Saly'ye 4.25 Karavan Yaptırıyorum

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan AKMühendis Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 210
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 129,351
Ynt: Saly'ye 4.25 Karavan Yaptırıyorum

Acaba güneş paneli kalorifer gibi donanım ekleticekmisiniz. Mahsuru yoksa fiyatıda paylaşırmısınız.

Etiketler

Berkhan Bey çok teşekkür ederim.
Size de mutlu sağlık ve huzur dolu, bol gezmeli bir yıl dilerim.
Karavanınızı iyi günlerde kullanın.

Kerem Bey merhaba.

Standart SALY 4.25 Fiyatı 19.500TL+KDV, yani 23.000 TL.
Üreticiler genellikle standart haricinde ek fiyat talep ederler, SALY benden bunu talep etmedi.
Ayrıca 60Lt lik bir pis su deposu ve tahliyesi için ücret almadılar.

Isıtmayı Eberspacher D2 ile yapacağım, montajını distribütörü AÇSA elemanları yapacak.
İçeriye 90 Amp. lik İnci marin tipi bir yaşam aküsü ve 7 Amp. lik bir şarj cihazı aldım.
1-0-2 tipi bir pako şalter ile 12 V beslemeyi araçtan veya yaşam aküsünden sağlayacağız.
Yaşam aküsünün şarjını, sadece harici 220V üzerinden şarj cihazı ile yapacağım.
En çok akü yiyen, D2 ısıtıcı mevcutlar içinde.
Onu da kışın kullanıyoruz, kışın da güneş panelleri çok efektif olmuyor.
Bu nedenle güneş paneli taktırmıyorum

Hayırlı olsun. Umarım saly icin de liste hazirlanmaz, mutlu mutlu kullanirsiniz.

Sayın Frigo, önce karavanınız şimdiden hayırlı olsun.

„Isıtmayı Eberspacher D2 ile yapacağım...“ , cümleniz biraz kafamı karıştırdı. ???

Çekme karavanda akaryakıt deposu olmadığı için en pratiği gazla çalışan bir ısıtıcı diye biliyorum. Bu nedenle olsa gerek, Almanya‘ da çekme karavanlarda genellikle „Trumatic s“ gaz ısıtıcıları kullanılıyor. Bunları elektriğe ihtiyaç olmadan da kullanmak mümkün. Elektrik, karavanın daha çabuk ısınmasını sağlayan üfleyici için. Sıfır dereceye kadar olan soğuklarda üfleyici olmadan da karavanı ısıtmak mümkün diye Alman karavan forumda okudum.
Tabi ki ben Türkiye‘ deki durumu bilmeden bunları yazıyorum. Ama bir çekme karavan için, 3 sistem bir buzdolabı ve Trumatic s ısıtıcı bence en iyi çözüm şekli. Böylece elektrik olmayan yerde de uzun süre sorunsuz kalmak mümkün.

Ekli dosyalar

• Trumatic s.jpg
    Trumatic s.jpg
    28.6 KB · Görüntüleme: 1,009

karaali71' Alıntı:
Şase nasıl,ithalmi?
Hayır şasi ithal değil.
Zaten ithal şasiye itibar eden bir insan da değilim.
Altı üstü basit bir kaynaklı çelik konstrüksiyon.
Yapımı çok zor olan bir şey değil.
İmalatçı olduğum için, bu tip basit imalatlarda Avrupa hevesim yok.

bartek' Alıntı:
Hayırlı olsun. Umarım saly icin de liste hazirlanmaz, mutlu mutlu kullanirsiniz.
Vallahi kendileri bilir.
Baştan savarlarsa cezasını kendileri çeker..
Zaten ön tedbir olarak bu linkin başlığını onlara da verdim :smiley:,
takip ediyorlar.
Beni memnun etmezlerse,
listeye adımı ilk yazarım, +1 ler devam eder..

Ama zannetmiyorum böyle olacağını,
3-5 senede havalanan ve marangozluktan gelmeyen köklü bir firma.
Babadan karavancılar ve SALY düzgün bir Firma.

Hüseyin Bey merhaba, ilginize teşekkür ederim.
Eberspacher i daha önceki kullandığım 4 karavana da monte ettirdim,
ısıtmasından çok çok memnun kaldık.
Üçü çekme karavandı, hemen yanına 7-8 Lt. lik saç bir mazot deposu konunca
yakıt sorunu çözülüyor.
Mazot çok uçucu ve parlayıcı bir madde değil bilirsiniz, onun için tehlikesi yok.

LPG tipi ısıtıcı seçmeyişime gelince;
öncelikle Türkiyede Truma fiyatları çok yüksek.
Sadece ısıtıcı 1250 euro, regülatörü 150, montajı falan derken 1500 euro.
Eberspacher montaj dahil 1.400 TL.
Yani yaklaşık 1/3 fiyatına.

Size ve Hanımefendiye mutlu seneler dilerim.

Tekrar hayırlı olsun güle güle kullanın. İlk önce benimde tercihim pino karavandı fakat forum da bu firma ile ilgili olumsuz yazıları görünce fikrimi değiştirdim. Umarım sizden de olumsuz bir yazı dizisi görmeyiz. Bu başlığı ilgiyle takip edicem ve karavanınız bitince sizden detaylı resim ve videolar bekliyorum. Ruhsat konusunu da alınca açıklarsanız sevinirim.

hayırlı olsun en kısa zamanda keyifli gezilerde kullanmanızı dilerim....

Takipteyiz :smiley:
Avrupa şasinin artısı hafiflik ve en önemlisi torsiyon dingil + süspansiyon + fren sistemi. Ama düzgün kaynak yapılmış galvanizli bir yerliye stabilizatör takınca da iş görüyor.

Böyle bir şasi yapmak dingil haric 1000-1500Tl civarı tutuyor sanırım (benim aldığım kaba bir fiyat). Ithal şasi ise hepsi içinde 4-5bin liraya geliyor.

Aslında tüm karavan firmaları opsiyon olarak ithal şasi sunsalar bir miktar yol katederdik. Onlar da enerjilerini üst yapıya yoğunlaştırırlardı.

Karavan hevesim olduğu içinbu forumu izliyorum.İleride ilk fırsatta karavan alacağım inşallah.
PİNOyu düşünüyordum ama şikayetler ve pinonun alakasızlığı yüzünden bu markayı sildim.
salynin memnuniyet sonucunu merakla bekliyorum.Bu marka beğenilirse bunu düşüneceğim.

Behçet Bey merhaba.
"Aslında tüm karavan firmaları opsiyon olarak ithal şasi sunsalar bir miktar yol katederdik. Onlar da enerjilerini üst yapıya yoğunlaştırırlardı."

İnan o kadar önemli bir konu değil.
Ama meraklısı için öyle bir alternatif konsa, zararı olmaz.

Akıllı adam geçiniyoruz, ama arada hata yaptığımız da oluyor.
Bir seferinde karavanı çekerken, önümdeki uzunca bir yokuşta
otomatik vites atmadan yokuşu bitireyim diye biraz bastırmıştım 120 nin biraz üzerinde.
Birkaç dakika sonra irkildim, arabaya vites düşürtmemek iyiydi de, arkada karavan vardı.
Hem de burada hiç beğenilmeyen GÜNEY..
Vallahi hissetmedim bile arkada karavan olduğunu,
ne bir titreme, ne bir çekme..
Tabii ayağımı gazdan çekip sürati 90 da tuttum..
Ama karavanda düz yolda bile 80-90 ı geçmek doğru değil.

Üstünü düzgün yapacak adamın, niyeti ve kabiliyeti olsun, şasi bahane değil.
İşte sizin meşhur PİNO karavan İTHAL AL-KO şasili .
Gördünüz üst yapının harikalığını.
Neyse bizimkini de kantara alacağız.. :smiley:

Avrupa'daki hiçbir karavan imalatçısı saşi'yi kendi üretmez.Gider bu işin bilinen iki büyük markası ALKO yada BPW'den üreteceği modele uygun şasi alır.Tıpkı buzdolabını kendi imal etmeyip Waeco'dan,ısıtıcıyı Truma'dan,kasetli tuvaleti Domestıc'den aldığı gibi...

Karavan üretmek ayrı bir uzmanlık saşi üretmek ayrı bir uzmanlıktır.Adamlar ürettikleri şasi uygun savrulma sistemleri,hareket mover sistemleri,özel bir sürüde aksesuar üretip, AR-GE yapıyorlar.

Bu başlığa katkı yapıp naçizane fikrimi söylemek istedim.Takip eden tüm karavansever arkadaşlara selamlar.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,429
Kayıtlı Üye Sayımız
172,076
Kaydolan Son Üyemiz
Fevzican

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR