Portatif Ocak Ile Karavan Ruhsatı Çıkarılmıyor Mu ?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan drtayfun Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 42
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 9,731
Hocam aynı şeyden bahsediyoruz:smiley:Konu gelip aracı maksadı dışında kullanmanın tanımında tıkanıyor.Diyelim ki:Trafik polisi beni durdurdu,içeriye baktı ve iki koltuk bir masa ve mutfak tezgahını gördü:eek:Beyefendi bu karavan mı diye sordu?Ben de hayır karavan değil,kamp aracı diye cevap verdim.Ruhsatımı istedi, burada hususi kamyonet yazıyor dedi.Ben de memur bey,karavan ruhsatı almak için kabinli tuvalet ve duşa ihtiyaç var,fakat benim bunlara ihtiyacım yok.Yönetmeliğe göre kamp aracı diye ruhsata işletemediğimiz için vip mantığı ile kamyonetimi hususi maksatla kullanmaktayım.:smiley:Lütfen söylermisiniz bu diyalogda nasıl bir mantık hatası,nasıl bir illegal durum ya da bazı arkadaşların yazdığı gibi bir çürümüşlük var?

sabit duş,sabit wc ,sabit mutfak vs olmayınca dediğiniz gibi karayolları trafik kanunda yazan karavan tanımına uymadığına göre, bu trafik polisi neye dayandırıyor da ceza yazmaya kalkışabiliyor.Bahsettiğin diyalog ta polis ısrarcı olacak yasal dayanağı bile yok.

Etiketler
ruhsat
Karavan ve kamyonet MTV TL si hemen hemen aynı gibi 300 TL fazlası var

Trafik sigortası ise , benim ducato karavan yıllık 1800 TL , kamyonet olsa 750 TL gibi olur , 1000 TL fazlası var
Ben sigortacıma sordum , karavana çevirirsem 4000 gibi bir rakam ,yılbaşı muhtemelen 5000 civarı olacak. Arada neden bu kadar fark var ?

sabit duş,sabit wc ,sabit mutfak vs olmayınca dediğiniz gibi karayolları trafik kanunda yazan karavan tanımına uymadığına göre, bu trafik polisi neye dayandırıyor da ceza yazmaya kalkışabiliyor.Bahsettiğin diyalog ta polis ısrarcı olacak yasal dayanağı bile yok.
Değişiklikler ruhsata işlenirse herhangi bir yasal sıkıntı olmaz bence. VIP araçlar öyle yapıyor benim bildiğim.

Süleyman Cirit Bey 'in paylaştığı rakamlar, savunduğum fikri destekliyor. Karavan ve kamyonet arasında mtv ve sigorta açısından risk almaya değecek bir fark yok. Hatırlarsanız sigorta şirketleri bir iki yıl öncesine kadar kaza feribotta, otoparkta ya da benzin istasyonu içinde olduğu için vb. bahanelerle '' kaza kara yollarında olmamıştır '' diye hasarı ödememek için kırk takla atıyordu. Feribot içinde olan bir kazada hasar bedelini alana kadar çok uğraştım. Ayrıca, ticari aracıyla kaza yapan bir dostumuz ( karşı taraf % 80 engelli kaldı ) dört yıl önce açılan bir dava sonucu tazminatı ödeyebilmek için ticari hat ve plakasını satmak zorunda kaldı. Aracı güzergah haricinde kullandığı için davayı kaybetti ( kendi ifadesiyle yağ değişimine giderken ). Amacım kimseyi ikna etmek değil, tasarruf edelim derken daha büyük zarara uğramayalım demekti. Bir daha vurgulamak isterim, başkasına zarar vermemek ve kendi riskini üstlenmek şartıyla isteyen aracını dilediği gibi kullanabilir, ancak yaptığı işin yanlışlığı değişmez. Doğru olmayan kullanım şekillerini herkese açık bir platformda dile getirmek hatadır. Araç hangi amaçla kullanılıyorsa içindeki donanım, güvenlik tedbirleri, sigortası ve ruhsat kaydı da ona göre olmalıdır. Aksi durumlar tespit edilse de edilmese de yanlıştır, yapılmamalıdır. Trafikte başımıza birşey gelip gelmemesi bizim ne kadar iyi araç kullandığımıza değil karşıdakinin ne kadar iyi araç kullandığı ile alakalıdır, hiç kazam yok, bana bir şey olmaz demeyelim. Benim söyleyeceklerim bu kada. Bu konuda değerli paylaşımlarınız için teşekkür eder, keyifli ve güvenli seyahatler dilerim. Saygılarımla...

Ben sigortacıma sordum , karavana çevirirsem 4000 gibi bir rakam ,yılbaşı muhtemelen 5000 civarı olacak. Arada neden bu kadar fark var ?
Aracım 2008 model ducato , sigorta 6 basamaktan , yer İstanbul , yaş 64 ve bu yaşıma kadar hiç kaza ve hasar kaydım yoktur .

Sigorta şirketi Quikc sigorta , diğer sigortalarda 2200 TL olan tutarı ,Quick sigorta da 1800 TL ye yaptılar , ancak bir ön inceleme yapıp 1 hafta içinde cevap veriyorlar . 1 hafta önceden müracat etmeniz gerekiyor .

Bilgiler bunlar , sizinki çok yüksek çıkmış (muhtemelen kaza kaydınız var) , bu durumda " korsan karavandan başka çare yok gibi " facebook ta korsan karavan cengiz gökmen grubuna katılın .

Şimdi yeni başlayanlar için sigorta sıfırlanıyor, ben de 30 yıllık şöförüm ve hiç kazam yok , ancak bunun bana faydası olmadı , sınıf değişikliği olunca yeniden başlıyor her şey.

İşte en başından beri anlatmak istediğim olay bu:smiley:Böyle bir diyolog zaten hiç geçmedi,sadece olabilecek en kötü senaryoyu düşünerek bunu uydurdum.Amacım kanunsuz bir iş yapıp bu forumu takip eden insanlara da tavsiyede bulunmak değil.Karavancılığın yüksek trafik sigortaları ödenmeden de yapılabileceğini anlatmak.

Aracım 2008 model ducato , sigorta 6 basamaktan , yer İstanbul , yaş 64 ve bu yaşıma kadar hiç kaza ve hasar kaydım yoktur .

Sigorta şirketi Quikc sigorta , diğer sigortalarda 2200 TL olan tutarı ,Quick sigorta da 1800 TL ye yaptılar , ancak bir ön inceleme yapıp 1 hafta içinde cevap veriyorlar . 1 hafta önceden müracat etmeniz gerekiyor .

Bilgiler bunlar , sizinki çok yüksek çıkmış (muhtemelen kaza kaydınız var) , bu durumda " korsan karavandan başka çare yok gibi " facebook ta korsan karavan cengiz gökmen grubuna katılın .
Yaş 48,yer düzce,kaza vs.yok,karavan sigortası 6.basamak :2330 tl aksigorta.Quick sigorta sanırım beni beğenmedi ki daha da yüksek bir teklif vermişti:rolleyes:Ben bu sigortaların kriterlerini inanın anlayamadım.

Süleyman Cirit Bey 'in paylaştığı rakamlar, savunduğum fikri destekliyor. Karavan ve kamyonet arasında mtv ve sigorta açısından risk almaya değecek bir fark yok. Hatırlarsanız sigorta şirketleri bir iki yıl öncesine kadar kaza feribotta, otoparkta ya da benzin istasyonu içinde olduğu için vb. bahanelerle '' kaza kara yollarında olmamıştır '' diye hasarı ödememek için kırk takla atıyordu. Feribot içinde olan bir kazada hasar bedelini alana kadar çok uğraştım. Ayrıca, ticari aracıyla kaza yapan bir dostumuz ( karşı taraf % 80 engelli kaldı ) dört yıl önce açılan bir dava sonucu tazminatı ödeyebilmek için ticari hat ve plakasını satmak zorunda kaldı. Aracı güzergah haricinde kullandığı için davayı kaybetti ( kendi ifadesiyle yağ değişimine giderken ). Amacım kimseyi ikna etmek değil, tasarruf edelim derken daha büyük zarara uğramayalım demekti. Bir daha vurgulamak isterim, başkasına zarar vermemek ve kendi riskini üstlenmek şartıyla isteyen aracını dilediği gibi kullanabilir, ancak yaptığı işin yanlışlığı değişmez. Doğru olmayan kullanım şekillerini herkese açık bir platformda dile getirmek hatadır. Araç hangi amaçla kullanılıyorsa içindeki donanım, güvenlik tedbirleri, sigortası ve ruhsat kaydı da ona göre olmalıdır. Aksi durumlar tespit edilse de edilmese de yanlıştır, yapılmamalıdır. Trafikte başımıza birşey gelip gelmemesi bizim ne kadar iyi araç kullandığımıza değil karşıdakinin ne kadar iyi araç kullandığı ile alakalıdır, hiç kazam yok, bana bir şey olmaz demeyelim. Benim söyleyeceklerim bu kada. Bu konuda değerli paylaşımlarınız için teşekkür eder, keyifli ve güvenli seyahatler dilerim. Saygılarımla...
Bu kadar şey yazdım,örnek verdim,kanunsuz bir durum olmadığını anlattım ama nafile.Süleyman bey 6.basamaktan sigortalı,bu zamana kadar fahiş sigortayı benim gibi ödemiş zaten.Biz yeni başlayanlardan bahsediyoruz ama siz nerelerden ne çıkartacağınızı bilemiyorsunuz.Mevlananın bir sözü var''Ne kadar bilirsen bil,anlattıkların karşındakinin anlayabildiği kadardır'':smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,069
Kaydolan Son Üyemiz
KorayG

Çevrimiçi üyeler

Geri