Renaul Master 15+1 Minibüsü Karavana Dönüştürüyoruz

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan alikesfet Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 18
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,759

alikesfet

Yeni Üye
Çadır ile tatil yapan bir aile olarak artık arabaya sığmamaya başladığımızdan beri karavanlar ile ilgili araştırmalara başlamıştım. Ancak araç konusu çok karışık ve çok da anladığımı söyleyemeyeceğim bir konuydu. Genelde sahibinden de fiyatlarına göre dizerek bütçeme uygun araç aramaya başladım. Geçen hafta evime çok yakın bir 2006 renault master görünce eşime konuyu açtım. İki sene zamanı kalan emeklilik projesi olarak yapmak istediğimi söyledim ve araç bugün kapımızın önüne geldi.
Açıkçası araç için şehir şehir dolaşıp servis servis koşuşturmak istemedim ve vaktim de yok. Biraz duygularımla hareket ettim. Bir de ustam bu araca baktığını söyleyince benim için karar verme de çok etkili oldu.
Araç ile ilgili detayları ve süreçleri ilerledikçe paylaşmaya başlayacağım. Şu anda araç içinin ölçülerini dahi tam olarak almış durumda değilim. Yüksek tavan başım rahat ve en olarak camdan cama yaklaşık 180 cm. Arka tarafta yaklaşık şöfor koltuğundan 350 cm gibi. Uzun zamandır bu forumda Renault MAster dönüşümü hakkında konu da açılmamış sanırım.
AliKeşfet rümuzum ise bu isim de çocuklara maker ve teknoloji eğitimi verdiğimiz bir atölyemiz var. Pandemi sürecinde eğiitmlerimize ara verdik maalesef. Araç orada yapılacak. Ders çalışmaya başladım ancak bu forumdaki tecrübeli arkadaşların yardım ve desteğine şimdiden teşekkür ederim.
İstanbul Avcılarda atölyemiz. Bizim parolamız çocukları Keşfetmeye yönelik teknoloji alanında "Keşfet Ali Keşfet" dir. Şimdi bizler öğrenciyiz. Bizler keşfetmek için yola çıktık.
İhsan TARHAN

IMG 3427

IMG 3421

6dda4c68 267b 49d3 81f0 bffe43238555

IMG 3404

Etiketler
Hoşgeldiniz,
Hayırlı uğurlu olsun.
Yapımınızı takipteyiz.
Aracınızı alarak önemli bir adımı
Geride bırakmışsınız.
Bundan sonrası sırasıyla gelecektir..
Kolay geleyin!...

Hoşgeldiniz,
Hayırlı uğurlu olsun.
Yapımınızı takipteyiz.
Aracınızı alarak önemli bir adımı
Geride bırakmışsınız.
Bundan sonrası sırasıyla gelecektir..
Kolay geleyin!...
Öncelikle hayırlı olsun
Çadır ile tatil yapan bir aile olarak artık arabaya sığmamaya başladığımızdan beri karavanlar ile ilgili araştırmalara başlamıştım. Ancak araç konusu çok karışık ve çok da anladığımı söyleyemeyeceğim bir konuydu. Genelde sahibinden de fiyatlarına göre dizerek bütçeme uygun araç aramaya başladım. Geçen hafta evime çok yakın bir 2006 renault master görünce eşime konuyu açtım. İki sene zamanı kalan emeklilik projesi olarak yapmak istediğimi söyledim ve araç bugün kapımızın önüne geldi.
Açıkçası araç için şehir şehir dolaşıp servis servis koşuşturmak istemedim ve vaktim de yok. Biraz duygularımla hareket ettim. Bir de ustam bu araca baktığını söyleyince benim için karar verme de çok etkili oldu.
Araç ile ilgili detayları ve süreçleri ilerledikçe paylaşmaya başlayacağım. Şu anda araç içinin ölçülerini dahi tam olarak almış durumda değilim. Yüksek tavan başım rahat ve en olarak camdan cama yaklaşık 180 cm. Arka tarafta yaklaşık şöfor koltuğundan 350 cm gibi. Uzun zamandır bu forumda Renault MAster dönüşümü hakkında konu da açılmamış sanırım.
AliKeşfet rümuzum ise bu isim de çocuklara maker ve teknoloji eğitimi verdiğimiz bir atölyemiz var. Pandemi sürecinde eğiitmlerimize ara verdik maalesef. Araç orada yapılacak. Ders çalışmaya başladım ancak bu forumdaki tecrübeli arkadaşların yardım ve desteğine şimdiden teşekkür ederim.
İstanbul Avcılarda atölyemiz. Bizim parolamız çocukları Keşfetmeye yönelik teknoloji alanında "Keşfet Ali Keşfet" dir. Şimdi bizler öğrenciyiz. Bizler keşfetmek için yola çıktık.
İhsan TARHAN

Ekli dosyayı görüntüle 638953

Ekli dosyayı görüntüle 638954

Ekli dosyayı görüntüle 638955

Ekli dosyayı görüntüle 638956
Öncelikle hoşgeldiniz. Hayırlı olsun.
Bu araçtan geçen sene bende yaptım. Yapım aşamasının başında video çekmeye başladım ama bir yandan yapmak ve bir yandan çekmek bana zor geldi. Belgelemeyi bıraktım. Bu yüzden hiç bir yerde yayınlamadım. Sizde yazalı 3 ay olmuş. Araç ile ilgili bir sorunuz olursa yanıtlamaya çalışırım. Aracın döşemeleri sökülünce iç kısım 176 cm. Karavan için duvarları yaptığınızda 172 cm kalıyor. Şoför koltuğunun arkasından arka kapaklara kadar 370cm. Araç ile ilgili bir çok plan çalıştım. Kendim mimar olduğum için çizip modeleyip detaylı çıkardım. İhtiyaç olursa paylaşabilirim. Bu araçlarda en rahat düzen arkada yatak ve koltuk dönüşümlü model oluyor. İçerisi oldukça geniş ve ferah oluyor.

Öncelikle hayırlı olsun

Bu araçtan geçen sene bende yaptım. Yapım aşamasının başında video çekmeye başladım ama bir yandan yapmak ve bir yandan çekmek bana zor geldi. Belgelemeyi bıraktım. Bu yüzden hiç bir yerde yayınlamadım. Sizde yazalı 3 ay olmuş. Araç ile ilgili bir sorunuz olursa yanıtlamaya çalışırım. Aracın döşemeleri sökülünce iç kısım 176 cm. Karavan için duvarları yaptığınızda 172 cm kalıyor. Şoför koltuğunun arkasından arka kapaklara kadar 370cm. Araç ile ilgili bir çok plan çalıştım. Kendim mimar olduğum için çizip modeleyip detaylı çıkardım. İhtiyaç olursa paylaşabilirim. Bu araçlarda en rahat düzen arkada yatak ve koltuk dönüşümlü model oluyor. İçerisi oldukça geniş ve ferah oluyor.
176 cm olan yükseklik mi? Genişlik mi?

Merhaba
Dönüşüm için olabildiğince araştırma yaparak ilerlemeyi tercih ettiğim için bayağı yavaştan ilerliyorum. Aynı zamanda bir otomasyon programı ile (Home Assistant) Akıllı Karavan için geliştirme de yapmaya başladım. Karavan kontrolleri telefon veya tablet ile yapılacak, gaz sensörü, sıcaklık, nem, akü voltaj ve akımı, depo doluluk oranları bu yazılım ile takip edilecek. ( Home Asistant Açık kaynak kodlu bir yazılım ve rasberry Pi üzerinde çalışıyor.) Çalışmalar halen devam ediyor.

11
55

11
55

55
88

Şu anda araç koltuklar söküldü taban delikleri kapatıldı ve araştırmalar devam ediyor. Bu arada desteğiniz için çok teşekkür ederim. Aşağıda halen araştırdığım fakat çözümünü netleştiremediğim konularda bulunuyor.

M1

Bu kafamdaki tasarım.
Pencereleri banyo dışında açık bırakmayı planlıyorum. Sadece film çekeceğim.
Pencere boşluğunu da kullanarak 180 cm lik bir yatağı sığdırmayı planlıyorum. ( 180x130x15 )
Yatak altında su deposu 270 litre.
Araç alt tarafta gri su deposu 105x85x20 cm ölçülerinde. Halen satın almış durumdayım.
Tuvaleti portatif yapmayı düşünürken alt tarafa siyah su deposu koyarak maceratörlü ev tipi tuvalet kullanmaya doğru fikirlerim değişiyor ancak alt tarafa 2 depo birden sığdırabilir miyim? O konuda takıldım.
Bu arada buzdolabı 220 volt 90 litrelik bir dolap kullanacağım. Su ısıtıcısı olarak ta Ariston Andris 15 litre elektrikli su ısıtıcısı aldım. Ancak 2x205 watt mono kristal güneş paneli ve 2x100 ah jel akü bu sisteme yetecek mi? O konuda da şüpheliyim. Bazen aceleye gelip ürünü alıyorum sonrasında "acaba"lar artıyor.. Banggood dan da 3000 watt lık tam sinüs bir İnverter aldım oda boşta ne kadar çeker sorun olur mu? gibi.. gibi..

Destekleriniz için çok teşekkürler.

Nereden araştırma yaptığınızı merak ettim..
YouTube ağırlıklı. Mesela su depo seviyesi sensörünü uygun uzunlukta yapabilmek için bayağı çabaladım. Sonunda kapasitif özelliklerde bir sensör ile çözebildim. Aslında tecrübe sahibi kişilerin paylaşımlarını takip etmek bu sürecin en zevkli yanlarından. Fakat aralarından kendinize uygun çözümleri ortaya çıkartmak ve uygulamak oldukça zaman alıyor.

.
Böyle etraflı ve titiz bir elektronik gözlem sistemi kurduğunuza göre, günlük su ve elektrik gereksinim değerlerinizi de hangi mevsim ve nerelerde kamp yapacağınızı göz önüne alarak baştan hesaplamış olmalısınız ?

Son düzenleme:

Öncelikle hayırlı olsun

merhaba bizde bu sene
Öncelikle hayırlı olsun

merhaba bizde reno master 2 13 m3 karavan yapacağız aracı satın aldık ama bu ilk deneyimimiz olacağı için henüz proje kısmınıa karar veremedik acaba projelerinizi bizimle de paylaşmanız mümkün olur mu?

merhaba bizde bu sene

merhaba bizde reno master 2 13 m3 karavan yapacağız aracı satın aldık ama bu ilk deneyimimiz olacağı için henüz proje kısmınıa karar veremedik acaba projelerinizi bizimle de paylaşmanız mümkün olur mu?

Benim bir karavan içinde koca kütle gibi duran banyo alanını,sürekli hergün yatak topla/ yapa zorlayan masadan dönme yatakları hiç sevemedim. O nedenle aklımdan geçirdiğim plana çok benzeyen fakat bir kaç düzeltmeye ihtiyacı olan aşağıdaki linkteki birinci dizaynla birlikte diğer iki dizaynda beğendim uygulamalar olmuş.
Size fikir vermesi için videoları ekliyorum.
Özellikle ilk videodaki gizle banyo için duş perdesi uygulaması daha basite indirgeyecek çözümler var ,oda yapılabilirdi.

Son düzenleme:

Benim bir karavan içinde koca kütle gibi duran bir banyo alanın,sürekli hergün yatak topla/ yapa zorlayan masadan dönme yatakları hiç sevemedim. O nedenle aklımdan geçirdiğim plana çok benzeyen fakat bir kaç düzeltmeye ihtiyacı olan aşağıdaki linkteki birinci dizaynla birlikte diğer iki dizaynda beğendim uygulamalar olmuş.
Özellikle ilk videodaki gizle banyo için duş perdesi uygulaması daha basite indirgeyecek çözümler var ,oda yapılabilirdi.

Videolar bende kullanılamıyor diyor nedense...

Benim bir karavan içinde koca kütle gibi duran banyo alanını,sürekli hergün yatak topla/ yapa zorlayan masadan dönme yatakları hiç sevemedim. O nedenle aklımdan geçirdiğim plana çok benzeyen fakat bir kaç düzeltmeye ihtiyacı olan aşağıdaki linkteki birinci dizaynla birlikte diğer iki dizaynda beğendim uygulamalar olmuş.

Önerileriniz için teşekkür ederim ...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri