ŞANLIURFA, Siverek İlçesi, Karacadağ Kayak Merkezi Gezisi - 2011

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan BRAVEHEART Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 30
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 18,013

BRAVEHEART

Kamp III
Dün akşam can sıkıntısından "şansımızı bir de; geçen yıl tam bu zamanlar ilk kez (keşif gezisi gibisinden) gidip de, (sömestir tatili olmasına rağmen) kapalı olmasından dolayı yarım saat geçirip geri dönmek zorunda kaldığımız, Diyarbakır merkeze yaklaşık 70 km uzaklıkta bulunan, ŞANLIURFA'nın Siverek ilçesine bağlı Karacadağ Kayak Merkezine gezi yaparak deneyelim" dedim.

Sabah uyanır uyanmaz internette bir araştırma yapıp, dün yazılan bazı haber ve mesajlardan kayak merkezinde kar kalınlığının 20cm'e ulaştığını okuyunca, gezi kararım kesinleşti. Kayak Merkezine ulaşıp da açık olduğunu görünce sevindik. İlk çaylarımızı içip yaklaşık 1,5 saat kaydık. Bu satırları şu anda 2G=EDGE hızında bağlanarak, dışarıda sıcaklık -7 derece iken, Kayak Merkezi'nde sıcak çaylarımızı yudumlarken yazıyorum. Fotolar az sonra...

Etiketler
Ynt: ŞANLIURFA, Siverek İlçesi, Karacadağ Kayak Merkezi Gezisi - 2011

Sabah saat 08:30 'da Diyarbakır Merkezden hareket ettik. Yaklaşık 35-40km'si Diyarbakır-Siverek karayolunda seyrettikten sonra sola dönüp, Karacadağı karşımıza aldık...
[attachment=1]

Karacadağ Kayak Merkezi'ne yaklaştıkça doğal olarak sıcaklık azaldı. Ulaştığımızda sıcaklık -7 dereceydi...
[attachment=2]

Hemen tam techizat hazır kıta durumuna geçtik...
[attachment=3]

Kayak Merkezi içinde 1'er bardak çay içtikten sonra kayak takımlarını kuşandık...
[attachment=4]

Kayaklarımızı sırtlayıp tepeye tırmandık...
[attachment=5]

Resim1

Resim2

Resim3

Resim4

Resim5

VEEEE, geçen yıl gelip de kapalı olmasından dolayı geri dönmek zorunda kaldığımız gezinin tadını çıkarmaya başladık...
[attachment=1]

Resim6

Teşekkürler Sedat Bey. Buralardaki kar, aşina olduğumuzdan biraz farklı. Hava o kadar soğuk olmasına rağmen kar topu yapılamıyor, avucunuzdan kum gibi dağılıp akıyor. "Kepek kar" diye tabir ediyorlar.

Selamlar;

Urfa daki arkadaşlarımıza haber verelimde onlarda en azından gidip bir kar görsünler.

Tesisler faal mi peki, yani açıkmı, yiyecek içecek ne bilim bunun gibi birşeyler varmı, en azından insan kayak yapmasada o manzaranın karın keyfini çıkarabilirlermi?

Bu konuda da bilgi verirseniz seviniriz.

Teşekkürler.

yasarergun' Alıntı:
Hocam Şükür nihayet muradınıza ermişsiniz :smiley:
EVET, Yaşar Hocam, çok şükür ! Karlı zeminde araç kullanma anlamında olMAsa bile, en azından kendi çapımızda kayak yaparak aradığımız bulduk diyebilirim.

Yolun çok büyük kısmı asfalt, en fazla 7-8 km'si de taş parke...

[attachment=1]

O yükseklikte her taraf karla kaplı olmasına rağmen...

[attachment=3]

yol açıktı...

[attachment=2]

sertem41' Alıntı:
Tesisler faal mi peki, yani açıkmı, yiyecek içecek ne bilim bunun gibi birşeyler varmı, en azından insan kayak yapmasada o manzaranın karın keyfini çıkarabilirler mi?
Bu konuda da bilgi verirseniz seviniriz.

"TesisLER" diyemiyorum. Tek bir tesis var, o da aşağıdaki fotoğrafda ahşap yapı olanı. "FAAL mi?" Doğrusu yoğun bir faaliyet yok, kar sezonu ve sömestr tatili olmasına rağmen sadece hafta sonları açık AMA 8-10 kişilik bir grup olarak gidilecekse, önceden cep telefonlarına haber verilerek açılması sağlanabiliyor olmalı ki, gittiğimiz gün Cuma günü olmasına "RAĞMEN" açıktı. Perşembe günü bir grup geleceği söylenmiş, açmışlar AMA gelen-giden olmamış. AÇIK bulduğumuz için şanslıydık. Kayak Merkezine ANCAK günü-birlik gezi yapılabiliyor. Konaklama imkanı YOK.

"Yiyecek-içecek" olarak; çay, meşrubatlar, pet-şişe su ve birkaç çeşit büsküvi-kekten başka bir şey yok...Orada geçirdiğimiz 5 keyifli saatte, mevcut olanlar bizim için yeterliydi. Siz mütavazi olursanız, işletmecileri de çok cana yakınlar. Bizi müşteriden çok, misafir gibi ağırladılar.
"Dışarıdan yiyecek-içecek getirilirse, 15 TL masa kirası alınır" yazıyordu klube içinde duvarlara yapıştırılan kağıtlarda...
Klubenin dışında bir de mangal gördüm AMA kömür, şiş, ızgara ve ne pişirecekseniz yanınızda götürmenizde fayda var.

"Manzara'nın keyfini çıkarmak" ise tamamen beklentinzle alakalı, çünkü etrafta tek bir ağaç yok.
Klubede cam kenarına oturduğunuzda görebildiğiniz yer, kayak pisti ve teleski. Klubenin ön kısmında da karla kaplı bir düzlükten başka birşey yok...

[attachment=4]

[attachment=5]

Resim2

Resim 042

Resim3

Resim4

Resim 026

Bir de kısa video...

http://www.youtube.com/watch?v=7IcaiUnpdh4

yasarergun' Alıntı:
Hocam kayakları kapıp derse geliyorum kaçamazsın artık :smiley:
Tabii hocam, çok memnun olurum AMA kayak öğretecek bilgi, pratik ve deneyimim olsaydı KEŞKE.
Bu geziyle hayatımda 2. kez takmış oldum kayakları ayağıma.

BRAVEHEART' Alıntı:
Tabii hocam, çok memnun olurum AMA kayak öğretecek bilgi, pratik ve deneyimim olsaydı KEŞKE.
Bu geziyle hayatımda 2. kez takmış oldum kayakları ayağıma.
hocam videoyu seyrederken hoca nasıl durduracak bu aleti diye düşünüyordum gayet güzel frene bastınız ben olsam en yakın hastahanenin ortopedi polikıliniğini boylamıştım gayet başarılı gördüm sizi allah esigesin

Sedat Bey, teşekkür ederim. ZATEN kaymak değil, tepeden aşağı doğru hızlanarak kayarken yavaşlamak ve dumak, kayarken sağa-sola yön vermek zor oluyor AMA her gün düzenli 2-3 saatlik pratik yapılırsa, 4-5 gün içinde onlar da rahatlıkla öğrenilir SANIRIM.

BRAVEHEART' Alıntı:
Sedat Bey, ZATEN kaymak değil, tepeden aşağı doğru hızlanarak kayarken dumak, sağa-sola yön vermek zor oluyor AMA her gün düzenli 2-3 saatlik pratik yapılırsa, 4-5 gün içinde onlar da rahatlıkla öğrenilir SANIRIM.
valla hocam ben bayağı ağırım o spor bu ağırlığa uygun değil gibi düşünüyorum benim uzak durmam iyi olur işi sağlama alayım kimse yorulmasın oraya vinçte gitmez düşsem kim kaldıracak seyredeyim böyle iyi

ASLINDA, sonradan akl-ı selim düşününce; biz de şansımızı biraz fazla zorlamışız... Benim daha kayakları ayağıma 2. takışımdı.
İlk kez 7 yıl önce "kayak yapmıştım", kendi çapımda... "Nasıldı" diye sormayın SAKIN ! ;) :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR