Poşet, Pet Şişe vb. Ürünleri Nasıl Azaltalım ?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan freegraf Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 18
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 4,267

freegraf

uzun aradan sonra bakalım neler olmuş hayatta
Yer
istanbul
Sn.arkadaşlar,Hayatımızda bir türlü çıkaramadığımız,bu tür zararlı ÜRÜNLERİN Sağlıklı alternatiflerini kullanalım.Bu konuda Bilgi birikimi ve önerileri olan arkadaşlar.konuya bir el atsa iyi olcak.Sıcakların gelmesiyle özellikle bu zararlı ürünleri daha da çok tüketiyoruz.Bu tür malzemelerin üretim,kullanım,sağlık,cevre.vs.vs.gibi konuları işlersek ortak bir ses olup, az bir fayda sağlayabilirsek ne iyi olur.Laf ola konuyu sulandırmayalım.(Ya sus. Yada hayırlı faydalı bir söz söyle)SÖZ ün den yola çıkarak devam edelim.
Şöyle bir Basit giriş yapayım.
1. Poşet yerine file hep konuşulur ama kimsenin pek yanaştığı yok.
2.PET Şişe yerine Suluk, Termos ,Matara gibi ürünleri kullanalım.
3.Poşet ve Pet gibi. türleri üretirken çevreye ne kadar zara veriyoruz.?
gibi başlıkları ve cevapalrı uzatıp,gidelim.
İyi ve paydalı paylaşımlar diliyorum.

Etiketler
Ynt: Poşet, Pet Şişe vb. Ürünleri Nasıl Azaltalım ?

File kimse almak kimsenin isine gelmez çünkü plastik torbalar nerde alış veriş yapılsa hemen elimize tutusturuyorlar ama yurt dısında bazı ülkeler plastik torbaları ücret karşılığı satıyorlar ınsanlarda her seferinde ufakta olsa bir para vermek istemedikleri için her sefer alış veriş sırasında yanında ya file yada bezden dikilmiş torbalar ile çıkıyorlar evden yüksek miktarda azalma oldu plastik torba kullanımında su pet şişeleri ise onada değişik bir çözüm buldular eğer kendi ülkesinde üretim yapılan sıvı gıda pet şişelerinde iade etiketleri var hangi market giderseniz orda otamatik boş sise makinası var ordan iade yapılıyor edilen adet için makina küçük fiş veriyor alış veriş bitince kasaya gidilince verilen siseler adetine göre kasa ödeme tutarından düşüyor ve sonra yaninda ;) getirdiği bez torba ile evinin yolunu tutuyor ama bizim ülkemizde bu zor yapılsa ülke ekonomisine büyük katkı olacak tabimi doğal hayata büyük yardım etmiş ve cocuklarımız için yeşil hayat

Sn.Ahmet bey diğer ülkelerden verdiğiniz örnekler gayet caydırıcı,ama bizimkiler ise çiklet için dahi zorla poşet tutuşturuyorlar müşterinin elne.Hatta bir kacını da fazladan alıyorlar. ne işte kullanacaklarsa. iyi paylaşımlar.

Çevre bilinci olan insanlar zaten bu konuya hassiyet gösteriyor.
Ama onun dışında bu konudan bi' haber olan insanlar poşet kullanmaya devam ediyor.
Mahallelerdeki marketlere bakın, ev hanımları fazladan üçer beşer torba daha alırlar.
Neden ? Çünkü onlar mutfak için beleş çöp poşetleridir.
Onlar alınıca bir de ekstra çöp poşeti almanıza gerek yoktur.
Biz bu kültürle yaşayan toplumuz.

Her konuda olduğu gibi bo konuda da eğitim şart.
Çevreyi değiştiremiyoruz ama çocuklarımız eğitebiliriz.

Sn.Seval.Dediğiniz doğru eğitim şart.ama biz yinede şartı kendimizce yorumluyoruz.Eğitemediğimiz yada öyle sandığmız,(en azından ben öyle sanıyorum.)Vatandaşlarımız cevreye daha çok faydaları oluyor.Maksatları 3 kuruş para olsada.Bir şekilde sayelerinde Pe,t şişe, kutu , demir vs metal parcalarını toplayarak etrafı topluyorlar.ÇÖP ten ekmeğini çıkaran vatandaşlarımız, böyle bir durumda var ortada.iyi paylaşımlar.

Galiba bu poşet pet .met vs. yi,kimse kullanmıyor.

Sevgili freegraf öncelikle çok güzel bir konuya dokunmuşsun. Eskiden plastik poşet uygulaması neredeyse yoktu. Çocukluğumda annem beni bakkala kasaba gönderirken pazar çantası veya file gibi şeyleri elime tutuşturur öyle gönderirdi, çünkü bakkallarda falan poşet vs. pek bulunmazdı.

Bu konuda öncelikle tüm marketlerin rekabeti bir kenara bırakıp plastik poşetleri caydırıcı bir ekstra ücretle satmaları gerekiyor. Plastik kullanımında ise organik plastik tercih edilmeli. Bunlar doğada kısa zamanda çözünebilen orgnanik maddelerden üretilmiş materyaller.

Bir de atıkların sınıflandırılması geri dönüşüm adına çok önemli bir unsur. Cam, plastik, kağıt ve evsel atıkların ayrı ayrı poşetlenmesi çok önemli. Özellikle belirteyim, kağıt, plastik aslında bir çöp değil, geri dönüşümle tekrar kazanılabilecek materyallerdir. Bunu ben bile başaramıyorum çünkü çöplerimizi toplayan apartman yönetiminin ve belediyenin bu konuda ne hassasiyeti ne de programı var.

Her köşe başında farklı atıkların (cam, plastik, kağıt ve tetrapak tip ambalajların) toplandığı konteyner'lar istiyorum.

Sn.Cihat teşekürler.Özellikle üzerinde durulması gereken bir konu.çevre kirliliği,santraller,vs lere kafa tutuyoruz.evet cevreye zarar veren,herşeye makul ve mantıklı karşı gelelim.ama güçümüz ne kadar yeter,belli değil.Ama az poşet yada hiç poşet ,pet şişe vb.gibi cevreye zarar veren malzemeleri kullamamaya güçümüz yetiyor.elimizde.imza toplamaya,paneller düzenlemeye,bağırmaya ,çağırmaya gitmeden önce ki iş olarak yapabiliriz.yani bireysel sorumluluk olarak kendimizden,nefsimizi sorgulayarak, adım atabiliriz.Hani derler ya.Herkes kapısının önünü süpürürse sokak baştan başa temiz olur.Başkasından da medet umulmaz ve gerek te kalmaz.uzatmayayım,şimdilik bu kadar.İyi ve temiz bir çevre dilğiyle,keyifli paylaşımlar diliyorum.

eğitim seviyesi diploma bazında arttı teknoloji zirvede dolaşıyor ben 53 yaşındayım bizim çocukluğumuzda babam rahmetlinin filesi vardı yolda karşılar ben taşırdım bakkalımız ve ailesi inşaatlarda kullanılan çimento torbalarından yapışkanı hamur kullanarak kese kağıdı yaparlar bakkalda kullanırlardı pet şişe zaten yoktu naylon bu kadar yaygın değildi şimdi naylon hayatın her safhasına maalesef girmiş o zamanlar moda olan evlenmeyin bekarlar naylon bilmemne çıkacak türküsü gerçek olmuş durumda sonumuz hayrola her alışverişte en küçüğünden en büyüğüne ne alırsam bedava naylon elime tutuşturuluyor strese giriyorum arkdaşımızın bahsettiği gibi bir uygulama bir nebzede olsa faydalı olur mutlaka ücretlendirilmeli geri dönüşüm cam ürünleri gibi konuyu açan ,yazan ,takip eden değerli katkılarıyla bilgilendiren arkadaşlarıma teşekkür ederim selamlar

Sn.Sedat abi nin dediği gibi türkü gercek oldu ,hepimiz poşet vey poşetlik olduk.buyuk şehirlerde yaşayan her fert günlük mutlaka bu poşet ve petleri tüketiyor,yada tüketmeye maruz kalıyor.Her defasında kasiyerlere hiç bıkmadan millete az poşet verin demekten bıkmadım.Devam diyiyorum.hepinize selamlar.ve temiz bir çevre diliyorum.

Merhaba arkadaşlar,
Azaltamayız, azalttırmazlar.Hepimiz biliyoruzki o madde bir şekilde üretilecek ve ondan yapılan poşeti bizim gibi geri bırakılmış ülkelerin yurttaşları kullanacak,
Aramızdaki bazı uyanıklarda beleş çöp torbası diye alacaklar.Bu böyle devam edecek.
Çöplerden naylon ve kağıt toplayan yurttaşlarımız belkide hiç bilmeden farkındabile olmadan üç beş kuruş uğruna bu dünyaya en büyük iyiliği yapıyorlar.Eğer onlar olasa özellikle bizim ülkemizden pislikten, çöp dağlarından geçilmez.
Eğitim sonradan olmaz, cennetin ayaklarının altında olduğu analarımızın karnında başlar doğduktan sonra devam eder, diploma sadece cehaleti giderir.
Kalın sağlıkla.

sisdagili61' Alıntı:
Merhaba arkadaşlar,
Azaltamayız, azalttırmazlar.Hepimiz biliyoruzki o madde bir şekilde üretilecek ve ondan yapılan poşeti bizim gibi geri bırakılmış ülkelerin yurttaşları kullanacak,
Aramızdaki bazı uyanıklarda beleş çöp torbası diye alacaklar.Bu böyle devam edecek.
Çöplerden naylon ve kağıt toplayan yurttaşlarımız belkide hiç bilmeden farkındabile olmadan üç beş kuruş uğruna bu dünyaya en büyük iyiliği yapıyorlar.Eğer onlar olasa özellikle bizim ülkemizden pislikten, çöp dağlarından geçilmez.
Eğitim sonradan olmaz, cennetin ayaklarının altında olduğu analarımızın karnında başlar doğduktan sonra devam eder, diploma sadece cehaleti giderir.
Kalın sağlıkla.
size katılıyorum açıklama için teşekkür ederim selamlar

Öncelikle merhabalar..Konu birazda olsa iş alanıma girdiği için bende bu konuda bir şeyler paylaşamak istedim.Poşet,pet şişe vs. ürünlerin Türkiye'de özellikle büyük şehirlerde çöp yığınları oluşturdugunu düşünmüyorum.Çöpe gittiğini düşündüğümüz ürünlerin bir çogu geri dönüşümle ülke ekonomisine geri kazandırılıyor.Ben İstanbulda yaklaşık günde 1.500 kg lık plastik poşeti granül olarak geri dönüşümünü (Manufacture of plastic granules) yapmaktayım.Gereksiz yere kullanımına bende karşıyım.İsraf haramdır.

Disturbed' Alıntı:
Öncelikle merhabalar..Konu birazda olsa iş alanıma girdiği için bende bu konuda bir şeyler paylaşamak istedim.Poşet,pet şişe vs. ürünlerin Türkiye'de özellikle büyük şehirlerde çöp yığınları oluşturdugunu düşünmüyorum.Çöpe gittiğini düşündüğümüz ürünlerin bir çogu geri dönüşümle ülke ekonomisine geri kazandırılıyor.Ben İstanbulda yaklaşık günde 1.500 kg lık plastik poşeti granül olarak geri dönüşümünü (Manufacture of plastic granules) yapmaktayım.Gereksiz yere kullanımına bende karşıyım.İsraf haramdır.
çöplüğe gidenler tamamda denize,göle,dereye,ırmağa ve dağ başlarındaki ağaç dibine atılanlar sorun ,çöplüklerde çalışıp rızkını temin eden kardeşlerimiz yaptıkları büyük işin ayrıca hayırlı ve sevap olduğu işini biliyorlarmı acaba Allah kabul ve yardım etsin diye dualarımı gönderiyorum selamlar

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri