Seat Leon 1.2 Tsi̇ Motorlu Araç İle Çekme Karavan

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan alparmagansari Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 10
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 11,999

alparmagansari

Yeni Üye
Herkese iyi günler dilerim. Formu çok araştırdım, kafamı karıştıran çok noktalar oldu, sizlerden net bilgi almak istedim, bana yardım ederseniz çok teşekkür ederim.

Aracım 1.2 (Turbolu) TSİ (benzinli)
110 beygir 175 nm torkludur.
Ben bu araçlar erba 3.40 veya o ayarlarda yani 650-750 kg geçmeyecek bir karavan çekebilirmiyim?
Aracımı sıfır aldım manuel, değiştirmekde istemiyorum. Hafta sonları eşim ve kızımla cadır kampları yapıyoruz bunu karavan ile devam ettirmek istiyoruz sizce ne yapmalıyım?

Teşekkürler.....

Etiketler

Aracın 175 torku yakaladığı devir önemli. Benzinli araçlar yüksek devirlerde ulaşıyor bildiğim kadarıyla. Ülkemizde arazi engebeli, bol rampalı. 750 kg altı olduğunu iddia eden karavanların neredeyse tamamı bu ağırlığı fabrika çıkışı aşıyor zaten. Bir de enerji ve günlük yaşam için gerekli olan malzeme de eklenince 1 tona yaklaşıyor.

Yüksek devirle kullanmak zorunda kalacağınız aracınızın motorunun ömrü kısalacaktır. Aktarma organlarının da öyle.

Ancak gerçekten 750 kg altında bir karavan çekerseniz (Caretta gibi, ya da Avrupa bir karavan) bu olumsuzluklar azalır.

Lütfen olumsuz yazdığımı düşünmeyin. Ruhsatında boş ağırlığı 1.370 kg, azami yüklü ağırlığı 1.500 kg yazan, ancak TUVTURK muayenesinde tartıda 1.880 kg çıkan karavanını çeken bir kardeşinizin deneyiminin paylaşımıdır.

Size ve ailenize keyifli geziler diliyorum.

Aracın 175 torku yakaladığı devir önemli. Benzinli araçlar yüksek devirlerde ulaşıyor bildiğim kadarıyla. Ülkemizde arazi engebeli, bol rampalı. 750 kg altı olduğunu iddia eden karavanların neredeyse tamamı bu ağırlığı fabrika çıkışı aşıyor zaten. Bir de enerji ve günlük yaşam için gerekli olan malzeme de eklenince 1 tona yaklaşıyor.

Yüksek devirle kullanmak zorunda kalacağınız aracınızın motorunun ömrü kısalacaktır. Aktarma organlarının da öyle.

Ancak gerçekten 750 kg altında bir karavan çekerseniz (Caretta gibi, ya da Avrupa bir karavan) bu olumsuzluklar azalır.

Lütfen olumsuz yazdığımı düşünmeyin. Ruhsatında boş ağırlığı 1.370 kg, azami yüklü ağırlığı 1.500 kg yazan, ancak TUVTURK muayenesinde tartıda 1.880 kg çıkan karavanını çeken bir kardeşinizin deneyiminin paylaşımıdır.

Size ve ailenize keyifli geziler diliyorum.
Yorumunuz için çok teşekkür ederim. Deneyimlerinize çok ihtiyacım var. Araç turbolu olduğundan torku 1500 devirde veriyor. Ancak turbo ömrü ne olur bilemiyorum. Ağırlık konusundan çok haklısınız erbayı bile arıyorum. Erba 3. 40 ile 4. 10 yakın ağırlıkta diyor cüsseye bakınca imkansız geliyor., ikinci el Avrupa karavanlara bakıyorum iki oda bir salon neredeyse 750 kg altı yazmış bana göre imkansız. Cok kararsız kaldım.

3.5 - 4 mt karavan çeker ama yıpranır çok zahmetli olur kaz dağları gibi ağır rampalarda çikabileceğini sanmıyorum ancak düz yolda ve hafif rampalarda ama 600 kg ithal karavan bak neavidow tarzı veya açılır romörk çadır olur

@alparmagansari

Selamlar,

Bana göre turbo desteği ile çekersiniz. Ama araca uygun Karavana bakarken sadece güç/tork/hp ilişkisi kurmak yanlış. Elbette ilk bakılacak bu olabilir ama Frenleme/ağırlık da çok önemlidir.

LEON: 1149 kg
NET BOŞ AĞIRLIK (SÜRÜCÜ HARİÇ)

İse, kesinlikle dolu hali 900 kg üstü olan Karavanı çekmeyin. Yani örneğin 750 kg aldığınız karavanı mümkün mertebe fazla doldurmayın. Tüm ağırlıkları ile (Ek donanımları ve tüp vb eşyalar ile birlikte) 900'ü geçmemeye çalışın ve mutlaka frenli kaliteli (Örn: Al-Ko) alt yapı tercih edin.

@alparmagansari

Selamlar,

Bana göre turbo desteği ile çekersiniz. Ama araca uygun Karavana bakarken sadece güç/tork/hp ilişkisi kurmak yanlış. Elbette ilk bakılacak bu olabilir ama Frenleme/ağırlık da çok önemlidir.

LEON: 1149 kg
NET BOŞ AĞIRLIK (SÜRÜCÜ HARİÇ)

İse, kesinlikle dolu hali 900 kg üstü olan Karavanı çekmeyin. Yani örneğin 750 kg aldığınız karavanı mümkün mertebe fazla doldurmayın. Tüm ağırlıkları ile (Ek donanımları ve tüp vb eşyalar ile birlikte) 900'ü geçmemeye çalışın ve mutlaka frenli kaliteli (Örn: Al-Ko) alt yapı tercih edin.

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Benimde aklımda olan karavanlar erba 3.40 vb. bu ağırlık dengesine uyumlu gibi duruyor. Birde pinonun 2.80 modeli var frenli allko şase onada bakıyorum. Arabam için aklımdaki soru işaretleri gitse Bir yerden başlayacağımda emin olamıyorum

Merhaba. Yeni peugeot 3008 1.2 benzinli aracımla (130 bg - 220 nwmt tork idi sanırım) caretta uncle karavanımı (içindekilerle 850 kilo olmuştur) çekiyorum. Bursa merkezden keles kocayaylaya çıkarıyorum. gidişte 11 lt/100 km yakıt yakıyorum. yolda genelde hızımı koruduğum için pek yavaşlama olmuyor. ancak geçenlerde kaş-adrasan arasında kamping kamping gezerken önüme çıkan kamyonlardan dolayı yavaşlamış ve tekrar rampada hız kazanmam çok zorlanmıştı. ama çektik mi? evet çektik :smiley: çok rampaya vurmayacaksanız fazla benzin yakarak ve motoru yorarak çekersiniz.

Merhaba. Yeni peugeot 3008 1.2 benzinli aracımla (130 bg - 220 nwmt tork idi sanırım) caretta uncle karavanımı (içindekilerle 850 kilo olmuştur) çekiyorum. Bursa merkezden keles kocayaylaya çıkarıyorum. gidişte 11 lt/100 km yakıt yakıyorum. yolda genelde hızımı koruduğum için pek yavaşlama olmuyor. ancak geçenlerde kaş-adrasan arasında kamping kamping gezerken önüme çıkan kamyonlardan dolayı yavaşlamış ve tekrar rampada hız kazanmam çok zorlanmıştı. ama çektik mi? evet çektik :smiley: çok rampaya vurmayacaksanız fazla benzin yakarak ve motoru yorarak çekersiniz.

Kullanan birinden yorum almak çok iyi oldu benim için teşekkür ederim. Aslında çok rampa ile işim olmayacak gibi daha cok Trakya tarafında hafta sonu kampları için kullanacağım. Sizin yorumunuz ile daha olumlu bakmaya başladım.

sorularınızın cevabı bu sitede,aracınızı,karavan markalarından birinden ağırlığı girin nasıl çektiğini görün
TowCar.info

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri