Şarj Cihazı Seçiminde Akü Kapasitesinin Önemi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan 12:01 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 5
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 1,735

12:01

Kamp II
Yer
Bursa
İster 220v kullanarak, isterse güneş enerjisi kullanarak aküleri şarj eden cihazların 3 aşamalı, 4 aşamalı vb... algoritmaları var. En çok rağbet göreni 3 aşamalı olanı sanırım.

Bu şarj regülatörlerini aküye bağlamadan önce ilk başlangıçta sadece akü tipini seçmek için kullanıcıya seçenek sunuluyor. Lakin cihaz akü kapasitesini sormuyor. Aküleri şarj ederken eğer akü anormal deşarj olmamışsa genel kanı; akü kapasitesinin 1/20 ile 1/10 değerinde bir akımla şarj olması gerektiği yönünde. Bu şekilde akü ömrünün uzadığı söyleniyor. Benim merak ettiğim konu şu:

1. Cihaz aküye bağlandığında kapasitesini kendisi ölçebildiği için mi kullanıcıya akü kapasitesi sorulmuyor?
  2. Yoksa kullanıcıdan cihazın max. akımına uygun bir akü bağlaması mı bekleniyor?

Benim karavanla beraber gelen 17A'lık 220v şarj cihazının kullanma kılavuzunda minimum 100A akü bağlanmalıdır yazıyor. Bu kılavuzdan yola çıkarak 2. seçeneğin doğru olduğunu varsayıyorum.

Başka bir deyişle; eğer yüksek akımlı bir şarj regülatörü seçildiyse aynı akü türünden 30A'lık da 150A'lık da bağlasak, akü boşsa şarj regülatörü bulk modunda maksimum akımı aküye vermeye çekinmeyecek. Bu durumda ufak kapasiteli akü normalden daha kısa sürede bozulacak.

@Havensis, Sizin yorumunuzu da merak ediyorum.

.
İkincisi doğru ama onu da maksimal bağlamanız gerekmiyor.

...
Hazır lafı açılmış iken:
Kurşun asit aküleri %10 kapasiteleri üzerinde doldurmama tavsiyesi, yine ayni orandan hızlı boşaltmama olarak da geçerli. Hatta bu sınır daha hassas olmalı ki ideal değer olarak %3 verilmekte.
Yani yaşam aküsünü %3 hızla 24 saatte %50 boşaltan bir karavancı bile ~16 saat ile bu sınırın oldukça altında kalmakta.

Bu değerlerdeki sınırı; elektriği oluşturan elektron akımının geçtiği maddelerin iletkenlik kat sayısı ile orantılı direnci yani sürtünmesiyle enerjinin bir kısmını ısı olarak kayıp etmesi yanında yine bu ısının elektrolite verdiği zararlar belirlemeli.
Sanırım bir de hızlı şarjın kurşun plakalardaki yüzeysel dolum yüzünden kapasiteyi azaltma etkisi vardı..

Biz karavancılar olarak sonuçta sadece bu değerleri bilmek yeterli olmalı.

Son düzenleme:

.
Yukardaki hesap cümlesi aslında şöyle olmalıydı.
“ %3 oranıyla bile yaşam aküsünün yarısı hemen ~16 saatte boşaltılabildiğinden, çoğu karavancı için boşaltım hızı zaten sorun olmamalı “
Vakti geçtiğinden düzeltmiyorum.

Son düzenleme:

İster 220v kullanarak, isterse güneş enerjisi kullanarak aküleri şarj eden cihazların 3 aşamalı, 4 aşamalı vb... algoritmaları var. En çok rağbet göreni 3 aşamalı olanı sanırım.

Bu şarj regülatörlerini aküye bağlamadan önce ilk başlangıçta sadece akü tipini seçmek için kullanıcıya seçenek sunuluyor. Lakin cihaz akü kapasitesini sormuyor. Aküleri şarj ederken eğer akü anormal deşarj olmamışsa genel kanı; akü kapasitesinin 1/20 ile 1/10 değerinde bir akımla şarj olması gerektiği yönünde. Bu şekilde akü ömrünün uzadığı söyleniyor. Benim merak ettiğim konu şu:

1. Cihaz aküye bağlandığında kapasitesini kendisi ölçebildiği için mi kullanıcıya akü kapasitesi sorulmuyor?
  2. Yoksa kullanıcıdan cihazın max. akımına uygun bir akü bağlaması mı bekleniyor?

Benim karavanla beraber gelen 17A'lık 220v şarj cihazının kullanma kılavuzunda minimum 100A akü bağlanmalıdır yazıyor. Bu kılavuzdan yola çıkarak 2. seçeneğin doğru olduğunu varsayıyorum.

Başka bir deyişle; eğer yüksek akımlı bir şarj regülatörü seçildiyse aynı akü türünden 30A'lık da 150A'lık da bağlasak, akü boşsa şarj regülatörü bulk modunda maksimum akımı aküye vermeye çekinmeyecek. Bu durumda ufak kapasiteli akü normalden daha kısa sürede bozulacak.

@Havensis, Sizin yorumunuzu da merak ediyorum.

Öncelikle geç cevap yazdığımız için kusura bakmayın, Bildirimleri yeni farkettik.

Kurşun asit aküler, 3 aşamalı şarj ile gerçek manada yeterli ve tam şarj olurlar. Akü tipine göre 4 aşamada uygulanabiliyor. Şarj aşamalarında neyi ne için yaptığımız önemli olmakla beraber daha çok akü üreticisinin olmasını istediği profili kullanmakta fayda görüyoruz buda genellikle 3 aşamalı şarjdır.

2) olarak yazdığınız durum söz konusudur. Şarj cihazları çok gerekli olmadıkça akünün kapasitesi ile ilgilenmezler çünkü zaten belli limitlerde çalıştığı için kullanıcıdan uygun bir akü takması beklenmektedir. JEL akü özelinde konuşursak, eskiden beri gelen akünün %10 değeri ile şarj etmek mantığı doğru ve mantığa dayalıdır fakat günümüzdeki JEL aküler kapasitesinin %20-25lere kadar şarj akımı kabul edebilir hale gelmişlerdir. FAKAT bu her jel akü için geçerli değildir. Genellikle akünün veri sayfasında(datasheet) maksimum şarj akımı değeri yazıyor. Bunu referans almakta fayda var. Hiçbir bilgi yoksa %15 sınırında kalmakta fayda var. 100Ah akü için 15Ah şarj akımı idealdir diyebiliriz. Akünün dayanacağı maksimum şarj akımını aştığınız durumda plakalarda ısınma ve aşınmaya sebep olup ömür kaybetmesi durumu oluşuyor.

Şarj cihazının şarj edeceği akü kapasitesini ve maksimum şarj akımını bilmediği durumda 30A cihaza 100Ah 150Ah akü bağlanır ise evet akü için problem oluşacaktır.

Bu sebeple, biz HAVENSİS olarak, üretmiş olduğumuz tüm cihazlarda BARA AKIM(ŞARJ AKIM) limitleme fonksiyonu sunuyoruz. 30A MPPT veya DC-DC şarj cihazı almış olsanız bile o günün şartlarında 100Ah akü ile kullanmak isterseniz cihazın maksimum şarj akımı sınırını 5-30A aralığında istediğiniz bir değere ayarlayabiliyorsunuz.

Detay ve ayrıntısı çok olan bir konuda kabaca anlatmaya çalıştık.
Kalın sağlıcakla...

Uzun zamandır kullandığım ṣarj cihazının kullanım klavuzu aṣağıda.

CTEK AKÜ ŞARJ CİHAZI MXS 7.0 Kullanım Kılavuzu - Kılavuzlar+

Benim deneyimlerime göre ṣarj cihazı devamlı aküde bağlı kalabilecek kalitede olmalı.

Kademeli çalıṣan cihazlar akü %80 doluncaya kadar bütün kapasitelerini kullanıyorlar. Geriye kalan % 20’yi az amperle dolduruyorlar.

Aküleri belirli süreler sonra yenilemek zorundayız ama ṣarj chazını bir defa satın almalı. Aynı durum solar ṣarj regülatörü için de geçerli. Kaliteli bir ṣarj cihazı aküleri uzun ömürlü yapıyor, Cihaz zamanla parasını fazlasıyla çıkarıyor.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR