Seyyah Yolda

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan seyyah54 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 134
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 30,362

Etiketler
Ynt: Seyyah Yolda

Evet dostlar Gürcistan doğru çıktığım gezide yollarda internet sıkıntısından dolayı anılarımı dönüşte paylaşayım diye yazmadım.Bugün dünya tatlısı bebişime döndüm.Artık kırıkkaledeyim.Samsundan başlıyarak elimden geldiği kadar anılarımı anlatarak resimlemeye çalışacağım.Çarşamba sabahı evim artık yolda idi.Çeşitli tesislerde mola vererek Samsuna ulaştım.Burada çok olmasada Çevreyi dolaşma imkanım oldu.Bandırma Vapuru nu gezdim.Daha sonra ilk adım bulvarı ve Tarım fuarını gezdim.Fotoğrafları paylaşmak istedim.

DSCN1580

DSCN1576

DSCN1572

DSCN1581

DSCN1579

6 Ekim cumartesi günü hedef Tiflis diyerek yola çıktım.Amacım Tiflisten başlıyarak gezerek dönüş yapmak.Bu gezimin amacı tamamen kısa bilgi ve keşif gezisi idi.Gürcistan la ilgili okadar yazı okudumki.İnanın arabanın içinden ayrıca güvenlik işlemleri uyguladım.

DSCN1604

DSCN1609

DSCN1612

Evim yolda oldukça çamura bulandı..Banyosunu yapıp Trabzona doğru yola devam dedim.Yolcu yolunda diye durmadan gaz basarak Rize ilimize ulaştım.

DSCN1634

DSCN1637

DSCN1658

DSCN1662

DSCN1664

Akşam 8 de artık Hopada idim.Yemeğimi yedim.Hopayı dolaşayım derken Meslektaş Bülent beyle tanıştık.Saat 12 ye kadar türkübarda müzik ve Gürcistanı dinledikten sonra sağolsun Sarp kapısına kadar gelip gece sakin olduğu için Sarpa geçerek konaklamam gereken yeri gösterip geri döndü.
Dostlar insan okudukları ile dinledikleri çelişmeyince inanın sudan çıkmış balık gibi oldum.Akşam anlatılanlar kesinlikle Gürcistan da sıkıntı yaşamıyacağım söylendi.Sadece kurallara uyun yeter dediler.Alkolle araba kullanma,emniyet kemeri takmadan hareket etme.Bukadar basitmi dedim.Evet bukadar basit olduğunu yaşayınca gördüm.
Konakladığım yerde uyanıp arabadan çıkınca gördüğüm manzara beni şaşırttı.Millet denizde idi.Oradan Batuma doğru yola çıktım.Batum yolunda ilk arkooloji müzesini gezdim.

DSCN1674

DSCN1673

DSCN1676

DSCN1677

DSCN1679

Daha sonra Batum merkezde çay içme ve dinlenme amacı ile durduğum Katedralin bahçesinde kafe İşletmecisi ile tanıştım.Pırıl pırıl bir girişimci Türk genci.Cihad Demir.
Batuma giden arkadaşların kolay bulabileceği merkezde katedralin bahçesinde.

DSCN1773

DSCN2105

Gürcistanda her köşe başında para bozabilirsiniz.10 liramızı 9 lari olarak bozuyorlar.Gürcistanda acı olan bir gercekle yüzleştim.Hangi Türkle konuşursanız konuşun Türklerle fazla görüşmememizi ve ticari ilişkilerde bulunmamamızı söylemeleri beni üzdü.Tifliste bir dönerciye adres sordum sanki sözleşmiş gibi oda aynı cümleyi kullandı.Neyse ben kendi gözlemlerimi elimden geldiği kadar yazmaya çalışacağım.
Gürcistan a en az üç veya dört karavandan oluşan grup halinde gezilmesinde istenilen yerde konaklanabileceğini,siz trafikte sıkıntı yaratmadıkça hiçbir problemle karşılaşılmıyacağından eminim.Gürcistan da parklar ve yeşillikler içinde köyleri şehir merkezlerinde ışıklarla donatılan binaları ve yeni yapılan binalarda dahi aynı mimarinin uygulandığını görebilirsiniz.
Şimdi sizleri keşif gezimde çekebildiğim kadar fotoğrafla baş başa bırakmak istiyorum.Gezinin en güzel yanlarından biri 2.15 lariden mazot alabilmek.Bu gezimde beni hiç sorunsuz gezdiren motokaravanım eviminde hakkını vermem lazım.

DSCN1689

DSCN1684

DSCN1693

DSCN1694

DSCN1696

Botanik bahçesinde zirveye çıkarken merdivenleri saymaya başladım yarıda bıraktım.Botanik bahçesinde gelinlerde gelerek fotoğraf çekimleri yapıyor.Gürcistanı ve bilhassa botanik bahçesini gezerken doğa aşığı ve dağ ve orman gezilerini seven İlhan bey aklıma geldi.

DSCN1714

DSCN1715

DSCN1716

DSCN1720

DSCN1721

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,433
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR