Puma Vs. Bd30

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan MEfeCeylan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 31
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 25,319

MEfeCeylan

Kamp I
Yer
Ankara
Daha baştan diyeyim, forumda bu konuda pek çok konu var biliyorum ve bulabildiklerimin hepsini okudum :D

"Hangisi daha iyi" gibi genel bir soru sormayacağım. Daha özel bir noktaya takıldım ben bu araştırmalarım sırasında. Bunun öncesinde de ufak bir bilgilendirme yapayım,

Bu yıl bitmeden bir defender alma planım var. Bu hususta konu açtım ve sağ olsunlar çok yardımcı oldular forumda bana. 2.5 düz dizel konusunda kafam baya netleşti ancak bu motorun da dez avantajı gücü. Yetersiz bir motor olduğu kabul ediliyor ki buna diyecek bir şey yok.

Motor konusuna dönersek, hazır değişmiş motorlu bir tane almak ya da düz dizel alıp kendim daha sonra değiştirmek istersem 2 motor alternatifi var aklımda. Puma ve BD30

Takıldığım nokta aradaki beygir farkından dolayı değil (Genelde bu yüzden takılıyor insanlar sanırım)

BD30 artık üretilmeyen bir motor. (Yanlış bilmiyorsan üretimi durdu yani)

Puma motoru ise transit motorunun yatay yağlama gibi arazi araçlarının ihtiyaçlarına göre modifiye edilmiş hali. Puma motor bulmak zor ancak transit motoru bulunabilir üstelik halen daha üretiliyor. Paraya kıyarsak 0 motor bile alabiliriz. (Yine yanlış bilmiyorsam diye ekleyeyim.)

-Şöyleki ülkemizde çokça transit olduğunu düşünürsek usta anlamında bir sıkıntı yaşamam diye düşünüyorum. Bu yüzden mantıklı geliyor.

-2. Nokta ise uzun ve ya ağır offroad gezileri yapmadığım için yağlama kısmında sıkıntı olmaz diye düşünüyorum. Normal binek arabanın ıkınarak vardığı yerlerde sıkıntısız gitmek istiyorum fazlası değil.

-Bu usta ve motor değişim konusuna takıldım başka noktalarına değil. Bu konuda fikir paylaşıp yol gösterebilecek olan var mı acaba?

Birde ek husus olarak bahsedeyim, bütçe aralığım 25-35.000 arası. Bu aralıkta motoru hali hazırda değişmiş bir araç almak mantıklı olur mu? (Sonuçta nasıl değiştirildiğini bilmiyor olacağım) yada düz düzel alıp ilerleyen yıllarda kendim mi değiştirtmek mantıklı olur acaba.(Eğer böyle olursa verdiğim bütçeye motor değişimi dahil olmaz. Ayrı bir meblağ ile halledebilirim)

Baktığım aralıkta 200tdi olan modeller de var. Bunlar içinde motor değişimi mantıklı mı?

Şimdiden çok teşekkür ederim herkese...

Etiketler

Bana kalırsa fiyat uçuk değilse ve "orjinal" 200 tdi Defender bulabiliyorsanız direk onu alın. Orjinal orjinaldir, İngiliz bile olsa :D :D :D
Hazır siz demişken sorayım o zaman.

Sahibinden bakıyorum ilanlara. Düz dizeli diğerlerinden ayırt edebiliyorum beygiri dolayısı ile ancak Turbo dizel 200tdi ve 300tdi yı ayırt edemiyorun. Bu ayrımı nasıl yapabilirim acaba?

Ve bu 200 ve 300tdi için genel bir özet verebilir misiniz pek hakim olduğum bir konu değil bu motorlar.

Hazır siz demişken sorayım o zaman.

Sahibinden bakıyorum ilanlara. Düz dizeli diğerlerinden ayırt edebiliyorum beygiri dolayısı ile ancak Turbo dizel 200tdi ve 300tdi yı ayırt edemiyorun. Bu ayrımı nasıl yapabilirim acaba?

Ve bu 200 ve 300tdi için genel bir özet verebilir misiniz pek hakim olduğum bir konu değil bu motorlar.
Valla ben de dışarıdan 300 ve 200 tdi tamamen aynı diye biliyorum. Yada çok benzer. Motorun iç yağlama sistemi vs değişik sanırım. Ama 200 tdi daha kullanılabilir bir motor diye de biliyorum.

BD 30 = Dayanıklı ötesi bir motor parça sıkıntısı yok kesinlikle ( BMC servisi sahibi eski bir usta 10 yıl önce aldığı parçaları motolar bozulmadığı için dahala elinde olduğundan şikayetci :smiley: ) . En kötü hali 600.000 km gidiyor (saygı duyarım ) ortalama 800-900 bin km .

ağır şartlarda için kesinlikle kullanılmalı ama turbo uygulaması ömrünü azaltıyor !

Puma : Dünyanın heryerinde parça usta sıkıntısı yok ağır koşullarda çok sıkışırsa su koyu veriyor ama sıkıntısı çabuk ve uygun çözülüyor . 300 bin km genel ortalama

şehir içi performansı gayet iyi .

200 TDİ : Evsane L&R motoru bizim ülkemiz dışında her yerde full kullanılıyor burda ise parçası yok ve üvey evlat durumunda .Yurt dışında 400-600 bin km ler bahsedilen her yol koşulunda .

300TDİ : Başarılı , seri ,güçlü ama genelde uzun ömürlü değil (turbo Şehir içi kullanımda sıkıntı yaşatıyor ) .
300 bini geçerse süper iyi bakıyorsun demek .

2,5 Düz dizel : Çok iyi full çalışırken bir den biter ama tek silindire düşene kadar yürür birde yaokuşlar olmasa .
Kafasına göre yada doğrusu kullanımına göre 200-300 bin arası .

Yıllardır hiç kimsenin bakmadığı ilgilenmediği konu ama çok sorduğu şey nekadar dayanır bu motor .Ben her aracı (defender tabikide ) az çok kullandım servislerinden , sahiplerine kadar tanıdım ,takip ettim ne yaktılar ne kadar gazladılar vs gereğinden fazla söktüm taktım bakım yaptım motor olarak herkesle konuştum sonuç olarak bu yukarıda yazdıklarım çıktı he biri çıkar ben daha fazla yaptım der işte o sadece biri ikisi gerisi bu sonuçlarda :D

BD 30 = Dayanıklı ötesi bir motor parça sıkıntısı yok kesinlikle ( BMC servisi sahibi eski bir usta 10 yıl önce aldığı parçaları motolar bozulmadığı için dahala elinde olduğundan şikayetci :smiley: ) . En kötü hali 600.000 km gidiyor (saygı duyarım ) ortalama 800-900 bin km .

ağır şartlarda için kesinlikle kullanılmalı ama turbo uygulaması ömrünü azaltıyor !

Puma : Dünyanın heryerinde parça usta sıkıntısı yok ağır koşullarda çok sıkışırsa su koyu veriyor ama sıkıntısı çabuk ve uygun çözülüyor . 300 bin km genel ortalama

şehir içi performansı gayet iyi .

200 TDİ : Evsane L&R motoru bizim ülkemiz dışında her yerde full kullanılıyor burda ise parçası yok ve üvey evlat durumunda .Yurt dışında 400-600 bin km ler bahsedilen her yol koşulunda .

300TDİ : Başarılı , seri ,güçlü ama genelde uzun ömürlü değil (turbo Şehir içi kullanımda sıkıntı yaşatıyor ) .
300 bini geçerse süper iyi bakıyorsun demek .

2,5 Düz dizel : Çok iyi full çalışırken bir den biter ama tek silindire düşene kadar yürür birde yaokuşlar olmasa .
Kafasına göre yada doğrusu kullanımına göre 200-300 bin arası .

Yıllardır hiç kimsenin bakmadığı ilgilenmediği konu ama çok sorduğu şey nekadar dayanır bu motor .Ben her aracı (defender tabikide ) az çok kullandım servislerinden , sahiplerine kadar tanıdım ,takip ettim ne yaktılar ne kadar gazladılar vs gereğinden fazla söktüm taktım bakım yaptım motor olarak herkesle konuştum sonuç olarak bu yukarıda yazdıklarım çıktı he biri çıkar ben daha fazla yaptım der işte o sadece biri ikisi gerisi bu sonuçlarda :D
Çok temiz ve net olmuş ellerine sağlık :D Düşündüğüm proje 6 yıllık bir proje. Şasesinden iç donanımına kadar yavaş yavaş yenilenecek bir şey. Motor ise baya aklıma takılan konulardan. Alıp değiştirmek mi yoksa değişmiş alıp devam etmek mi gibi sorular dolanıyor aklımda.

Puma motorlu olanlar biraz ilk alıl bütçemi aşıyor. Muhtemelen daha ucuz ve dediğiniz gibi tek silindire düşene kadar götürecek bir düz dizel alıp sonrasında bd30 yada puma ile değiştiricem. Açıkçası o anki duruma bağlı. Kısmet olursa belki bir iki yaşında hatta belki sıfır puma bile alabilirim. Bd30un üretiminin durmuş olmasına takılıyorum yoksa...

Ki daha önce transit kullandım. Üç adet transitim oldu farklı modellerde. Bahsi geçen motora o kadarda uzak değilim. Tek sevmediğim yani var sesi. Açıkçası tatmin edici bir sesi yok bu bir gerçek :D

Neyse göreceğiz bakalım. Ve yine teşekkür ederim bilgi için :D

200tdi ile ilgili bilgi vereyim

Yurt dışında 2 modeli var. Biri Defender larda kullanılan 107 hp lik versiyonu. Diğeri ondan sonra çıkan Disco larda kullanılan 111hp lik versiyonu (Defender da o model kullanıldı mı emin değilim). 300tdi ile arasında fark yok denilen model o Disco modeli. Şuan günlük olarak 111hp lik 200tdi Defender kullanıyorum. Temmuz ayında Yunanistan , İtalya , Sicilya , Tunus turu yaptık 5000km 20gün. Hemen dönüşünde İstanbuldan Muğla Fethiye tarafına 1 haftalık bir tatile çıktım git gel 2200km civarıda o. Yaptığım tek şey motor yağı değişimi oldu. Ne çalışmasında bir değişiklik ne sesinde bir anormallik ne çekişinde bir değişiklik hiçbir fark yok. Sanki hiç o yollara gitmemiş gibiyim. Ailemizde 2 adette 300tdi var biri 88 biri 98 model. İkisinide bol bol kullandım 300ile kıyaslayacak olursak kesinlikle daha iyi diyebilirim. Gerek çekişi gerek sessiz çalışması gerek sağlamlığı. Bu aracımı satıp bir gün sıfırdan Defender toplarsam kesinlikle 200tdi atarım.

İtalya'da yaşadığım bir anıdan da bahsedeyim yeri gelmişken. Bir sahil kasabasında denize karşı çekmiş arabada otururken italyan bi dayı geldi. Benimde defenderım vardı 90 kasa sattım falan dedi. Siz ne ayaksınız napıyosunuz buralarda gibi sorular sordu biraz sohbet ettik. Sonra arabama baktı 300 mü dedi. Hayır 200tdi dedim oda şöyle bir tepki verdi "vovv the best one". Kısacası 200ün kıymeti Türkiyede bilinmiyor (aman bilinmesin).

Bir ufak anı daha. Fethiyede yağ değişimi için girdiğim sanayide aracımdan bi 10mt kadar uzakta sigara içerken ustalar arasında geçen muhabbete kulak misafiri oldum. Aracımın başında konuşurlarken "bu ne kadar sessiz çalışıyor ne motor varmış bunda?" gibi sorular soruldu aralarında. Neyse fazla uzatmadan 200tdi candır :smiley:

200tdi ile ilgili bilgi vereyim

Yurt dışında 2 modeli var. Biri Defender larda kullanılan 107 hp lik versiyonu. Diğeri ondan sonra çıkan Disco larda kullanılan 111hp lik versiyonu (Defender da o model kullanıldı mı emin değilim). 300tdi ile arasında fark yok denilen model o Disco modeli. Şuan günlük olarak 111hp lik 200tdi Defender kullanıyorum. Temmuz ayında Yunanistan , İtalya , Sicilya , Tunus turu yaptık 5000km 20gün. Hemen dönüşünde İstanbuldan Muğla Fethiye tarafına 1 haftalık bir tatile çıktım git gel 2200km civarıda o. Yaptığım tek şey motor yağı değişimi oldu. Ne çalışmasında bir değişiklik ne sesinde bir anormallik ne çekişinde bir değişiklik hiçbir fark yok. Sanki hiç o yollara gitmemiş gibiyim. Ailemizde 2 adette 300tdi var biri 88 biri 98 model. İkisinide bol bol kullandım 300ile kıyaslayacak olursak kesinlikle daha iyi diyebilirim. Gerek çekişi gerek sessiz çalışması gerek sağlamlığı. Bu aracımı satıp bir gün sıfırdan Defender toplarsam kesinlikle 200tdi atarım.

İtalya'da yaşadığım bir anıdan da bahsedeyim yeri gelmişken. Bir sahil kasabasında denize karşı çekmiş arabada otururken italyan bi dayı geldi. Benimde defenderım vardı 90 kasa sattım falan dedi. Siz ne ayaksınız napıyosunuz buralarda gibi sorular sordu biraz sohbet ettik. Sonra arabama baktı 300 mü dedi. Hayır 200tdi dedim oda şöyle bir tepki verdi "vovv the best one". Kısacası 200ün kıymeti Türkiyede bilinmiyor (aman bilinmesin).

Bir ufak anı daha. Fethiyede yağ değişimi için girdiğim sanayide aracımdan bi 10mt kadar uzakta sigara içerken ustalar arasında geçen muhabbete kulak misafiri oldum. Aracımın başında konuşurlarken "bu ne kadar sessiz çalışıyor ne motor varmış bunda?" gibi sorular soruldu aralarında. Neyse fazla uzatmadan 200tdi candır :smiley:
111lik olanu var bende dediniz. Sonradan değiştirme olarak mı taktınız, çıkma disco motoru gibi. Ve üst tarafta başka bir üye bir yorumda bulundu parçası konusunda. Tamam sağlamdır falan eyvallah ama oldu ya bir arıza yarattı, parça teminin nasıl yapıyorsunuz acaba?

Evet motor sonradan atılmış benimkine ben de bu şekilde aldım. Şuana kadar herhangi bir parçaya gerek olmadı motor için herhangi bir arızası vs olmadı sadece ufak tefek yağ filtresi gibi şeyler alındı o yüzden parçasının bulunup bulamayacağı konusunda bi fikrim yok. Fakat 300tdi ile neredeyse aynı olduğu için 300 ün birçok parçası uyuyor. Farklı olan parçalarıda eğer Tr de bulunamazsa ebay den falan alınabilir.

200tdi

Power: 111 hp (83 kW) @ 4,250 rpm (Discovery and Range Rover)
107 hp (80 kW) @ 3,900 rpm (Defender)

Torque: 195 lbf·ft (264 N·m) @ 1,800 rpm (Discovery and Range Rover)
188 lbf·ft (255 N·m) @ 1,800 rpm (Defender)

300tdi

Power: 111 hp (83 kW) @ 4,250 rpm (versions with manual transmission)
122 hp (91 kW) @ 4,250 rpm (versions with automatic transmission)

Torque: 195 lbf·ft (264 N·m) @ 1,800 rpm (versions with manual transmission)
210 lbf·ft (280 N·m) @ 1,800 rpm (versions with automatic transmission)

Wikiden alıntı. 107hp olan defenderlarda kullanılan model. Onunla ilgili bilgim yok maalesef . Benimki Disco motorlu 300tdi ile beygir ve torkları birebir aynı.

300tdi ile mukayese etmek için Discovery ve Range Rover araçlarda kullanılan 200tdi motoru referans almak pek doğru olmaz diye düşünüyorum.
Nasıl ki 300tdi diye otomatik şanzımanlı araçlarda kullanılan 11HP daha güçlü 16Nm daha torklu motoru referans alamayacağımız gibi.

Sent from my SM-N910C using Tapatalk

Türkiyede daha sık bulunabilecek olan modele göre konuşuyorum. Sonuçta motor atılacaksa ve 200tdi da karar kılınırsa tr de bulunabilecek 200tdi modeli discolarda kullanılan model olur. Çünkü otokar 200tdi def üretmedi. Olsa olsa 1 2 tane yurt dışı girişli orjinal 200 def vardır diye tahmin ediyorum ki zaten şu zamana kadar denk geldiğim 200tdi defenderlar hep disco motorluydu. Varsa bomboş araca 50.000tl verebilecek durum o zaman tabiki 97/98 model orjinal 300tdi almak mantıklıdır. Fakat baştan toplanacaksa şimdiye kadar denediğim motorlar arasında 2,5 benzin , 3.9 v8 , 300tdi , 200tdi , oyum 200tdi dan yana olur (111hp olan) . Her yaz minimum 5000km kadar uluslar arası yol gidiyoruz 8-10 defender. Genelde her yıl katılımcılar ve doğal olarak araç çeşitliliği değişiyor. Ben de yan yana 5-6bin bazen 7bin km yaptığım araçların yol perfomanslarını inceleme fırsatı buluyorum 20 gün boyunca. puma , v8 , bd30 , td5 , 300tdi , 200tdi hatta hyundai h100 motorlu defender bile var aramızda :smiley: Bende gözlemlerime dayanarak 300tdi / 200tdi / ve bd30 diyorum. Gerisi maliyet hesabı kime hangisi uygunsa artık. Buarada bizimle 3 yıldır gelen h100 motorlu defenderın daha arıza yaptığını da görmedim :p Bence hyundai motoruda değerlendirilmeli :p

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR