Romörklü Lada Niva Kullanımı?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ÜNYELİ Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 14
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 11,605

ÜNYELİ

Yeni Üye
arkadaslar bi konuda yardım ısteyecem karadenız bolgesınde yasıyorum lada niva almayı dusunuyorum ama dık yamaçlardan inerken ramorklu veya ramorksuz surermı veya yuklu sekılde cıkarmı cevap verırsenız sevinirim.

Etiketler
Ynt: bilgi almak

merhaba ucu çok açıkbi soru sormuşsunuz zemin özellikleri yamaç dikliği ve römorkda ne kadar yük taşıyacağınız çok öenmli tabi araca yapacağınız modifikasyonda önemli

ama kısaca lada nivalar arazide başarılı araçlardır tabi beklentinizde önemlidir burda

Ynt: Romörklü Lada Niva Kullanımı?

bu konu ile alakalı daha fazla yorum almak isteriz degerli abilerimiz...römork ve çeşitleri, nivanın kapasitesi vs....bekliyoruz.

Lada,ya lpg takıldımı kaçınılmaz çözüm tavan sepeti veya küçük bir römork en fazla 150-200 kg taşımak kaydıyla küçük bir römork işe yarar gibi ama dik inişlerde sizin lada,ya sol çekebilir normal yollarda olabilir ama yayla yollarında römork biraz düşündürüyor

Nivam varken romork yaptırmıştım, kullanmıştım... (Şimdi Tata pikup var romorka gerek kalmadı... ama yük-eşya işi olanlar için romorku herkese tavsiye ederim).

http://nivatr.com/nivaForum/index.php?topic=556.0

Özet olarak Niva romorku;

- kasa uzunluğu 2 metreyi geçmemeli
- boş ağırlığı 300 kiloyu geçmemeli
- Yük+romork 1 Tonu geçecekse fren tertibatlı olmalı... GENE DE GEÇMEMELİ DERİM.
- Nivada romork+yük 750 kiloyu geçmezse hiçbir sorun yaşanmaz denebilir...
- Romorkla sürüşü olumsuz etkileyen birşey yok... sadece geri yanaşmalar-gidişlerin alışılması biraz zaman alıyor...

- BENİM GİBİ YAPTIRMAKLA UĞRAŞMAYIN ! Çok temiz-uygun 2. eller var...

- Çeki demiri orjinal ve KESİNLİKLE ruhsata işli olmalı ve Allah göstermesin kaza anında töhmet-suç altında kalmamak için romork orjinal-fabrikasyon olmalı...

7-8 yıldır lada niva aracımda römork kullanıyorum. Çoğunlukla yayla yollarında kullanıyorum bu zamana kadar hiç bir zararını görmedim sadece geri gitmek biraz zor.
birde rampalarda 1 vites düşürüyor.
Benim römork 200 250 kg civarı
eski 1.6 karbüratörlü aracımda römorkla 1500 kg yükü 3 km kadar taşımıştım.

11 04 2009 0013

Nivaya römork cektire bilirsiniz isterseniz nivanın arazi şanzımanını modifiye ederek gücünü yüzde 40 cıvarı artıra bilirsiniz en dik rampada bile arac ne romarku hisseder nede debriyajı yakar rampada bile yüklü ceyrek gazla kalkarsınız takfiyede

Her aracın kendi ruhsatında kaç KG'a kadar frensiz ve frenli romork çekebileceği yazar, Bu değeri asla geçmemelisiniz.. Bu değer frensiz romork için 500Kg civarında olabilir.. Ruhsatta yazan değer diyelim ki frensiz 500KG yazıyorsa 500KG'dan yukarısını frensiz olarak çekemeyeceğiniz anlamına gelir..

Bütün bunlar her aracın projesinde çeşitli hesaplar yapılarak hesaplanmaktadır, Araçlar pratikte bunların biraz daha üstüne dayanabilir olsalar da, Can ve mal güvenliği için sınırı zorlamamakta fayda vardır,

Teknik hesapları bir kenara bırakırsak bir araç için motoru ne kadar güçlü olursa olsun kendi ağırlığının %80'inden fazla ağırlıkta romork çekmek, romork frenli de olsa önerilmez.. Yani kendinizden ağır bir yük çekmek istenmeyen bir durumdur ve çeşitli sonuçları olabilir..

Yüklü olarak 750 KG'ı (Romork) geçiyorsa romorkun araçtan ayrı ruhsatı ve ayrı plakası olması gerekir...

Kendi deneyimlerime göre Niva sürekli x4 tutunma avantajıyla, Yaklaşık 120NM torku ve sıkıntılı anlarda kullanılabilecek arazi vitesiyle ruhsatında yazan değere uygun romorklar için son derece iyi bir çekici olabilir.. Ancak çok dik yerlerde kullanılacaksa soğutma için ekstra önlem almak gerekebilir..

Turbodizel çekiciler çok daha yüksek torku çok daha düşük devirlerde verdiklerinden çeki için daha tercih edilir araçlardır.. İmkan varsa çeki için Turbodizel bir araç daha ön planda düşünülebilir..

biz niva sevdalısı oldugumuz için mevcut KEÇİMİZ le birşeyler yapmaya çalışıyoruz ama yinede söylediklerinize katılıyorum....

ANTALYA-KORKUTELİ de SEÇKİN OTOGALERİ tarafından yapılan romörkler hakkında bilgisi olan ANTALYALI arkadaşlar var mı?
Bilgisi olan arkadaşlar varsa lütfen bilgi paylaşımında bulunursa sevinirim...sahibinden comda vasıta-ticari araçlar-romörk kısmında ilanlarını görebilirsiniz.

EMRE kardeşim senin romörkün boy-en ebadları nedir....işini yeterince görüyormu? deneyimlerini biraz daha anlatman mümkün mü?

RİMA61' Alıntı:
EMRE kardeşim senin romörkün boy-en ebadları nedir....işini yeterince görüyormu? deneyimlerini biraz daha anlatman mümkün mü?

Benim römorkun uzunluğu 184 cm eni alttan 85 cm üsten 127 cm yaklaşık 250 kg araca biraz ağır geliyor. Römorku MKE den almıştım ağır bir römork.
Benim her türlü işimi görüyor. Römork araçtan kısa olduğu için geri geri gitmek biraz dikkat gerektiriyor.

Ben aracımı alırken çeki demiri ruhsata işliydi. Ayrıca 3. bir plaka aldım Bir kaç kere şehir içi trafiğindede kullandım.

nivalara hangi çeki demiri uygundur ve sadece çeki demirinin maliyeti nedir...çeki demirleri çeşit çeşit seçerken nelere dikkat etmeliyiz...daha fazla bilgi ve deneyimi olan arkadaşlar paylaşım yaparsa iyi olur...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR