Römork'dan Karavan Yasal Olarak Yapılır Mı ?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan gorunum35 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 54
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 28,684

gorunum35

Ana Kamp
Römork'dan karavan yasal olarak yapılır mı ?

Proje çizilecek, ruhsata işletilecek diye anlatırsınız fakat yapan var mı ? bunun sigortası vergisi ne kadardır ? muayeneden çekici ile birlikte mi geçer ?

Adsz

Etiketler
Römork'dan karavan yasal olarak yapılır mı ?

Proje çizilecek, ruhsata işletilecek diye anlatırsınız fakat yapan var mı ? bunun sigortası vergisi ne kadardır ? muayeneden çekici ile birlikte mi geçer ?

Ekli dosyayı görüntüle 508037
Merhaba,
Aslında biraz gezinirseniz yapanlar uğraşanlar var ama en doğru bilgiyi bulunduğunuz yerdeki TSE ye giderek öğrenebilirsiniz, neticede onay verecek yer orası yanlış birşey yapmayın. En doğru bilgiyi oradan alabilirsiniz, projenizle beraber bi gidin. Sigorta için, faturanın ve ruhsatın fotokopisini istiyor sigorta şirketi ona göre değerleme yapıyor. Çekme karavanda motor olmadığı için vergi yok, trafik sigorta da yok.

750 kg altı ise sorun yok çünkü tescile tabi değil , aracınızın plakasını takıp kullanabiliyorsunuz.750 kg üzeri ise tescile tabi ve plakası olması gerekiyor.Burada en başta Tip onay belgesi lazım CE sertifikası lazım ... bir sürü daha belge şahıs olarak yaptığınız bir karavana bunları almak çok çok zor ,bunları almak için harcıyacağınız rakamın çok çok altına birkaç tane avrupa karavan alabilirsiniz.

750 kg altı ise sorun yok çünkü tescile tabi değil , aracınızın plakasını takıp kullanabiliyorsunuz.750 kg üzeri ise tescile tabi ve plakası olması gerekiyor.Burada en başta Tip onay belgesi lazım CE sertifikası lazım ... bir sürü daha belge şahıs olarak yaptığınız bir karavana bunları almak çok çok zor ,bunları almak için harcıyacağınız rakamın çok çok altına birkaç tane avrupa karavan alabilirsiniz.

750 kg altı olsa bile 01 tip onay belgesi gerekiyor diye biliyorum... yani tak plakayı kullan olmaz...

750 kg altında yapılmış bir çok romork ve karavan var ve piyasada dolaşıyor. Antalyada hergün onlarca romork görüyorum ve tamamına yakını sanayide yapılmış ve belgesiz.Yine belgesi olmayan sanayide atölyelerde yapılmış bir çok karavan da gördüm herhangi bir sorun olmadan geziyorlar.Keşke sizin dediğiniz gibi olsa ve bir takım standartlara sahip olmayan bu romork ve karavanlar yollarda olmasa , bazıları gerçekten iyi yapılmış ve tehlike arzetmiyor ancak bir çoğu hesapsız plansız yapılmış ve ylda tehlike yaratıyor ama bu alanda bir boşluk var ve trafik Polislerinin de bir çoğu bu konuda bilgisiz.

750 kg altında yapılmış bir çok romork ve karavan var ve piyasada dolaşıyor. Antalyada hergün onlarca romork görüyorum ve tamamına yakını sanayide yapılmış ve belgesiz.Yine belgesi olmayan sanayide atölyelerde yapılmış bir çok karavan da gördüm herhangi bir sorun olmadan geziyorlar.Keşke sizin dediğiniz gibi olsa ve bir takım standartlara sahip olmayan bu romork ve karavanlar yollarda olmasa , bazıları gerçekten iyi yapılmış ve tehlike arzetmiyor ancak bir çoğu hesapsız plansız yapılmış ve ylda tehlike yaratıyor ama bu alanda bir boşluk var ve trafik Polislerinin de bir çoğu bu konuda bilgisiz.
Evet ama bu şekilde gideceğini hiç zannetmiyorum, mutlaka eninde sonunda bunlara bir düzenleme gelecek. Eski olup 1500 kilo olup ruhsat gerekmeyen diye satılan karavanlar var. Bunlar ellerinde patlayacak. Kanunda boşluk var kontrol yok diye diye standart dışı belgesiz bir karavan almak ne akla hizmet anlayamıyorum.

Karayollarina uygun 01-02 tip onay belgeli römork bunlar.
Bence onemli olan romork.projeni cizdir ustunu kapat.tekerlekli konteyner karavan olur.
Römork satan ve bu konuda evrak takibi yapacak satici firma yok mu ? Varsa bana ulassin.

Son düzenleme:

Isterseniz 1.600 kg römork imal eder takar gezersiniz. Ben işin doğrusunu ve kendim de kullanacak olsam yapacağım şeyi dile getirdim. Tip onay belgesi olmayan 400 kiloluk römork bile tak plakayı gez olmaz. Bugün polis durdurmaz ama allah göstermesin bir kaza olursa ? Sigorta öder ödemez ayri konu , birine , canina zarar verirseniz acaba römork mu durmami zorlaştırdı vs , benim yüzümden mi oldu vs vs düşünmek istemem. Kurallara uygun römork kullanırım, ben kendi adıma üstüme düşeni yaparım. Sözüm meclisten dışarı, ceza kesen yok diye sokağa da çöp atmam...

Merhaba Arkadaşlar, bu konuyu araştırıyordum akışı incelediğimde askıda kalmış gibi geldi. Soruyu soran arkadaş ve biz takip edenler tam olarak bir cevap alamadık bilgili arkadaşlardan. Konu hakkında bilgi sahibi arkadaşlar; Yardımcı olursanız çok seviniriz.

Bende O1 belgeli bir römork üzerine uyumlu ölçüde hazır satılmakta olan yaşam konteynerı koyup aracımla belirli bir bölgeye kamplamak için gitmek ve bu sınırlı faaliyetim dışında genel olarak arsam üzerinde yaşam alanı olarak kullanmak istiyordum.

Karavan kültürüyle tam örtüşmese de gerek tasarım, kullanım vb. gibi imarsız alanlarda çözüm olarak duydum. Konteyner tek başına yapı sınıfına giriyor cezayı yiyebiliyoruz her belediye müsaade etmiyor. Ancak yetkililer karavana kamu alanı üzerinde durmadığı sürece karışamadıklarını belittiler. Tekerlekli konteyner dedim plakalı olması çekilebilir karavan/ römork sınıfında olması gerektiğini söylediler. Bende açık aradım.
O1 belgeye sahip römork üzerine konteyner koyduğumuzda arsa üzerinde karayolu kanuna tabi olan kamu üzerinde bulunmayan römorkuma ceza kesemezlermiş.

Detaylı açtım uzun oldu kusura bakmayın. Kısacası O1 belgeli veya 02 belgeli üstüne yaşam konteynerı koyup bir noktadan diğer noktaya gidebilirmiyim? Yada römork üzerine yaşam konteynerı birleştirip ruhsatlandırabilirmiyim? çünkü 02 sınıfına geçiyor çok ağır. Teşekkürler

Merhaba Arkadaşlar, bu konuyu araştırıyordum akışı incelediğimde askıda kalmış gibi geldi. Soruyu soran arkadaş ve biz takip edenler tam olarak bir cevap alamadık bilgili arkadaşlardan. Konu hakkında bilgi sahibi arkadaşlar; Yardımcı olursanız çok seviniriz.

Bende O1 belgeli bir römork üzerine uyumlu ölçüde hazır satılmakta olan yaşam konteynerı koyup aracımla belirli bir bölgeye kamplamak için gitmek ve bu sınırlı faaliyetim dışında genel olarak arsam üzerinde yaşam alanı olarak kullanmak istiyordum.

Karavan kültürüyle tam örtüşmese de gerek tasarım, kullanım vb. gibi imarsız alanlarda çözüm olarak duydum. Konteyner tek başına yapı sınıfına giriyor cezayı yiyebiliyoruz her belediye müsaade etmiyor. Ancak yetkililer karavana kamu alanı üzerinde durmadığı sürece karışamadıklarını belittiler. Tekerlekli konteyner dedim plakalı olması çekilebilir karavan/ römork sınıfında olması gerektiğini söylediler. Bende açık aradım.
O1 belgeye sahip römork üzerine konteyner koyduğumuzda arsa üzerinde karayolu kanuna tabi olan kamu üzerinde bulunmayan römorkuma ceza kesemezlermiş.

Detaylı açtım uzun oldu kusura bakmayın. Kısacası O1 belgeli veya 02 belgeli üstüne yaşam konteynerı koyup bir noktadan diğer noktaya gidebilirmiyim? Yada römork üzerine yaşam konteynerı birleştirip ruhsatlandırabilirmiyim? çünkü 02 sınıfına geçiyor çok ağır. Teşekkürler

Bir tekerlekli konteyneri binek bir araçla çekmezsiniz. Bu kolayca binek araçların ve hatta kamyonetlerin de maksimum katar ağırlığını geçecektir. Bir romorku trafiğe çıkarmak için ruhsat gerekiyor, Ruhsat için o2 belgesi lazım. Konteyneri üzerine koyacağınız trailerin de pektabii ruhsatı olması gerekir. En az yarım dorselik bir araçtan bahsediyoruz. Bu konteyneri neyle indirip kaldıracaksınız? Bence sizinkisi biraz hayalperestçe..

Bir tekerlekli konteyneri binek bir araçla çekmezsiniz. Bu kolayca binek araçların ve hatta kamyonetlerin de maksimum katar ağırlığını geçecektir. Bir romorku trafiğe çıkarmak için ruhsat gerekiyor, Ruhsat için o2 belgesi lazım. Konteyneri üzerine koyacağınız trailerin de pektabii ruhsatı olması gerekir. En az yarım dorselik bir araçtan bahsediyoruz. Bu konteyneri neyle indirip kaldıracaksınız? Bence sizinkisi biraz hayalperestçe..

Merhaba, bilginiz için teşekkürler. Hayal ancak hayalperestlik değil. Ve bu hayalimi kısmetse bu sezon gerçekleştireceğim.
Sonuç itibariyle asıl amacım arsam üzerinde o2 veya 01 belgeye sahip römork üstünde yaşam konteynerı bulundurmak. Yani karayolları kanunua tabi sahibi olduğum bir nevi araç. Bu yönde genel kullanımım olacak. Özel olduğu için çok detaya girmek istemedim ancak bulunduğum bölgeden 17 km uzaklıkta kamp alanı var, gereği halinde traktör veya çekebilecek kapasitede bir araç tutup çektirmek istemiştim. O1 veya 02 Belgeli olması yetmez ruhsatlandırılması lazım gelir diye bildiğimden bu konuyu tekrar açtım. Römorkun kendisine ruhsat için römorkun takılacağı aracında mevcutmu olması gerekir? römorka kendi başına nasıl ruhsat çıkarılır? römork bu römork çekebilir kağasitede istediğimiz her araçla çekemezmiyiz? Tabiri caizsse 'abi xx kampa bu römorku çekermisin? buyur ücretin' diyemezmiyiz yani? galiba asıl öğrenmek istediğim konu bu.

-Çeken aracın ruhsatında "Çeki demiri mevcuttur" ibaresiyle beraber Katar ağırlığının yani çekecek araç ve çekilenin toplam ağırlığının ruhsatta yazan değere uygun olması gerekir.

-750 Kilogramdan yüksek ağırlıklı romorklar ayrı ruhsata ve plakaya tabiidir. Bu plakanın çıkması için ayrıca o2 belgesi de gerekmektedir diye biliyorum.

Sizin durumunuzda konteynerin kendisi bile 750 kg'ı geçtiğinden bu ağırlığa uygun romork kullanılması, bu romorka plaka çıkarılması gereklidir. Ayrıca bu romorku çekmek için çeki kancası donanımı olan ağır vasıta araç gerekecektir muhtemelen. Bütün bunlar yüzünden bu seçenek çok zor.

Oysa 750 kg'dan hafif bir karavan alıp içine sığmaya çalışsanız çok daha kolay ve basit olacak.

Herkese merhaba;

Bu konuyu tekrar güncel bilgi almak bakımından hortlatıyorum.
Konuyla ilgili bir gelişme sağlayabildiniz mi? (@diafm)

Benim kafamdaki plan şu şekilde 02 belgesi olan 750kg üzeri için plakalı römork alıp bunun üzerine 40' High Cube konteyner koyup arazime götürmek. Daha sonrasında bu ekipmanın hareket etmesi gerekmiyor. Normal konteynerden eve dönüştürme işini de kandim zamanla yaparım. Ancak bu aracın tabiki ceza yemeden orada durması gerekiyor.

Kendime ait üzerine herhangi bir yapı yapmama müsade edilmeyen kayalık bir arazim var. Ne hayvancılık yapma ne de tarım arazisi kullanma gibi bir seçeneğim yok. Bu bakımdan en azından üzerine planladığım gibi birşey koyup hafta sonları değerlendirebileceğim bir yer olsun istiyorum. bu tarz örnekler türkiyede de mevcut ancak fiyatları bir hayli pahalı (mooblehouse, vagoonhouse vs.) 750kg üzeri benim için sıkıntı yaratmaz firmamıza ait birçok Mercedes Actros 1941LS ön çekici mevcut. araç kaydı yapılması istenirse de onlardan birinin üzerine yapabilirim.

konuyla ilgili bilgileriniz için şimdiden teşekkürler

Herkese merhaba;

Benim kafamdaki plan şu şekilde 02 belgesi olan 750kg üzeri için plakalı römork alıp bunun üzerine 40' High Cube konteyner koyup arazime götürmek. Daha sonrasında bu ekipmanın hareket etmesi gerekmiyor. Normal konteynerden eve dönüştürme işini de kandim zamanla yaparım. Ancak bu aracın tabiki ceza yemeden orada durması gerekiyor.

Kendime ait üzerine herhangi bir yapı yapmama müsade edilmeyen kayalık bir arazim var. Ne hayvancılık yapma ne de tarım arazisi kullanma gibi bir seçeneğim yok. Bu bakımdan en azından üzerine planladığım gibi birşey koyup hafta sonları değerlendirebileceğim bir yer olsun istiyorum. bu tarz örnekler türkiyede de mevcut ancak fiyatları bir hayli pahalı (mooblehouse, vagoonhouse vs.) 750kg üzeri benim için sıkıntı yaratmaz firmamıza ait birçok Mercedes Actros 1941LS ön çekici mevcut. araç kaydı yapılması istenirse de onlardan birinin üzerine yapabilirim.

Merhaba benim de dusundugum o1o2 belgeli romorkun uzerine ona uygun prefabrik/konteyner ev koyup imarsiz arsama koymayi dusunuyorum ve ceza yeme durumum var mi ogrenmek istiyorum. Bilginiz var midir?

Herkese merhaba;

Merhaba . Siz belediye ile gorustunuzmu. Yada arazinizin tapudaki tam tanimi bedir

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri