Şanziman Yaği Isinma Hatasi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan datcakormen Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 15
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 40,720

datcakormen

Yeni Üye
Selamlar aracım şanzıman yağı ısınma hatası veriyor ve vites geçişleri sarsıntılı geçiş oluyor özellikle 1den 2ye geçişte bilgisayara bağlayıp hatayı sildirince düzeliyor fakat bir süre sonra tekrarlıyor yağda eksiklik yok aracım 106000km de 2005 model cheroke renegade düz kaput olan modelden sizce problem neden kaynaklanıyor yağı değitrmemmi gerekir bosch servisi şanzıman yağı değisimi icin 650tl istedi...

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Etiketler
o lambanın ne lambası olduğunu bilmiyorum ama tahminen aşırı sıcaklık lambasıysa ilk yapmanız gereken bosch servisi boşverip yetkili jeep servisini arayıp yağın ne olduğunu öğrenmek, sonra aynı yağı biryerlerden temin edip sanayinin yollarını tutmak. bu arada yağ filtresi tıkalı mı değil mi söktürüp kontrol ettirmek (kolayca sökülebilecek biryerse tabi) hatta el değmişken değiştirmek ve bu arada yağ seviyesinin doğruluğundan emin olmak, çünkü probleme sebep olabilecek şeylerden biri bu.

bu şekilde problem çözülürse kurtuldunuz, çözülmezse geçmiş olsun, çünkü o durumda ya balatalar kaçırıyor, ya da selenoidlerden biri arızalı.

tabi bunları aracınızın tork çevrimcili bir tipte şanzımanı olduğunu varsayarak yazdım. sürtünme esasına göre çalışan kuru bağlantılı olanlardansa onlar dur kalk trafiğinde ısınabiliyor bazen durup dururken, o şartlara uygun olmayan bir şanzıman türü. üzerinde jeep yazan herşeyden bütçe sebebiyle uzak durduğum için hiç kullanmadım hangisi olduğunu bilmiyorum malesef...

ha bunları nerden mi öğrendim, buyrun burda, kendiniz de okuyabilirisiniz Transmission Overheating: Your Worst Enemy - Transmission Repair Guy daha düşük ihtimaller arasında radyatör vs de yazmışlar ama o durumda motorunuz da hararet yapardı gibi geldi bana, yine de bir baktırırsınız.

Son düzenleme:

Öncelikle alaknız için teşekür ederim asıl durum şu şekilde arıza ışığı yanmıyor araçta bilgisayara bağlayınca aşırı ısınmış şanzıman yağı hatası veriyor o hatayı silince normale dönüyor ancak dik yokuşlu virajlı stabilize yollarda araç biraz zorlanınca tekrar vites geçişlerinde vuruntu yapmaya başlayıp aynı hatayı tekrarlıyor...

O iyi demek ki sanayiye ya da servise gidebilecek durumda araç, zaten özel bir şanzıman sıcaklığı lambası olsaydı ve o lamba yansaydı "eh artık arabaya daha fazla zarar vermemek için çekici çağırmak lazım.." noktasında da olabilirdi.. ( o da hoş olmaz 4 çeker aracın zarar vermeden nasıl çekilmesi gerektiğini bilemeyebilirler, o noktaya gelirse direk kamyona yükleyeceksiniz yolda yürütmeden, açıkçası kestirme tarifi bu, ya da vakit ayırıp bunun için bile kullanma klavuzunu okuyacaksınız..)

geri kalan şeyler ise aynı çünkü bunlar aracın markası modeli ile ilgisi olmayan genel geçer şeyler. aşırı ısınmış şanzıman aşırı ısınmış şanzımandır, ciddiye almazsanız problem büyüyebilir. önce belki sadece şanzıman yağı seviyesi ile ilgili basit bir probleminiz vardır, müdahale edilmezse bir de aşırı sıcaklıktan bozulan yağdan kaynaklanan ilave problemleriniz olur.
yani işin doğrusu ihmal etmeden olaya bir şekilde müdahale etmeniz gerektiği, gerisi ondan sonra belli olacak.

Son düzenleme:

Tekrardan çok teşekür ederim hocam vakit ayırdınız en kısa zamanda yağ değişimini yaptırıcam ozaman şimdilik yapılabilecek bu inşallah daha büyük sorunla karşılaşmayız...

Mantık şu: sıcaklık şanzıman yağının en büyük düşmanıdır, bozuk yağ da şanzımanın..
Şimdiden geçmiş olsun sorun çıkarsa yazarsınız biz de öğreniriz hangi araçta ne tür problemler çıkabiliyor diye.
Bu arada radyatörü ihmal etmeyin, kireçlerini temizleyelim motor hararet yapmasın diye iyi niyetli bir girişim sonucunda onda bir delik açılırsa ordan şanzıman yağına motor soğutma suyu karışabiliyor... sonuç da hoş olmaz, hatta aynen sizinki gibi olabilir. O yüzden arabanın kullanma klavuzunu bulup motor yağı değişimi dışında genelde ihmal edilen şeyleri öğrenmenizde fayda var. Bizim milletin bir huyu var tabiri caizse her öküzün altında bir buzağı arıyoruz. Adam yazıyor klavuza motor yağı 10bin ya da 6 ayda bir hangisi önce gelirse değişecek diye, sebebini araştırıp öğrenme zahmetine girmeden onu düz mantık 10bin km olarak değiştiriyoruz, 6 ayda bir değişmesi gerektiğini söyleyen adamın adı kazıkçı servise çıkıyor. adam kullanma klavuzuna yazıyor uzun ömürlü antifrizin bilmemkaç sene ömrü vardır ama motor eskiyse (şu kadar km den fazla ise) yine de 2 senede bir değiştirmek lazım diye, onu da direk sallıyoruz uzun ömürlü antifriz uzun ömürlü antifrizdir oluyor, hatta daha da ötesi derecesine baktık işte kaç yıllık olursa olsun değişmesine gerek yok oluyor. Sonra günün birinde radyatör biryerden deliniyor, araba otomatik vitesliyse şanzıman yağı soğutucusunun olduğu yerden de delinebilir (çünkü o da radyatörün içindedir), öyle olursa sizin şanzımana geçmiş olsun olur, motor antifrizinizi değiştirmenize gerek yok bunun derecesi iyi diyenler de tamir parasını kendi ceplerinden ödemezler. Hiçbirşey araştırmayıp öğrenmeyen adamın kafası rahattır, huzur cehalettedir... bu şekilde bakımsızlığa tahammülü olan araba iyi arabadır, öteki kalitesizdir, her ne kadar bunda da bir gerçeklik payı olsa da, işin içinde genelde bir ihmal olduğu da ayrı bir gerçektir. (fazla uzattım konuyu dağıttım farkındayım...:smiley: )

Son düzenleme:

Estafurullah hocam tam tersi çok önemli bir noktaya değindiniz arabada su kaçağı var yedek su deposunun yanında klima komparasörü var galiba tüp şeklinde aliminyum ordan bi yerden kaçak var yani bu basıncın düşmesine ve şanzıman sotucusuna su pompalanmasna engel olabilir diye düşündüm bende bu arada şanzıman yağı ve filtrelerini ve bujileri sipariş ettim onları değiştrcem bahaneyle ama problemin kaynağının yağ olduğunu düşünmüyorum şuan..

Mümkündür, olayı çözerseniz anlatın, biz de öğreniriz. Gerçi o tür bir problemin sadece şanzımanla ilgili değil motorla ilgili de bir hararet problemine de sebep olması lazımdı gibi geldi bana. Neyse sonuçta emin olma imkanımız yok, kolay gelsin..

not: şanzıman soğutucusuna suyu pompalayan şey motora suyu pompalayan şeyle aynı, çünkü ikisi de radyatör ile ilgili (şanzıman yağı soğutucusu denen şey radyatörün bir parçası, içinden su değil yağ dolaşıyor sadece.). devirdaim denen alet radyatör içindeki suyu çeviriyor, bir de elektrik ya da mekanik fan vardır o da soğutuyor. bu yağ ile suyun karışmaması lazım. benim söylediğim bundan ibaretti. bundan başka su çeviren birşey yok, ama biryerden su kaçağı varsa ve eksilmişse, o zaman suyu neyin pompaladığının bir önemi yok, eksik su yüzünden de problem çıkabilir sonuçta. yağın dolaşmasını sağlayan ne, onunla ilgili bir problem çıkar mı, bilmiyorum. yukarıda selenoid vs yazmıştım (google sağ olsun copy-paste...) herhalde onunla ilgili yağ dolaşımını açıp kapatan bir kontrol mekanizması var, elektrikle çalışan bir selenoid te o dolaşımı açıp kapatıyor olabilir, veya öyle birşey yoktur da arızalı bir selenoid sebebiyle yeterli yağ basıncı sağlanamıyorsa balatalar sıyırabilir o da yağ sıcaklığını yükseltebilir, bu da mümkün.
ama bunlardan önce dediğiniz gibi o su kaçağını halletmek lazım..

Son düzenleme:

önceki sorunuzda yağ konusundan bahsetmiştim. çok geç kalmış olabilirsiniz. çünkü şanzıman arızaları çok kolay ilerleyen problemlerdir. şanzıman yağına henüz kendiniz bakmadınızmı? durumu nasıl? yanık kokuyormu? rengi şeffafmı koyu renk mi?

Selamlar şanzıman yağının durumu gayet iyi bakıldı onunla ilgili bir problemimiz yok...

hocam turkıyede malesefkı dogru sanzuman yagı koymuyorlar ve her sanzuman yagında bır fılıtresınıde degıstırmıyorlar usenuorlar yada kullanıcısının parası yetmıyor her yag degısımınde fılıtreyıde degıstırmelısın bırde aracı kullanırken durdugunuz zaman ayagınızı frene degıl dırek N ye takın cunku sanzumandakı aktıf pompa devrede kalıyor yanı sanzuan ıcın bır motor oldugunu dusun devamlı aracı ılerıye goturmek ısterken sen frenlıyorsun o pompada sureklı calısıyor ve ısınıyor kendını sogutma ve yaglama sıtemı ıse rahat calısınca olur bu otomatık kullanırken sureklı D ve N yapacaksın frene basıp ısıklarda bekleyeceksen yaklasırken N ye tak frende bekle ısık sarı olunca D ye tak 1- sanıye sonra tık sesı gelınce gaza bas amerıcan bu sekılde kullanılırsa o sanzumana hıc bakmazsın bıle ne ısınması olur nede baska derdı
bırde senın aracının kasası ufak vede sıkısık mumkunse yag sogutucu radyatoru al ve taktırt sanzuamn yagına baglat sıstemı kucuk bır radyator zaten

hocam turkıyede malesefkı dogru sanzuman yagı koymuyorlar ve her sanzuman yagında bır fılıtresınıde degıstırmıyorlar usenuorlar yada kullanıcısının parası yetmıyor her yag degısımınde fılıtreyıde degıstırmelısın bırde aracı kullanırken durdugunuz zaman ayagınızı frene degıl dırek N ye takın cunku sanzumandakı aktıf pompa devrede kalıyor yanı sanzuan ıcın bır motor oldugunu dusun devamlı aracı ılerıye goturmek ısterken sen frenlıyorsun o pompada sureklı calısıyor ve ısınıyor kendını sogutma ve yaglama sıtemı ıse rahat calısınca olur bu otomatık kullanırken sureklı D ve N yapacaksın frene basıp ısıklarda bekleyeceksen yaklasırken N ye tak frende bekle ısık sarı olunca D ye tak 1- sanıye sonra tık sesı gelınce gaza bas amerıcan bu sekılde kullanılırsa o sanzumana hıc bakmazsın bıle ne ısınması olur nede baska derdı
bırde senın aracının kasası ufak vede sıkısık mumkunse yag sogutucu radyatoru al ve taktırt sanzuamn yagına baglat sıstemı kucuk bır radyator zaten

Abi merhaba paylaşım için teşekküt ederim yazın da benimde ışıklara yaklaşırken n ye almak dikkatimi çekti otomatik araçları giderken n ye alınmaz diye duydum ve ya 20 30 m mi bahsediyorsunuz

Sent from my iPhone using Tapatalk

öyle birşey yok. sadece çoğu eski model şanzımanda giderken uzun süreli boşa atmak yağlama özelliğini engelleyeceği için balataları bozar denir. hepsi o. zamanında aisin warner şanzımanlı bir pathfinderim vardı. sahip olduğum 70 bin km kadar sürede sürekli yokuş aşağı boşa attım ve elektronik bir problemden ötürü servis verdiğimizde şanzıman balatalarının yerinde durduğunu gördük. yağ ısısını kontrol altında tutun, saçma sapan vites değişikilkleri yapmayın, araç durmadan geriye takmayın, aracın izin verilen çekme ağırlığından fazla yük yada römorku over drive vitesinde çekmeyin, ve eski yağı değiştirin hepsi o. bozulacaksa zaten bambaşka sebeplerden bozulacaktır. mesela valve body bozulur, elektronik kontrol ünitesi bozulduğu için mekanik aksamıda bozar, tork konvertörü sıkışır vs gibi.

abım bunu soyle dusun ben senın onune gecıyorum ve senı elımle durduruyorum ama sende bır yandanda benı ıtıyorsun gıtmek ıstıyorsun sence olan kıme olur? her ıkımızınde bacak kasları bellı bır zaman sonra agrımaya baslar ayakkabılarda cabuk yıpranır buda onun gıbı sanzumandakı pompa devamlı calısıyor ve ılerı gıtmek ısterken sen ayagınla frenlıyorsun gıdemıyor ama sanzuman pompası sureklı calıstıgı ıcın ısınıyor harekette olmadıgı ıcın soguyamıyor mutlaka bosa takmalısın komple durdugun zaman ama 20-30 la gıderken sıkıntı yok ısıklardasın durdun tak bosa ısık sarıda ıkende D ye tak 2 sanıye sonra gaz bas dye takar takmaz gazlama bu seferde dıslılerı alırsın elıne :smiley:

öyle birşey yok. sadece çoğu eski model şanzımanda giderken uzun süreli boşa atmak yağlama özelliğini engelleyeceği için balataları bozar denir. hepsi o. zamanında aisin warner şanzımanlı bir pathfinderim vardı. sahip olduğum 70 bin km kadar sürede sürekli yokuş aşağı boşa attım ve elektronik bir problemden ötürü servis verdiğimizde şanzıman balatalarının yerinde durduğunu gördük. yağ ısısını kontrol altında tutun, saçma sapan vites değişikilkleri yapmayın, araç durmadan geriye takmayın, aracın izin verilen çekme ağırlığından fazla yük yada römorku over drive vitesinde çekmeyin, ve eski yağı değiştirin hepsi o. bozulacaksa zaten bambaşka sebeplerden bozulacaktır. mesela valve body bozulur, elektronik kontrol ünitesi bozulduğu için mekanik aksamıda bozar, tork konvertörü sıkışır vs gibi.

Yani boşa atmakta sorun yok mümkün olduğunca n yi kullanabilirim 2002 mazda pick up var dı bizim yazlık dağbasında 16 km yokuş aşagı boşa atar inerdim sürekli fren yapmazdım virajlara yaklaşmadan bir veya iki sefer sert ve kısa frenle inerdim balata kokusu bilmezdim şimdi grand cherokee wj d de iniyorum sürekli araba zehir gibi balata kokuyor velhasıl n konum da kullanmak sorun değilse gerisini hallederim ben

Sent from my iPhone using Tapatalk

Tekrardan çok teşekür ederim hocam vakit ayırdınız en kısa zamanda yağ değişimini yaptırıcam ozaman şimdilik yapılabilecek bu inşallah daha büyük sorunla karşılaşmayız...

Su birikintisinden geçtinizmi?

Aradığım huzur sendin sende gittin geriye dağ taş kalan..

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri