Saly'ye 4.25 Karavan Yaptırıyorum

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan AKMühendis Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 210
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 129,337
Ahmet Bey D+ dedigimiz sarj lamba ucu ayni zamanda .Onda haklisiniz ama yag lamba ucu kullanilmasi daha zor cunku yag basinci olusunca bu ucta kontak acilir. Roleyi tetiklemek icin surekli rolede + olmasi gerekir ki sarj yokken bile kayip olur. Ama sarj lamba ucunda sarj baslayinca + olur. Rolede kayip sadece sarj sirasinda olur.Bir de yag lambasi erken soner belki marslama devam ederken.

Etiketler
Ben doğrudan alternatörden kablo çektim.
D

Güzel bilgiler veren kıymetli dostlarımıza teşekkür ederim.
Bu bilgileri Kasım ustamıza ileteceğim.
Havalar biraz ısınsın, gidip gerekli kontrol ve gerekebilecek düzeltmeleri yaptıracağım.
Sonucu bildiririm.
Sağolun.

Adora 5.22 Up Modelinin Siparişini Ben De Verdim

Bu başlığa bir şeyler yazmıştım;

“ GÜLE GÜLE kullanın..Adrialar gerçekten kullanışlı güzel karavanlar.
Doğrusu ben de özendim.
Çok kullanışlı bulduğum Saly 4.25 i satıp ben de 525 almayı düşüneceğim herhalde.. “

“Ben ranzalı modelleri seviyorum.
Saly i değiştrimeyi düşünmem de bu yüzden.
Yani 3 kişi yatsa bile, 4 . kişi için masa daima kullanılabilir oluyor.
Kalabalık -4 kişilik aileler için, yani benim için bu daha uygun”.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ucundan biraz konuya giriyorum:
Gerekten beğenerek kullanıyorum,
sıradan bir laf değil, gerçek manada ÖZEL ÜRETİLMİŞ bir karavan.

DİĞERLERİNDE OLMAYAN ÖZELLİKLER:
1-Standartta varolan mutfaktaki gereksiz köşe etajeri kaldırıp tekli koltuK 2 li yapıldı.
2-Ayak ucunda rahat yatmak için yaptırılan uzatma kutusu da ayrı bir kolaylık yaratıyor.
3- Böylece masadan kurma yatakda 2 KİŞİ (Bir büyük bir çocuk)çok rahat yatıyor.
(AMA YANILTICI OLMASIN; 2 büyük pek rahat edemiyor.)
4-Genişlik hem mokamp yaşamına, hem devamlı seyehata uygun yaptırıldı :220 cm.Normali 230 cm.
5-Tuvalet masası denen gereksiz ünite kaldırılıp, yerine gardrop kondu. Ayna zaten tuvalet kısmında var.
6-Mazotlu D2 ısıtıcı eklendi.
7-İnci marin akü kondu-Dijital kontrollu şarj cihazı ile beraber.
8- 25 mm2 Akü besleme kablosu çekildi.
9-Lastikler Pirelli tipi yük lastiği ile değiştirildi.
10-Gerek görmediğim bazı ağırlıklar kaldırılarak,
karavan standarttan daha hafif hale getirildi:920 Kg.

Satma konusunda çok kararlı olmadığım için teklif alma suretiyle satmayı denemeyi düşünüyorum.
Şu anda standart 425 fiyatı: 23.500 +KDV
Yani : 27.730 TL.
D2 ısıtıcı 1.500 "
Marin akü 350 "
dijital şarj 8A 250
25 mm2 takviye 250 "
portatif WC 200 "

Toplam şu andaki maliyet 30.250 TL.
Beğenen olursa özelden teklif fiyatı bekliyorum.
Bakarsınız ben Adria ya geçerim, bunu alan da gerçekten özel bir 425 karavana sahip olmuş olur !

Son düzenleme:

Son düzenleme:

425 SALYi sattık (Gibi)
Bu gün bir arkadaşımız geldi, kaparo bıraktı, P.Tesi günü tamamlayacak.
Tamamlarsa satış olacak.
Tam istediğimiz fiyatı bulamadık, ama olsun.

Malı sattık, yargımızı gözden geçirelim.
DOĞRUSU KULLANIMINDAN MEMNUN OLDUĞUM BİR KARAVAN OLDU SALY.
Özellikle yatak konumu ve pencere camları mükemmeldi.

Şimdi 525 ranzalı tip yaptırmayı düşünüyorum.
SALY veya BAŞOĞLU düşünüyorum.
Yerleşim planları hazır.
Pazartesi peşinatın gerisini alırsam, bu 2 firmadan birine siparişi verecğim.
Her ikis de kalteli mal üretiyor bana göre.

Son düzenleme:

Merhabalar Değerli Karavanseverler;
15 yıllık kampçıyım. Kış kampı, yayla kampı, dağ kampı, orman kampı dahil olmak üzere bir çok kamp yaptım. Eşimle kampta tanıştım ve o da benim gibi kampçı. Nihayet kamp yaparken gördüğümüz ve hayalini kurduğumuz o karavanlardan birini alabileceğimiz günlere geldik.
Foruma yeni kayıt oldum ve Saly ile ilgili sormam gereken hususlar var.
Bir karavancı derneğinden Pino'yu öven ve diğer yerli karavanlarla ilgili çok da olumlu olmayan şeyler söyleyen kişilerle karşılaştım.
Çekme karavan düşünüyorum. 1.3 TD Opel Corsa Arabam mevcut. Çeki demiri taktıracağım ya da büyük karavan alırsam da arabayı değiştireceğim.
Sorularım şunlar;
1. Çekme Karavan'ı satın alırken ben ruhsatlı istiyorum dediğim zaman gerekli işlemleri karavanı aldığım firma gerçekleştirir mi?
2. Bu işe küçük karavanla mı (750Kg 3.25 Petit S) başlamalıyım? yoksa beğendiğim 5.25 Urban ile mi başlamalıyım?
3. Hiç tecrübeye sahip olmadğım için 5.25 Urban başlangıç ve araçla kullanım zorluğu yaşatır. 4 metre bir karavan al gibi bir tavsiyeniz olur mu?
4. Diyelim karavanı almaya karar verdim ve karavanlara bakmaya gittim. Bu adamların beni kazıklamaması için neler sormam gerekir. :smiley:
5. En çok korktuğum konu karavan'ın su alması ve benim o kadar yatırımı boşuna yaptığımı görmem olur. Bunu önlemem için kendimi nasıl garanti altına almam gerekir.
6. Saly aldığımı farzedin. Sizce kışın ve yazın karavan kampı yapacak olan bir acemiye hangi önemli aksesuarları eklettirmemi önerirsiniz?
7. Karavanımı kamp alanında çok uzun süreler bırakmayı düşünmüyorum. Maksimum 1.5 ay bırakacağım. Evimin önüne geri getireceğim. Kamp alanını sıklıkla değiştiririm diye düşünüyorum. Bunu önerir misiniz?
8. 750 Kg'ın üzerinde bir karavanım olursa karavanı aldığım firmaya ruhsat aldırmayı planlıyorum. Arabamın da çeki demiri ruhsata işli farzediyorum. Polis çevirmesine girdiğimde, karavanın üretici firmadan çıkarkenki ağırlığının ne kadar üzerine çıktığımda problem yaşamam.

Şimdilik sorularım bunlar. Bununla birlikte aklımda deli sorular var. Her sorumda sizin gibi tecrübeli kişilerden cevap beklerken sabırsızlık duyacağım. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

çok acemi bir karavancı olarak (daha seyahate bile çıkmadım karavanımla) forumdan öğrendiğim kadarı ile biraz bişeyler yazayım. siz, ustaların cevaplarını beklerken yazdıklarım ön bilgi niteliğinde olur..

1. Bildiğim kadarıyla üretici firmanın size tip onay belgesi ve fatura vermesi gerekiyor. bunlarla gidip emniyetten ruhsatınızı kendiniz alıyorsunuz.
2. Çekme karavan kullanan ve forumda da birçok faydalı paylaşımı bulunan Doğan Böncü nün güzel ve zihnime kazınan bir lafı vardı. "tahammül edebileceğiniz en küçük karavanı tercih edin." Sanırım 2 kişilik bir ailesiniz 3.25 lik modeller yeterli olur gibi geliyor bana. benim karavanım 4 m ve ben 2 çocukla gezmeyi planlıyorum:smiley:
3. "tahammül edebileceğiniz en küçük karavanı tercih edin."
4. Forumda karavan alırken dikkat edilecek hususlar gibi bir konu vardı. karavan almaya niyetlenenlerin kendince oluşturdukları bir nevi check-list. o konulara bi bakmak lazım.
örnek konu: İlk Defa Karavan Alımına Dair Deneyimler
5. Ankara sitelerde uygun fiyata basit düzeyde karavan üretimi yapan bir firma var. bir süre sonra değiştirme isteği uyandıracak cinsten. ama kullanıcıların ortak tecrübesi bu karavanlar hiç su almamış. ancak karavan üretimi konusunda iddialı başka bir yerli markanın yağmur altında su alan karavanının videosu da var sitede. 4. maddedeki konuda yer alıyordu sanırım bu video. resmen yerli karavandan soğumuştum. sizin niyetlendiğiniz saly marka nın ise bende olumlu bir imajı var. genelde kullanıcıları memnunlar. ama yine alırken yaptığınız sözleşmede su alma konusunda sıkı bir madde eklemeniz ve karavanı teslim aldıktan sonra tazyikli su altında (oto yıkama makineleri gibi..) kendiniz test etmeniz gerekir.
6. Diğer donanımları bir kenara bırakırsak kış için lpg li bir soba şart diye düşünüyorum. (iyi bir yalıtımdan bahsetmeye gerek yok sanırım) karavan sobaları oldukça pahalılar. forumda hermetik tip doğalgaz sobalarını modifiye ederek karavanına takan ve lpg ile kullananlar var. bu modifikasyon ve yerleştirme işini üretici firma da yapabilir. hem de üretim aşamasında yapılacağı için yerleştirme işi daha kolay olacaktır. yaz için ise tavan penceresi (heki) olmazsa olmaz galiba. ısınan havanın tahliyesi için. karavan tipi klimalar karavan tipi sobalardan daha pahalılar:smiley: enerji tüketimlerini karşılamak için ise ayrı bir akü bankası ve onun ayrı ağırlığı vs. olacaktır. 220V klima kullananlar var. kampinglerde konaklayacaksanız olabilir. bence ihtiyacınız olup olmayacağına kullanarak karar verin. sonradan eklenebilir neticede.. bir de serinleme meselesini 12V fan kullanarak bir nebze halledenler var forumda. fanlar anladığım kadarıyla bilgisayar fanı gibi küçükler ve ısınan havanın dışarı tahliyesi için kullanılıyorlar. duvarın tavana yakın taraflarına takmak mantıklı olanı...
7. tecrübeli olanlar cevap yazacaklardır..
8. herhangi bir çevirmede çeki demirinin ruhsata işlenmiş olup olmadığının soran memurların olduğunu duydum ama ağırlık konusunu test ederek deneyen yani kantara çıkaran bir memur ya da olay duymadım/okumadım. sanırım sorun olmayacaktır. ama güvenli seyahat için sınırları çok zorlamamak gerekir tabi..

gönlünüzce bir karavanınız olsun.
eski kampçı olduğunuz için alışmakta zorluk yaşamazsınız ve sizin de tecrübelerinizden faydalanacağımız çok konu olacaktır..
hayırlı günler..

çok acemi bir karavancı olarak (daha seyahate bile çıkmadım karavanımla) forumdan öğrendiğim kadarı ile biraz bişeyler yazayım. siz, ustaların cevaplarını beklerken yazdıklarım ön bilgi niteliğinde olur..

1. Bildiğim kadarıyla üretici firmanın size tip onay belgesi ve fatura vermesi gerekiyor. bunlarla gidip emniyetten ruhsatınızı kendiniz alıyorsunuz.
2. Çekme karavan kullanan ve forumda da birçok faydalı paylaşımı bulunan Doğan Böncü nün güzel ve zihnime kazınan bir lafı vardı. "tahammül edebileceğiniz en küçük karavanı tercih edin." Sanırım 2 kişilik bir ailesiniz 3.25 lik modeller yeterli olur gibi geliyor bana. benim karavanım 4 m ve ben 2 çocukla gezmeyi planlıyorum:smiley:
3. "tahammül edebileceğiniz en küçük karavanı tercih edin."
4. Forumda karavan alırken dikkat edilecek hususlar gibi bir konu vardı. karavan almaya niyetlenenlerin kendince oluşturdukları bir nevi check-list. o konulara bi bakmak lazım.
örnek konu: İlk Defa Karavan Alımına Dair Deneyimler
5. Ankara sitelerde uygun fiyata basit düzeyde karavan üretimi yapan bir firma var. bir süre sonra değiştirme isteği uyandıracak cinsten. ama kullanıcıların ortak tecrübesi bu karavanlar hiç su almamış. ancak karavan üretimi konusunda iddialı başka bir yerli markanın yağmur altında su alan karavanının videosu da var sitede. 4. maddedeki konuda yer alıyordu sanırım bu video. resmen yerli karavandan soğumuştum. sizin niyetlendiğiniz saly marka nın ise bende olumlu bir imajı var. genelde kullanıcıları memnunlar. ama yine alırken yaptığınız sözleşmede su alma konusunda sıkı bir madde eklemeniz ve karavanı teslim aldıktan sonra tazyikli su altında (oto yıkama makineleri gibi..) kendiniz test etmeniz gerekir.
6. Diğer donanımları bir kenara bırakırsak kış için lpg li bir soba şart diye düşünüyorum. (iyi bir yalıtımdan bahsetmeye gerek yok sanırım) karavan sobaları oldukça pahalılar. forumda hermetik tip doğalgaz sobalarını modifiye ederek karavanına takan ve lpg ile kullananlar var. bu modifikasyon ve yerleştirme işini üretici firma da yapabilir. hem de üretim aşamasında yapılacağı için yerleştirme işi daha kolay olacaktır. yaz için ise tavan penceresi (heki) olmazsa olmaz galiba. ısınan havanın tahliyesi için. karavan tipi klimalar karavan tipi sobalardan daha pahalılar:smiley: enerji tüketimlerini karşılamak için ise ayrı bir akü bankası ve onun ayrı ağırlığı vs. olacaktır. 220V klima kullananlar var. kampinglerde konaklayacaksanız olabilir. bence ihtiyacınız olup olmayacağına kullanarak karar verin. sonradan eklenebilir neticede.. bir de serinleme meselesini 12V fan kullanarak bir nebze halledenler var forumda. fanlar anladığım kadarıyla bilgisayar fanı gibi küçükler ve ısınan havanın dışarı tahliyesi için kullanılıyorlar. duvarın tavana yakın taraflarına takmak mantıklı olanı...
7. tecrübeli olanlar cevap yazacaklardır..
8. herhangi bir çevirmede çeki demirinin ruhsata işlenmiş olup olmadığının soran memurların olduğunu duydum ama ağırlık konusunu test ederek deneyen yani kantara çıkaran bir memur ya da olay duymadım/okumadım. sanırım sorun olmayacaktır. ama güvenli seyahat için sınırları çok zorlamamak gerekir tabi..

gönlünüzce bir karavanınız olsun.
eski kampçı olduğunuz için alışmakta zorluk yaşamazsınız ve sizin de tecrübelerinizden faydalanacağımız çok konu olacaktır..
hayırlı günler..

Mustafa Bey;
Yardımlarınız için teşekkürler. Gerçekten klimadan şuan sayenizde vazgeçtim. Ayrıca yerli karavanların tavanlarının tavan tipi klimalara çok uygun olmadığı gibi uyarılar aldım. Isıtmayı webasto düşünüyorum. 3.25 düşünmememin sebebi de artık dar alanlardan biraz uzaklaşmak istemem.

425 SALYi sattık (Gibi)
Bu gün bir arkadaşımız geldi, kaparo bıraktı, P.Tesi günü tamamlayacak.
Tamamlarsa satış olacak.
Tam istediğimiz fiyatı bulamadık, ama olsun.

Malı sattık, yargımızı gözden geçirelim.
DOĞRUSU KULLANIMINDAN MEMNUN OLDUĞUM BİR KARAVAN OLDU SALY.
Özellikle yatak konumu ve pencere camları mükemmeldi.

Şimdi 525 ranzalı tip yaptırmayı düşünüyorum.
SALY veya BAŞOĞLU düşünüyorum.
Yerleşim planları hazır.
Pazartesi peşinatın gerisini alırsam, bu 2 firmadan birine siparişi verecğim.
Her ikis de kalteli mal üretiyor bana göre.
Sayın Frigotek;
Saly'nin 4.25 modelini düşünüyoruz biz de eşimle.
Özelden telefonunuzu verebilirseniz memnun olurum. Saly Karavan'la ilgili olarak bir kaç özel sorum olacak size? Saygılarımı sunarım.

Bende Pino karavan düşünüyordum ama bu konuyu okumam iyi oldu. Memnuniyetsizlikleri görünce direk sildim Pino yu

Pino sokakta görüp beğendiğimiz süs bebeklerine benziyor. :smiley:
Konu fonksiyonel olmaya gelince, oralarda pek yok.
Su almasından tutun da, kapının 3 cm aralık kapanması ve pencerelerinden su almasına kadar,
bir çok konuda kullananlar şikayetçi.

Ama işin sahibi olan emekli dekoratör arkadaşımız çok çenebaz ve mallar dış bakışla pek cazip.
Katiyen önerilmeyecek bir marka.
İmalat hatalarında da, bin dereden su getirdiklerini okuduk.
Alıp, örtü altında mocampta saklayacaksanız, uygun.
Minik modellerinden pek şikayet yok, onlar da karavan mı, oyuncak mı, belli değil.

İstanbulda Aydos karavanı arayın Adria nın Türkiye temsilcisi. Ayrıca polonyadan bir karavan getiriyor 10 yıl su geçirmezlik garantisi var.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yerli karavanımı Saly'den satın alırken sözleşme v.b birşey önerir misiniz? Teslim alma sözleşmeleri ile ilgili bir taslak var mı elinizde?
Ya da teslim almadan tek tek kontrol edebileceğim bir CheckList var mıdır elinizde?
Tip onay belgesini üretici firma bize verirken mutlaka tüm aksesuarlarıyla birlikte bitmiş son ağırlığı yazmalı değil mi? Yoksa AĞIRLIĞI eksik yazmaları onların işine gelen bir durum mudur?
Karavan sürekli gezeceği için trafikte sıkıntı yaşamak istemiyorum.
Saygılarımla.

Merhaba.
Bu başlıkta böyle bir liste var.
Ondan istifade edebilirsiniz.
Ayrıca merak ettikleriniz varsa telefonumu özel mesajla size yollamıştım, arayabilirsiniz.

Ynt: Saly'ye 4.25 Karavan Yaptırıyorum

Bende kendi adıma bu satırlara katılamıyorum.

1983 yılında M.A.N Kamyon Otobüs fabrikasında iş hayatıma başladım,fabrika Aksaraya taşınmadan farklı sektöre geçtim,
alman şasi yaparken taşıyıcılara traversleri birleştirmede asla kaynak kullanmadı perçin ve bazı noktalarda civata ile birleştirme yapardı. Şasinin esneme,burkulma değerlerine kaynağın dayanması mümkün değildi.

İlk karavanım 2. el aldığım 1854 şasi nolu yerli karavandı yıl 1995 kariyerini bekçi kulübesi olarak tamamladı.
2. karavanım nievedow 88 model al-ko şasi soğucak yaylası dahil gitmediği asfalt dışı yol yoktur, kariyerine Nail bey ile devam ediyor (Nail bey forum üyemizdir)
3. çekme karavanım avatarımdaki ingiliz chieftain al-ko şasi 90 model, kariyerinin zirvesinde merak eden şasiyi test edebilir inceleyebilir.

İş kariyer noktasına gelince affınıza sığınarak yazma gereği duydum.

Saygı ve selamlar
niewiadow karavan kullandınız sanırım beyefendi size bu konuda birkaç soru sorabilir miyim

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri