Saly Çekme Karavan Ağırlığı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ibrahimmemioglu Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 20
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 7,949

ibrahimmemioglu

Yeni Üye
Uzun süredir 750kg üstü çekme karavan bakıyorum. Çeki demirini yaptırdım. Hatta BE kursuna bile başvurdum. Aracım 1.6 TDİ DSG passat variant 105bg. Saly ürünleri internetten bakınca ilgimi çekti. Ancak teknik değerlere bakınca, aynı boyutta bir erba 5.25 ile arasında 300 kilo farkediyor. 5.25 saly' nin 1120kg olması sizce mümkün mü?

Ayrıca çekme bir karavanda illa tuvalet-duş bölümü olmalı mı, yoksa özellikle yurtiçi-yurtdışı camping alanlarında kalmayı düşünen biri için gereksiz yük taşımak anlamına mı geliyor bilemedim.

Etiketler
saly
Uzun süredir 750kg üstü çekme karavan bakıyorum. Çeki demirini yaptırdım. Hatta BE kursuna bile başvurdum. Aracım 1.6 TDİ DSG passat variant 105bg. Saly ürünleri internetten bakınca ilgimi çekti. Ancak teknik değerlere bakınca, aynı boyutta bir erba 5.25 ile arasında 300 kilo farkediyor. 5.25 saly' nin 1120kg olması sizce mümkün mü?

Ayrıca çekme bir karavanda illa tuvalet-duş bölümü olmalı mı, yoksa özellikle yurtiçi-yurtdışı camping alanlarında kalmayı düşünen biri için gereksiz yük taşımak anlamına mı geliyor bilemedim.

Üretici 1120 kg vermişse ,alt değer olmaz fakat üstü olabilir.Ayrıca gördüğüm 5.25 urban modellerinde atıksu gider deposu da mevcut değil.
Wc nin hangi tip olduğu hakkında standart donanımlar listesinde bilgi yok.
Banyo ve wc fakat atık deposu yok.

Birde bu boş ağırlık.Sizin kişisel eşyalarınız,kap kacaklar, 60 lt deponun dolu ağırlığı, kendi elektriğinizi sağlamak istediğinizde güneş paneli ve akülerin ağırlığı vs...vs. 1300 kg yi bulursunuz.
Aracınız teknik dökümanında kaç kg ye kadar romork çekmeye müsaede ediyor kontrol ettiniz mi?
Bir diğer husus, DSG otomatik şanzumanlı aracınızda daha çabuk arızalar baş gösterebilir.Otomatik şanzuman onarımı hem zahmetli hemde çok külfetli oluyor.

Sadece kamp alanlarında kalacaksanız banyo ve wc için ayrı bir alan olması gerekmeyebilir.Kişisel tercih.Türkiyede yoğunluğa bağlı olarak temiz banyo ve wc bulmada sıkıntı yaşanabilir.Belki portopoti tuvaletle acil durumlar için bulundurulabilinir.

Uzun süredir 750kg üstü çekme karavan bakıyorum. Çeki demirini yaptırdım. Hatta BE kursuna bile başvurdum. Aracım 1.6 TDİ DSG passat variant 105bg.
İbrahim bey, DSG vitesle karavan çekme işini araştırdınızmı. Ben de de VW DSG var. Servis bir türlü bu konuda cevap veremedi.
çok hassas bir sistem, acaba ağırlık çekmek sisteme bir zarar verirmi

İbrahim bey, DSG vitesle karavan çekme işini araştırdınızmı. Ben de de VW DSG var. Servis bir türlü bu konuda cevap veremedi.

Servisin size yanıt verememesinin tek sebebi ;sistemlerin yüke gelememesi ve aşırı ısınması olduğunu bildiklerinden, marka imajının kötü olmasını teyit etmek istemediklerinden olabilir.DSG ler zorlamalarda daha çabuk arıza yapmaya müsait sistemlerdir.
DSG li araclar ile aracın teknik kabiliyeti sınırına yakın karavan çekmek riski davet etmek gibidir.

Teşekkür ederim.
gerçi ben bu konuyu ayrı bir başlığa taşıdım ama,
Doğuş VW den bir usta "sende triptonik " kullan dedi.- çünkü, triptonik seçeneğide var-
Kafam karıştı

işin açıkçası dsg olayını pek araştırmadım. konuştuğum karavan firmaları hep aracın cc ve beygir özelliklerini sordu. albea tarzı arabalar bile çekiyor sorun olmaz geri dönüşleri aldım. dsg şanzımanı manuel hiç kullanmadım desem yeridir. manuel kullanınca bozuluyor diye duydum.

Üretici 1120 kg vermişse ,alt değer olmaz fakat üstü olabilir.Ayrıca gördüğüm 5.25 urban modellerinde atıksu gider deposu da mevcut değil.
Wc nin hangi tip olduğu hakkında standart donanımlar listesinde bilgi yok.
Banyo ve wc fakat atık deposu yok.

Birde bu boş ağırlık.Sizin kişisel eşyalarınız,kap kacaklar, 60 lt deponun dolu ağırlığı, kendi elektriğinizi sağlamak istediğinizde güneş paneli ve akülerin ağırlığı vs...vs. 1300 kg yi bulursunuz.
Aracınız teknik dökümanında kaç kg ye kadar romork çekmeye müsaede ediyor kontrol ettiniz mi?
Bir diğer husus, DSG otomatik şanzumanlı aracınızda daha çabuk arızalar baş gösterebilir.Otomatik şanzuman onarımı hem zahmetli hemde çok külfetli oluyor.

Sadece kamp alanlarında kalacaksanız banyo ve wc için ayrı bir alan olması gerekmeyebilir.Kişisel tercih.Türkiyede yoğunluğa bağlı olarak temiz banyo ve wc bulmada sıkıntı yaşanabilir.Belki portopoti tuvaletle acil durumlar için bulundurulabilinir.
değerlendirmeniz için teşekkürler. yurtdışına çıkmayı da düşündüğüm için ruhsatlı bir karavan olsun istiyorum. Ama ağır da olsun istemiyorum. İnternetten araştırdığım firmalar herhalde karavan fuarına gidecektir. Nasip olursa orada gidip 800-900 kilo arasında duşsuz bir model bakacağım. sadece duşu kullanmak için 1,5 ton taşımak mantıklı gelmedi şimdi. Değerlendirmenizden de saly 5.25'in 1120kg olamayacağını anladım. Erba 5.25' ni kantara sokup kendi eşyasıyla birlikte 1600kg gören bir arkadaş var dır. Erba 1,5 ton ise saly nasıl 1120 kg olabilir ki zaten.

Teşekkür ederim.
gerçi ben bu konuyu ayrı bir başlığa taşıdım ama,
Doğuş VW den bir usta "sende triptonik " kullan dedi.- çünkü, triptonik seçeneğide var-
Kafam karıştı
dsg' i manuel kullanan birkaç kişinin şanzımanı hoşaf ettiğini duymuştum. sanırım 1 ton altı birşey çekmek sorun yaratmayacak. aracın ruhsatında katar ağırlığı için yüksek rakamlar yazıyor ama riske girip arabayı parçalamaya gerek yok. Ben antalyada yaşıyorum ve çıralıda bir camping alanına gitmek için dik rampalardan aşağı inip sonra aynı rampaları geri çıkmak gerekiyor.

Değerlendirmenizden de saly 5.25'in 1120kg olamayacağını anladım. Erba 5.25' ni kantara sokup kendi eşyasıyla birlikte 1600kg gören bir arkadaş var dır. Erba 1,5 ton ise saly nasıl 1120 kg olabilir ki zaten.
Atladığınız nokta şu:
Kullandıkları malzeme ve duvar teknikleri farklı.
Mobilyalar ve taban ERBA da Sunta
Ortiz
de daha da ağır MDF
Saly de kavak kontra.

Sadece bu bile,yani taban+mobilya büyükçe bir ağırlık farkı yaratır.
Bir başka nokta , karavanda en azından çok sıkışıldığında,
küçük ihtiyacını gidereceğiniz bir tuvalet şart.
Sıkıştığınızda, karavanla seyehat halinde de olabilirsiniz, biz veya
özellikle eşlerimiz için bu çok gerekli.

Ben 5 tane çekme karavan ve 1 tane de motokaravan kullandım, hepsinde de,
şu veya bu tip wc vardı.

Seçeceğiniz karavanla mutlu seyehatler dilerim.

Merhabalar üstatlar. Üstatlar diyorum çünkü en tecrübesiziniz bile benden daha tecrübelidir. Karavan ile uzun süredir düşlediğim karadeniz tatiline çıkmak için sürekli takipteyim. Birkaç güne fiyatta anlaştıgım Saly marka 650D 2000 model çift dingil karavana bakmak ve almak istiyorum ruhsatında 1200kg yazmakta biraz bakımla güzel bir hale gelecek gibi Forumda okudugum kadarıyla alabildiğim kadar küçük alamam önerilmiş. Ben çok hızlı şekilde gitmek istemiyorum 50km ile bile gitsem bana dokunmaz. Aracım 1.3 fiat linea 90bg galiba bunlar biraz zorlansa da çeker gibi geliyor bana ama çekmezse araba büyütme yoluna gitmeyi düşünüyorum. 4 kişilik bir aileyiz ve 3 yatacak yer lazım bu durumda bana karavan iyi gibi geldi sizlerin de fikir ve görüşlerinizi almak beni mutlu eder. şimdiden teşekkürler.

Merhabalar üstatlar. Üstatlar diyorum çünkü en tecrübesiziniz bile benden daha tecrübelidir. Karavan ile uzun süredir düşlediğim karadeniz tatiline çıkmak için sürekli takipteyim. Birkaç güne fiyatta anlaştıgım Saly marka 650D 2000 model çift dingil karavana bakmak ve almak istiyorum ruhsatında 1200kg yazmakta biraz bakımla güzel bir hale gelecek gibi Forumda okudugum kadarıyla alabildiğim kadar küçük alamam önerilmiş. Ben çok hızlı şekilde gitmek istemiyorum 50km ile bile gitsem bana dokunmaz. Aracım 1.3 fiat linea 90bg galiba bunlar biraz zorlansa da çeker gibi geliyor bana ama çekmezse araba büyütme yoluna gitmeyi düşünüyorum. 4 kişilik bir aileyiz ve 3 yatacak yer lazım bu durumda bana karavan iyi gibi geldi sizlerin de fikir ve görüşlerinizi almak beni mutlu eder. şimdiden teşekkürler.

Ben olsam bu kadar büyük ve eski model bir karavan almaya karar verirken biraz daha düşünürdüm. İllede alacağım diyorsanız, yağışlı havada incelemeniz iyi olacaktır. En önemli çekinceniz sızdırmazlık olmalı. 2000' li yılların başında üretilen modellerde gerçek ağırlığın yazılmadığına yönelik birçok yorum okudum. Şahsen bahsettiğiniz 650 karavanın boş ağırlığının 1600 kg' dan aşağı olduğunu sanmıyorum. Anlaması çok kolay aslında. Karavanın olduğu mevkiye yakın kesin bir sebze meyve hali gibi bir yer vardır. 15-20 tl gibi ücretle karavanı tarttırabilirsiniz. Hem böylece aracınızın çekişini de test etmiş olursunuz. Ama aracınızın bir römorku, aracınıza zarar vermeden çekebileceğini tam anlamıyla test etmenizin yolu, en az %6-8 eğimde bir rampayı tırmanabilme kabiliyetini görmekten geçer diye düşünüyorum. Ama linea ile 650 karavanı çekmeye çalışmayın siz yinede :smiley:

sayın geomatrici, (özellikle mi geometri yazmadınız bilemedim :smiley: )

ben de karavan konusunda tecrübeli değilim ancak çok okudum bunlara dayanarak şunu söylemek isterim ; herkes sıfır yerli alacağına 15 yaşında yabancı al diyor. Siz bırakın sıfırı 18 yaşında bir yerli alıyorsunuz , hem de ilk karavanınız... bence hevesinizi söndürmek için atılan büyük bir adım olabilir aman dikkat edin.

Aracınız çeker çekmez , manevra zor kolay ona girmeden diyorum ki , ısıtma soğutma , sızdırma , elektrik arızası , su tesisatı , zırt o pencereden su girdi , vırt buranın elektriğinde sorun çıktı gibi sıkıntılar sizi çok uğraştırabilir. 18 sene aktif kullanıldıysa bence ekonomik ömrünü doldurmuştur , yok kullanılmadan yattıysa o da fena , değiştirilmesi gereken çok parça çıkacaktır. Özellikle ilk tecrübesi olacak biri için dert olur , tek olsanız neyse..

Ben olsam bu kadar büyük ve eski model bir karavan almaya karar verirken biraz daha düşünürdüm. İllede alacağım diyorsanız, yağışlı havada incelemeniz iyi olacaktır. En önemli çekinceniz sızdırmazlık olmalı. 2000' li yılların başında üretilen modellerde gerçek ağırlığın yazılmadığına yönelik birçok yorum okudum. Şahsen bahsettiğiniz 650 karavanın boş ağırlığının 1600 kg' dan aşağı olduğunu sanmıyorum. Anlaması çok kolay aslında. Karavanın olduğu mevkiye yakın kesin bir sebze meyve hali gibi bir yer vardır. 15-20 tl gibi ücretle karavanı tarttırabilirsiniz. Hem böylece aracınızın çekişini de test etmiş olursunuz. Ama aracınızın bir römorku, aracınıza zarar vermeden çekebileceğini tam anlamıyla test etmenizin yolu, en az %6-8 eğimde bir rampayı tırmanabilme kabiliyetini görmekten geçer diye düşünüyorum. Ama linea ile 650 karavanı çekmeye çalışmayın siz yinede :smiley:
Teşekkür ederim muhtemelen bir akşam da içinde kalırım almadan önce sebze hali iyi fikir

sayın geomatrici, (özellikle mi geometri yazmadınız bilemedim :smiley: )

ben de karavan konusunda tecrübeli değilim ancak çok okudum bunlara dayanarak şunu söylemek isterim ; herkes sıfır yerli alacağına 15 yaşında yabancı al diyor. Siz bırakın sıfırı 18 yaşında bir yerli alıyorsunuz , hem de ilk karavanınız... bence hevesinizi söndürmek için atılan büyük bir adım olabilir aman dikkat edin.

Aracınız çeker çekmez , manevra zor kolay ona girmeden diyorum ki , ısıtma soğutma , sızdırma , elektrik arızası , su tesisatı , zırt o pencereden su girdi , vırt buranın elektriğinde sorun çıktı gibi sıkıntılar sizi çok uğraştırabilir. 18 sene aktif kullanıldıysa bence ekonomik ömrünü doldurmuştur , yok kullanılmadan yattıysa o da fena , değiştirilmesi gereken çok parça çıkacaktır. Özellikle ilk tecrübesi olacak biri için dert olur , tek olsanız neyse..
Sürekli bahçede beklemiş gibi geziye falan gitmemiş lastikler kaplan fren vs değişmesi gerekir sanırım Geometri-Matematik ten gelen bir nic

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.