlük var?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,410
Kayıtlı Üye Sayımız
172,066
Kaydolan Son Üyemiz
Birkium

Geri