Prado Almaya Adım Adım

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan arcamenel Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 560
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 108,481
Prinsi muhtemelen 4500 tl ye taktırabiliriz . Princeten şaşmamak lazım . Benim taktırdığım bayinin söylediği ya 2400 tl civarı bir ürün var AKL marka yanlış hatırlamıyorsam yada prince . Aradaki 3000-4000 tl olan kitler çok farklı değiller diyor . Ben taktıktan sonra 2-3 kişiye taktırdık hiç sorun yok . Hatta bugün yarın bir abimin 4.0 pradosu için 76 lık tank bekliyoruz , onada takılacak . 76 litre ve daha büyük tankların ve muhafazalarının temininde biraz sıkıntı olabiliyor .

Etiketler
arkadaşlar kusura bakmayın.işler dolayısıyla bek bakamadım foruma.
esad beyle de yazdım.lc prado kullanıcıları olarak bir watsapp grubu kurarsak daha hızlı paylaşım yapabiliriz.hemde gezi ve org. düzenleyebiliriz.
telefonlarınızı esad beye özelden atarsanız grubu kurabiliriz.

sorularınızın cevaplarına gelınce
34 yasındayım mak.muhendısıyım. ümranıye imesde esnafım.
daha önce de 1,5 yıl 2003 prado 4,0 v6 kullandım.bir süre ara verdım(sattıgıma pişman oldum)
geçen sene tekrar 2006 prado 3,0d4d aldım.

aracımda 285-75 R16 BF AT ko2 lastıkler mevcut. yaz kış kullanıyorum
önde 50mm arkada 70mm yükseltme mevcut.körükleri iptal ettim.helezon yay var.
şnorkel ,warn 8000lb vinç,arka çeki demiri,3lt 8bar kompresör,led sis farları ve led farlar mevcut.
yürüyen aksam orjinal.hardcore arazi yapmıyorsanız yürür aksamı değiştirmeye gerek de yok.
aracı biraz masraflı ama ucuza aldım.içini kendıme gore yapıyorum.

önceki aracımda da bu şekilde yapmıştım. toyo open country AT kulandım.
sis lambaları ,tavan sepeti, vinç, uzaktan çalıştırma, karter koruma ,vs vardı.
diğer aracımı aldıgımda kme lpg kiti vardı memnun kalmadım.şehir içi 22lt şehir dışı 14lt lpg tuketıyordum.
lpgyi prins ile değiştirdim ş.içi 20lt ş.dışı 12lt düştü.(istanbul içi dur kalk trafık)

lastiği büyüttüğünüz her %5 değer için aracınız 1lt daha fazla yakacaktır.
örneğin çapı 70cm olan lastik yerine 77cm lastık takarsanız 2lt fazla yakarsınız.
lastik ebadınızı %8-10a kadar böyütmenizde bence sıkıntı yok.
lastık çapını burdan hesaplayabilirsiniz.
Visual Tyre Size Calculator | Kouki Tech

imkanınız varsa jant çapınızı 16ya düşürün.
jant çapı büyüdükçe fiyat fırlıyor.bf at lastıkte 16 jant ile 18 jant arası %40 fiyat farkı olur.
kucuk jant etlı yanak daha konforlu olur darbelere daha dayanıklıdır.daha ucuzdur
fakat otoyol sürüşünde virajda daha cok esner.hatta vazı durumlarda tedirgin eder.

ondan önceki araçlarımda da ve arkadaşlarımın araçlarında cooper sst goodyear wrangler,pirelli scorpion atr gibi lastikler de kullandım. en sessiz lastık toyo open country at di.en yeteneklisi BF.
sık arazi yaptıgım ıcın BF aldım.
lastık konusu kullanıcının talebine göre seçilmeli bence.sürekli arazi yapmayan adamın bf alması sadece para israfı olur.

Son düzenleme:

arkadaşlar hızlı iletişim için whatsapp grubumuz vardır.
tüm sorunlar,rotalar,paylaşım için birlikteyiz.
katılmak ısteyen özel mesaj ile talepte bulunabilir.

Prinsi muhtemelen 4500 tl ye taktırabiliriz . Princeten şaşmamak lazım . Benim taktırdığım bayinin söylediği ya 2400 tl civarı bir ürün var AKL marka yanlış hatırlamıyorsam yada prince . Aradaki 3000-4000 tl olan kitler çok farklı değiller diyor . Ben taktıktan sonra 2-3 kişiye taktırdık hiç sorun yok . Hatta bugün yarın bir abimin 4.0 pradosu için 76 lık tank bekliyoruz , onada takılacak . 76 litre ve daha büyük tankların ve muhafazalarının temininde biraz sıkıntı olabiliyor .

Alisveris merkezlerine girerken kesin gormezler degilmi ? Birde 76 lt cok asagidan gorunurmu ? Biraz daha kucugunu mu taktirmak lazim alta surtmesin diye ?
Ben biraz offroad ta yapmayi dusunuyorum o
yuzden

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

İstanbuldaki iyi avmler e girdim hiç sorun yok . Atiker 76 litre tankın çapı 72cm , yüksekliği 24 cm . Altına birde muhafaza takılıyor . Offroad için sorun teşkil etmez . Daha küçük tank menzil açısından iyi olmayabilir .

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Oluştğrduğumuz whatsapp grubu dahilinde dile getirilen konulaı buraya aktarmaya çalıştım.Sohbet dili olduğu çin yadurgamayın lütfen detaya girmedin konu aktarılmıştır.

WHATSAPP GRUBUNDAN;
All-In-One Offline Maps + - Google Play'de Android Uygulamaları
Kaputu tutan amortisörlerin tanesi 773 tl
ToyoDIY.com
bu siteye girin ..şase numaranızı yazın
aracınızda olan tüm parçaların kodları cıkıyor
o kodları alıexpresde aratın
muhakkak çıkıyor
Geçen birde ön konsolu sordum . Çatlaklar oluyor ya
Bende çok fazla yok ama ilerisi için merak işte . Birde sadece üst kısım değişirmi ditr sordum . Tamamı değişiyor . havalandırm menfezleri , tuş vs hariç boş olarak 3650 tl dediler
airbag tamircileri yapıyor
Zaten olası bir durumda önce tamiri denerim küçük alanda olmassa diğer alternatiflere bakarım .
Airbagciler iyi seviyese halledebiliyormu acaba
Tüm pradoların sorunudur heralde
halledıyor hocam bende de var
bende yaptırıcam
3650 tl cok para hocam
değer mi bilemedim
Benimkiler zayıftı aracı aldığımda . En son kaput çok hızlı olmasada kafama vurunca değişim zamanı gelmiş dedim
150 tl ye çiftini farklı bir amortisör taktırdım
Yetkili servismi verdi fiyatı ben daha önce sormuştum. 2 sene önce sanırım 2000 yl demişlerdi
Yetkilide tanesi 773 tl
Birde işçilik alırlar
Tahmini Teslimat Zamanı
aliexpresde var abi
50dolar
kaput amortisörü kodu 53450-69065
Hood lock & hinge for Toyota LAND CRUISER/LAND CRUISER PRADO KDJ120 2004...2009 | MegaZip online shop
burdan da teyit edebilirsiniz

komple dokunmatık alma sakın
fiziksel tuş muhakkak olsun
rusyada 9ınc komple dokunmatık alanlar pişman
02.08.2017, 10:24 - Kenan Merve: Tahmini Teslimat Zamanı
2pcs/Pair Angel Eyes 7'' LED Headlight For Wrangler JK TJ LJ H4 Hi lo Beam PAR56 Front Driving Headlamp Styling For Land Rover-in Car Light Assembly from Automobiles & Motorcycles on Aliexpress.com | Alibaba Group
(from AliExpress Android)
cetinsay bostanciya anlastik gibi ama 76 lt lik tank ta sikinti varmis , bakalim bulabilecekler mi
Uretimi yok diyorlar :(
Neyse 10 gune bulunabilirmis gibi duruyo
Evet büyük tanklarda biraz sorun var bu ara
Lpg tanlı bende 43 lt değiştirme niyetim var benimde bu arada tüv türk denetimine uygun olmasınada dikkat edelim
Yeni uygulama tank izalasyon vs
Standartları karşılıyor atiker . Üretim yapamaz zaten diğer türlü
Tankın altında mıhafazası olacak , muhafazayla tank arasındaki şikte gibi yalıtım malzemesi var o görünür olacak muhafazanın kenarlarından
Muhafazayı tutan vidalar 8-10 mm olacak
Beni 6 mm olmadından dolayı ve bu şiltenin görünmemesinden geri çevirmişti sızdırmazlık muayenesinden
Şuan yeni sistemde sızdırmazlık muayenesi kalktı galiba
Direk tüve gidiliyor herşeyi hallediyorlar orda
Birde muhafazanın kenar kısmından tankın seri nosu okunabilir olmalı
Ayarlıyor zaten montaj yapanlar
Tank değişiminde ilk muayenede yeni tankı işlerler sorun olmaz
muhakkak 76 alın
dıgerlerı sık bıtıyor
Sızdırmazlık değil de tank izalasyonu suan ilgi odagı bildiğim kadarıyla tüv türkün
Kasımda ziayret edecem
tankı söküp alumınyum kaplamalı taşyünü sarılıyor
basıt bi işlem
Kenan hocam senin kamera olayi hosuna gitti , onu aldigin saticinin linkine ulasabilirmisin ki acaba ? Riske etmim aynisi alim diyorum
ambrella chipset olan bir modeli alabilirsin
https://tr.aliexpress.com/item/Mini...lgo_pvid=51b48c01-d1fa-4ab8-9308-7840661227b0
ambrella chıpset kardesım
car dvr cıhazında en ıyısı
https://mobile.donanimhaber.com/smarnoo-s1-cift-kamerali-arac-kamerasi-73-super-model--126449575
Araç içi kamera denince dh forumda sıklıkla çıkan inceleme konusunu bilgi amaçlı vereyim
LPG de 76 LT lik tank yokmuş fabrikada Atiker , 73 LT var ellerinde çok bişi farketmez sanırım , onu taktirim bari ne yapalım :(
LPG taktıralım dedik türkiyede buyuk tank yapmayı durdurdu adamlar , bende ki de şans:smiley:
73 lt yaklasık 60lt gaz alı
sehır ıcı 300km gider
Nihayet depoda tesadufen Atiket 79 Lt. tank bulmuslar:smiley: olcusunu bilmiyordu ama 76 ile ya aynidir ya 1cm farkeder tahminimce , onu yarin gidip taktiricam Insallah.
Bu arada stepne aski aparatini kestirsemmi diyorum ?? Ne dersiniz ?
Hem dusunuyorum LPG yi neden sokeyim hemde soylediklerine gore en en kotu geri donusu yok diye birsey yok dediler , kaynakla yerine yaptirabilirsin ilerde
En azindan daha da icerde kalmis olur tank dedim .
Siz ne dusunursunuz acaba ?
Hiç gerek yok
Lpg candır hocam
76 baglayabilirsin
Sorun olmaz bence
79a diretmeye gerek yok
Stepne aparatını söktürmedim ama denilen gibi olası bir durumda kaynak olur
79 olan tankın yüksekliği kaç acaba
Bencede.muhim soru bu
Atikerde çaplar 72 cm
76 litre olan 24 cm , 80 litre 25 cm , 89 litre 27 cm olması lazım
76 lik tank yok oyuzden 79 taktiriyorum mecburen
Birisi 24 cm digeride en fazla 25 cm dir cunku 83 lt tank bile 25 imis
Bugün montajdaki araç için 1 aya yakın bekledik 76 litreyi
Hatta sizin içinde getirsin demiştim ama
Stepne aparatini kestirsem daha iyi olmaz mi ? Daha da icerde kalir tank, normaldede cok iyi seviye zaten ama daha da icerde kalsa avantaj olurmu diyorum acaba ?
1 taneyi zor buldular
79 lt buldurlar zar zor :smiley: oda 1 cm den bisi olmaz zaten yaw :smiley:
Aynen
Aparati kesme isine karar veremedim bitek
Iyice gozukmese daha mi iyi olur acaba
Ne kadar yer kazandırıyor acaba
Ha bide o var haklisin, ama en kotu 3-5 cm kazaniyordur herhalde
Oda avantaj olur diye dusundum ama...
5 cm iyi fark
Bakim yarin ozaman , 5cm falan farkediyosa kestirim gitsin , yok 1-2 cm ise degmez
Bence kestirmeniz daha iyi olur.Gezenbilirde bu konuyu, bir arkadaşla yazışmıştık.Onun ve benim aracın fotolarında bariz yükseklik farkı vardı. Arazide de bunu tecrübe ettim; uzaklaşma açısı bayağı düşüyor.İlk fırsatta, benim büyük tankı kesme işlemi sonrası daha da içeri aldırmayı planlıyorum.
şimdi on salıncaklara bir pprojem var
söküp kolları 20mm platınadan kestiricem
öercedes axor rot başı takıcam
20 sene garantılı

Ditaş malı onlar
Tonaj atmışın diye garantiyi bozarlar
Arkadaşın 88 mercedes g 300 yaptık
Acayip sağlam oldu
2 senedir bozulmadı
selım hocam bagaya stepne taşıyıcıs işini ne yaptı?
O iş ilerleyemedi.Yeterli bilgiye ulaşamadım.Allah'tan Kenan kardeşimiz bu ortamı oluşturdu, bilgileniyoruz.
selım hocam
avusturyada yapan eleman var
ama bir eksısı var
Kapı taşır mı emin değilim..
bagaj kapajına 4 tane delık delmemiz gerekli
kapı taşıtor
sıkıntı yok
Delik niye?
bir aparat yapıcaz
kapıya sabitlicez
stepne ona asılıyor
bi sn
O tamam. Menteşeler taşır mı?
Gerçi yapanlar gördüm ama.
cumartesi muhtemelen Maslak sanayide Partoyo diye bi servise gidicem , toyota konusunda baya methini duydum ,telefondada konuştum dubaiden hertürlü mekanik ve motor parçası kendisi getiriyormuş hatta yan sanayi bile var dedi , kapı olayını sorim senin içinde
https://toyota.epcdata.ru/land_cruiser_prado
https://www.tirerack.com/tires/surveyresults/surveydisplay.jsp?type=ORAT
lpg ile işiniz olursa sait usta gidebilirsiniz
İvedik tüv türk karşısında

Kasko ve sigorta dönemindeyim malum aracı aldığımdan bu tarafa ödediğim kasko ve sigorta tutarlarına bakınca asağıya dogru eğilim göstermekte
2015 1828TL
2016 1500TL
2017 1394TL

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Zaman hızlı geçiyor:smiley:
Araca dokunuşlarım geçtiğimiz yaz da devam etti.
4 lastiği yenilediğim BF Ko2 terfi ettik.
Z rotları ve rot başlarını değiştirdim.Konforda hissedilir iyileşme oldu.
Lpg tesisatını tekrar muayenete uygun hale getirmek üzere düzenleme yapıldı.
Hemen hemen tüm pradolarda yaşanan cam sıyırıcılarını (6 adet) değiştirdim. Daha bşr yakışıklı oldu.Yalnız plastik parçalar pahalıymış tecrübe ettim:smiley: 41f89e030ca7de044767be43ccb38600

Geçtiğimiz ayın son günü muayeneye girdim.31.10.2017
Hafif kusurla geçtik tek seferden.
Kısa farlar yüksekmiş
Lpg den kaynaklı camlara yanıcı patlayıcı etiketi yapıştırılmamış.
Lpg tankının etkiketini okuyamamış.

Seklinde hafif kusurlu seklinde işlem tamam:smiley:

Birde yaramazlık yaptım
LC yanına yakışlı koydum.
Bu seferki benzetme de pivot ve gard seklinde oldu 57ec9ca8cc2f2d3c4e1c43d01274e94c D979474e4f3ddae6b03f39dc1dec4877 69156fb2d511887387f75bacf591d6eb Aa819071c85f29288135182195b70043

Kasko ve sigorta dönemindeyim malum aracı aldığımdan bu tarafa ödediğim kasko ve sigorta tutarlarına bakınca asağıya dogru eğilim göstermekte
2015 1828TL
2016 1500TL
2017 1394TL

Bu yıl 1521 TL ödedim kasko vr sigorta için.
2016 yılındaki ödeme tutarına geldim.
Bu arada aracımızla ilgili paylaşımları whatsapp grubunda konuşuyoruz.

SM-G965F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Arkadaşlar Merhaba!. Yeni üye oldum ama bütün prado yorumlarınızı zevkle okudum. Size birşey sormak istiyorum 2014 x5 kullanıcısıyım ama son 2 aydır ciddi anlamda prado kafamda yer edinmeye başladı ve aracımı değiştirmeye karar verdim. 2015 model prado almak istiyorum ama çevremden enteresan tepkiler alıyorum:smiley:) bmw nin konforunu prestijini bulamazsın pişman olursun şeklinde. Sizinde değerli yorumlarınızı almak istedim. Gerçekden pişmanlık yaşarmıyım yoksa geç kaldım diye dövünürmüyüm:smiley: fikrinizi sölerseniz çok memnun olurum.

Arkadaşlar Merhaba!. Yeni üye oldum ama bütün prado yorumlarınızı zevkle okudum. Size birşey sormak istiyorum 2014 x5 kullanıcısıyım ama son 2 aydır ciddi anlamda prado kafamda yer edinmeye başladı ve aracımı değiştirmeye karar verdim. 2015 model prado almak istiyorum ama çevremden enteresan tepkiler alıyorum:smiley:) bmw nin konforunu prestijini bulamazsın pişman olursun şeklinde. Sizinde değerli yorumlarınızı almak istedim. Gerçekden pişmanlık yaşarmıyım yoksa geç kaldım diye dövünürmüyüm:smiley: fikrinizi sölerseniz çok memnun olurum.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,082
Kaydolan Son Üyemiz
Tsow

Çevrimiçi üyeler

Geri