Sadece Alternatör Şarjı Ile Yaşam

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan utkuts Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 22
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 4,344

utkuts

Yeni Üye
Merhaba,

Uzun zamandır çekmek karavan araştırması yapıyorum. Kısa süre içinde umarım bende aranıza katılmış olacağım. Aklıma takılan her sorunun teki hariç cevabını forumda buldum. Şimdi tam olarak emin olabilmek için sizlerden yardım istiyorum.

Öncelikle kafamda kurduğum karavanın özelliklerinden bahsedeyim.Alacağım karavanda 3 sistem buzdolabı ve trumanın gazlı ısıtıcısını kullanacağım. Küçük bir karavan elektrik ihtiyacım sadece aydınlatmalar ve hidrafor olacak. Telefon şarjları gibi küçük elektrik ihtiyacını 15 wattlık katlanabilir güneş panellerim ve powerbanklerden karşılayabilirim. Küçük kamplar ve minimal yaşam olacağı için invertör düşünmüyorum.

Karavanımı ücretli kamplar dışında şebeke elektriğine bağlamam pek mümkün gözükmüyor. Yani yılda 8-10 kereden fazla şebeke elektriği alamayacağım gibi. Bu durumda 2 adet sorun oluşuyor.

1) Alacağım karavanda araç çalışır durumda iken buzdolabını 12V ile sorunsuz çalıştırabileceğim söyleniyor satıcı tarafından. Araçtan alternatör ile aküyü besleyebilir miyim? Kısa süreli kamplarda 2-3 saat yolda olacağımı düşünüyorum. Araçtan gelen akımın ne olacağını kayıplarla birlikte ne kadar düşeceğini bilmiyorum. Bu 2-3 saatlik alternatör şarjı ile sadece aydınlatma ve hidroforu 2-3 günlük şeklinde çalıştırabilir miyim?

2) Bu şekilde tam şarj olmaz diye düşünüyorum, uzun vadede bunun aküye çok zararı olur mu? 90 Amper'lik bir agm akü alma planım var. Yani dış şebekeye bağlı olmadan güneş panelsiz sadece araç alternatörü şarjı ile yaşayabilmek mümkün mü? Aküye zararı ne kadar olur?

Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim.

Etiketler

Merhaba,

Uzun zamandır çekmek karavan araştırması yapıyorum. Kısa süre içinde umarım bende aranıza katılmış olacağım. Aklıma takılan her sorunun teki hariç cevabını forumda buldum. Şimdi tam olarak emin olabilmek için sizlerden yardım istiyorum.

Öncelikle kafamda kurduğum karavanın özelliklerinden bahsedeyim.Alacağım karavanda 3 sistem buzdolabı ve trumanın gazlı ısıtıcısını kullanacağım. Küçük bir karavan elektrik ihtiyacım sadece aydınlatmalar ve hidrafor olacak. Telefon şarjları gibi küçük elektrik ihtiyacını 15 wattlık katlanabilir güneş panellerim ve powerbanklerden karşılayabilirim. Küçük kamplar ve minimal yaşam olacağı için invertör düşünmüyorum.

Karavanımı ücretli kamplar dışında şebeke elektriğine bağlamam pek mümkün gözükmüyor. Yani yılda 8-10 kereden fazla şebeke elektriği alamayacağım gibi. Bu durumda 2 adet sorun oluşuyor.

1) Alacağım karavanda araç çalışır durumda iken buzdolabını 12V ile sorunsuz çalıştırabileceğim söyleniyor satıcı tarafından. Araçtan alternatör ile aküyü besleyebilir miyim? Kısa süreli kamplarda 2-3 saat yolda olacağımı düşünüyorum. Araçtan gelen akımın ne olacağını kayıplarla birlikte ne kadar düşeceğini bilmiyorum. Bu 2-3 saatlik alternatör şarjı ile sadece aydınlatma ve hidroforu 2-3 günlük şeklinde çalıştırabilir miyim?

2) Bu şekilde tam şarj olmaz diye düşünüyorum, uzun vadede bunun aküye çok zararı olur mu? 90 Amper'lik bir agm akü alma planım var. Yani dış şebekeye bağlı olmadan güneş panelsiz sadece araç alternatörü şarjı ile yaşayabilmek mümkün mü? Aküye zararı ne kadar olur?

Iyi izole edilmiș bir buzdolabı ҫalıșmasa da 2-3 saat soğukluğunu muhafaza eder biliyorum. Evlerde de elektriğin bir kaҫ saat kesildiği oluyor.

2-3 saat yolculukta akü dolmaz, yolculukta buzdolabı da elektrikle ҫalıșırsa akü zaten fazla șarj olmaz.

Akünün uzun ömürlü olması iҫin kaliteli bir șarj cihazı ile șarj olması ve % 50’den fazla boșaltılmaması lazım.

Kamp dıșı (elektrik olmayan yerlerde) konaklamalarda 100 watt bir solarpanel ҫantası size yardımcı olabilir.

Iyi ҫalısmalar ve güzel geziler dilerim.

Son düzenleme:

Iyi izole edilmiș bir buzdolabı ҫalıșmasa da 2-3 saat soğukluğunu muhafaza eder biliyorum. Evlerde de elektriğin bir kaҫ saat kesildiği oluyor.

2-3 saat yolculukta akü dolmaz, yolculukta buzdolabı da elektrikle ҫalıșırsa akü zaten fazla șarj olmaz.

Akünün uzun ömürlü olması iҫin kaliteli bir șarj cihazı ile șarj olması ve % 50’den fazla boșaltılmaması lazım.

Kamp dıșı (elektrik olmayan yerlerde) konaklamalarda 100 watt bir solarpanel ҫantası size yardımcı olabilir.

Iyi ҫalısmalar ve güzel geziler dilerim.
Sanırım yanlış anlaşıldım.Buzdolabı zaten gazla çalışacak. Orda anlatmak istediğim 2-3 saatlik yolculuk ile aküyü ortalama kaç amper şarj edebilirim?
Kısacası yolculuk boyunca akü kullanılmayacak sadece alternatörden şarj edilecek. 2-3 saatlik bu şarj ile 40-50 amperlik bir şarj yapılabilir mi?

İnternette çok kısıtlı bilgi var bu konu ile ilgili. Vw golf 6 aracım var. 60a akü ve 70a dinamo olduğunu okudum. Bu durumda hem araç aküsü boş olsa hem 90amperlik karavanın yaşam aküsü bomboş olsa saatte 70amper veren dinamo ile birlikte 3 saatte ikiside full dolacak gibi bir çıkarım yapabiliyorum. İkiside hiç bir zaman bomboş olmayacağı için 2 saatlik bir yolculuğun benim yaşam akümü dolduracağını düşünüyorum ama eminde olamıyorum.

Aküyü sadece aydınlatma ve hidrafor için kullanacağım için güneş paneline fazladan bir yatırım yapmak istemiyorum açıkçası. Eğer mümkün değilse bu şekilde bir döngü 30-40 watt lık bir sabit panel bana yetecektir diye düşünüyorum.

Akü dolum ile ilgili genel kurallardan başlarsak şöyle bir sonuca varırız.
Aküler kapasitesinin onda biri ile doldurulur. Yani 60 amper saatlik bir akü 60/10=6 amper ile doldurulur.
Siz 2-3 saatlik sürede 40 - 50 amperlik dolum arzu ediyorsunuz yani saate dolum miktarı (ortalama değer) 50/3=15 amper olur ki böyle dolum yapılacak akünün değeri 15 X 10= 150 amper saat olsun ki akü sağlıklı dolsun kaynamasın ,bozulmasın.
Neden 40- 50 amper dolum değeri istiyorsunuz akünüz değeri nedir? bu kadar elektrik harcaması neler yapacak?

sizi tenzih ederim, konu başlığınızı kullanarak karavancıların geldiği bir noktaya dikkat çekmek istiyorum.

maalesef karavan ile ilgili başlıkların neredeyse tamamı elektrik konusuna ayrıldı. karavan, akü,kablo ve solar panelden ibaret değildir ve buzdolabı şart değildir. ev konforundan uzaklaşamayanların karavancılığa soyunması son derece gereksiz ve anlamsızdır. ille de ev rahatlığı arayan arkadaşlarımıza bilhassa abd de kullanılan şekilde uygun büyüklükte bir otobüs ya da kamyon alıp içine bir ev sığdırmalarını tavsiye ederim. ülkemizdeki yaygın kullanılan 15 m3 bir araca maalesef istenen özellikler yerleştirilemiyor. söz meclisten dışarı eşeğe altın semer vurulsa da eşek hep eşek kalıyor.

maalesef karavan konusu ile ilgili başlıklar ve mesajlar meslek lisesi derslerine döndü. mesaj yazanlar haklı olarak doğru bilgiyi paylaşmak ulaştırmak için çırpınıyor. ancak konu çok teferruatlı olduğu için sonu gelmiyor. halbuki karavanda enerji akla en son gelecek konulardan biri. su kaynağı ve yatak daha mı önemsiz. içecek su olmadan iyi bir uyku çekmedikten sonra karavan elektrik santrali olsa ne yazar. kendi adıma farklı konularda başlıklar görmek ve okumak isterim ama şu aralar pek mümkün değil gibi....

Anladığım kadarıyla 2-3 günde bir 2-3 saatlik yolculuklara yer değiştirmeyi planlıyorsunuz
yazdıklarınızdan net olmasa da bunu anlatmaya çalıştığınızı farzedersek
Buzdolabı kamp yerinde LPG ile çalışacak
Yanlız bu buzdolabını yolda LPG ile çalıştırmak güvenli olmaz,yolda aküden çalışacak
Yada yolda kapalı kalacak
Yola çıkarken içinde buz aküleri olsun
2-3 saat çalışmasa da içi soğuk kalır
Böylece aküler yolda daha iyi dolar
Hem aküler hem buzdolabının kendine gelmesi için haftada bir kampingde bir gece konaklayarak 220 ile dolabı çalıştırıp aküleri tam şarj ederseniz
Bence bu şekilde küçük elektrik ihtiyaçlarınız karşılanır
Yani panele-jenaratöre bu şekilde bir kullanım yaparsanız ihtiyaç kalmaz

CPH1941 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Son düzenleme:

merhaba,
eski karavanımda buzdolabı lpg li idi.
aküyü yalnızca aydınlatma ve 12v dalgıç su pompası için kullanıyordum.
bu şekilde akü bana 3-4 gün fazlasıyla yetiyordu (60 ah lik sulu bir araç aküsüydü diye hatırlıyorum)
bahsettiğiniz kullanım tarzıyla sorun yaşamazsınız diye düşünüyorum.
ancak ben aküyü evde şarj edip gittiğim yerde kullanıyordum. alternatörden şarj etmedim hiç.
bir de buzdolabı yolda hiç çalışmıyordu. gittiğim yerde çalıştırıyordum.
belli bir voltajın altına da indirmemeye çalışıyordum. akü tamamen ölmesin diye (10,5-11 v gibi)
tabi tecrübe etmeden emin olamazsınız. en iyisi kendi tecrübeniz..

sizi tenzih ederim, konu başlığınızı kullanarak karavancıların geldiği bir noktaya dikkat çekmek istiyorum.

maalesef karavan ile ilgili başlıkların neredeyse tamamı elektrik konusuna ayrıldı. karavan, akü,kablo ve solar panelden ibaret değildir ve buzdolabı şart değildir. ev konforundan uzaklaşamayanların karavancılığa soyunması son derece gereksiz ve anlamsızdır. ille de ev rahatlığı arayan arkadaşlarımıza bilhassa abd de kullanılan şekilde uygun büyüklükte bir otobüs ya da kamyon alıp içine bir ev sığdırmalarını tavsiye ederim. ülkemizdeki yaygın kullanılan 15 m3 bir araca maalesef istenen özellikler yerleştirilemiyor. söz meclisten dışarı eşeğe altın semer vurulsa da eşek hep eşek kalıyor.

maalesef karavan konusu ile ilgili başlıklar ve mesajlar meslek lisesi derslerine döndü. mesaj yazanlar haklı olarak doğru bilgiyi paylaşmak ulaştırmak için çırpınıyor. ancak konu çok teferruatlı olduğu için sonu gelmiyor. halbuki karavanda enerji akla en son gelecek konulardan biri. su kaynağı ve yatak daha mı önemsiz. içecek su olmadan iyi bir uyku çekmedikten sonra karavan elektrik santrali olsa ne yazar. kendi adıma farklı konularda başlıklar görmek ve okumak isterim ama şu aralar pek mümkün değil gibi....
Karavan da 220/12 V buzdolabı konusu ve diğer enerji yeter mi soruları Türkiye de herhalde 3000 yılında da konuşulmaya devam edecek gibi.
Tabi ki tercihlere birşey söyleme durumumuz yok ama bu konular da yazılmayan herhangi birşey kalmadı sanki.
Enerji konusunda olduğu gibi diğer konularda esasında kullanılan veya yapimda kullanılacak ürünlerin detayları , deneyim ve tecrübe sahibi karavancıların kendi uygulamaları örneklense, resimleri paylaşılsa faydası daha fazla olacaktır düşüncesindeyim.

SM-N9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

yazdıklarınıza tamamen katılmakla birlikte,
elektrik ve buzdolabı konusu diğer teknik meselelerden daha zor halledilebildiği ve ucu büyük meblağlara dayanmak durumunda kaldığından daha çok gündem oluyor bence..
ben de eski karavanım varken forumun genelde gezi tarafına takılırken, yeni karavanımın eksiklerini halletmek durumunda kaldığımdan genelde teknik ksımlarına takılmaktayım şu an..
bir de benim gibi eşinizle ve 3 çocuğunuzla gezmek istiyorsanız asgari bir konforu sağlamak durumunda kalabiliyorsunuz..
sağolsun eşim bir buzlukla da olsa gezmeyi peşinen kabul ediyor ancak çoğu kişinin eşi böyle değil. forumda fritöz ve saç kurutma makinesi gibi kelimeleri okuyunca ben de sizin gibi tepkiler veriyorum kendimce.. ama naparsın içişlerini de razı etmek lazım bi yerde :smiley:
sezon açıldıkça konular da açılır bence..

yazdıklarınıza tamamen katılmakla birlikte,
elektrik ve buzdolabı konusu diğer teknik meselelerden daha zor halledilebildiği ve ucu büyük meblağlara dayanmak durumunda kaldığından daha çok gündem oluyor bence..
ben de eski karavanım varken forumun genelde gezi tarafına takılırken, yeni karavanımın eksiklerini halletmek durumunda kaldığımdan genelde teknik ksımlarına takılmaktayım şu an..
bir de benim gibi eşinizle ve 3 çocuğunuzla gezmek istiyorsanız asgari bir konforu sağlamak durumunda kalabiliyorsunuz..
sağolsun eşim bir buzlukla da olsa gezmeyi peşinen kabul ediyor ancak çoğu kişinin eşi böyle değil. forumda fritöz ve saç kurutma makinesi gibi kelimeleri okuyunca ben de sizin gibi tepkiler veriyorum kendimce.. ama naparsın içişlerini de razı etmek lazım bi yerde :smiley:
sezon açıldıkça konular da açılır bence..
Düşüncem matematik olarak kesin sonuç alinabilen ve aracınızın alan / ağırlık kıstasları da belli olduğundan en net çözümü olan konu.
Sonuç ta hangi sistem olursa olsun buzdolabını iki gün enerjisiz kullanım yeterliliğinin üstünü zorlamanın çok da anlamı olmuyor.
Geri kalan konu bütçeye göre buzdolabı seçimi.
Ülkemizde çok yüksek rakamlar ile satılan karavan buzdolapları'nın yurt dışı reel kullanımların da da böyle bir zorlama yok.
Tabi ki şartlar da maksimum fayda hesaplayan kullanıcılar olacaktır. Ama benzeri zorlamalar sonuçta sağladığımız faydanın aksine farklı konularda değişik dezavantajları hemen önümüze getiriyor.
Bu konuda esas sıkıntı çekenler tatil bölgelerinde ve yüksek rakımlı / yerlesim yerlerine uzak doğal alanlar da uzun süreli konaklama yapanlar.
Ülkemiz de bu şartları bize sunacak kamp veya bu hizmetlere sahip karavan otoparkı alanlarının olmaması konunun cozümünü zorlastiriyor.
Diğer taraftan para vereceksem neden karavan, görüşü de bu zorlamayı tetikliyor.
Çözümü ne kadar konuşsak da rakamlar ve yapılabilecekler ortada.
Biz 5 kişilik aile şebeke olmadığı zaman 220 ihtiyacı hiç duymadık . Araç aküsü dışında bugune kadar hic ilave enerjimiz olmadi.
Artik cocuklar da bizle gezme yaşını gectiler. T5 den bir karavan'a gecersek
25 litre her markette satılan 12V soğutucumuz yerine 40/90 litre bir 12v buzdolabı çözümü yaratırsak. Enerji sıkıntısı başladığında ( Karşılaşma durumumuz hiç yok gibi) buzdolabında sıkıntı olabilecek yumurta ve süt'ü tüketip dolabımızın enerjisini kapatmayı en uygun çözüm görürüz herhalde...

SM-N9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

yalnız olmadığımı görmek gerçekten çok güzel. bu ve benzeri paylaşımlar yaparken amacım yapanı veya yapılanı yermek değil. çözümü çok basit, ekonomik yada pratik olan konulara harcanan zamana, emeğe ve paraya yazık, bunlar çok daha verimli kullanılabilir.
benim de bir adet 24lt buzluğum ve bir arkadaşımın kullanmadığı için bana verdiği bimden alınma 12v igloo soğutucum var. bir haftadan kısa gezilerde buzluk yetiyor da artıyor bile. çocukluktan gelen izcilik ve kamp deneyimleri ( ilk kamp 1984) sayesinde hiç problem yaşamayız. kamp öncesi yapılacak yemek planı bence işin püf noktası. malzemeleri bozulma sırasına göre kulanmak iyi bir başlangıç. biz ilk gün için her zaman evde hazırladığımız yiyecekleri tercih ederiz. çünkü yol yorgunluğu yerleşme telaşı derken yemek için çok zaman ayırmak mümkün olmuyor. belki bildiğiniz şeyler ama bilmeyenler için yazayım. domates buzdolabına konmaz güneş görmeyecek şekilde saklayabilirsiniz. yumurta güneş görmemek kaydıyla dolap veya açıkta aynı süre tazeliğini korur. buzlukta dondurulmuş eti soğutucu akü olarak kullanabilirsiniz. bizim basit buzlukta bile ikinci gün akşama doğru çözülüyor. kırmızı eti kavurma (sucuk ya da pastırma) olarak alabilirsiniz daha uzun süre saklayabilirsiniz. kamp süresince bir iki öğün konserve balık tüketmek ile ilgili bir yasak ya da kısıtlama söz konusu değil :smiley: bulgur pirince göre daha besleyici ve doyurucudur. kampta bakliyat tüketmek kötü birşey değildir. peynir için eski kaşar ya da tulum tercih ederseniz rahat edersiniz güneş görmeyen serin yerde saklanabilir. zeytin ve kahvaltılık sos için söz söylemeye gerek yok.

bana göre dolap isteği için tek geçerli neden soğuk içecek beklentisi. bunun için de (imkan varsa) suya sarkıtma en iyi ve kolay yöntem güneş olsa da olmasa da sonuç değişmez, karpuz için de geçerlidir. su yoksa elinize kuvvet 50-60 cm derinliğinde açılacak bir kuyu sizin için ideal buz dolabı görevini yapacaktır. uzun kamplarda gün aşırı toprağı ıslatmak gerekebilir. bunları yapmak bir kampçı için zor olmasa gerek :

ilerde okunursa kıyaslama olsun diye not düşeyim bugün itibari ile enerji sisteminin ortalama 1000 dolar maliyeti var bu para cebinizde kalabilir... 1 dolar = 6,80tl

.
Aracımız @SNN76 nın karavan klasifkasyonuna göre ne beygir, ne de merkep.
Ona olsa olsa anca büyükçe bir sıpa denebilir. :yum:

Tesadüf ya, bu sabah kahvaltıda hanımla geride bıraktığımız 8 senelik karavan yaşantımızı T5 ile de sorunsuzca geçirebilirdik diye konuşmuştuk.
Janberk bey dikkat, bu taş sizeydi. :p

Karavancılığın uygulayıcısı ile şekil alan bir formatı var. Burada yazılanlara ilave yapmak sanırım boşuna yer kaplamak olacak. :yum:

@utkuts ’un sorusuna yukarıda verilen iki doğru cevabın kombinasyonu belki en uygun çözüm olmalı ?
Durum önce denenir, yeterli gelmediği görülürse de solar ile desteklenebilirdi ?

Açık konuşursak; Türkiye’de çekme karavana, ucuz tatil ve gezi amacıyla olsa gerek, dünya karavan kültüründe rastladığınızdan farklı yaklaşılmakta.
Genellikle asıl amaç olarak gösterilen, bizlerin anladığı ve amaçladığı şekilde doğayla birliktelik ise Avrupa için asla söz konusu değil. Tabi bu durumda enerji ve atık sorunları değişik boyut kazanmakta.
@SNN76 nın çekincelerine rağmen sadece bizdeki bu sorunlar için örnekleri de olmadığından, rakam verilmeden bile olsa konuşmak durumu yadsınmamalı ?

Ekmeğimizle oynamayın derim..:p
.

Son düzenleme:

Merhaba,

Sadece alternatör şarjı bahsettiğiniz yükler ve telefon vb için yeterli olur, içiniz rahat olsun.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR