Senede Kaç Gün Seyahat Etmek İçin Karavan??

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan cygnet Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 90
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 66,977

cygnet

Kamp I
Kıymetli Gezenbilir üyeleri.

İlginç veya belki hiç tartışılmamış bir konu için görüşlerinizi almak istiyorum.
Soruya sebep olan olayı bizzat yaşadım ve ortaya kendi tavrımı , düşüncemi koydum . Ama acaba hata mı yaptım duygusuna kapıldığım için sizlerin de düşüncelerinize gerek duyuyorum. İlgi göstermenizi ve gerçek duygularınızı yansıtmanızı rica ederim.

Konunun ana fikri şudur..
Karavan alan bir insan eğer işçi,memur,çalışan kesiminden değilse yani seyahat etmeye vakti bol ise bir sene içinde kaç gün süre ile karavanla seyahat ederse onca para ve emek vererek sahip olduğu karavanını "ölü yatırım" olmaktan kurtarabilir? Veya böyle bir yaklaşım doğru olabilir mi?.

Etiketler
Ynt: Senede Kaç Gün Seyahat Etmek İçin Karavan??

Güzel bir başlık İlerde bir karavan sahibi olmak isteyen biri olarak cevapları merak ediyorum.

Başlık çok yararlı.

"Senede Kaç Gün Seyahat Etmek İçin karavan??" sorusuna cevap ararken bir noktayı gözden kaçırmamak lazım. Gezileri sadece bayram tatilleriyle veya yıllık izinle sınırlandırmamak gerekir. Elimizin altındaki bir karavan bize hiç beklemediğimiz olanaklar sağlıyor. Günlük ve hafta sonu gezileri bizim gezilerimizin önemli bir bölümünü teşkil eder. Çevremizdeki şehirlerin (2oo-250 km kadar uzaklıklıkta) büyük bir kısmını böyle gezdik. Otel ve yiyecek planlaması yapmadan aniden karar verip yola çıkabilmek, böylece kafamızı dinlendirmek ve çevremizin kültürel zenginliklerini tanımak büyük ölçüde karavanla mümkün.

Karavancılık her zaman içi mükemmel döşenmiş bir karavanla başlamıyor. Ilk gezilerimize içi boş VW T1 ve T2 ile başladık. Karavanı büyültürken günlük yaşamda da kullanabileceğimiz bir karavan hep tercihimiz olmuştur. Şimdi emekliyim ve çocuklar artık bizimle gezmiyor ama bu şart bizim için hala geçerli. Bu nedenle de Sprinter (orta boy) büyüklüğündeki bir karavan maddi olanaklarımıza ve yaşam şartlarımıza uyan büyüklükte bir karavan.

Karavan için emekliliği bekleyenlere bir noktayı hatırlatmakta fayda var. Emeklilikte vakit bol ama yaş ilerledikçe ortaya çıkan sıhhi sorunlar ve bünyenin hareket kabiliyeti gezileri sınırlandıran etkenler olmaya başlıyor. Ben şimdi karavancılık için iyi ki emekliliği beklemedim diyorum.

Güzel bir konu ve başlık, ilk karavanımızı ilan sitesinde görüp almaya karar verdik ve aldık.Karavanın K sini camper ve alkoven terimlerinin bile ne olduğunu bilmiyorduk aldığımız araç 1988 model tahminen adapazarı kardeşlerden birinin yapımı alkovenli ve sadece temel ihtiyaçlar kadar donanıma sahip bir karavandı ve bizim yaşımız 35 di.
Karavanı alıp İstanbula 200 km mesafeden gelirken yolda ne yaptım ben dedim.Ama artık çok geçti o an anladım ki biraz da olsa bilgi sahibi olmak gerekiyormuş karavancılık konusunda.
İlk seyahatimizi trakya tarafına 19 mayıs tatilini fırsat bilerek 3 günlüğüne eşimle gidince bu virüs vücutta yayılmaya başladı. Bu seyahatimizde Kıyıköy de tanıştığımız emekli ve eski bir karavancının bize ilk hitabı '' gelin bakalım gelin ilk defa bu kadar genç karavancı görüyorum oturun şöyle '' oldu. O gün öyle bir gündü ki Saray'lı olan karavancı amcamızın karavanını görünce bizim karavan okyanusta sandal gibi kaldı.Bu günün en güzel tarafı ise Sertap Erener'in eurovisyon da 1. oluşu idi.
Bütün bunları niye yazdım sene 2014 ve şu an ilk karavanımızı satıp yalnızca 4 ay karavansızlığa dayanıp tekrar bir camper alışımıza kadar geçen sürede çalışan kesimi temsil ettiğimi düşünerek bu satırları okuyanlara referans olmasıdır.
Tamam çalışanlar olarak sınırlı vakitlerimizde bu yürüyen evimize binerek yol almak çok farklı insanlarla tanışarak 35 yaşından sonra çok fazla dostluklar edinerek bu güzel yaşamı ucundanda olsa yaşamaya çalışıyoruz.
Şimdi bana soran herkese şunu söylüyorum bir yerlerden başlayın ama çadır ama panelvan ama camper gücünüz yettiğince başlayın ileride belki buna fırsat bulamayacaksınız. Bir araç alınır başlanır planlanan gibi olmadımı üç aşağı beş yukarı elden çıkarılır.İleride keşke dememek için..
En güzel tarafı karavan, Camper bahane ekipmanı, ısıtıcısı, tentesi hepsi olur ama kazanılan güzel insanlar dostluklar alışveriş merkezlerinde çarşı pazarda gezerken kazanılmaz akşam oldumu ateş başı muhabbetleri başladımı en keyifli saatlerde başlar.
Karavanda kaç gün seyahat ettiğine aslında çalışan kesim olarak ben şu gözle bakıyorum dostlarla, güzel insanlarla ne kadar vakit geçirdin ne güzellikler değişik ne mekanlar gördün gözüyle bakmak gerek birazda.
Günümüz şartlarında bu şekilde yatırım yapmak elbette güç ama kapının önünde heran bir yere gitme fikri ile bekleyen bir gezen evin olduğunu hisssetmek belki en güzeli.
Tamer ÇETİN

başlık faydalı bir bilgi alışverişi yapılacak kadar kaliteli elleriniz dert görmesin

bence kredi borçlarına girip bir yazlık edinmeye çalışmaktansa bir camper/karavan/motokaravan edinmek daha mantıklı geliyor...

elime geçen her fırsatta malzemeleri alıp yakın bölgelere pikniğe kampa kaçan biri olarak elimin altında yatmaya müsait mutfağı ve WC/duşu olan bir sırt çantası olması müthiş rahatlık diye düşünüyorum

yıllar içinde çadır araç üstü çadır şeklinde belki karavan mantığına göre daha kolay kamp yapılabilen alet edevat ile kaçamaklarım oldu fakat elimin altında bir mutfak ki daha önemlisi duş alabilmek WC rahatlığı yaşamak ve yağışlı günlerde sıcak daha önemlisi kuru yatak ihtiyacı hep aramışımdır.. zaman içerisinde bazı sebeplerden dolayı bir karavan sahibi olamadım artık bir ufakta olsa projem var bu bile beni heyecanlandırmaya hatta gezi planları yapmaya itiyor...

kendimce ufak örnek vereyim yaşadığım yer gezmek adına çok merkezi durumda Edirne Keşanda ikamet ediyorum bir hafta sonu kaçamağı Asos yapmak istesem otel yemek gerçekten ciddi maliyet ama karavan ile kalma derdi yok Allah ne verdiyse yeme şansım var nedeni kendi buzdolabım... daha kısa bir tur piknik yapmak için bir günlük kaçamak yapmak istesem erken gidip sabah akşam pikniği gece temiz hava da uyku sabah iş hayatına direk piknikten dönüş bu bile bana yeter artar.....

dahası aslında en önemlisi diğer cevap veren arkadaşlarıma katılmadan edemicem karavan ile çok cana yakın çok büyük bir aileye de girmiş oluyorsunuz hatta her gittiğiniz yerde akrabalarınız var :D ben çadır ile gezerken bile çok dost edindim hala görüşmelerimiz devam ediyor...

Şu an için yapılacak en mantıklı davranış
araç sayısını bire indirmek
Ben , karavanımı ve binek aracımı sattım
Yerine , VW yüksektavan aldım
İçini , wc sistemide olan iki kişilik bir karavan şeklinde tecrübeli bir karavancıya yaptırdım
Günlük olarak şehir içinde de kullanıyorum
Gece konaklamalı gezilerede rahatlıkla çıkıyorum
Park yeri sorunumu hallettim
Çift; MTV, Muayene, Sigorta,bakım , vs vs msraflardan kurtuldum :smiley:

ne güzel bir konu açmışsınız sayın cygnet ve ne kadar güzel bir olaya parmak basmışsınız sayın Tamer Çetin ;

En güzel tarafı karavan, Camper bahane ekipmanı, ısıtıcısı, tentesi hepsi olur ama kazanılan güzel insanlar dostluklar alışveriş merkezlerinde çarşı pazarda gezerken kazanılmaz akşam oldumu ateş başı muhabbetleri başladımı en keyifli saatlerde başlar.

Read more: http://www.gezenbilir.com/index.php?action=post;topic=105253.0;last_msg=1356253#ixzz3EtjIEcLF

Tüm yanıtlara yürekten teşekkürler , ayrıca isabetli konu tespiti için söylenenlere de .

Başlığı koyup böyle bir konu açmamda ki sebep 1 ay önce karavanlı gezimizde yaşadığım bir olayda bir sohbette belirttiğim düşüncelerimi sınamaktan ibaretti. Anladığım kadarıyla sizler de benim haklılığım yönünde yanıtlar vermişsiniz.

Ancak "fikir fikirden üstündür" diye düşünerek diğer kıymetli gezenbilir üyelerinin de düşüncelerini almak isterim.
Bekliyorum.

Sayın cygnet, herkez başlığa, benimde düşündüğüm üzere doğru olarak, sadece ikinci sorunuza cevap vererek katılmışlar. Fakat bu "Senede Kaç Gün Seyahat Etmek İçin Karavan??" sorusunu geçersiz kılmıyor. Olanaklarımız ne kadar geniş olsada, emeğe saygı gereği paramızı nasıl kullanacağımız üzerine düşünmek de, bence akla uygun olmalı ?
AVM yada 5 yıldızlı otellerin ciddi bir fizibilite çalışması yapılmadan açılabildiği zamanımızda belki böyle bir yatırım için kafa yormayı gereksiz bulsak ve yukarıda dediğim gibi sonuç değişmese de görüşlerimi anlatmaya çalışayım.

Bu bilanz sorusundan rakkamlı bir cevap beklemek bence imkansız. Çünkü, değişenleri meşhur solar kapasite hesaplarından daha fazla.
* Karşılaştırması yapılacak ve her sene değişebilen tatil şekli.
* Yapılacak km. ( Ayni zaman aralığında daha kısa gezi daha ucuz demek.)
* Gezilecek değişik yerlerle ilgili artı fiat seviyesinin önden belirlenmesi.
* Karşılaştırma olarak, yatırılan kapitalin, senelere göre muhtemelen değişgen faiz getirisi.
* Sigorta, vergi, yakıt fiyatlarındaki değişiklikler.
* Karavanın fiyatı.
* Kanun değişiklikleri ile ilgili, karavan fiatlarındaki oynamalar.
* v.s. , v.s. .......
Bu durumda belki en akıllıcası bu bilanz hesabını laboratuvar koşullarında yapmaya çalışmak, :D yani karavanı, kiralık diğer bir karavanla karşılaştırmak. Böylelikle birçok değişgen hesaba girmemiş olur. Fakat bu sefer de Türkiyede kiralık karavan piyasasının oturmuş olmaması gözden kaçırılmamalı.

Böyle bir hesabı yapan Avrupalı bir karavancı, satın alanacak karavanın ancak senede 4 haftadan fazla kullanılması durumunda rantabıl olacağı sonucuna varıyor.
http://www.transitfrei.de/womo-kosten.html

Peki konuya sadece ekonomik açıdan bakıp, bütün bu hesapları yapmadan da varacağımız doğrular yok mu? Bence birkaç tane var. Belki sizler de ilave edebilirsiniz ?
* Karavan alımına sadece bu acıdan bakanlar, bu sefer hep karavanda tatil yapmak durumunda olacaklarını, yoksa hesapların alt üst olacağını unutmamalı.
* Karavanını tek araç olarak kullananlar zaten doğuşdan daha şanslı. (bkz.maksutum42) :D
* Karavanını senede 3 haftadan az kullananlar, bence tekrar düşünmeli.
* Hesaplasalar da hesaplamasalar da, karavanını çok kullanmayı hedef alıp ben ve eşim gibi senede en az 4 ay yollarda olanlar, otomatikman "Mesut" olurlar. :D
Yeter ki eşleri de ayni düşüncede olsun ?

Merhabalar, güzel bir baslik. bizim Karavanciliga baslayisimiz da bir karar verme asamasiydi,Büyük KIzim 6 yasinda ve 2 kizimda Dünyaya gelme asamasindaydi. Türkiyede ev acmakmi yoksa,Tatil yapabilmekmi, Tatil yapabilmek Türkiyeye gelince zor oluyordu cünkü Aileler yanlarinda kalmamizi istiyorlar ve Dinlenemeden geriye geliniyordu.Izine giderken yollardaki durum da ic acici degildi Tuvaletler, Yemek sorunu ,bu sorunu cözmek icin tek yol Karavan idi.

Pahali bir Arabaya verilecek paraya Tam tesekküllü bir Karavan aliniyordu ve 28 yasinda Dünyayi kesfetme istegi ve 2 Cocukla bunun zorlugunu anlayinca 2. kizimin dogumuyla ilk Karavanimizi aldik, ogün bu gündür Karavan üzerindeyiz.
20 yil gecti ve ne kadar dogru bir karar verdigimizi anlatamam, Cocuklarimin Oyunlari,kurulan cok güzel arkadasliklar ve cok ucuza bir TAtil sisteminin bütceyi nasil rahatlatigi hepimiz biliriz.Bu gün ben sadece Karavanimin Deposunu doldurabilecegime bakiyorum, doldura biliyorsam cok ucuza Avrupada her yere gidebiliyorum.

Tabi bu arada benim Isvicre de sizlerden tek farkim, tek Plaka ile 2 arac kullana biliyorum. Büyük olan Aracin Sigortasini ödüyorum 2 . Arac icin cüzi bir Rakam aliyorlar.Plakayi taktigim arac sigortali oluyor. böyle oluncada Karavanimi Yaz,Kis kullana biliyorum.

Maliyete gelince Ben ILk karavanimi 30 bin Isvicre farkina almistim 4 yasinda idi ,14 yil kullandim ve 10 bin Isvicre Farnkina sattim.20 bin Franki 14 de böldügümde yillik 1500 Isvicre Frankina izin yapmis oluyorum ve 4 kisi ile bu fiata bütün yil izin yapabilmenin imkansizligini cok iyi anliyorum.Yemeyi,Icmeyi hic hesap etmiyorum onu Evde de yiyecegim.

Yillardir Bütün Genclere tavsiye ediyorum ,50-60 bin Frank Araba alacaginiza Italyan yahut Fransiz yapimi Karavan alin yiyin, icin, yatin ,Ihtiyacinizi giderin. Bunlari Arabaniz ile yapamazsiniz ve gezip gördügünüz cabasi.

Emekliligi beklemeden Gezmenin en Güzel yöntemi,herkese sagliki ve güzel geziler dilegiyle.

Kisinin sosya ekonomik düzeyine bagli bir durum.. Tanidigim yilda sadece birkac hafta zaman ayirabilen fakat yinede karavansiz olamayan insanlar var. Bu birazda ekonomiye dayaniyor... Ben su an yilda iki ay ayirabilecegim halde edinme sürecine girdim ve insallah ileride yilin yarisindan az olmamak kaydiy ile karavanda yasayacagim..
:smiley:

bana göre kamp yapmak gezmek ekonomik olarak hesaplanacak bir ürün değil.... kişisel beklentiler beğeniler bunların hepsi değişken etmenler...

bana göre kapımda aracım olmasın ama 4x4 bir camper/karavanım olsun nedeni zaten böyle bir aracım yoksa 4x4 bir aracım üstünde çadırım hazır bekler halde duracak karavan mantığı mutfak wc ve duş artılarının olması...
diğerine göre normal zamanlarda işlerini koşturacağı araç hafta sonu başlamadan cumadan daha kaçabileceği araç....
başka diğerine göre hafta sonları kaçamağı ikincil araç
başka diğerine göre senelik iznini başka türlü düşünmeyen kişi
başka .....
başka .....
diye gider durur aslında bu bir aşk bir üyemizin imzasında okuduğum yazı ile bağlantılı diye düşünüyorum bizde milyonlarca yıldız altında uyumak varken 5 yıldız ile yetinmeyiz gibi yazmıştı tam metni bulamadım..... o yüzden ekonomisi bir yana edinebilmek adına bu sevdaya tutunmuş kişi bütçeyi ayarladı mı başka bir hesap yapmıyor.....

Harika tavsiyelerinizle yillar önce tanismak isterdim, Tr de yasadigim yillarda minibüs kullandim ve arkasina yatagi atip cok yerler gezdim... Su an almanyadayim ve karavanli bir yasama bir adim yakinim.. Konuyu inceledikce Tr dede yayginlastigini görüyor ve seviniyorum... Bir gün bir yerde...

karavan kimseye bağlı olmadan bir program yapmadan gezebilme lüksü verir bunun için alınır yine alınır

Barbaros Bey, sizin tamamlamadığınız o ''imza''cümlesi İstanbul'dan Ferhat Şirin Bey'e ait. ''Beş milyon yıldızlı Samanyolunun altı varken,5 yıldızlı otelde kalmayız'' şeklinde yazmış.
Karavan bir sevda bana göre. Yılda kaç gün kullanılırsa ''rantabl'' bir kullanım sözkonusu olur, kişinin ya da kullanıcının mı denilmeli biraz içinde bulunduğu koşullarla ilişkili. Ama bu başlıkta bizimle düşüncelerini paylaşan bir dostun ifadesi çok güzeldi,
''....kapının önünde her an yola çıkmaya hazır olması'' gibi bir ifade vardı. Ben sürekli kullanamıyor olsam da, kapının önünde hazır durması çok güzel.

derindeniz1' Alıntı:
Barbaros Bey, sizin tamamlamadığınız o ''imza''cümlesi İstanbul'dan Ferhat Şirin Bey'e ait. ''Beş milyon yıldızlı Samanyolunun altı varken,5 yıldızlı otelde kalmayız'' şeklinde yazmış.
Karavan bir sevda bana göre. Yılda kaç gün kullanılırsa ''rantabl'' bir kullanım sözkonusu olur, kişinin ya da kullanıcının mı denilmeli biraz içinde bulunduğu koşullarla ilişkili. Ama bu başlıkta bizimle düşüncelerini paylaşan bir dostun ifadesi çok güzeldi,
''....kapının önünde her an yola çıkmaya hazır olması'' gibi bir ifade vardı. Ben sürekli kullanamıyor olsam da, kapının önünde hazır durması çok güzel.

kapının önünde her an yola çıkmaya hazır benimde cümlem olabilir.... :smiley: kabul edebilirim

evt fsirin nickli üyemizin imzası olarak gördüm....

özgür bir yapıda kapıda duran karavan her zaman insanı ateşleyen bir fitildir bana göre

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri