Series3 Restorasyonu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan asoormanci Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 53
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 19,028

Etiketler
Türkiye petrollerinden çıktıktan sonra bir av meraklısı alıp bundan 12 sene öncesine kadar kullanmış. Motor yapılması için Kemal Usta ya (İngiliz Kemal) bırakmış. Motoru yapılıp çalıştırılmış ve daha sonra sahibinin kişisel nedenlerinden dolayı araç Kemal Ustanın atölyesinde derin uykusuna başlamış. Bu arada motor ve kaportanın ana parçaları hariç çoğu parçası yedek parça olarak kullanılmış. Kemal ustanın oğlu Engin Usta'ya yoğun baskılarım sonucu aracı 3 sene önce sahibinden cüzi bir miktara alabildim. İşin ilginç yanı sahibi aracın vergilerini 12 sene boyunca ödemiş ve trafikte tutmuş. Emniyetten çeşitli zorluklarla ruhsatını ve plakasını alabildim. Tabi benim aldığım dönemde noter de muayene zorunluluğu yoktu.
DSC 0945

DSC 0946

DSC 0947

Daha önceleri vosvos , defender topladığım için mekanik işlerle uğraşmak hep hoşuma gitmiştir. Bir ara bıkıp discovery2 V8 alsam da en sonun da 4x4 lerin ilk başladığı zamanlara dönmek en hoşuma giden olay oldu. Her şeyi ile mekanik bir makina, basit ve güvenilir. Tabi böyle bir 4x4 toplamak için bu araçların içinde yetişmiş zeki bir Usta'ya ve neredeyse bütün parçaların numaralarını ezbere bilen ve bu parçaları üşenmeden bulabilecek, az sinirli bir yedek parça'cıya ihtiyacınız var. Belki de en şanslı olduğum konu buydu series'i bu günlere getirebilmemde ki. Belirli bir süre bu aksi araçları kullanınca insan da aksileşiyor Özoto'dan Tümay (Series 3 ün parçalarını bulabileceğiniz ender yerlerden biridir) ve Engin'e bana sabırlı davrandıkları için ve hala da bu şekil de devam ettikleri için ne kadar teşekkür etsem azdır. Verdiğim bütün kararları hep onların görüşlerini alarak verdim.
DSC 0948
DSC 0949
DSC 0950
DSC 0951

Başlangıç;

Tüm parçaları Özoto'dan aldım (kendin'de olmayan parçaların bile hepsini bana o temin etti) bir kısmı'nı da yurt dışından getirttim. Önce nasıl bir araç yapmalıyım diye düşündüm. Dış görünüş de klasik ama çoğu mekanik aksam da yeni ve daha güvenlikçi. Kafamdan bir liste oluşturup bunu bir kağıda döktüm (tabi bu liste sonraları 6-7 arkalı önlü A4 kağıdı buldu). İşe başlarken en büyük problem bütçe idi. Bunu ayarlamanın iki yolu var. Ya 40-50 bin TL yi bir anda çıkarıp verirsiniz. Ya da benim gibi aracın yapımını yıllara yayıp bu parayı sizi zorlamayacak şekil de ödersiniz. Engin usta Series'i kendim yapmak istediğimi bildiğinden bana şanzuman hariç diğer her kısım da sadece teorik olarak yardım etti.
Ve işe başladım motor standart 2.25 benzinli, tüp hiç bir zaman kullandığım hiç bir aracımda aklımdan geçmedi.

Şanzuman:
Önce Series şanzumanı getirttik. Fakat sonra bu şanzumanlar aksi olduğundan vazgeçtim ve 5 ileri defender ana ve arazi şanzumanına yöneldim. Bunu yaparak hem iki çeker olayını bırakmak zorunda kaldım, hem de şasi'de tadilat işlerini başıma açtım. Yeni şanzuman ağır olduğundan ve kulak yerleri farklı olduğundan kesip güçlendirme ve yeni kulak lar yaptım.

Şasi Güçlendime

Tüm kaynakları ve güçlendirme işlemini kendim yaptım.

Defender şanzumanı takabilmek için motoru da 20-25 cm arası öne almak gerekiyor.

DSC 0234 2
DSC 0235 2
DSC 0237 1
DSC 0236 2

Son düzenleme:

Ön paneli Series 2 yapmak istediğim için bir kaç değişiklik yaptım önce macunladım sonra çamurluk iç kısmı ve motor tarafında kalan bölümlerine pütür uyguladım. Astar boyadan sonra tekrar zımpara ve çok uzun süre kararsız kalıp en sonunda karar verdiğim açık sarı boyayı uyguladım. Buradaki tek zorluk galvanizli eski bir parçayı ne kadar zımparalarsanız zımparalayın illaki bazı yerlerinde bozukluk kalıyor. Çok fazla macun uygulamaktansa bazı yerlerin kötü görünmesini tercih ettim.

DSC 0348
DSC 0349
DSC 0350
DSC 0360
DSC 0361
DSC 0362

Şanzumanı Engin usta ile taktıktan sonra series'i kendi garajıma taşıma kararı aldım, ve garaja geldiği ilk gün ön paneli monte ettim. Tabi bu paneli monte ettim ama daha sonradan başıma geleceklerin de farkındaydım bu arabayı dağıttığınızda bütün parçaların düzgün görünmesi için sürekli kaporta parçaları ile bir yukarı bir aşağı öne arkaya ittire kaktıra oynamanız lazım. Bunu yapmazsanız aracın hiç bir çizgisi düzgün olmaz.

DSC 0367

DSC 0368

Araka tarafa vinç takmak istediğimden şasiyi bilgisayar ortamında modelleyip vinç çalışması yaptım şasiye kaynaklı bir kaç levha ile kolayca takılıp sökülebilen bir vinç plakasını ve tüm parçalarını CNC tezgahta kestirip büktürdüm yaklaşık maliyeti 150-200 TL idi. (Yukarıdaki resimlerde tampona kaynaklı levhaları görebilirsiniz, Aşağıda da bilgisayardaki modellenmiş hali var.)
link youtube videosunu içermektedir.

Arka Vin

Her yere tek başınıza gitmeyi seviyorsanız arka vinç şart. Vinçlerim çin malı ama kaliteli 12000lb lik.

DSC 0121 2

Son düzenleme:

Arka havuz altını pütürledikten sonra boyaya hazırlamaya başladım.

DSC 1060

Arka sağ ve sol çamurluk plakalarının durumu kötü olduğu için değiştirmem gerekiyordu fakat maalesef piyasada Series için yok. Ya yeniden yapmak gerekiyor ya da defenderın kini alıp sinyal ve stop bölgelerinde tadilat yapmak lazım. Bende o şekilde yapıp defender çamurluk plakalarını alıp hafif tadilat ile series 3 e uygun hale getirdim.

DSC 1440

DSC 1441

DSC 1641

DSC 1438

DSC 1439

Boyaya hazırlık aşamasında çift benzin deposu kullanacağım için diğer deponun ve depo kapağının oturacağı yerin deliklerini havuz da açmam gerekti.

DSC 1639

DSC 1643

Bu arada maculamaya başladım

DSC 1644
DSC 1650
DSC 1651

Havuz Bölgesinin içini pütürlemeye karar verdim hem ayak basılan bir yer olduğu için hem de geniş alüminyum levhalardaki titreşimleri engelleyip aracın içine daha az ses verir diye. Tabi bir de bozuk olan ve düzelmesi neredeyse imkansız olan bazı levhalardaki buruşuklukların görünmesini engellemek için. Pütürü biraz tiner ile karıştırınca daha rahat atılıyor ve daha iyi bir görüntü veriyor.

DSC 1660
DSC 1661
DSC 1662

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.