DOĞA SPORLARI OFF-ROAD KARAVAN DÜNYASI İKİ TEKER NAVİGASYON VE HABERLEŞME FOTOĞRAFÇILIK GEZGİNİN DÜNYASI GENEL KONULAR YARDIM İLETİŞİM
 1. NISSAN X-TRAIL'İ BATI TOROSLAR'DA TEST ETTİK!. OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ
  Duyuruyu Kapat
Duyuruyu Kapat
ARAÇ TESTİ: NISSAN X-TRAIL

NISSAN X-TRAIL'İ TOROSLAR'DA TEST ETTİK!.
OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Pusula Kullanımı

'GPS VE ELEKTRONİK HARİTALAR' forumunda seyyahasan tarafından 3 Eylül 2006 tarihinde açılan konu 46340 kişi tarafından okunmuş, 18 cevap yazılmıştırBu Sayfayı Paylaş

 1. seyyahasan

  seyyahasan Kamp II

  Mesaj:
  453
  Alınan Beğeni:
  1
  Şehir:
  BURSA
  Pusula kullanımı

  PUSULA İLE YÖN BULMA

  - Pusula ile ilgili 3 temel beceriyi öğrenmelisiniz.
  - Kerteriz ayarlamak
  - Kerteriz almak
  - Kerteriz takip etmek

  Kerteriz: En basit anlamıyla, manyetik kuzey (pusulanın manyetik iğnesinin gösterdiği yön) ile hedef nokta arasındaki açıdır.

  KERTERİZ AYARLAMAK:
  Önceden harita üzerinden (Bakınız Silva 1-2-3 Sistemi) okunmuş veya arazide alınmış kerteriz açılarını kullanarak ilerlemek için pusulayı ayarlamanız gerekir. Pusulanın ayarlanması demek, döner bilezik üzerinde uygun rakamın (kerteriz açısı) referans çizgisi ile kesiştirilmesi demektir. Örnek olarak; eğer sapakta indiğinizde 60 derece ile yaklaşık 10 dakika yürüdüğünüzde uygun bir kamp alanına varacağınız söylendi ise yapmanız gereken şudur: Sapakta indikten sonra pusulanızı çıkartıp döner bilezikteki 60 rakamını referans çizgisi ile çakıştırırsınız. Sonra pusulanın tamamını (yürüyeceğiniz için vücudunuzu da) döndürerek, manyetik iğnenin kuzey ucu ile bilezik üzerinde "N" (kuzey) işaretini çakıştırırsınız. (Silva pusulalarda kuzeyi göstermesi gereken bütün bu bölümler kırmızıdır ve hızlı çalışırlar). Pusulanızın üst kısmında yer alan "gidilen yön" okları size kamp alanının yönünü göstermektedir. Bu hedefe gitmek için bazı noktalara dikkat etmeniz gerekir ama merak etmeyin biraz tekrarla pusula kullanımında uzmanlaşırsınız.

  Unutmamanız gereken, pusulanın manyetik olarak ölçüm yaptığıdır. Tükenmez ve otomatik basmalı kalemler, sırt çantası iskeletleri, metal bilezikli saatler, yüzük, araba gibi metal cisimler ile cep telefonu, bilgisayar benzeri manyetik dalgalar yayan bir ekipmanın pusula ibresini saptıracağını düşünmelisiniz. Ölçümler bu tip cisimlerden uzakta yapılmalıdır.

  Belli yerlerde kayaların içinde çok fazla ferro-metal var ise, pusula ile yön bulmak olanaksızdır. Ülkemizdeki en bilinen örneklerden birisi de Uludağ ve volfram madenidir.

  KERTERİZ ALMAK
  Kerteriz ayarlamak için ilk önce kerteriz almanız gerekir. Bunu harita üzerinde öğrenebilirsiniz (Silva 1-2-3 Sistemi) ya da arazide gitmek istediğiniz noktaya giderek yapabilirsiniz. Diyelim ki, ileride bir tepeye çıkmak istiyorsunuz. Aranızda belirgin bir coğrafi engel yok ama ormanın içine girdiğinizde ağaçlar zirveyi görmenize engel olacak ve siz ormanın içinde yol bulmakla uğraşıp vakit kaybetmek istemiyorsunuz. Yapmanız gereken zirvenin kerterizini almak. Kerteriz almak için pusulayı, gidilen yön oku zirvey gösterecek şekilde elinizde tutmanız gerekir. Daha kolay ve hassas ölçüm yapmak için pusulayı göz seviyenizde tutabilirsiniz ama pusula tabanının yere tam paralel olması gerektiğini unutmayın. Döner bileziği çevirerek manyetik kuzey ibresi ile kuzeyi gösteren "N" işaretini ve kırmızı oku çakıştırın. Çakışma noktasında kapsül içindeki çizgiler ile ibre paralel olacaktır. Böylece manyetik kuzey ile hedef arasındaki açıyı, kerteriz açısını bulursunuz.

  Orman içinde yürürken sıklıkla pusulayı kullanarak ilerleme yönünüzün doğru olduğunu kontrol edin. Kerteriz çaısını okumanız şart değildir ama kapsülün kazara dönmesi durumunda yanlış yöne sapacağınız kesin olduğundan kerteriz açısını ezberlemek ya da not etmek iyi bir alışkanlık olur.

  KERTERİZİ TAKİP ETMEK
  Alınmış kerterizi izlemek teorik olarak basittir ama hepimiz biliriz ki arazide uzakta belirgin görünen noktalar örneğin bahsettiğimiz zirve, biz ilerledikçe görünmez olurlar ve yön şaşırabiliriz. Arasıra pusulalarımızdan yapacağımız yön kontrolü çok sağlıklı olmaz. Hiç hata yapmamak için pusulayı hep elimizde tutmamız gerekir. Onun yerine ilerlememiz gereken hayali bir çizgi üzerinde belirgin noktalar saptayıp devam etmek daha kolaydır. Mesela, berlirgin bir ağaç tam olarak ilerleme hattımızdaysa, ilk önce ağaca gideriz. Bunu yaparken ağacı görerek bir gölün çevresinden dolaşabiliriz, biraz sağa ya da sola kayarak köprü geçebiliriz. Ağaç bizim birinci kerteriz noktamızdı ve yanına geldiğimizde pusulamızdaki kerteriz açısı yine varmak istediğimiz noktayı, zirveyi göstermektedir. Zirveyi göremesek bile başka ara kerteriz noktaları belirleyerek adım adım hedefe varırız.

  GERİDEN KESTİRME
  Zaman zaman ara kerteriz noktalarınızı kaybedebilirsiniz. Geriden kestirme tekniği ile fazla zaman kaybetmeden doğru yönde ilerlemeye devam edersiniz. Bunun için bir önceki kerteriz noktanızı görmeniz gerekmektedir.

  Geriye dönün ve pusulanızı da kendiniz ile beraber döndürün. 180 derece döndüğünüzde pusulanın Güney (beyaz) ibresi kapsülün içindeki kuzey okuyla çakışmalıdır. Bu halde gidilen yön okunun önceki kerteriz noktasını gösteriyor olması gerekir. Eğer göstermiyorsa gösterinceye kadar sağa ya da sola hareket edin. Bu işlemi rotadan saptığınızı düşündüğünüz her zaman yapın.

  DÖNÜŞ KERTERİZİ
  Diyelim ki zirveye vardınız ve aynı yolu izleyerek dönmek istiyorsunuz. Kampınızın ya da arabanızın kerterizini almadınız hatta artık onları göremiyorsunuz. Geri dönmeniz hala çok kolay. Yola çıktığınız nokta ile kerterizini aldığınız varış hedefi arasında 180 derece açı farkı vardır. İki ayrı teknikle dönüş yolunuzu bulabilirsiniz.

  Birinci yöntemde kerteriz açınızı matematik olarak 180 derece ayarlarsınız. Eğer kerteriz açınız 180 den küçük ise 180 derece ekleyin; 180 dereceden büyükse 180 çıkartın. Dönen bileziği ayarlayın ve gidilen yön oku sizi başlangıç noktanıza geri götürecektir.

  İkinci yöntemde mevcut kerteriz açısını değiştirmeden aynen geri kestirme yönteminde olduğu gibi manyetik ibrenin güney ucunun kapsül içindeki kırmızı yön okuyla çakıştırdığınızda pusula 180 derece dönmüş olur.

  ENGELLERİN ÇEVRESİNDE YÖN BULMAK
  Eğer kerteriz açınızla ilerlerken arkasını göremediğiniz yani ara kerteriz alamadığınız bir yere gelirseniz ne yapacaksınız?

  Yapacağınız tek şey yanlara kaymak ve devam etmektir. Eğer sağa ya da sola kaç metre veya pratik olarak kaç adım kaydığınızı ölçerseniz, engeli geçtikten sonra bir o kadar ters yöne ilerlersiniz. Böylece engeli çizgisel olarak yapmanız gerektiği gibi aşarsınız. Bu işlemi yaparken iki önemli dikkat edilecek nokta vardır. Birincisi, yana kayma, sağa ya da sola 90 derece ile yapılmalıdır. Çapraz kaymalar hata yapmanıza yol açar. İkincisi ise yana kaydıktan sonra da kerteriz açısı ile ilerlemeye devam etmektir. Zaten aksi durumda çapraz ilerlemiş olursunuz.
   
  Etiketler:


 2. AYDURAN

  AYDURAN Zirve

  Mesaj:
  5.681
  Alınan Beğeni:
  11
  Şehir:
  İstanbul / Maltepe
  Doğada Pusula Nasıl Kullanılır

  DOĞADA PUSULA NASIL KULLANILIR

  Dağcıların kamp yaptığı yere ulaşacaktık. Gideceğimiz yola ilk defa girmiştik. Elimizde yalnız harita ve pusula vardı. Dört kişiydik, Asker kökenli iki arkadaş, Yeni Asır gazetesinden Ömer ve ben. Pusula ve harita okumasını bilen arkadaşlar sayesinde, yolumuzda hiç sapma olmadan vaktinde arkadaşlarımızın kamp yaptığı yere ulaştık. Makder’in açtığı bir kursta, pusula ve haritacılık arama kurtarma ekibinde görev alan arkadaşlara anlatılmıştı. Haritacılığın ve pusula kullanmanın önemine inandığım için bu konuda İnternet’te de araştırma yaptım. Bu bilgileri bir çiçek demeti gibi paylaşmak güzel olsa gerek. Sevgi paylaşıldıkça büyür.
  "Burada konu daha çok doğa sporları ile uğraşan, dağcılar, trekking yapanlar gezginler ve tüm doğa insanları için doğada yön bulabilmeyi kolaylaştırmak açısından ele alınmaktadır. Navigasyon bilgisi olarak da adlandırabileceğimiz doğada yön bulma, klasik anlamı ile pusula ve harita kullanarak doğada gideceğimiz yere ulaşabilmeyi içermektedir. Kuşkusuz pusula ve harita olmaksızın da doğada bulunduğumuz yeri belirleyebilir, yönümüzü bulabilir ve gideceğimiz rotayı saptayabiliriz. Bunun için çok basit aletler ve bilgilerin yanı sıra içgüdülerimizden bile yararlanabileceğimiz gibi yeni çıkan GPS gibi son teknoloji ürünü aletleri de kullanabiliriz. Yönümüzü her ne ile bulacaksak bulalım, doğada bazen bunun hayati önem taşıdığı anlar yaşayabiliriz. Sonuçta bir şekilde doğada bulunan insanların bu bilgi birikimine ve donanıma sahip olmaları gerekmektedir. Son yıllarda ülkemizde doğaya olan ilginin yaşadığı patlamayı hangi nedenlerle açıklarsak açıklayalım, bu insanlarda doğada yaşam konusundaki alt yapı eksikliğinin, hem doğal çevrenin korunabilmesi hem de bu insanların korunabilmesi açısından giderilmesi gerekmektedir. Pusula, kabaca kuzeyi gösteren bir alet olarak tanımlanabilir. Ancak sadece bu işi yapan bir pusula, kuzey kutbuna doğru bizi yönlendirmekten başka bir işe yaramaz. Tüm pusulaların çalışma prensibi ve mantığı aynı olmakla birlikte, kullanım amaçlarına göre çeşitli yapıda olanları vardır. Günümüzde dağcılar ve gezginler tarafından kullanılan pusulalar belli özellikler taşırlar.

  PUSULASIZ YÖN BULMA

  1) GÜNEŞİN DOĞDUĞU YERE GÖRE Güneşin doğduğu ya da battığı yeri biliyorsanız, yönlerinizi saptamanız kolaydır. Yüzünüzü güneşin doğduğu yere çevirin ve kollarınızı iki yana açın; yüzünüz Doğu, arkanız Batı, sol kolunuz Kuzey, sağ kolunuz Güney. Bu dört yöne " Ana Yönler " adı verilir.

  2) SAATİNİZİ KULLANARAK YÖN BULMAK Bunun için akrep ve yelkovanı olan klasik bir saate sahip olmanız gerekmektedir. Digital saatiniz varsa hiç şansınız yok. -Saatin akrebini ( kısa olan ucu ) güneşe doğru çeviriniz. -Saatin yelkovanını ( uzun olan ucu ) 12'nin üzerine getiriniz. -Saatiniz bu konumda iken, akrep ve yelkovan arasındaki açının tam ortası güneyi gösterir. (Bu yöntem kuzey yarımküre için geçerlidir)

  3)KUTUP YILDIZINA BAKARAK YÖN BULMAK Gece bulutsuz bir havada kutup yıldızını (kuzey yıldızı) bularak yönümüzü belirleyebiliriz. Kutup yıldızı, küçükayı takım yıldızı olarak bilinen yıldız grubunun en ucundaki parlak yıldızdır.

  4) FARKLI BİLGİLER Ağaçların ve büyük kayaların kuzeye bakan yüzleri, kuzey rüzgarının etkisi ile yosunlu olur. Karınca yuvalarının kuzeye bakan yüzlerinde daha çok toprak yığılıdır. Minarelerin şerefe kapıları güneye bakar. Müslüman mezarlarında mezar taşları güney yöne dikilir.

  " Kaynakça: YAVUZ İŞÇEN (ARALIK 2000 ) İnternet

  http://www.manisayaringazetesi.com/detay.php?id=803#
   


 3. dino967

  dino967 Selam olsun Suzuki dostu doğa severlere

  Mesaj:
  392
  Alınan Beğeni:
  0
  Şehir:
  Bursa
  Ynt: Pusula Kullanımı

  4) FARKLI BİLGİLER Ağaçların ve büyük kayaların kuzeye bakan yüzleri, kuzey rüzgarının etkisi ile yosunlu olur. Karınca yuvalarının kuzeye bakan yüzlerinde daha çok toprak yığılıdır. Minarelerin şerefe kapıları güneye bakar. Müslüman mezarlarında mezar taşları güney yöne dikilir.[/glow]

  Murat Bey bilgi doğru ancak ifade yanlıştır,mezarın güneyinde durduğunuzda mezar taşı batıdadır,naaş sağ tarafı üzerine kıbleye bakacak şekilde yerleştirilir.Selamlar...
   


 4. osmansacit

  osmansacit Yeni Üye

  Mesaj:
  10
  Alınan Beğeni:
  0
  Ynt: Pusula Kullanımı

  yanılıyorsam düzeltin ama "mezarın güneyinde durduğunuzda mezar taşı batıdadır" bilgiside görece olmuyor mu? Sonuçta naşın yüzü kıbleye dönük olarak gömülmesi gerektiğinden bu kıblenin değişiklik gösterdiği her yer de farklı bir yön demektir ki!Bu sebeple bilgilendirme hata içeririr..örneği kuvvetlendirmek için bu linkten Türkiye haritası üstünde küçük bir tur atarak ne demek istediği anlayabilirsiniz..http://harita.turkcebilgi.com/kible/

  Birde kayaların kuzeye bakan yosun tutma meseleside pek tutarlı değildir kanımca,aksine rastlamınız hemen her zaman mümkün,çünkü yosuna sebep olan cephenin güneyden gelen yağış olduğunu düşünürsek uygun şartlarda yanıltıcı bir manzarayla karşılaşabilirz.
  Ama örneğin kuzey yarımkurede (özelliklede) yüksek rakımlı dağ ve tepelerde daha dik olan ve yılın hemen her zamanı buzlu ya da karlı olan yüzey kabaca kuzey istikametine bakmaktadır,bir cephe yağışında bu kısmın daha az etkilendiğini ya da öğle Güneşi altında bile gölgeler oluşturduğunu gözlemleyebilisiniz.Birde ay boyunca Güneş ve Ay'ın hareketlerinin önceden ne yönlerde batıp ne yönlerde gösteren takvimler vardır,bunları faaliyet öncesi edinir ya da ezberleyebilirseniz fayda görmeniz mümkün..
   


 5. dino967

  dino967 Selam olsun Suzuki dostu doğa severlere

  Mesaj:
  392
  Alınan Beğeni:
  0
  Şehir:
  Bursa
  Ynt: Pusula Kullanımı

  Amaç pusula kullanarak hassas çıkarımlarda bulunmak değilse,yani temelde ana yönleri bulmaksa amaç,yeryüzünde hangi yarıkürede olursanız şaşmaz ve pratik bir metot olarak "çubuk" yöntemini önerebilirim(bu metot karada olduğumuz varsayılarak uygulanmalıdır). Yere dikeceğiniz 30-40 cm.lik bir çubuğun gölgesinin ucuna bir işaret koyunuz(çakıl taşı vb.) 10-30 dk. sonra çubuğun gölgesinin aldığı konumda,gölgenin ucuna ikinci bir işaret koyunuz.Son olarak iki işareti bir doğru çizerek birleştiriniz,bu çizgi size doğu-batı hattını verir ve ilk işaretin olduğu nokta batıyı gösterir.Mezarlar,minareler,yosunlu yüzeyler yardımcı verilerle desteklenmesi gereken,metotlardır.Saha koşullarında tercih şansımız olmayabilir,bu nedenle olabildiğince donanımlı ve pratik olmak hayatta kalma şansımızı arttırır.
   


 6. beagle

  beagle Ana Kamp

  Mesaj:
  72
  Alınan Beğeni:
  4
  Ynt: Pusula Kullanımı

  Müslüman mezarları dersek ifade her zaman yanlıştır. Çünkü yemen'deki müslümanın mezaarıyla Türkiye'deki müslümanın mezar istikametleri farklıdır. Ülkemizde kabaca mezar yönü şöyledir. Mezar doğu-batı istikametinde boylamasına uzatılır. Mezarın ayak uçlarında durarak taşa baktığınızda yönünüz batıdır. Bu durumda sağınız kuzey, solunuz güney olur. Taş batı istikametindedir kısmı ezberlenirse gerisi çözülecektir.

  Ancak bu pratikte biraz saçma bir yön bulma tekniğidir. Çünkü ortada bir mezarlık varsa yerleşim yeride vardır. Biraz yürüyüp Muhtar'ın soğuk ayranını içerken etraflıca bir yön tarifi almak, karışan kafamız için daha iyi olacaktır.

  Pusula kullanımı çk geniş bir konudur. Gözü bağlanan ve dünyanın herhangi bir yerine atılan bir insan. kol saatiyle bile dünyanın herhangi bir yerinde kordinatlarını bulabilir.
   


 7. dino967

  dino967 Selam olsun Suzuki dostu doğa severlere

  Mesaj:
  392
  Alınan Beğeni:
  0
  Şehir:
  Bursa
  Ynt: Pusula Kullanımı

  Saat le yön bulma konusunu açarsanız,ihtiyaç sahiplerine katkısı olacaktır,özellikle koordinat bulma konusu benim de ilgimi çekti 8)
   


 8. beagle

  beagle Ana Kamp

  Mesaj:
  72
  Alınan Beğeni:
  4
  Ynt: Pusula Kullanımı

  Bu konu biraz uzun ve teknik olduğu için sadece mümkün olduğunu belirterek insanlarından yazıları okumaktan sıkılacağını düşünerek es geçtim. İlgi duyuyorsanız konuyu izninizle açayım.

  Diyelim Türkiye'de yaşıyorsunuz ve kolunuzda zamanı saniye mertebesinde doğru gösteren ayarı yapılmış sıradan bir kol saatiniz var. Burada saatin ulusal saat dilimine tam ayarlanmış olması çok önemli ! Ulusal saat nedir ? Kavramını burada açmamız gerekiyor. Dünya üzerindeki boylam dediğimiz sanal çizgiler İngiliz Kraliyet Coğrafya Merkezi tarafından ilk defa oluşturulurken güneşin dünya etrafındaki 1 turu esas alınmıştır. Bu 1 tur daha sonra saatin gelişimiyle zamana bölünerek şöyle ifade edilmiştir. Greenwich Mean Time (GMT) sıfır başlangıcıdır. Greenwich limanından doğuya gidildikçe her 4 dakikada 1 boylamın dünyayı kestiği var sayılmıştır. Doğuya gidildikçe üzerinden geçilen 0,15,30,45...60 vb boylamlarıda ulusal saat olarak kabul edilmiştir. Bu durumda Greenwich Mean Time (GMT)'da saat 12.00 olduğunda 30 boylamını (İzmit) ulusal saat dilimi kabul eden Türkiye'de saat 14:00'dir. Bu temel bilgiyi sanırım herkes hatırlamıştır.

  Türkiye'de ulusal saat diliminin seçimi gereği öğle vakti saat 12,00'de güneş İzmit'de 30 boylamında diktir. Kolunuzdaki saat 12,00'yi vurduğunda bulunduğunuz yerde güneş doğu-batı istikametinde sıfır gölge vermiyorsa bu durumda siz İzmit'de 30 boylamında değilsinizdir. Peki hangi yönde gölge veriyor ve 12'den önce veya sonra kaç dakika sonra bulunduğunuz yerde güneş sıfır gölge konumuna geçiyorsa yerinizin boylamını bulmak çok kolaydır.

  Örnek: saatiniz 12.00'yi gösterdi ancak diktiğiniz çubuk gölge veriyor. Beklediniz ve gördünüz ki 16 dakika 10 saniye 3 salise sonra ancak çubuğunuzun gölgesi sıfırlandı. Bu durumda neredesiniz ? Çubuğunuz saat 12'yi gösterdikten sonra gölgeniz sıfırlandığı için siz demek ki 30 boylamı İzmit'in batısındasınız. Bu birinci çıkarımımızdır. Her boylam 4 dakikada bir dünyayı kestiğine göre 16/4=4 boylam batıda olduğunuz anlamı çıkar. Yani tam yeriniz 30-4 boyla 10 saniye 3 salise'den hesapla= doğu 26 boylam 10 saniye 3 salise sonucu çıkar. GPS'lerde bu E26' 10, 03 olarak kabaca Edirne sınırı olarak ifade edilir. Bu yöntemle eski yelkenli kalyon kaptanları okyanusta yerlerini şaşmaz bir şekilde hesaplarlardı.

  Hesap zor ve karmaşık gibi görünebilir. Ama dünya boylam mantığını ve saat ilişkisini kafanızda bir defa çözdünüz mü bu hesabı yapmak sadece 1 dakikanızı alacaktır. Dünya üzerinde nerede bulunduğumuzu ifade edebilmek için iki şeye ihtiyacımız vardır. Boylam ve enlem ! Yukarıda bulunduğumuz boylamı nasıl hesaplayacağımız anlattım. Demek ki artık bulunduğumuz yerdeki boylamı biliyoruz. Peki enlemimizi nasıl bulacağız ? Kraliyet donanması gemilerin seyir halindeki problemini boylamları saatlere güneş turu/saat mantığıyla çözerken enlemi işe şu mantıkla çözmüştür;

  Malumunuz dünyamız yuvarlaktır !Dünyanın var sayılan en kuzey tepe noktasında Kutup Yıldızı yer alır. Tersinde ise Kutup Yıldızının muadili Güney Haçı yıldız kümesidir. Referans noktaları bu iki yıldız kabul edilmiştir. Ben kuzey yarım küreyi anlatacağım çünkü güney yarım küreninde mantığı aynıdır.

  Kuzey Kutuplarında sıfır noktasında duran bir insan düşünelim, bu kişi göremediği ekvatora doğru sırtını dönmüş ufka bakmaktadır. Ufuk çizgisinden kafasını yukarı doğru kaldırarak. Kutup yıldızına bakar. İşte bu kafa haraketi tam 90 derecedir. Bu kişi geriye ekvatora doğru yürümeye başladıkça dünyanın yuvarlak oluşu gereği ufuk hattı göreceli kutup yıldızına göre önünde yükselmeye başlayacaktır ve aradaki 90 derecelik açı kapanarak küçülmeye başlayacaktır. Ekvatora doğru geri geri yürüdükçe 80, 70, 60.... derken ekvator üzerine gelip güneye 1 adım attığında kutup yıldızını artık göremeyecektir. Bu noktaya ekvator yani 0 enlemi diyoruz. Bu temel mantıktan sonra
  örnekle açıklayalım..

  Bulunduğu enlemi hesaplamak isteyen kişi sadece şunu yapmalıdır. Bulunduğu noktada yüksekçe bir yere çıkar ve en kesintisiz manzaradan ufka bakar. Ardından kutup yıldızına bakar. İkisi arasındaki açı bulduğunuz enlem değeridir. Bunu hesaplamak için yerden ince düz iki dal alınır . Bunlar pergel şeklinde bağlanır. Biri ufka diğeri kutup yıldızına nişanlanır. Ardından çubuklar sabitlenir ve yere yatırılır. Aradaki açı değeri toprağa çizilen düzgün bir gönye yardımıyla bulunur.

  Bu yöntemi anlatması uzun ama uygulaması aslında oldukça hızlıdır. Gündüz saatinde enlemi aynı yöntemle güneşle aranızdaki açıyı hesaplayarak da bulabilirsiniz. Ancak bunun için bulunduğunuz mevsimi ve güneşin dönenceler arasındaki mevsimsel hareket tarzını bilmeniz gerekir.

  imla bilgi eksikliği hatası ypmışsam affetin lütfen biraz üşüttüm ve bu satıları yataktan yazıyorum. Affınıza sığınıyorum.
   


 9. dino967

  dino967 Selam olsun Suzuki dostu doğa severlere

  Mesaj:
  392
  Alınan Beğeni:
  0
  Şehir:
  Bursa
  Ynt: Pusula Kullanımı

  Estağfurullah,yazdıklarınız başlı başına teknik bir konu,ayrıca başlık açılıp şematik görsellerle de pekiştirilirse,oldukça güzel bir kaynak olur.Emek ve ilginize ayrıca teşekkürler :smiley:
   


 10. freegraf

  freegraf Zirve

  Mesaj:
  2.801
  Alınan Beğeni:
  12
  Şehir:
  istanbul
  Ynt: Pusula Kullanımı

  Pusula derken kimileri kiblesini bulactır. her işte yada şerde 1 hayr vardır bilgilendirmenize berek arkadaşlar.
   


 11. seco7

  seco7 s e c o

  Mesaj:
  382
  Alınan Beğeni:
  1
  Şehir:
  Antalya
  Ynt: Pusula Kullanımı

  Çok faydalı bu bilgiler için teşekkür ediyorum
   


 12. beagle

  beagle Ana Kamp

  Mesaj:
  72
  Alınan Beğeni:
  4
  Ynt: Pusula Kullanımı

  Arazide pusula kullanan her zaman çantasında 1 kurşun kalem ve plastik şeffaf torba içinde 1 not defteri bulundurmalıdır. Ayrıca kayıt mutlaka tutulmalıdır.

  Bazı pusulalarda açıların yazdığı bilezik halkası üzerinde iki sıra rakamlar vardır. Bunlardan siyah olanlar gidilecek açınızı ve hemen altında biraz daha küçük ve kırmızı yazan rakamlarsa o açının geri kerteriz açısını gösterir. Böylece hesapla uğraşmadan süratle hem gidileecek açıyı görür hemde onun geri kestirme açısını görerek defterinize kayıt yapabilirsiniz. Bence en sağlıklısı pusula alırken böyle bir pusula seçmektir.


  Aşağıda meraklısı için bir pusula veriyorum bu pusula TR de 70 TL ancak çin menşeli bu pusula ebay'da 7,5 TL pusulayı inceledim ve şimdiye kadar gördüğüm en kapsamlı ve kullanışlı pusula olduğunu gördüm. Oldukça kaliteli ve kalibrasyonu çok güzel. Bir çok ekstra özelliği üzerinde bulunduruyor. En kısa sürede bir tane sipariş etmeyi bende düşünüyorum.
   

  Ekli dosyalar: 13. jeepXJ

  jeepXJ Kamp II

  Mesaj:
  321
  Alınan Beğeni:
  1
  Şehir:
  Çengelköy
  Ynt: Pusula Kullanımı

  .
   


 14. derinlik_sarhosu

  derinlik_sarhosu Ana Kamp

  Mesaj:
  74
  Alınan Beğeni:
  0
  Ynt: Pusula Kullanımı

  sanırım piyasada bulunan pusulaların hiç birinde milyem ölçeklendirilmesi yok, böyle bir pusula nereden bulabilirim?
   


 15. msurg

  msurg Ana Kamp

  Mesaj:
  60
  Alınan Beğeni:
  0
  Şehir:
  Istanbul


Forumdaki Benzer Konular

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş

Ziyaretçilerin Bu Sayfaya Ulaşmak İçin Kullandıkları Kelime Aramaları

 1. pusula kullanımı

  ,
 2. pusula nasıl kullanılır

  ,
 3. askeri pusula kullanımı

  ,
 4. askeri pusula nasıl kullanılır,
 5. pusula kullanma,
 6. dijital pusula nasıl kullanılır,
 7. telefonda pusula kullanımı,
 8. gece kutup yıldızının gösterdiği yönün tam tersine gitmek isteyen biri hangi yöne yürümelidir,
 9. güney yarım kürede pusula nereyi gösterir,
 10. saat pusulası nasıl kullanılır,
 11. cep telefonunda pusula nasıl kullanılır,
 12. saati pusula olarak kullanmak,
 13. pusulanın kullanımı,
 14. kıble pusulası nasıl kullanılır,
 15. pusula kullanma kılavuzu,
 16. telefonda pusula nasıl kullanılır,
 17. telefon pusulası nasıl kullanılır,
 18. kuzey ve güneyi biliyorsak kıble nasıl bulunur,
 19. pusula sadece gunduzleri kullanilabilirmi,
 20. pusula daki rakamlarin anlamlari,
 21. dijital pusula kullanımı,
 22. yelkovan tam güneyi akrep tam doğuyu gösterdiğinde saat kaç olur,
 23. pusula nasil kullanılıyor askeri,
 24. pusula etrafındaki rakamlar,
 25. kible pusula kullanimi,
 26. definede dal burkma işareti,
 27. pusulada kac dakki var,
 28. pusula ile kuzeye giderek kuzey kutup noktasina kadar gidilir mi ,
 29. ekvatorda pusula ne gosterir,
 30. harita ve pusula kullanmak,
 31. haritalı pusula kullanımı ,
 32. kible pusulasi kullanimi,
 33. asker pusula kullanımı,
 34. define aramada mercekli pusula ne işe yarar,
 35. telefondaki pusula nasıl kullanılır,
 36. ağaç taş ve kayaların kuzeye bakan kısımları neden yosun tutar,
 37. gece pusula kullanımı,
 38. pusuladaki derece,
 39. güney yarım kürede pusula kullanımı,
 40. telefona pusula ,
 41. pusula girisi ne yöne bakar,
 42. cep telefonu kıble pusulası nasıl kullanılır,
 43. asker pusulasi nedir,
 44. askeri tip pusula nasıl kullanılır,
 45. bursa emek kible neresi,
 46. fulda kible tarafinin pusula ile bulunmasi,
 47. pusuladaki rakamlar,
 48. dijital pusula kullanma,
 49. pusula nasil kullanilir video,
 50. 123 metre kac milyeme ayarlanır,
 51. pusula kulanma kılavuzu,
 52. askeri pusulasi ile kible nasil bulunur,
 53. telefon pusulası nasıl çalışır,
 54. harita pusula kullanımı,
 55. kibleyi pusulanin ustundeki hangi yazi gosterir,
 56. saatin pusulasi nasil kullanilir,
 57. askeri pusulanın resimli kullanımı,
 58. askeri pusula kullanım kılavuzu,
 59. haritasız pusula nasıl kullanılır,
 60. pusula kullanım kılavuzu

Yükleniyor...