Rusya, Kuzey Kafkasya'da 12 Gun - Haziran 2018

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan grkn-sa Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 112
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 35,113
8 Haziran 2018 Cuma

20180608 123116

Bugun Kislovodsk'a geldik.

Kurortny Bulvarini gezmek icin oraya kadar yuruduk. Yolda bir yerde pirogi ve ci borek yedik. 400RUB verdik.

Bulvar'a geldigimizde yagmur basladi. Anoraklarimizi giyip nasil olsa birazdan diner diyerek yurumeye devam ettik. Yagmur gittikce artti. Caddeden seller gibi sular akmaya basladi. Once bir cati altina sigindik. Sonra bir pastaneye girip kahve ve kek ismarladik. Ama yagmurun durmaya niyeti yoktu. Geri donmeye karar verdik. Epey uzaklasmis oldugumuz aracimiza geldigimizde ayakkabilamiz ve pantolonlarimiz siril siklam olmustu :(. Gunun geri kalan kismini karavanda gecirdik. 43.90816 42.72053

Son düzenleme:

Etiketler
...Gezimiz sirasinda hic bir tehlike gozlemlemedigimiz gibi yerel halkda herhangi bir huzursuzluk veya endise de dikkatimizi cekmedi....
.

Ben de açıkcası öyle tahmin etmiştim.
Zaten otel harici konaklama, plaka yüzünden fark edilmemeniz ve yabancı turist azlığının arada kaynamanızı sağlaması bir yana, durumun berkemal olduğu diğer gezginlerin yazılarından da anlaşılmakta. :yum:

...
Doğru söylüyorsunuz..
Acı Johannesburg’luyu
Yukarı Kafkasya çalmaz.

.

Son düzenleme:

Belki konunun içine girip dikkat dağıtıyorum bundan dolayı özür dilerim. Rusya da bizim alışık olmadığımız bir uygulama var:Her kim olursa olsun ister Rusya vatandaşı ister yabancı uyruklu ziyaretçi olsun bulunduğu yerde kaydını yaptırması gerekiyor.İsmide imiğreysin karta mı ne ise işte ben ona MUHTAR KAYDI ismi uydurdum, otelde kalınca otel görevlileri sizin kaydınızı yapmak zorundalar ama otelde kalmıyorsanız kendiniz bu işe bakan karakola gidip kaydınızı yaptırmanız gerek.Başka bir şehire gidince yine ben geldim kaydımı yapın demeniz gerekiyor bu durumu nasıl çözdünüz?
Galiba 10 güne kadar ziyaretlerde bu kaydın takibini yapmıyorlarmış.Ben hiç bir şekilde kayıt karakoluna gidip kayıt yaptırmadım.Biz Rusyayı geldiğimiz yoldan Yine alanya kapısından terk ettik.Girerken tam sekiz saat psikolojik eziyet yapmışlardı tek duyduğum rusça hayır lafı ve yırtılan form kagıdının sesi olmuştu.Çıkarken aynı kapıda çıkış muamelesi sadece ve sadece 60 saniye sürdü.Girerken bana kan ağlatan işlemlerin evraklarını çıkıştaki memur bu evraklar nedir diye bile bakmadan hepsini aynı anda yırtıp çöp kovasına attı ve pasaportlarımıza çıkış damgasını vurdu.Yani MUHTAR KAYDI evragı arada kaynadı gitti.Sizde durum nasıl oldu?

Janberk Bey; Dargavs oluler sehrinin yolunu bu kadar iyi bilmenizin sebebi simdi anlasildi. :p
Siz bu rota tercihini ne şekilde oluşturdunuz ? İlk paylaşımlarda anlattığım gibi bölge turistik bilinirliği olmayan bir bölge. Ayrıca,Türkiye den gelenler ya iş yapanlar ve onların elemanları yada bu bölge ile tarihi ve kültürel bağı olan insanlar.

SM-N9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Belki konunun içine girip dikkat dağıtıyorum bundan dolayı özür dilerim. Rusya da bizim alışık olmadığımız bir uygulama var:Her kim olursa olsun ister Rusya vatandaşı ister yabancı uyruklu ziyaretçi olsun bulunduğu yerde kaydını yaptırması gerekiyor.İsmide imiğreysin karta mı ne ise işte ben ona MUHTAR KAYDI ismi uydurdum, otelde kalınca otel görevlileri sizin kaydınızı yapmak zorundalar ama otelde kalmıyorsanız kendiniz bu işe bakan karakola gidip kaydınızı yaptırmanız gerek.Başka bir şehire gidince yine ben geldim kaydımı yapın demeniz gerekiyor bu durumu nasıl çözdünüz?
Galiba 10 güne kadar ziyaretlerde bu kaydın takibini yapmıyorlarmış.Ben hiç bir şekilde kayıt karakoluna gidip kayıt yaptırmadım.Biz Rusyayı geldiğimiz yoldan Yine alanya kapısından terk ettik.Girerken tam sekiz saat psikolojik eziyet yapmışlardı tek duyduğum rusça hayır lafı ve yırtılan form kagıdının sesi olmuştu.Çıkarken aynı kapıda çıkış muamelesi sadece ve sadece 60 saniye sürdü.Girerken bana kan ağlatan işlemlerin evraklarını çıkıştaki memur bu evraklar nedir diye bile bakmadan hepsini aynı anda yırtıp çöp kovasına attı ve pasaportlarımıza çıkış damgasını vurdu.Yani MUHTAR KAYDI evragı arada kaynadı gitti.Sizde durum nasıl oldu?
Biz de 7 gun icerisinde kayit ettirilmesi gerekiyor diye duyduk. Ama biz hic bir sehirde 1 veya 2 gunden fazla kalmadigimiz icin kayit yaptirma geregini duymadik. Zaten cumhuriyerlerin sinir kontrollerinde kendileri tum bilgileri bilgisayara girdiler. Biz de Alania kapisindan geri ciktik. Kimlik belgesini geri aldilar. Kayit konusunda hicbir sey sormadilar.

Siz bu rota tercihini ne şekilde oluşturdunuz ? İlk paylaşımlarda anlattığım gibi bölge turistik bilinirliği olmayan bir bölge. Ayrıca,Türkiye den gelenler ya iş yapanlar ve onların elemanları yada bu bölge ile tarihi ve kültürel bağı olan insanlar.

SM-N9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Biz henuz turistik olmamis, dogalligini korumus ulkelere gitmeyi cok seviyoruz. Bu nedenle simdiye kadar gezdigimiz ulkelerin cogu da (Gurcistan, Ermenistan, Kuzey Kafkasya ve Avrupa'nin eski komunist ulkeleri olan Arnavutluk, Sirbistan, Bosna-Hersek, Karadag vb) hep bu amaca yonelik oldu.

Son düzenleme:

Karachay-Cherkess Cumhuriyeti'nin baskenti Cherkessk'e geldik.

10 20180609 165333

Nufusu yaklasik 130 000 olan Cherkessk'e giris.

11 20180609 180916

Cherkessk'e geldigimizde buyuk ve guzel bir parkin yakininda bir sokaga park ederek parka yuruduk.

12 20180609 180530

13 20180609 191056

Cumartesi oldugu icin park kalabalikti Gece gec vakte kadar parkta dolastik ve insanlari seyrettik.

Rusya Federasyonu'nda, Adygea, Kabardino-Balkaria, Karachay-Cherkessia Cumhuriyetleri ve Krasnodar Krai ile Stavropol Krai and Rostov Oblast in bazi bolumlerinde yasayan Cerkezlerin sayisi 800 000'i bulurken, 2 milyondan fazla Cerkez ise Turkiye'de yasamaktaymis.

Yakindaki bir sokakta geceyi gecirdik. 44.23286 42.04365

Karachay-Cherkess Cumhuriyeti'nin baskenti Cherkessk'e geldik.

Ekli dosyayı görüntüle 509190
Nufusu yaklasik 130 000 olan Cherkessk'e giris.

Ekli dosyayı görüntüle 509191
Cherkessk'e geldigimizde buyuk ve guzel bir parkin yakininda bir sokaga park ederek parka yuruduk.

Ekli dosyayı görüntüle 509192

Ekli dosyayı görüntüle 509193
Cumartesi oldugu icin park kalabalikti Gece gec vakte kadar parkta dolastik ve insanlari seyrettik.

Rusya Federasyonu'nda, Adygea, Kabardino-Balkaria, Karachay-Cherkessia Cumhuriyetleri ve Krasnodar Krai ile Stavropol Krai and Rostov Oblast in bazi bolumlerinde yasayan Cerkezlerin sayisi 800 000'i bulurken, 2 milyondan fazla Cerkez ise Turkiye'de yasamaktaymis.

Yakindaki bir sokakta geceyi gecirdik. 44.23286 42.04365

Kislovodsk çok güzel bir şehir , bir gün fazla zaman ayırıp banyolarından faydalansaydınız keşke...

Bu soğuk kış gününde roman tadındaki gezi yazınız çok iyi geldi.benim gerçekleştirmek istediğim moğolistan rotasının başlangıcındaki ülkeleri sayenizde daha iyi tanıyoruz,teşekkürler.
4x4 bir karavan yapabilirsem Mesut bey’in İndiana Jones kulübüne ilk üye olanlardan biri ben olacağım.

Mesut bey bizde borçta,alacakta unutulmaz:smiley: önümüzdeki sene eylül ayında ödersiniz ziyaret borcunuzu.

Bu soğuk kış gününde roman tadındaki gezi yazınız çok iyi geldi.benim gerçekleştirmek istediğim moğolistan rotasının başlangıcındaki ülkeleri sayenizde daha iyi tanıyoruz,teşekkürler.
4x4 bir karavan yapabilirsem Mesut bey’in İndiana Jones kulübüne ilk üye olanlardan biri ben olacağım.

Mesut bey bizde borçta,alacakta unutulmaz:smiley: önümüzdeki sene eylül ayında ödersiniz ziyaret borcunuzu.

Yazın yaptığımız Avrupa gezisinin notları bittiğinde. Ekim ayında aynı bölgede yaptığımız seyehatide paylaşacağız. Bu bölgeye daha çok gezginin uğramasını istiyoruz.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR