Potansiyel Motokaravan'cı Adayı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Esat İnce Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 13
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,748

Esat İnce

Yeni Üye
Yer
Antalya
Değerli Gezenbilir Üyeleri ve Takipçileri,
Ben de bu sayfalardaki birçoğunuz gibi karavancılık hayallerimi gerçekleştirmenin arifesindeyim.
Eşim ile birlikte kısa bir süre içinde yılın birçok ayı, yollar ve hava koşulları el verdiğince mobil olma arzusundayız. Önce yurt içinde tecrübe edinmeyi, sonrasında yurt dışında gezmeyi hayal ediyoruz.

Yaptığım araştırmalar, konuştuğum bazı tecrübeliler ve kendi düşüncelerim neticesinde Camper (15 m3'lük Ducato, Boxer ya da Jumper panelvan) tarzı bir Motokaravan yapma arzum var.

4½ ya da 5 yaşında olabildiğince düşük km'de ve iyi koşullarda temiz bir araç alıp içini yaptıracağım.
(Bu tür araç satacak olanların tekliflerine açığım.)

Araç dahil yaklaşık 100-130.000 TL bütçe ayırmayı planlıyorum.
En çok kafama takılan şu ki, yaklaşık 2-3 sene gezdik ve diyelim ki gezmeye doyduk :smiley: ya da 1 sene içinde anladık ki mobil yaşamaya alışamadık. Böyle bir aracı satmak ne kadar süre alabilir, ya da araç maliyet bedeli üzerinden tahminen % kaç indirim yapıldığında hızlı bir satış gerçekleştirilebilir? (Elbette soruların ucu kısmen açık ancak tahmini cevaplarınız yön verici olacaktır.)

Bu süreçleri yaşamış olanlarınızın fikirlerini duymayı arzu ederim.
Açıktan yazmak reklama girecektir belki ve site kuralları gereği yasaktır, ama en azından özelden de yazarak aracın içini kime neden yaptırmam ya da yaptırmamam konusundaki tavsiyelerinizi de iletirseniz çok sevinirim. ( esatince@hotmail.com )
Teşekkürler, saygılar...

Son düzenleme:

Etiketler
5 yaşında ki araç 40-50.000 TL arası + 40.000 TL iç yapım = 80-90.000 TL civarı malolur . Satarken 10.000 TL zararı göze al .
40.000 TL iç yapımı İMAJ DEMİR GÜNEY karavan gibi firmalara yaptırabilirsin .
Yolun açık müstakbel karavancı.

SM-G920F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

5 yaşında ki araç 40-50.000 TL arası + 40.000 TL iç yapım = 80-90.000 TL civarı malolur . Satarken 10.000 TL zararı göze al .
40.000 TL iç yapımı İMAJ DEMİR GÜNEY karavan gibi firmalara yaptırabilirsin .
Yolun açık müstakbel karavancı.

SM-G920F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
@suleymancirit
40.000 ve İmaj birbirinden çooook uzak kelimeler. Yönlendirme yanlış olmasın :smiley:

@Esat İnce
Sahibinden sitesi incelendiğinde en ucuz iç yapım paket fiyatını İzmir'de yeni açılan bir firma veriyor (40.000 tl) (dolphin'den ayrılan birisinin kurduğu yeni firma). Sonrasında paket fiyatları 45.000 tl civarından başlıyor. Biraz daha iyi , daha orijinal malzemeler yapımda kullanılsın derseniz 55.000 -60000 tl gözden çıkarılmalı. Bu yazdığım fiyatlarda boiler, tente, gazlı fırın, mobil uydu gibi donanımlar dahil olmuyor. Bunları da katmak isterseniz en az +15.000 gibi bir rakam daha eklenmeli.
Bu rakamlar, üreticiden üreticiye değişen rakamlar. Herkesin ayrı bir paket fiyatı oluyor ve eklenen çıkarılan, değiştirilen donanımlara göre fiyatlar değişiyor. Tavsiyem, biraz forumu karıştırın. Memnun kalınan üreticiler var, şikayet edilenler var, parasına göre kalite beklentisi daha düşük tutulabilen üreticiler var. Araştırın, burası geniş bir hazine.

@suleymancirit
40.000 ve İmaj birbirinden çooook uzak kelimeler. Yönlendirme yanlış olmasın :smiley:

@Esat İnce
Sahibinden sitesi incelendiğinde en ucuz iç yapım paket fiyatını İzmir'de yeni açılan bir firma veriyor (40.000 tl) (dolphin'den ayrılan birisinin kurduğu yeni firma). Sonrasında paket fiyatları 45.000 tl civarından başlıyor. Biraz daha iyi , daha orijinal malzemeler yapımda kullanılsın derseniz 55.000 -60000 tl gözden çıkarılmalı. Bu yazdığım fiyatlarda boiler, tente, gazlı fırın, mobil uydu gibi donanımlar dahil olmuyor. Bunları da katmak isterseniz en az +15.000 gibi bir rakam daha eklenmeli.
Bu rakamlar, üreticiden üreticiye değişen rakamlar. Herkesin ayrı bir paket fiyatı oluyor ve eklenen çıkarılan, değiştirilen donanımlara göre fiyatlar değişiyor. Tavsiyem, biraz forumu karıştırın. Memnun kalınan üreticiler var, şikayet edilenler var, parasına göre kalite beklentisi daha düşük tutulabilen üreticiler var. Araştırın, burası geniş bir hazine.
@mustafaatk
Merhaba Mustafa Bey,
Andığınız ücretlerin reele çok daha yakın olduğunun farkındayım. Benim araştırmalarım da maliyetlerin bu seviyelerde olacağını gösterdi zaten ve ben de açtığım konuda yazdığım gibi 130.000 TL'lere çıkabilecek bir maliyeti öngördüm. Şu da eksik olmasın dendiğinde üstüne de çıkar kuşkusuz.

Yazımdaki soru ile ilgili bir düşünce ya da tecrübeniz varsa paylaşırsanız sevinirim. Malum, bu maliyetlerin altına girdikten sonra en büyük çekince eğer yapamazsam tahminen yatırdığımın ne kadarını geri alabilirim sorusu.
Önce 1 ay kiralayıp gezsem ve denesem mi diye de düşündüm ancak günlük 300 TL - 350 TL, aylık ise yaklaşık 6000 TL - 7000 TL civarında talep ediliyor. Bu paranın karşılığında kendi karavanıma ekstra ürünler alırım düşüncesiyle bu fikirden uzaklaştım.
Yaptığım araştırmalar neticesinde içini yaptırmak konusunda kafamda 3 firma biraz önde: Viya, İmaj, Demir.
Karar vermeden önce bizzat yerlerinde ziyaret etmeyi planlıyorum.
Sizce doğru yolda mıyım, istikamet sapmış mı :smiley: siz bu listeye şunu da ekle ya da şunu çıkart der misiniz?
Cevaplarınız için tekrar teşekkürler.

Son düzenleme:

Esat Bey Allah kolaylık versin. Sorularinizin cevabını bende merak ediyorum

HUAWEI NXT-L29 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sezon sonunda ilanları takip ederek normal fiyata bir karavan alırsanız zararınızı biraz azaltabilirsiniz hatta piyasada tutulan bir kaç markadan biri olursa belki kullanıp denedikten sonra zarar bile etmeden satabilirsiniz.

1 hafta kirala,sonra karar ver,ben bir hafta kiraladıktan sonra vazgeçmiştim

LG-K220 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Tabii kiraladiginiz araca da bagli. Almanya da transporter kamper kiralamistim yillar once. O zamandan beri transporter harici her arac yavan geliyor. Sizi hatirliyorum yat tipi tuvaletliydi kiralik karavaniniz. Zaten yat tuvaletli karavan gorunce imalatcisi daha isi anlamamis diyorum.

Tabii kiraladiginiz araca da bagli. Almanya da transporter kamper kiralamistim yillar once. O zamandan beri transporter harici her arac yavan geliyor. Sizi hatirliyorum yat tipi tuvaletliydi kiralik karavaniniz. Zaten yat tuvaletli karavan gorunce imalatcisi daha isi anlamamis diyorum.
Sayın @bartek
Sizi hatırlıyorum derken cevap verenlerden birini mi kastettiniz yoksa beni mi, tam olarak anlayamadım.
Ben henüz kiralık da olmak üzere karavan konusunda hiç bir tecrübeye sahip değilim.
Motokaravan yaptırmayı düşünen biri olarak belki bana neden yat tipi WC tercih etmemem gerektiğini açıklarsanız çok memnun olurum.
Teşekkürler

Son düzenleme:

Ben Omnitemporal'i kastetmistim. Yat tipi tuvaleti yolda giderken bosaltirsaniz ise yarar. Benim icime sinmiyor.

Değerli Gezenbilir Üyeleri ve Takipçileri,
Ben de bu sayfalardaki birçoğunuz gibi karavancılık hayallerimi gerçekleştirmenin arifesindeyim.
Eşim ile birlikte kısa bir süre içinde yılın birçok ayı, yollar ve hava koşulları el verdiğince mobil olma arzusundayız. Önce yurt içinde tecrübe edinmeyi, sonrasında yurt dışında gezmeyi hayal ediyoruz.

Yaptığım araştırmalar, konuştuğum bazı tecrübeliler ve kendi düşüncelerim neticesinde Camper (15 m3'lük Ducato, Boxer ya da Jumper panelvan) tarzı bir Motokaravan yapma arzum var.

4½ ya da 5 yaşında olabildiğince düşük km'de ve iyi koşullarda temiz bir araç alıp içini yaptıracağım.
(Bu tür araç satacak olanların tekliflerine açığım.)

Araç dahil yaklaşık 100-130.000 TL bütçe ayırmayı planlıyorum.
En çok kafama takılan şu ki, yaklaşık 2-3 sene gezdik ve diyelim ki gezmeye doyduk :smiley: ya da 1 sene içinde anladık ki mobil yaşamaya alışamadık. Böyle bir aracı satmak ne kadar süre alabilir, ya da araç maliyet bedeli üzerinden tahminen % kaç indirim yapıldığında hızlı bir satış gerçekleştirilebilir? (Elbette soruların ucu kısmen açık ancak tahmini cevaplarınız yön verici olacaktır.)

Bu süreçleri yaşamış olanlarınızın fikirlerini duymayı arzu ederim.
Açıktan yazmak reklama girecektir belki ve site kuralları gereği yasaktır, ama en azından özelden de yazarak aracın içini kime neden yaptırmam ya da yaptırmamam konusundaki tavsiyelerinizi de iletirseniz çok sevinirim. ( esatince@hotmail.com )
Teşekkürler, saygılar...
Esat kerdeşim merhaba, bende bu sene 4x4 MB Sprinter veya İveco motorkaravan almaya daha doğrusu yaptırmaya karar verdim ve detaylı araştırma üzerine İmaj Karavan Bursa içlerinden en iyisi. Fakat 2018 haziran ayına kadar dolu oldukları için seneye başlayacağım.
Bir Alman motorkaravan üretici kadar olmasa da Türkiye şartlarına göre kaliteli ve çok tecrübeliler. ÖTV mevzuatına göre 15m3 panelvan 5 yaşından büyük olursa %145 ÖTV ödemiyorsun. Bu nedenle Panelvan 5 yaş üstü Fiat Ducato Peugeot Boxter ve benzeri panelvan almanı tavsiye ederim.
Benim gibi kamp alanlarında kalmaya niyetli değilsen , aksine kalabalıktan uzak, doğa ile başbaşa kalmak istiyorsan 80-90.000 TL araç içi maliyeti olacaktır. Güneş enerji, uydu sitemi, sıcak su , kalorifer+ kuru ısıtıcı, 3 sistem ocak fırın ve buzdolabı (hakiki camper klima + 2.000 EUR civarı) kasetli WC vs. . Sizin ayırdığınız bütçeye tam uygun olacaktır. Hayırlı olur inşallah.

bursa karavana da uğrayın derim güzel işler yapıyor.ayrıca Modakaravan ve <dolly de alternatif olarak değerlendirilebilir. Dolphin den uzak durun derim

Esat kerdeşim merhaba, bende bu sene 4x4 MB Sprinter veya İveco motorkaravan almaya daha doğrusu yaptırmaya karar verdim ve detaylı araştırma üzerine İmaj Karavan Bursa içlerinden en iyisi. Fakat 2018 haziran ayına kadar dolu oldukları için seneye başlayacağım.
Bir Alman motorkaravan üretici kadar olmasa da Türkiye şartlarına göre kaliteli ve çok tecrübeliler. ÖTV mevzuatına göre 15m3 panelvan 5 yaşından büyük olursa %145 ÖTV ödemiyorsun. Bu nedenle Panelvan 5 yaş üstü Fiat Ducato Peugeot Boxter ve benzeri panelvan almanı tavsiye ederim.
Benim gibi kamp alanlarında kalmaya niyetli değilsen , aksine kalabalıktan uzak, doğa ile başbaşa kalmak istiyorsan 80-90.000 TL araç içi maliyeti olacaktır. Güneş enerji, uydu sitemi, sıcak su , kalorifer+ kuru ısıtıcı, 3 sistem ocak fırın ve buzdolabı (hakiki camper klima + 2.000 EUR civarı) kasetli WC vs. . Sizin ayırdığınız bütçeye tam uygun olacaktır. Hayırlı olur inşallah.
Merhaba Eyüp Bey,
Bilgi, görüş ve tavsiyeleriniz için teşekkürler.
Ben de Viya Karavan ile anlaştım. Ekim'de başlayıp nasipse Kasım'da teslim alacağım. Ancak henüz gönlüme göre 5 yaşında bir Ducato bulamadım :smiley: Arayıştayım... yollarda, bir yerlerde görüşmek ve anılar paylaşmak üzere....

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.