Seyyar Kablo

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan codename1907 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 6
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 1,876

codename1907

Kamp II
Yer
Erzurum
Makaralı kablo alacağım.

1- Büro tipi buzdolabı, akü şarjı ve gerektiğinde buzdolabıyla aynı anda laptop şarjı vb kullanımlar için 3x1,5 mu 3x2,5 kablo mu almak gerekir ?

2- Kamp yeri için en fazla kaç metre kablo almalıyım ?

Etiketler
ADAPTER

Belki bildiğinizi tekrarlıyorum ama, konu hayati önemde olduğu iҫin tekrarlamakta sakınca yok.

Yukardaki resimde görülen adapter kablosunun kapaklı ucu karavana, kapaksız ucu kampingteki elektrik prizine takılacak.

Karavandaki elektrik giriṣinin de buna uygun olması lazım. Bu resimdeki gibi.

ADAPTER KARAVAN

Kablo kesintisi 10 amper iҫin 1,5 mm, 16 amper iҫin 2,5 mm.

Ben 20m + 10 m uzunlukkta iki kablo bulunduruyorum.

Son düzenleme:

Makaralı kablo alacağım.

1- Büro tipi buzdolabı, akü şarjı ve gerektiğinde buzdolabıyla aynı anda laptop şarjı vb kullanımlar için 3x1,5 mu 3x2,5 kablo mu almak gerekir ?

1- Kardeş elinde hazır 1,5 mm kesitli kablo varsa tamam, yalnız bu cihazları kullanmak için idare edersin.. Ancak, yeni alacaksan 2,5 mm kesitli ama BAKIR kablo almanı ısrarla tavsiye ederim.. Çünkü, karavanında başka cihazlarda olduğunu yada olacağını varsayıyorum.. Bu durumda kablo çok zayıf gelir.. Genel kural aydınlatma için 1,5 mm, priz kullanımında 2,5 mm kesitli kablo olmalıdır.
Topraklı kablo kullanacağına göre 2,5 mm den aşağı kesitli bir kablo kesinlikle alma derim.
Aman DİKKAT.
BAKIR KABLO OLMASI VE SÖYLENEN KESİTİN GERÇEK OLMASI ŞART!.. (Memleket dolandırıcıdan geçilmiyor)

2- Ne kadar uzun ise o kadar iyi olur bence. Tabi çok abartmaya da gerek yok. 20 yada 30 metre civarı.

Son düzenleme:

Fazlaya gerek yok. Bende 40 M 3x2.5 mm den var. Aşağıdakinden;
110000139391149

Kervan yolda düzülür hesabı yapmadığımız için fazla almaya gerek yok. En fazla 30 m iş görüyor. Çok fazla olduğundan kablonun ısınmasını önlemek için devamlı açmanız gerekiyor.

Kamp yeri için sanırım daha da kısası kafi gelir. Genelde park ettiğiniz yerde olur. Çok girmedim kamp alanlarına ama.. Ormanya'da 3m uzatma kablosu bile iş görür örneğin.

Makaralı kablo alacağım.

Söylediğiniz cihazlar için 3x1,5 kablo (20-30 metreye kadar) yeterli olur (Akü şarj cihazının çok güçlü olmadığını varsayıyorum). Ancak diğer arkadaşların bahsettiği gibi ilerleyen zamanlarda bu kablo ile elektrikli ısıtıcı, ocak, su ısıtıcı gibi yüksek güçlü cihazlar kullanırsanız uzatmanız zarar görebilir. Ayrıca uzun bir kablo kullanmanız durumunda kesiti arttırmanız gerekmekte. Gönül ister ki 50 mt 3x2,5 kablo alalım ama kablo fiyatları da çok yükseldiği için optimum uzunluk ve kalınlığı ihtiyacınıza göre ayarlamanız gerekmekte.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Geri