Portekiz Sahil Kesimi Gezimiz 2018

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan tezcatcatl Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 17
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 7,274

tezcatcatl

Ana Kamp
Merhabalar arkadaslar.
Temmuz ayininin son haftasi, ben ve kiz arkadasim yola ciktik ve Portekiz gezimize basladik.
Hollanda - Eindhoven'da yasiyoruz.

Camperimiz yeni oldugu icin yola cikmadan bir test olsun diye 1 haftaligina Berlin gezisi yaptik, git-gell 1000km'lik bir gezi sonucu sorun yasamayinca Portekiz'e dogru yola ciktik.
2 kisiyiz, aracimiz Ducato 3.0 - Elnagh Prince 55L, 2009 model.

Arac ile ilgili su basligi acmistim:
https://www.gezenbilir.com/konu/2009-ducato-3-0-alkoven.120429/

Toplamda 7500km civari gorunen bir rota, fakat araci aldik alali 8000km yaptik bile ve henuz (yarindan itibaren) Sagres civarindayiz.

Upload 2018 8 25 21 47 20

Ispanya'da kisaca San Sebastian sehrine ugradik, donuste de hatun kisi Seville diye tutturdu, benim de Malaga'daki arkadaslarimi ziyaret edip yolumuza devam edecegiz.

Portekiz ile ilgili izlenimlerime gelince:

Agustos ayi icin konusuyorum.

Havasi
Kuzey portekiz bol ruzgarli ve bol bulutlu. Sicakliklar yuksek bile olsa ruzgardan dolayi usuyorsunuz. Bir de surekli / sik sik bulutlu oldugu icin gunes panelleri pek mutlu olmuyor ve iciniz kararabiliyor. Guneye dogru gittikce bulut miktari azaliyor, fakat konumunuza bagli olarak okyanustan gelen ruzgari yemeniz isten bile degil. Biz Guney'e gittikce icimiz acildi, daha bir sicakladik, daha bir terledik, daha bir karardik.

Suyu
Okyanus suyu, gercekten soguk. Ilk baslarda insanin ayaklarini acitiyor. Hatunu daha bir kez sokabildim denize, onda da cidden hipotermiye girecek gibi oldu apar topar disari tasidim.. xD Aliskin olmayan bunye dikkatli, alistira alistira girmeli. Fakat tertemiz, piril piril okyanus.

Temizlik
Okyanus dedigim gibi tertemiz fakat plajlar ve kayaliklar icin aynisini soyleyemeyecegim. Cer cop suda yok fakat sik sik cop toplamaya cikiyoruz, dikkatli baktiginizda ne yazikki cok miktarda cam ve plastik cop buluyorsunuz plajlarda ve ozellikle kayaliklarda. Bizim gozlemimiz bu pisligin sebebi turistler degil, olta ile balik avlayan insanlar. Lakin topladigimiz coplerin hepsi bunlarin ictigi biralar, actiklari olta alet edavat paketleri, bozulan / kirilan ekipmanlari, kullandiklari kovalar vesaire..

Insani
Insanlari genelde cok tatli, dil bilmeseler bile vucut diliyle ya da bizim memlekette Turkce kelimeyi bagirarak soylersem belki anlar mantigimiz gibi yardimci olmaya calisiyorlar. Devlet kurumlari da bizim gibi, yaklasmayin mecbur kalmadikca. Postane, vergi dairesi falan bizim memleketten farkli bir deneyim edinmedim.

Yemek yemek
Ben vejeteryanim, kiz arkadasim vegan. Genelde kendi yemegimizi kendimiz yapiyoruz bu yuzden. Ancak turistik yerlerde vejeteryan ve veganin ne oldugunu anliyorlar fakat oralarin fiyatlari da Avrupanin geri kalani gibi. Otantik Portekiz yerlerinde yemek yiyecekseniz cok guzel fiyata cok guzel yiyebilirsiniz, ozellikle deniz urunleri bol bol, her kosede, taze taze mevcut. Kahve (kahve isterseniz espresso verirler Portekizde) turistik olmayan yerde 30 cente kadar iner, genelde 50-60 cent civaridir. Turistik yerlerde de 1.5 euroya kadar cikar. Fakat 50-60 cente ictigimiz kahveler turistik yerlerinkinden hep daha basarili cikti su ana kadar.

Camper imkanlari
Henuz daha parali bir kamp alaninda kalmadik. Deniz kenarlari diger camperler ile dolu her gece. Biz de surekli deniz kenarinda geceledik. Deniz kenari bolgelerde degilken de Camp4Night appi ile ucretsiz park alanlari bulduk. Bugune kadar ceza falan yemedik. Sagres civarina dogru gelene kadar hep ucretsiz servis alanlarinda tuvaletimizi bosalttik ve taze su doldurduk. Intermarché market zincirleri camper dostu bir market, genelde buyuk marketlerinin yanina ucretsiz servis alani koyuyorlar. Fakat Sagrese ve cevresindeki Intermarché lerin 100lt icme suyu icin 2 euro istedigini gorduk.

Marketler
Jumbo
market zinciri, bizim Tesco / Kipa'ya denk gelen marketler. Fiyatlari uygun, genelde cok buyuk marketler o yuzden buyuk alisveris yapmayacaksaniz insan icinde yurumekten bayginlik geciriyor.
Intermarché bizim Migros gibi, kucukleri de var buyukleri de, orta boylari da. Orta boy ve buyuklerde Camper servis alanlari oluyor, genelde ucretsiz.
Pingo Doce de Migros gibi fakat genelde fiyatlari digerlerine gore hafif daha pahali ve genelde marketleri daha kucuk.
Mini Preco genelde kucuk bolgelere kucuk supermarketler aciyor.
Lidl ve Aldi avrupanin geri kalanindaki marketleri ile ayni servisi sunuyor. Uygun fiyatli alisveris gerekiyorsa iyi secim.
Celeiro da komple Organik / Biyolojik urun yelpazesi sunuyor. Genelde sehir merkezlerinde ya da alisveris merkezlerinde yerleri var. Icinde vitamin vesaireden tutun meyve sebzeye, kahve, baklagil, icecekler, seitan, tofu, tempeh vesaire bol bol vegan / vejeteryan dostu, organik secenekleri var. Buyuk Celeirolar ayni zamanda restoran hizmeti de sunuyorlar. Uygun fiyata organik urunlerle hazirlanmis yemek yiyebiliyorsunuz. Burada satilan 5lt'lik Monchique su bizim favorimiz. Ph degeri 9.5 ve cok tatli bir su, tavsiye ederiz.

Trafik
Biz turistik olarak cok kalabalik olan yerlerden uzak durduk. Mesela Lisbon'a gittigimizde sehir merkezinin 7 kilometre disina park edip bisikletle merkeze devam ettik. Bu yuzden pek sorun yasamadik. Fakat bu sonuca varana kadar 2 kere kendimizi bir anda camper van sigmayacak yollarda bulduk ve cikisi bulana kadar cebellestik. O yuzden sehir merkezlerinden, sehir merkezi olmasa bile oraya dogru giden yollardan(!) cekinmenizi tavsiye ederim. Bunun disinda pek trafik yuzu gormedik.

Esnaf
Esnaf musterinin kiymetini biliyor. Ozellikel turistik bolgelerde degilseniz. Turistik bolgelerde isler degisiyor, olay toplu uretim ve ne kazanirsak kardir sekline donuyor. Fakat turistik olmayan yerlerde, koylerde, kucuk isletmelerde cok guzel anilar yasiyorsunuz ve cok guzel yemekler, icecekler tadiyorsunuz. Berber Hollanda'da 15 Euro ve benim sacimi 10 dakikada bitirirler mesela. Burada 4 euro ve adam 20-30 dakika guzel bir rutin takip ederek hem sacinizi kesiyor hem de sizi keyifli hissettiriyor.

Ozet
Portekiz'e 3. gelisim fakat camper ile ilk gelisim. Camperlar icin gercekten iyi bir ulke. Heryer camper dolu zaten. Aile ile gelen ve turistik yerleri gormek isteyenler de, tek basina gelenler de, kiz arkadasiyla gelenler de, acikcasi bence her tur turiste hitap edebilecek bir yer. Sadece iyi arastirma yapip beklentilerinize gore nereye gidip nereye gitmeyeceginizi iyi secmeniz gerekli. Fiyatlar cok uygun, yemekler cok lezzetli, insanlari genelde cok tatli. Huylari, suylari da bize cok benziyor. :smiley:

Herhangi bir sorunuz, merak ettiginiz varsa cekinmeden sorabilirsiniz. Birkac fotograf paylasiyorum, Eylul sonu - Ekim basi Istanbul'a varmayi planliyoruz. Buradan guncelleme yaparim daha cok fotograf ve deneyimler ile.

Merhaba Erdem Bey,

Çok güzel bir paylaşım olmuş. Kendi adıma teşekkür ederim.
Cabo roca kayalıklarından aşağıya sarktığınız görsel dışında her şey gerçekten çok güzel. :yum:
Keyifli ve sorunsuz yolculuklar dilerim.

Saygılarımla.

KEY2 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Rica ederiz :smiley:

Bisiklet rotalari hakkinda pek bilgimiz yok fakat cok sayida bisikletli gorduk.
Buyuk sehirlerde bazi yerlerde bisiklet yolu var, cogu yerde yok.
Kucuk sehirlerde ve otobanlarda falan ise hic bisiklet yolu yok, yolun sagindan gidiyorsunuz.

Araclar saygi gosteriyor bisikletlilere. Gectigimiz yillarda bisiklet turizmi icin Portekiz trafik kanunlarinda degisikliklere gidildi. O yuzden bisikletli sayisi giderek artiyor ve araclar bilincleniyor.
Biz bisikletle henuz bir kaza, risk vesaire gecirmedik.

Su ana kadar sadece bir arac yanimizdan cok hizli ve yakin gecti bir kez. Ilerde isiklarda durunca yanina gidip camini tiklattigimda kuzu kesildi o da..

Teşek

Bisiklet rotalari hakkinda pek bilgimiz yok fakat cok sayida bisikletli gorduk.
Buyuk sehirlerde bazi yerlerde bisiklet yolu var, cogu yerde yok.
Kucuk sehirlerde ve otobanlarda falan ise hic bisiklet yolu yok, yolun sagindan gidiyorsunuz.

Araclar saygi gosteriyor bisikletlilere. Gectigimiz yillarda bisiklet turizmi icin Portekiz trafik kanunlarinda degisikliklere gidildi. O yuzden bisikletli sayisi giderek artiyor ve araclar bilincleniyor.
Biz bisikletle henuz bir kaza, risk vesaire gecirmedik.

Su ana kadar sadece bir arac yanimizdan cok hizli ve yakin gecti bir kez. Ilerde isiklarda durunca yanina gidip camini tiklattigimda kuzu kesildi o da..

Teşekkürler.

Merhaba Erdem bey, öncelikle camperiniz hayırlı olsun, iyi gezilerde mutlulukla kullanın. Portekiz'i bize güzel özetlemişsiniz. Gezinizin devamında da bu bilgileri bizimle paylaşmanızı diliyorum. Siz genç insanların gezi deneyimleri, bizim gibi daha yaşlılara farklı ilhamlar verebiliyor :smiley:

Guneye gittikce isler biraz zorlasiyor arkadaslar. Suan Faro'dayiz. 2-3 gun daha burada kalacagiz islerimizden dolayi fakat artik ucretsiz servis alani bulamaz olduk. Ucretsizi birakin, parayla da su dolduramiyoruz neredeyse xD

Bugun buldugumuz servis noktasinin icinde parayi attik makinaya fakat calismiyor..
Yolda buyuk bir benzinligin hava-su kosesinde hizlica doldurabildik sansimiza.
2 gun once baska bir benzinlikten kibarca kovulmustuk xD
Campingler ise sacma rakamlar istiyor; tuvalet bosaltmak icin 8-10 euro falan..

Guneye dogru gittikce sartlarin zorlasacagini paylasmak istedim. Adim basi camper goruyoruz burada, belki de bu yuzden zorlastiriyorlar yoksa su yetismez gercekten..

Airbnb tavsiye ederim, yapacak birseyler ararsaniz, etkinlik falan, cok guzel deneyimler var. Hatun yarin degil ertesi gun Portekiz Seramigi boyamaya gidecek, ben de sorf deneyimi pesindeyim. Fiyatlar da mesela plajdaki bir sorf okulundan daha uygun. Ayni zamanda plajdaki okullarla sorf yapmaya giderseniz 1 egitmene 8-10 ogrenci dusuyor. Airbnb daha kucuk gruplar ve birebir iletisim halinde oluyorsunuz.

Algarve civarindayiz. Uzuuun bir sure sonra ilk kez ucretli bir campinge girdik.
Bugun 3. ve son gecemiz olacakti fakat wild camping yorucu ve stresli, rahata alistik ve 2 gece daha uzattik. Iyice dinlenip oyle yolumuza devam edecegiz.
Geceligi 17,5 EUR: 2 kisi + camper + elektrik (16A) + su. Havuzlu falan, heryer incir agaci o yuzden incir bedava. Cok guzel biryer. Albufeira tarafina yolunuz duserse siddetle tavsiye ederim. Albufeira ile Portimao nun ortasinda kaliyor. Camping Canelas mekanin adi. Yola yakin bir koseleri var, orada kalirsaniz geceligi 10 euro civari.
Yarin kano'lar ile Benagil magaralarini gezecegiz.
3 gun once de hatunla ben de gidip seramik boyadim.. xD Meditasyon gibi, icini rahatlatiyor insanin.
Upload 2018 9 2 23 14 34

Upload 2018 9 2 23 14 48

Ekli dosyayı görüntüle 505475
Upload 2018 9 2 23 15 2

Upload 2018 9 2 23 13 58

Selamlar herkese yeniden.
Islerimiz ile ilgili gelismeler neticesinde gezimizi fazla uzatamadik, Turkiye kismini iptal edip, Seville gezimizden sonra direk olarak Hollanda'ya geri donduk.
Seville gercekten guzel sehir, yolu dusenlere ugramalarini tavsiye ederim. Canli canli flamenco dansi izleyip mest olabilir, her kose basinda tapas keyfi yapabilir, eski, dar Ispanyol sokaklarinin icinde kaybolabilirsiniz.

Simdilik aracimizi kapali bir garaja birakip, ucakla Istanbul'a aile ziyaretine gelip, ardindan gene ucakla Kanarya adalarina dogru yol alacagiz. Camper maceramiza onumuzdeki yaza (Avrupa yazi :smiley: ) kadar ara vermis bulunuyoruz.

Son fotograflari geciyorum. Rota uzerinde tavsiye isteyen (ucuz mazot, kamp alani vesaire), sorusu olan cekinmeden iletisime gecebilir.

Upload 2018 9 20 15 50 14

Upload 2018 9 20 15 52 1

Upload 2018 9 20 15 52 17

Upload 2018 9 20 15 53 5

Upload 2018 9 20 15 51 3

Upload 2018 9 20 15 56 5

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.