Santa Harabeleri

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan mavimor Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 6
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 40,382

mavimor

Kamp II
Yer
istanbul
Trabzon’un Arsin ve Araklı ilçeleri’nin Gümüşhane ili sınırında bulunan Yeni Yayla mevkii’ndeki görülmesi gereken eski rum köylerine verilmiş isim.. Vadilerle birbirinden ayrılmış 3 ayrı yamaçta yer alan antik kentin ne zaman kurulduğu ise bilinmiyor.. Orta çağ’da kurulduğu ile ilgili bir delil olmamasına rağmen, derebeyi anlaşmazlıkları süresince yarı müstakil bir rum sığınağı olarak kullanıldığı ve bunun yanında 17. Ve 18. Yüzyıllarda nüfusunun arttığı biliniyor.. Sekiz kilisesi var.. Rum taş işçiliğinin güzel örneklerini oluşturan evlerden bugüne yaklaşık 300 tanesi kalmış.. İki katlı evlerden merkez mahalle olan piştoflu'dakilerin alt katı aynı zamanda mağaza olarak kullanılmış.. Santa'da demircilik ve gümüşçülük önemli bir sanat olmuş.. Kiremitçilik, taşçılık, terzicilik yapmışlar.. Santa'da 8 kiliseden bugüne kadar 5'i gelebilmiş..

Buraya ulaşmanın iki yolu var.. Birincisi Trabzon Rize sahilyolu üzerinde sanırım Arsin'de Santa Harabeleri (42) tabelasını görüyorsunuz ve içeri dalıyorsunuz.. Bundan sonra hiç tabela olmaması sıkıntı veriyor yolculuğun ilerleyen aşamasında.. İkincisi ise sümela yolu üzerinden.. Her iki yoldan da yolun çok karışık olması münasebetiyle biraz ayrıntılı olarak anlatmakta fayda var.. İlk olarak Arsin yolu üzerinden gidilen yoldan başlarsak, sahil yolundan içeri girince 18-20 km kadar asfalt yoldan ilerledikten sonra biraz bozuk bir yola giriliyor.. Buradaki köylerin birisinde durup yolu sormakta fayda var, tabela olmadığından yolu bulacağım diye epey zorlanıyor insan.. Zaman zaman da hislerle yolu bulmaya çalışıyor.. Fakat en kolay ulaşmanın yolu 20-25 km sahilden ilerleyince bir dereye rastlıyorsunuz ve bu dereden hiç sapılmaması, kıyısından ilerlenmesi gerekiyor.. Sahilden 42 km denmesine karşı 50. Km de falan delik deşik olmuş bir sarı tabelaya raslıyorsunuz ve burada yol ikiye ayrılıyor.. Sağdan gidildiğinde santa harabelerine 4-5 km tırmanıştan sonra varılıyor.. Soldan gidildiğinde de tarihi bir rum köyüne (yine santa harabeleri diye geçiyor sanırım) gidiliyor.. Her ikisi de görülmeye değer..

Diğer yol ise, sümela'ya araba ile çıkılan yoldan Sümela'ya dönüş yerine tırmanışa geçen yoldan gidilerek.. Bu yolu tırmandıktan sonra duzluğe cıkıyorsunuz ve bu yolun sizi goturebileceği pek fazla alternatif var.. En kolay bulmanın yolu, yol kenarlarında ismini hatırlayamadığım bir otel (turistik tesisleri) gösteren bir tabelayı takip etmeniz..(baska tesis yok zaten) bu yol bir vadiye ulaştırıyor ve vadinin az üstünde tesisleri görüyorsunuz.. Tesis dediysek ufak bir bina ve ufacık bir bahçeden ibaret.. Bu tesislerin yanından devam ederek köylerin içinden gecip 8-10 km devam ettikten sonra yolun sağında etrafı çevrilmiş bir mezarlığa rastlıyorsunuz.. Mezarlığın solundan gidilecek ve ilerde tekrar yol ikiye ayrılıyor.. Sağdakinden aşağı doğru inişe gecildiğinde ucsuz bucaksız bir manzaraya rastladığınızda doğru yoldasınız demektir.. Bir kaç km sonra da inişte harabeleri görüyorsunuz.. Özellikle arsin yolu üzerinden gelip Sümela’dan Maçka'ya ineceğim diyenler için bu üsten gidilirken çok fazla yol alternatifi olduğundan bu mezarlık yolunun sağından devam edilmesi gerektiği çok önemli bir ayrıntı.. Aksi takdirde bizim gibi epey bir yola girip çıkıyorsunuz.. Neden bu kadar ayrıntılı anlattım şimdi bu yol tarifini? Sağolsun bizim karayollarımız sahil yolu üzerinde sadece giriş tabelası koymuş ve akabinde tek bir tabela bile koymamış.. Kulakları çınlamıştır yetkililerin yol boyunca..

Santa harabeleri nasıl bir yer? Oldukça ilginç ve güzel evlerden oluşmuş bir dizi köy.. Ve buradaki evlerin mimarisi çok güzel.. Özellikle şimdinin inşaat mühendislerinin görmesi gereken bir yer.. Bir de çok açık bir manzarası ve yeşilin içine sinmesi göze çarpıyor..

Santa harabeleri çok fazla keşfedilmemiş, turizm'e kazandırılamamış bir yer, yolları biraz düzeltikten sonra yap işlet devret yoluyla turizme kazandırılabilir.. Doğu karadenize gidipte görülmeden gelinmemesi gereken bir yer..

2005' te çektiğim fotoğraflarından bazıları:

Santa1

Santa2

Santa3

Santa4

Santa5

Santa6

Santa7

Santa8

Santa9

Santa10

Santa11

Santa12

Santa13

Santa14

Santa15

Santa16

Santa17

Santa18

Santa19

Santa20

Santa21

Santa22

Santa23

Santa24

Santa25

Etiketler
Ynt: Santa Harabeleri

bugün buralardaydım.yanboludan girdim santaya çıktım ordan sarıtaş yaylasına geçtim.daha sonra camiboğazı yaylasına ve sumeladan maçkaya indim.harika bir gündü.gezilmesi ve yaşanması gereken bir doğa... ;)

Öncelikle elinize, gözünüze ve arabanıza sağlık :smiley:) diyerek söze başlayayım. Yazınızı Bu sabah okumak talihsizliğini yaşadım. Zira geçen haftaki pazar günü Santa Harabelerine çıkmak istemiştim ancak yukarda tarif ettiğiniz delik deşik olmuş tabela ve köprünün ordan geri döndüm. Yazınızı 2.5 sene önce yazdınız ancak ben şimdi okudum, keşke daha önce okusaydım, ne diyelim vatan sağolsun. Karayollarının kulakları çınlamaz değerli dostum, onlar kör ve sağırdır. Hala tek bir tabela var ve Santa Harabeleri 42km yazıyor (beni yanıltan da bu oldu zaten). Zira 42 km den fazla gitmeme rağmen ulaşamayıp umudumu kaybedip geri dönmüştüm. Yolları yine iyimser yazmışsınız. Ben pek çok köy ve yayla yolu gördüm ancak Arsin çıkışından girdiğim Santa Harabelerinin asfalt yolu hariç diğer yolları kadar berbat bir yol görmedim. Arabam Dacia Sandero yerden yüksektir ancak birkaç yerde yere almaktan kurtulumadım. Çok aydınlatıcı bir yazı olmuş, dereyi takip etmek ve devamlı tırmanmak, tekrar teşekkürlerr. En kısa zamanda Santa Harabelerini tamamlamak istiyorum, iş inada bindi bir kere. Ya ben Santayı alırım ya Santa beni :smiley:)

iyi günler ben aralık ayında gitmek istiyorum acaba yollar kapalı olur mu giden arkadaş ne zaman gitmiş.

Geçen yaz Karadeniz'de idim. Tabelayı da gördüm ama sapmadım. Şayet sizin yazı ve fotolarınızı görmüş olsa idim mutlaka sapardım. Bilgiler ve fotolar için teşekkürler.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri