Rusya, Kuzey Kafkasya'da 12 Gun - Haziran 2018

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan grkn-sa Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 112
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 35,413
14 Haziran 2018 Persembe
Nazran 1991 ve 2002 yillari arasinda Ingushetia'nin baskenti olmus.

1 20180613 163314

Bu sabah Stalin zamaninda Ingush halkina uygulanan trajik olaylarin anisina yapilmis bir aniti gezdik.

2 20180614 094819

3 20180614 094834

Bu kuleler bu bolgenin tarihi savunma kulelerinin replikalari. 9 tane olusu politik baski kurbanlarinin sayisi ile ilgiliymis. Bu kulelerin icinde bir de muze vardi.

4 20180614 095011

5 20180614 095642

Ingush halkini surgune ve olume goturen tren.

6 20180614 100401

Buradaki heykellerin her biri yasanmis trajik olaylari canlandiriyordu. Aciklamalar Rusca oldugu icin ayrintilari anlayamadik.

Son düzenleme:

Etiketler
7 20180614 100508

Nazran'da dizel aldik (39RUB/lt) ve saat 10:00'da 250km uzakliktaki Mahachkala'ya gitmek uzere yola ciktik.

Ingushetia-Chechen sinirinda durdurmadilar. Grozny'ye donuste ugramak uzere cevre yolundan gectik. Sonra bir polis kontrolunden gectik. Sadece kimlik sordular, Chechen-Dagestan sinirinda da durdurmadilar. Khasavyurt denen bir sehirden gecerken Azerbaycan'li bir gencin islettigi donerciden lavas icinde tavuk doner aldik.

Sonunda Mahachkala'ya geldik. Hazar Denizine 500m uzaklikta bir sokaga aracimizi park edip, Hazar Denizi'ni gormenin heyecani ile yurumeye basladik. Sokaklarin hemen hepsi cikmaz sokak oldugu icin yaklasik 2km yurumemize ragmen bir turlu denize ulasamamistik. En sonunda Hazar Denizi'ne ulasabilmek icin bir tepeyi asmamiz gerektigini farkedince aracimiza geri donup Kaspiysk tarafina gitmeye karar verdik.

8 20180614 173905

Yol Hazar Denizi'nin kiyisindan gitmesine ragmen denizin kenarindaki yuksek binalar manzarayi tamamen kapatiyordu :(. Bu nedenle Kaspiysk'e gelene kadar Hazar Denizi'ni goremedik.

9 20180614 181329

En sonunda Hazar Denizi :smiley:.

10 20180614 183053

Deniz kenarinda aracimizi park edip manzara seyredebilecegimiz bir yer bulduk. 42.89343 47.64120

11 Screenshot 20180614 185150 1

Hazar Denizi'nin rakimi deniz seviyesinin altinda.

15 Haziran 2018 Cuma
Sabah kahvaltimizi Hazar Denizi kenarinda dun buldugumuz park yerinde yaptiktan sonra saat 9:50'de 185km uzakliktaki Grozny'ye gitmek icin yola ciktik.

1 20180615 100500

Gectigimiz kasabalarda ellerinde torbalarla dolasan cocuklar gorduk.

Bugun Ramazan bayramiydi. Dagestan, Chechnya ve Ingushetia Cumhuriyetleri musluman halkin cogunlukta oldugu bolgeler oldugu icin ev ev dolasarak bayrami kutlayan cocuklar verilen sekerleme ya da hediyeleri torbalarina dolduruyor olmaliydilar.

Dagestan- Chechen sinirinda kontrol vardi ve bu sefer ikimizin de ofise gitmesi gerekiyordu.

2 20180615 130405

Grozny'ye yaklastikca yeni ve ilginc mimarisi olan yerlerden gecmeye basladik.

3 20180615 131443

Chechnya'nin baskenti olan Grozny'nin girisindeki bu takda bir tarafta Putin diger tarafta Chechnya Cumhuriyetinin baskani Ramzan Kadyrov'un resimleri vardi.

Grozny 1994 ile 2000 yillari arasinda Rus hukumeti ve Chechen isyancilari arasinda suregelen bir savasa sahne olmus.

Subat 2000'de sehri kusatan Rus birlikleri, Rus yonetimine baskaldirarak yonetimi ele gecirmis olan sehrin yoneticilerine sehri emniyetle terketmeleri icin izin vereceklerini ve onlarin gececegi yolu askerden arindirdiklarini belirtmisler. Yolun civarinda Rus birliklerin olmadigini goren Chechen yoneticiler teklifi kabul etmisler. Fakat yoneticilerin sehri terkedecekleri gunun oncesinde Ruslar yola mayin dosemisler. Ertesi gun konvoy gecerken patlayan mayinlarla belediye baskani ve generaller ile birlikte yuzlerce ust duzey yonetici ölmüs ve yaralanmis.
Bosaltilmis sehre giren Rus kuvvetleri Rus bayragi cektikten sonra butun sehri dinamitle yerle bir etmisler.

2003'de Birlesmis Milletler Grozny'yi "Dunyanin savasta en cok tahrip olmus sehri "ilan etmis.

2003'de sehir yeniden yapilmaya baslanmis. Sehrin tahrip olmus alt yapisi da dahil olmak uzere yollar, apartmanlar, kopruler ve is yerleri yeniden yapilmis. Bugun Grozny "dunyanin savastan sonra en cok yapilanmanin oldugu sehri" olarak kabul ediliyormus.

Grozny cok guzel ve modern bir sehirdi ancak oglen yemek yiyecek bir yer bulamadik. Bayram nedeniyle her yer hatta AVMler bile kapalydi :(. Yola ciktigimizdan beri ilk defa burada hava sicakligi 33 dereceye ulasti. Bu nedenle sehri dolasmaya ancak aksam uzeri cikabildik.

4 20180615 190159

Sehrin ortasinda ciceklerle bezenmis cok guzel bir park vardi.

5 20180615 190311

6 20180615 190601

7 20180615 191235

Kafkasya'ya ozgu tarihi kuleler ve arkadaki gokdelenler.

8 20180615 200854

Havanin kararmaya baslamasiyla sehir merkezindeki binalar da isik sacmaya basladi.

9 20180615 202627

Bu arada park da cok guzel isiklandirildi.

10 20180615 203416

Kimilerince Dubai'ye benzetilen Grozny'den gece manzarasi.

11 20180615 203703

62m yuksekligindeki minareleri ile Akhmad Kadyrov Camisi.

12 20180615 204133

Cami bir yerden tanidik geliyor degil mi? Yanilmadiniz. Bu cami Istanbul'daki Sultan Ahmet Camisinin replikasiymis.

Caminin yapimini Chechnya Cumhuriyeti'nin o zamanki baskani Akhmad Kadyrov baslatmis ve Konya belediyesinin yardimlariyla Sultan Ahmet Camisinin dizayni temel alinarak yapilmis. Cami 2008'de acilmis.

13 20180615 204442

Caminin ici.

14 20180615 205057

Caminin avlusu.

15 20180615 210412

Grozny'nin tam ortasinda bir mega proje insaati devam etmekteydi. Parkin icerisindeki ekrandan bu proje ile ilgili surekli bilgiler veriliyor ve maketi gosteriliyordu. Gercekten muhtesem bir yapi olacaga benzeyen 102 katli gokdelen Avrupa'nin en yuksek binasi olacakmis. 1milyar Dolar harcanarak yapilacak olan gokdelenin adi bugunku baskan Ramzan Kadyrov'un babasi ve Chechnya Cumhuriyet'inin ilk baskani olan Akhmad Kadyrov'a ithafen Akhmad Kulesi (Akhmad Tower) olacakmis. Bu binayla Grozny, Kuzey Kafkasya'nin Dubai'si olma yolunda onemli bir adim daha atmis olacaga benziyor :smiley:.

Yine sakin bir sokak bulup geceyi orada gecirdik. 43.31045 45.69993

.

Gürkan beyle, Ferhat beyin enlem ve boylamlardan para çıkarma düşüncelerini okuyunca ister istemez hem gülümsedim hem de aklıma komşularımız geldi.
Şimdi ne alaka diyeceksiniz.
Kafkasya’yı, Balkanlar’ı ve İsrail hariç tüm Ortadoğu’yu hatta Magrep ülkelerini hepsini beraberce düşünün. Sosyal dinamizmi bizden fazla ve bizden çalışkan bir ülke biliyor musunuz acaba ?
Sakın Yunanistan demeyin. Tamam din faktörü bir yana, sosyal yapıları genelde bizim Ege ve Marmara bölgemizin sosyal yapısından pek de farklı değil ama bizle şu andaki farkın büyük bölümünü AB’ye borçlular ve şimdi de hayal kırıklığı içindeler. Sosyal dinamizmden anladıkları haksız olmasalar da sadece grev olmalı ?

Gürkan bey kanıma girdi. Plan için onun Gürcistan yazılarını okurken, Türkiye’ye girince etraftaki çöplerden bahsetmişti. Alman forumlarında ise üç ayrı karavancı Gürcistan dönüşü nihayet Türkiyenin düzenli yollarına tekrar kavuştuklarından ve sürücülerin doğru dürüst araba kullandıklarından bahsediyorlardı. Tabi son faktör göreceli olabilir. Fakat Balkanlar’da bile bazı ülkelerin yollarının durumunu biliyoruz. Çoğunda da artık Türk TIR’larını saymaktan çoktan vaz geçtim. İki nesil komünizm ataletlerini sekteye uğratmış olmalı ? Sırplar, Makedonyalılar, Yunanlar ve Bulgarlar bize dua etsinler, yolları Ortadoğu için de olsa, aslında bizim yüzümüzden AB tarafından yapılıyor. Rusya’nın bile silah ve uzay teknolojisi dışında herşeyi “gaz” değil mi ? Tabi kültür ayrı ve çok yönlü bir konu.

Kısaca kendimizi küçük görmeyelim derim. İsterseniz, onlara bir sorun.
Gürkan ve Ferhat bey gibi düşündükçe, sırtımız yere gelmez evelallah..:p

...
Kusura bakmayın Gürkan bey, yaş ilerleyince tuhaftır konudan konuya atlamak için nedense bu sefer de tersine kondisyon artıyor.:yum:

.
Mesut Bey, koordinat bilgilerinden sonra buraya nasıl geldiğinizi pek çözemedim doğrusu??
2013'den beridir karavanla yurt dışına çıkamamıştım. Bu sene Gürcistan Azerbaycan turunu gerçekleştirdik. Alman forumundaki arkadaşlarınız doğru tesbitte bulunmuşlar. Türkiye'deki yollar çevresindeki bütün ülkelerden daha iyi. Özellikle Gürcistan'da hem yollar aşırı kötü hem de çok kötü araç kullanıyorlar. Türkiye'de, yayla yollarında bile karavanın altını vurduğum pek vaki değilken, Gürcistan'da bir ana yoldaki bozulmada altını vurdum.
2011 yılında St.Petersburg bölgesinde dolaşmıştım. Finlandiya'dan sonra Rusya'ya girince ciddi bir şoklama olmuştu. Tırım tırım giderken birden yolda bozulma ve sağınızdan solunuzdan geçerek araç kullananları arasına düşünce, ben artık "İstanbul moduna giriyorum" yoksa burada düzgün araç kullanamayacağız demiştim. Böylece trafiğe uyum sağlamış olduk.
Sonuçta kendimizi küçük görecek bir şey yok. Birçok özelleklerimiz çevremizdeki ülkelerden daha iyi durumda ancak bazı eksikliklerimiz de var. Bunları da görmek gerekiyor. Mesela Azerbaycan'da insanlar çok daha sakin ve birbirlerine saygılı. Çevre daha temiz ve bağrış gürültü yok. Bu sene İstanbul Riva'da insanlar evlerine gittikten sonra halk plajı felaket durumdaydı. :confused:

Son düzenleme:

Yazdıklarımı lütfen ukelalık saymayın ama Türk asıllı kişilerin yaşadığı orta asya devletlerinin hepsinin düzgün Türkçe ile yazılışları vardır." Chechnya Cumhuriyeti" Türk olmayanlar böyle yazabilir ama bu devletin adı öz be öz ÇEÇENİSTAN Cumhuriyeti vatandaşlarıda ÇEÇEN dir.Bizler Türk olarak ırkdaşlarımızın hiç olmazsa adlarını doğru yani gerçeği ile yazıp onları kollayalım.
Haddimi aştım ise özür dilerim.

.

Ferhat bey, :smiley:
yazdıklarımın bir nebze tenkitle bile alakası yok. Sadece sizin Gürkan beyle yazdıklarınızın bende yaptığı çağrışımları arka arkaya yazdım o kadar. Hatta onun için başlığın akışını sekteye uğrattığını düşündüğümden Gürkan beyden üstü örtülü özür bile diledim.Sanırım anlatışım talihsiz olmuş galiba ?
Emin olmak için, isterseniz bir daha okuyabilirsiniz.:yum:
(Çöplerden başka başlıkta bahseden siz değildiniz. Alman forumundskiler arkadaşlarım değildi. Koordinatlardan turistik faydalanmaya gönderme yapıldıydı.. v.s. )

Herneyse sizin şu Gürcistan + Azerbeycan notlarından n’aber ?
Gerçi seneler evvel göz diktiğiniz ve benden istediğiniz İber notları yüzünden pek yüzüm yok ama bilirsiniz isteyenin bereket sadece bir yüzü kara demişler. :yum:
Gürkan beyin bütün POİ’larını Maps.me üzerine not ettim. Diğer forumlardaki gezginlerden bulduğum tüyoları da ekliyorum, şimdi sizinkiler sırada sonra da foruma yükleyeceğim.
Sanırım buna manevi baskı deniyor ? :yum:

Alışkanlık oldu, yine Gürkan beyin başlığını tar-ü mar ettim galiba ? :confused:
Aslında biraz da kabahat onda, gezip gezip kendine saklayacağına bereket güzel ve detaylı yazılarını buralarda bize hava atıyormuş gibi yazarak kafamızı karıştırıyor.
Bizim de canımıza minnet, nasipleniyoruz icabında.. :p

Cümleten bol gezintili seneler dileğimle...:yum:

.

Son düzenleme:

Grozni ve Nazran ... Biri savaşın acıları arasında yıkılan, diğeri savaşın mülteci sorununu sırtında taşıyan iki şehir.
Nazran'a bir kaç sefer gitmiştim çok problemli bir dönemi idi. Sovyetler Birliği döneminde Çeçen - İnguş Cumhuriyetinin 1991 de ikiye ayrılması ile kurulan İnguşetiya nın başkenti idi sonrasında Magas inşa edildi.

Grozni 1994 - 1996 savaşından birkaç hafta önce sadece bir sefer gidebildiğim şehir. Babam ve birkaç gazeteci ile birlikte gittiğimizde adım listede olmadığı için güvenlik sebeblerinden dolayı olsa gerek toplantıya alınmadığım için şehrin yıkılmadan önceki son haline denk geldim. Eski tarihi binaları , kültürel ve ulusal işaretleri görebildim. Tek şansızlık fotoğraf makinamın olmamasıydı. Sonrasında top ve silah sesleri arasında bize korumalık yapan araçların arasında şehirden ayrıldık.

Bu arada bir bilgilendirme yapmakta fayda var. Çeçenler kendilerini dillerinde Nohçi , İnguşlar ise Galgay olarak adlandırırlar. Bu halk Türki ve Asya kökenli değil Kafkasya coğrafyasının otokton halklarındandır. İslamiyetin Şafi mezhebine bağlıdırlar.
Grozni savaş sonrası inşa edilirken işim gereği bu şehri inşa edenlerin hemen hemen hepsini ben yolladım. Grozni şu anda Rusyanın en iyi inşa edilmiş şehirlerinden ama bu kadar insanın ölmesine ne gerek vardı yada anılar bu şehirde varmı bilemiyorum..
En ilginç durumda Çeçen Cumhuriyetinin şu andaki sosyal yapısının hem Rusyanın politikasına hemde Çeçen halkının kültürel ve tarihsel yapısına uymamasıdır. Rusya kendi sınırlarında hiçbir bölgede bu tür dini etkili bir uygulamaya izin vermediği gibi kontrol altında tutabilmek için çok baskı da yapmaktadır.
Umarım bir sonraki Rusya seyehatim de hem bölgeyi hemde oradaki dostlarımı görürüm.

Birkaç gün sonra biteceğini düşündüğüm Avrupa Gezi yazımız sonrası , Ekim ayında bir kısmı bu yazıda da geçen gezimizi yazmaya başlayacağım..

Gürkan bey ve eşine de bölge hakkında ki paylaşımından dlayı tekrar teşekkürler...

Eeeeeee ?..o_O:(:eek:
Sayın grkn-sa , bizi bööyle heyecanla bekletmeye ne hakkınız var ? :smiley::sweatsmile::smileycat:
Merakla devamını bekliyoruz bu farklı rotanın:wink:
''Dil'' konusunun bu kadar önemli olmayacağını düşünürdüm hep ...
Nasıl olsa Google-translate var ya (!)o_O

Demek ki önemliymiş !.....
Sayın Janberkaydemir'in gezi yazısını da iple çekeceğiz artık .
Bölgeden birisi olarak , hem dil problemi aşılmış hem de ''aşina'' olduğu yerlerin ziyaretleri dağarcığımıza renk katacak ...
Gezenler , paylaşanlar sağolsun .:smiley:

.

Günümüzde iletişimin internet yüzünden nicelik olarak arttığı ne kadar doğru olsa bile, nitelik için de aynisini söylemenin mümkün olmadığında sanırım hepimiz ayni düşüncede olmalıyız ?
Gelin bir de aşağıdaki cümleyi internet ortamında düşünün.

Düşündüğünüz,
söylemek istediğiniz,
söylediğinizi sandığınız,
söylediğiniz,
karşınızdakinin duymak istediği,
duyduğu,
anlamak istediği,
anladığını sandığı,
anladığı arasında farklar vardır.
Dolayısıyla insanların birbirini yanlış anlaması için en az 9 ihtimal var.
(Sylviane Herpin)

Umarım Ferhat beyin cevapsızlığıyla, Gürkan beyin devamsızlığının sebebi, benim takılma amacıyla yazdığım çevaptan başka bir şeyde yatıyordur ?..

...
Açıkcası gocunmadan özür dileyebilecek kadar yaşlı ama kendini değiştirebilecek kadar da genç olduğumu söylemeliyim.
Yeter ki haklı gerekçesi olsun..:smiley:

.

Son düzenleme:

Eeeeeee ?..o_O:(:eek:
Sayın grkn-sa , bizi bööyle heyecanla bekletmeye ne hakkınız var ? :smiley::sweatsmile::smileycat:
Merakla devamını bekliyoruz bu farklı rotanın:wink:
''Dil'' konusunun bu kadar önemli olmayacağını düşünürdüm hep ...
Nasıl olsa Google-translate var ya (!)o_O

Demek ki önemliymiş !.....
Sayın Janberkaydemir'in gezi yazısını da iple çekeceğiz artık .
Bölgeden birisi olarak , hem dil problemi aşılmış hem de ''aşina'' olduğu yerlerin ziyaretleri dağarcığımıza renk katacak ...
Gezenler , paylaşanlar sağolsun .:smiley:

2018 Kuzey Kafkasya Ve Gürcistan Vw Caravelle

Kafkasya gezi tanıtımına başladık...

Mesut Bey, Gürkan Bey'in gezi yazısında konu dışında fazla mesaj yazıp sizin dediğiniz gibi tar-ü mar etmeyelim istedim sadece. Benim tarafımdan bir sorun yok yani. :smiley:

Gürkan Bey, gezi yazınızın devamını merakla bekliyoruz. :smiley:

Mesut Bey, Gürkan Bey'in gezi yazısında konu dışında fazla mesaj yazıp sizin dediğiniz gibi tar-ü mar etmeyelim istedim sadece. Benim tarafımdan bir sorun yok yani. :smiley:
.

Cevabınıza sevindim. :yum:
Forumlar istenmese de biliyorsunuz yapıları yüzünden bloglara göre ara cevaplara müsaade etmekteler.
Herneyse Gürkan beyin gezisinin devamını dörtgözle bekliyoruz. Umarım tahminimde yanılıyorumdur ve önemli bir mani de yoktur.
Çünkü Grosny’de kaldık. Gerçi Janberk bey dönerken bizi getirebilir ama işin raconunda ayni gezginle dönmek var. :yum:

.

gerçekten gürkan beyin gezi anlatımları çok güzel büyük bir heyacanla gezinin devamını bekliyoruz.bu yazıları yazmak resimleri eklemek büyük bir emek ve sabır gerektiriyor.bu emeği ve sabrı gösterdiği için gürkan beye şahsim adına teşekkür ediyorum.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,430
Kayıtlı Üye Sayımız
172,077
Kaydolan Son Üyemiz
yasin29

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR