Römork İçin Plaka Sorunu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan firukk Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 14
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 20,680

firukk

Ana Kamp
Aracım doblo. Çeki demirini taktırıdm ruhsata işlettim. Römorkumu aldım kullanıyorum. Yalnız römork tip onay belgeli olanlardan değil. Yani şasi olmayan römorklardan. Neyse 2 gün önce fırsatını bulup emniyete ruhsatla gittim dedim römorkum var bunun için tek plaka bastırmak istiyorum. Memurda ruhsata baktı dedi ki; Sanırım 750 kiloluk römork o yüzden plaka zorunluluğu yok. Bende dedim ki evet yok ama römork varken arabanın arka plakası görünmüyor buda polis uygulamasında sıkıntı oluyor onu ne yapacaz dedim. Mevzuatta zorunlu değil sizin römork için o yüzden bişey olmaz dedi.

Bende dedim ki trafikte ceza yemektense APP plaka gibi pleksiden plaka yapıyım. Ama başındaki mavi TR yazan kısmı falan koymayım diyorum ki bu seferde sahte plakadan ceza yeriz sadece plaka görünsün mantığında yaptım derim. Sizce doğru olur mu ?

NOT: Sanırım emniyetin 3. plakayı basması için tip onay belgesinin yani şasi numarasının olması ve faturasının olması gerekiyormuş. Römorku da bir araç gibi kabul edip aynı plakayı basacak ve o araçtan başkası ile çekilemezmiş.

Etiketler
750 kg altı yada ruhsatsız römorkunuza plaka bastırmazsınız (resmi onaylı) yapmanız gereken römorku taktınızda aracınızın plakasını söküp römorka takmak ........?..???
ama herkes gibi bir plaka (onaysız) bastırıp arkasına takabilirsiniz. Ceza olayına gelince polis istese illa bir yerden ceza keser. Sahte plaka olayına fazla takılmayın. Millet 2 tonluk karavanları ruhsatsız muayene sigortasız kullanıyor....

Aracım doblo. Çeki demirini taktırıdm ruhsata işlettim. Römorkumu aldım kullanıyorum. Yalnız römork tip onay belgeli olanlardan değil. Yani şasi olmayan römorklardan. Neyse 2 gün önce fırsatını bulup emniyete ruhsatla gittim dedim römorkum var bunun için tek plaka bastırmak istiyorum. Memurda ruhsata baktı dedi ki; Sanırım 750 kiloluk römork o yüzden plaka zorunluluğu yok. Bende dedim ki evet yok ama römork varken arabanın arka plakası görünmüyor buda polis uygulamasında sıkıntı oluyor onu ne yapacaz dedim. Mevzuatta zorunlu değil sizin römork için o yüzden bişey olmaz dedi.

Bende dedim ki trafikte ceza yemektense APP plaka gibi pleksiden plaka yapıyım. Ama başındaki mavi TR yazan kısmı falan koymayım diyorum ki bu seferde sahte plakadan ceza yeriz sadece plaka görünsün mantığında yaptım derim. Sizce doğru olur mu ?

NOT: Sanırım emniyetin 3. plakayı basması için tip onay belgesinin yani şasi numarasının olması ve faturasının olması gerekiyormuş. Römorku da bir araç gibi kabul edip aynı plakayı basacak ve o araçtan başkası ile çekilemezmiş.

.
Resmi cevap için;
"Tescile tabi olmamakla beraber, yüklü ağırlığı 750 kilograma kadar olan römork veya yarı römorkların arkasına çeken araca verilen numarayı taşıyan plaka takılır veya resmedilir"
cümlesini, internetten arayın.

Karavan üreticisi bir firmanın İl Emniyet Müdürlüğü'nden almış olduğu yazı, EvliyaÇelebi'nin de bahsettiği gibi "araca verilen numarayı taşıyan plaka takılır veya resmedilir" ifadesinden araca plakayı çıktı alıp poşet dosyada bile yapıştırsanız sıkıntı olmaz. Tabi bu ifadeye göre ben bunu anlıyorum.

Karavan Plaka

Sahte palakdan ceza yeme konusuna şundan dolayı girdim. Son dönemlerde terör olayları arttığı için emniyetin plaka hassasiyeti varmış. Sıkıntı yaşamayalım diye teyit edeyim dedim :smiley:

amacım zaten onaylı plaka değil onaysız plaka bastırmaktı ama. Şöförler cemiyeti dediki emniyetten kağıt getirmeden olmaz dedi bende öyle olunca emniyete gitmişitm

Çeken araçtaki plakanız orijinal olduktan sonra 4 metre arkasındaki aynı plakanın mühürsüz olmasını sorun edeceklerini düşünmüyorum. Zaten burada amaç çeken aracın plakası görünmediği için, plakanın olduğunu arkadan belirleyebilmek diye düşünüyorum.

Çeken araçtaki plakanız orijinal olduktan sonra 4 metre arkasındaki aynı plakanın mühürsüz olmasını sorun edeceklerini düşünmüyorum. Zaten burada amaç çeken aracın plakası görünmediği için, plakanın olduğunu arkadan belirleyebilmek diye düşünüyorum.

plakalardan birinin düştüğünü belirtip plaka bastırmayı deneyin,
trafik şubede ben 3çplakayı bastıramadım , muameleciye verdim o bastırdı. sistem çok stabil... herkese eşit.

@freelander99 yani plakanın biri kayıp diyerek 3. Plakayımı bastırmış oldunuz ?

Ben app plaka yapan bi yerden kestirdim karakterleri yapıştırdım süngerli çift taraflı bantla. Fena olmadı :smiley: akşama eklerim fotoğraf

Sanırım artık eskisi gibi biri kaybolunca tek basıp vermiyorlarmış. Diğer teki götürüp teslim esiyosun. Plakan komple değiyor. Kessin olarak böylemi bilmiyorum ama bu şekilde bi değişklik yapılmış terör olaylarından sonra sahte plakaya karşı.

Birkac ay öncesine kadar plakamin teki düştü diye dilekçe ile nir adet plaka bastırabiliyordunuz. Şu anda bilmiyorum , ben hiç uğraşmadım plakamin renkli fotokopisini dakota denilen malzemeye bastirdim tekne römorkumun arkasina ışıklı plakalık ile astım. Tavsiye ederim

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,382
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri