Romantische Straße Rotasında 2012

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Ebru Yetim Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 1,495
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 160,802

Ebru Yetim

http://www.sakaryadental.com
Web
www.sakaryadental.com
Gezmeyi seven insanlar için bunun bir çok yolu vardır .Biz yolumuzu üç yıl önce karavan dünyasından geçirdik ve o yolda ilerlemeye devam ediyoruz .Geçen yıl ne mutlu ki bize gezi anılarımızı sizlerle paylaştık ve gezmekten belki de çok daha fazlası keyif aldık .Sizin gezi yazılarınızla da gittiğiniz yerlere bizlerde gitmiş kadar olduk .Yeni dünyalar keşfedip, değerli bilgiler edindik .
Bu yıl geçen yıla göre daha deneyimli ,daha donanımlı bir şekilde yola koyulduk .Yol hikayeleri forumumuzda da takip ettiğiniz kadarı ile çok fazla sorun yaşamadan ,planlarımıza uygun , bir ay süren gezimizi sağ salim bitirip vatanımıza döndük .

Şimdi pamuk ellerin klavye ile buluşma vakti .Öncelikle sevgili Tunay ve Tugay çifti bir an önce başlama konusunda motivasyon kaynağımız oldular .Zira sevgili Tunay hanım için Almanya bölümü ayrı bir anlam ifade ediyor .Umarım gönüllerine göre bir yazı dizisi olur .

Bu yıl arabamızı değiştirmiştik .Teknik özellikleri açısından ve performans bakımından yeni aracımız karavanla seyehat için çok daha uygundu ve sürüş konforumuzu arttırdı .Bir fotoğraf ile bilmeyenler için araba ve karavanımızı tanıtmak istiyorum .

Film tadnda olsun diye

Etiketler
Romantik Strasse Rotasındaki Gezimiz 2012

Biraz hazırlıklardan bahsedeyim .Geçen yıldan farklı olarak bu sene konaklayacağmız kampinglerden rezervasyon yaptırdım.Yunanistan'da Alexandroupoli ve Meteora'daki kampinge ulaşamadım.Yer sorunu da olmadı .İtalya'da Rialto kamping ise gerek yok diye mesaj yolladı .Zaten sonra neden gerek yok anladık :smiley:Almanya'dakilerin yolladığı dökümanları print ettim .Hopfensee kampingden ise birkaç gün sonra mektup aldık ve bu bizi şaşırttı.Sınır kapısında gerekli evrakların tümünü önceden hazırlamamız bize zaman kazandırdı .Feribot biletini Venedik seferleri Ancona'ya göre daha sınırlı olduğu için önceden aldık.Telefonla aradığım Yunan ofisi beni Türkiye ofisine yönlendirdi .Tek karım fiyatlar arası fark olup olmadığını öğrenmek oldu .Direkt Türkiye ofisleri aranabilir .Biz Anek lines ile yolculuk yaptık .

Karavanımızı kantarda tarttırıp kilo hesabımızı yaparak karavanımızı yükledik .Almanya'nın soğuk olacağını düşünerek hem kalın hem ince kıyafet almış olmam .giysi yükümüzü geçen yıla oranla arttırdı .Bir kısmını hurçlara yerleştirip arabanın bagajına koyduk .Buda karavanda eşya fazlalığından doğan dağınıklık potansiyelini azaltmış oldu :D

Sevgili karavansever dostlar: yeniden herkese merhabalar.Yeni bir gezi yazını sizlerle paylaşmanın keyfini yaşıyoruz.İnanın bu gezmek kadar bize haz veriyor.Bu yazı dizileri sayesinde yurt dışında karavan ile seyahat etmenin sanıldığı karar zor olmadığını gördük.Yeni ufuklara yelken açmak,birbirinden farklı coğrafyalarda değişik kültür ve yaşantıya sahip insanlarla beraber olmak tarif edilemez bir hayat tecrübesi.Gezi boyunca gördüklerimiz ile kendi yaşantımızı kıyaslamak iç dünyamıza yapılan yolculuklar işin farklı bir tadı...

Bu sene sizlerle paylacağımız bu yazı dizisinde geçen seneden farklı olarak şehir gezi anlatımlarının yanında geniş ve detaylı bir şekilde Avrupa da kaldığımız kampinglerin özellikleri standartları konumları fiatları kamping seçiminde kriterlerimiz beklentilerimiz giriş çıkış rezervasyon vb bilgiler olacak.Özellikle bu bilgileri çok önemsiyor ve yurt dışına gitmeyi düşünen arkadaşlara çok yardımcı olacağını düşünüyorum.

Yine geçen sene olduğu gibi bu sene de eşim ile beraber paylaştığımız bu anılarımızda Ebru nun bir bayan gözüyle karavan ve karavan ile seyahat ile ilgili değerlendirmelerine ortak olacaksınız.

Gezimiz boyunca Avrupa da yaşamın sanıldığı kadar toz pembe olmadığını bizlerin örnek alacağı bir çok yanlarının olduğu gibi bir sürüde zorluklarının olduğunu gördük.
Son üç yıldan beri karavan ile Avrupaya yaptığımız her yolculuk dönüşü memleketimizi biraz daha sevdik .Yine o diyarlara gitmek istermisin diye sorarsanız tabiki derim.Özellikle yaşam standartları çevre düzeni ve insana saygı bizleri oldukça etkiledi.Ayrıca Avrupada karavancılığın ulaştığı seviye imrenilecek düzeyde.
Ancak yeme içme alışveriş konaklama kısaca hizmet sektöründe bizimde oldukça onlara göre iyi olduğumuz yönler var.Bu konulardaki kendi bakış açımıza göre değerlendirmelerimizi yazı dizisi boyunca sizlerle paylaşacağız.

Üç yıldır karavan ile yaptığımız bu geziler bize farklı din kültür ve davranış kalıplarına sahip olsak ta insan olarak erdemlerimiz ve zaaflarımız ile orkak pek çok noktamızın olduğunu.Bu farklılıkların ortak yaşamak; anlaşabilmek için engel teşkil etmediğini gösterdi.

Yine bu üç yıl boyunca bizim karşı kültürlere karşı içimizde var olan ön yargıların kırıldığını gördük.Aynı zamanda bu süre içinde yurt dışı kamplarda çevremizdeki yabancı karavancıların bize karşı var olan önyargılarının da yavaş yavaş kırıldığını bize olan ilgilerinin önce gözlem ve merak boyutundan tanışma ve kamp arkadaşlığı boyutuna geçtiğini sevinerek gördük.Özetle insan çok değerli bir varlık insan her yerde insan.....

Ebrucum buldum seni :smiley:
Takipteyim kısmetse,site bana biraz karışık geldi ama zamanla onu da çözerim :smiley:

Levent bizden de selamlar olsun.Davet etmene rağmen gezi dolayısı ile düğününe gelemedik tekrar hayırlı olsun diliyorum.

Ebru`nunda belirttiği gibi bu seneki yolculuğumuza daha donanımlı ve tecrübeli olarak yola çıktık.Öncelikle geçen sene karavanımızı çeken 3000 devirde 197 torka sahip 150 beygir benzinli Honda crv aracımızı 2000 devirde 320 torka sahip 150 beygir dizel Nissan x trail ile değiştirdik.Bu değişiklik bu sene yollarda bize inanılmaz bir yol sürüş rahatlığı ve hemen hemen yüzde 40 varan yakıt tasarrufu sağladı.
Geçen sene ortalama 13.9 benzin yakmış idik.Bu sene yükümüzün geçen seneye göre hemen hemen yüz kilo daha ağır olmasına rağmen 6297km yolda ortalama 10.9 dizel yani 9.5 benzin sarfiyatına denk geldi.Buda bu gezi boyunca yaklaşık 1000 tl yakıt tasarrufu demekti.
Ayrıca arabanın dizel olması sebebiyle mRaksimum torku 2000 devir gibi düşük seviyelerde vermesi ilk kalkışlarda ve rampalarda zorlanmamamızı sağladı.

IMG 2941

Ynt: Çekme karavanımızla Avrupa yollarında yeniden sizlerleyiz ...

Yetim ailesine hoşgeldiniz diyorum. Çekme karavancılar ailesinden biri olarak çekme karavanla (özellikle yurtdışı) gezileri konusunda rehber niteliğindeki gezilerinizi bizlerle paylaştığınız için tekrar teşekkür ediyor, yazı dizinizi heyecanla bekliyoruz.

Ynt: Romantik Strasse Rotasındaki Gezimiz 2012

Sevgili Yetim Ailesi,
Bu sene uzun yaz iznimin olmaması nedeniyle karavanla yurtdışı seyahatimizi gerçekleştiremedik. Ancak bu eksikliği ve Romantik Strasse anılarımızı sizlerin yazıları ve güzel fotoğraflarınız gidermemize vesile olacak.
Fakat serde gezginlik olunca karavansız da olsa Asprovalta'daki ilk yüzyüze karşılaşmamız ve nazik evsahipliğinizle yediğimiz ızgara sardalyanın tadı hala damağımızda. Farklı bir tadın yazı dizisi boyunca da devam edeceğini bilerek görevli olduğum Patara Kazısında sizleri izlemek için yerimi aldığımı belirterek tekrar hoşgeldiniz ve kolay gelsin diyorum.
Selam ve sevgilerimle
Fatih ÖZDEL

Ooo film başlamak üzereymiş Levent yerini kapmış hanımıyla birlikte.Ben de kapayım yerimi.

Bülent aslında film Adapazarı Tek yokuşunda başladı ancak sucuk partisini sen kaçırdın her zamanki gibi Levent önden yer kaptı ne yaparsın kaderimiz bu deyip nasibine razı olacan. :D

Sağolasın Fatih Abi nasipte seninle Asprovolta`da yüz yüze görüşmek varmış.Seneye aynı masada keyifli bir sohbet ve ege`nin nefis sardalyalarını tatmak üzere bekliyor olacağız.Patara`ya selamlar.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri