Sirkülasyon Pompası Olmadan Suya Hareket Verilebilir Mi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan safiranefe Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 35
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 9,795
ilginize çok teşekkür ederim dışına sarmak daha kolay olacakkolay hep içine planladım bakırı daha cok ısınsın diye açık alevde erime ihtimali yüksek malum çıralı çam atınca benim teneke soba nar gibi kızarıyor soğuk havalarda imbusat sıcak hattına seri girmiyor sanırım bir ucu soğuk diğer ucu sıcak hat mı olacak
Dönüş kollektöründen deponun altına bağlantı yapın. Gidiş kollektöründen de deponun üstüne boşluğa bağlamanız yeterli. Normalde gidişe dek su yükselmez, ama çok ısınırsa veya hava yaparsa tahliye etsin diye. Depoda su olmasa da olur. Borular tam dolsun yeter. Ya da depoda su görür görmez dolumu kapayın. 12 mm bakır boruları kaynatamazsınız demir boruya kolay kolay. En az 8 - 10 sıra yapın ki iyi ısı transferi yüzeyi oluşsun. Kaynak tutmaz ise manşon kaynatın 2 inch boruya, bakırları rekor ile bağlayın.

SM-G965F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Etiketler
2 inch tesisat boruları mutlaka eğimli olacak ama. Gidiş ten dönüşe doğru. Sonra gerisini doğa halleder.

Dönüş kollektöründen deponun altına bağlantı yapın. Gidiş kollektöründen de deponun üstüne boşluğa bağlamanız yeterli. Normalde gidişe dek su yükselmez, ama çok ısınırsa veya hava yaparsa tahliye etsin diye. Depoda su olmasa da olur. Borular tam dolsun yeter. Ya da depoda su görür görmez dolumu kapayın. 12 mm bakır boruları kaynatamazsınız demir boruya kolay kolay. En az 8 - 10 sıra yapın ki iyi ısı transferi yüzeyi oluşsun. Kaynak tutmaz ise manşon kaynatın 2 inch boruya, bakırları rekor ile bağlayın.

1 inç borudan yapicam sobaya u saç vidalar boruları üstünde tutabilirim en azından bizim arabalarda kullandığımız kalorifer hortumlarına uygun olur hem çıkma kalorifer peteklerini sisteme ekleyebilirim imbusat konusunda aydınlattığınız için teşekkür ederim

Merhaba karavanı gezmek için almıştım ehliyetim kalmayınca üstüne dağdan tarla alınca oraya yerleştim bodrumda yasiyordum ama insanlardan bıktım dağda telefon bile çekmiyor artık kafam dinç geçici olarak bodrumdayım o sayede buraya giriyorum
Maddi imkansızlıktan öte yapıp yapamayacağımı bilmediğim için ve teknoloji dışı sistemlerle çözüm üretmeye çalışıyorum çam ormanı içindeyim arazimde bile çamlar var devrilen kırılan ağaçları kesip yakıyorum eylül ortası tavan kaplamalarını indirip taş yünü döşeyeceğim ama araç geniş olduğu için sıcaklık farkı çok yüksek burda bir arkadaşımızın bahsettiği gibi camlar da geniş sıcak tutma işi zor soba sabaha kadar yanıyor fakat alev azalıyor o anlarda sıcak suyu peteklerden geçirirsem soğuğu kıracağını belki ısıtacağını düşünüyorum ama kışın fırtına rüzgarda köyde elektrikdeğneksiz kalmıyor bazen 2 3 gün pelet sobası güzel fakat çam odunu meşe odunu bedava üstelik alsan bile dağda sırtında taşımak dert 1 damacana suyu 200 metre dağda çıkarmak zorunda kalınca herşey zor geliyor yanlızım herkes dağda yaşama meraklısıdır hadi gel yoldaş ol dediğinde kimse yanaşmaz tv yi wc yi banyoyu sorar :smiley:
Isıtma haricinde size bir de elektriksiz su pompalama sistemi düşünmek lazım.
(Güneş enerjisiyle çalışan dalgıç pompalar gibi. Önce biri gücü kadar yukarı basar oradaki hazneden alan diğeri vs)
Ancak ben yine de boru tesisatının çok verimli olacağını sanmıyorum.
Aklıma kışın aracın etrafına monte edilip yazın sökülebilecek sandviç paneller ile izolasyon geldi. Bir de unutmamak lazım ki soğuk yerden gelir. Hele bir de taban havadaysa daha fazla soğuk olur.
Pelit sobasından kastım bu tip sobanın odun vs de yakabildiğine dikkatinizi çekmekti. Eğer peliti elektriksiz beslediği gibi odunu da besleyebiliyorsa sizin işinizi görebilir. Bunu ben de araştıracağım merak ettim. Eğer bu oluyorsa bizim de işimize çok yarar.

Ayrıca ördek soba daha kullanışlıdır. Evet zeminde biraz daha fazla yer kaplar ama daha uzun odunları atabilirsiniz bu size kesme enerjinizden kazanç sağlar.
Ön kapaktan atılır odunlar, böylece her kapağı açışını da duman çıkmaz.
Ayrıca üstünde birden fazla pişirme işlemi yapabilirsiniz daha geniştir.

(Güneş enerjisiyle çalışan dalgıç pompalar gibi. Önce biri gücü kadar yukarı basar oradaki hazneden alan diğeri vs)
Aklıma kışın aracın etrafına monte edilip yazın sökülebilecek sandviç paneller ile izolasyon geldi. Bir de unutmamak lazım ki soğuk yerden gelir. Hele bir de taban havadaysa daha fazla soğuk olur.
Pelit sobasından kastım bu tip sobanın odun vs de yakabildiğine dikkatinizi çekmekti. Eğer peliti elektriksiz beslediği gibi odunu da besleyebiliyorsa sizin işinizi görebilir. Bunu ben de araştıracağım merak ettim. Eğer bu oluyorsa bizim de işimize çok yarar.
Pelet sobası odunda bir süre sonra tıkanabilir. Odunda katran çok. Açık sobada yakmak lazım.

evet baya saglam taş yünü yapmam gerekecek camları kapatma şansım yok cezaevi gibi olur hem yağmur yağarken şimşekleri izlemek zevkli
Su ılık kalır o yüzden o tesisatı yapicam malum yüksek iç hacimli araç resim atamıyorum dosya büyük deyip duruyor sistem
Haftaya gidicem bir sırayla işlemlere başlıcam aslında şimdi bile gitmeliyim insanlardan gene sıkıldım

Pelet sobası odunda bir süre sonra tıkanabilir. Odunda katran çok. Açık sobada yakmak lazım.

5 lt benzin bütün ormandaki kuru ağaçları temizliyor daha önce döküm sobam vardı kuzine ısınamadım bu teneke sobaya geçtim birazcık ısındım ama esas derdim sabaha karşı olan soğuk uyandığım andaki sizde bilirsiniz o anı

Aslında gece uyurken aynı mekanda soba yakmak çok tehlikeli. Lodos olur, baca teper CO riski çok büyük. Sabit yeriniz varsa, 2 yaşam aküsü ve güneş paneli ile kat kaloriferi yapsanız kendinize çok emniyetli olur. Kat kaloriferi dışarda yansın, karavan a tesisat çekip 1 veya 2 radyatör koyun. Soba gene çay, yemek için gündüz yakmaya kalsın. Gece soba yakmayın yattığınız yerde.

Aslında gece uyurken aynı mekanda soba yakmak çok tehlikeli. Lodos olur, baca teper CO riski çok büyük. Sabit yeriniz varsa, 2 yaşam aküsü ve güneş paneli ile kat kaloriferi yapsanız kendinize çok emniyetli olur. Kat kaloriferi dışarda yansın, karavan a tesisat çekip 1 veya 2 radyatör koyun. Soba gene çay, yemek için gündüz yakmaya kalsın. Gece soba yakmayın yattığınız yerde.

kömür zehirler odun birşey yapmaz

"Komur zehirler, odun birsey yapmaz" yaziniz uzerine gogula danistim.
Evlerinde veya karavanlarinda odun sobasi kullanan gelismis ulke vatandaslari mutlaka CO - karbon monoksit detektoru ve duman detektoru kullanmis.
Odun dumaninda CO var deniyor. Hatta odun dumaninda kansorejen kucuk parcaciklar varmis ki baca sistemini cok iyi yapilmasi oneriliyor. Yasadiginiz alana duman sizmamasi gerekiyor.
Otobuslere konan odun soba bacasini ciftli boru ile yapip aralarina tas yunu kondugunu gordum, sanirim katranlasmayi onlemek icin.
Yukariya fan koyanlar isi dagiliminin cok iyilestigini yazmislar.
Size kendimce tavsiyeler;

Odun sobasi yaninda;
1-Elektrik sobasi
2- Fan
3-CO ve duman detektoru
4-Gunes paneli ve aku (Fan ve aydinlatma icin ) Bulundugunuz alanda kisin gunde kac saat faydali gunes isigi var ogrenmeniz gerekir.

Odun bitince en fazla yarim saat icinde icerisi soguyacagi icin sizin dolastirma isi sirkulasyon pompasi olsa bile ise yaramaz diye dusunuyorum cunku isi kaynagi yok oluyor.

Bunun yerine sadece yatagi isitmak nasil olabilir?
Sobanin ustunde guğüm olsa, soba sonunce kalkip bu sicak suyu yataginizi cevreleyen buyuk bir torbaya dokseniz olabilir mi?
Sanki isi akusu ve dar bir alanin isitilmasi gibi dusunun. Mekanik isler icin ise el gücü.

Son düzenleme:

İdeal yanma şartlarında CO olmaz. Ama ideal şartlar hiç bir zaman olmaz. Zaten bizim tehlikeli dediğimiz durum, baca çekmemesi durumu ki, yanmayı bozan bu. Dolayısı ile sayın @bartek in dediklerine aynen katılıyorum.

Honeywell in CO dedektörü var. Artık gaz yakan cihazların olduğu ortamda mecburi. Çok pahalı da değil. 200 TL civarı. Hayatınızdan pahalı değil. En azından bunu kullanmakta fayda var.

Her yanma sonrasında CO çıkar ama odunda miktar düşük olduğu için çok dikkate alınmaz zaten ne kadar uğraşsanızda havalı kapı vites kolu gaz pedalı ön havalandırma vb. Yerlerden taze hava girişi oluyor zaten kışın insan üşüyünce sizler de hak verirsiniz ki gözü hiçbir şeyi görmüyor bu yaz dağda gezerken kömür buldum çok soğuk gecelerde kazıp yakmayı düşünüyorum bacaya rüzgar gülü taktığım için geri basma yapmıyor.
Sulu sistemin avantajı ısıyı tabana yayacak olması ve her ne kadar olsa da gece 3 4 gibi soba sönerse sabah 6 7 ye kadar ılık tutacağını düşünmemden dolayı
Verdiğiniz fikirler ve öneriler çok değerli ve güzel değerlendircem.

Her yanma sonrasında CO çıkar ama odunda miktar düşük olduğu için çok dikkate alınmaz zaten ne kadar uğraşsanızda havalı kapı vites kolu gaz pedalı ön havalandırma vb. Yerlerden taze hava girişi oluyor zaten kışın insan üşüyünce sizler de hak verirsiniz ki gözü hiçbir şeyi görmüyor bu yaz dağda gezerken kömür buldum çok soğuk gecelerde kazıp yakmayı düşünüyorum bacaya rüzgar gülü taktığım için geri basma yapmıyor.
Sulu sistemin avantajı ısıyı tabana yayacak olması ve her ne kadar olsa da gece 3 4 gibi soba sönerse sabah 6 7 ye kadar ılık tutacağını düşünmemden dolayı
Verdiğiniz fikirler ve öneriler çok değerli ve güzel değerlendircem.
Su en fazla 1 saat daha ılık kalır. Çok beklentiniz olmasın.

Elektriksiz ve yalıtımsız bir ortamda sobanızın sabaha kadar yanmasını sağlamaktan başka çareniz yok. Sulu sisteminiz de size ancak bir saat kazandıracak ve boşuna masraf etmiş olacaksınız. Yağlı petek radyatörü yakın bir odayı ısıtın ve sonra fişini çekin görecemsiniz ki süratle soğuyacaktır.
Size gündüz kendinizin besleyeceği, gece otomatik ve elektriksiz yanacak bir soba lazım. Bu ya bendeki sobadır ki Türkiyede satışı yok ya da gündüz odun yakacağınız, gece otomatik olarak peletini alacak sobadan lazım.
  • 5 kw’lık Pelet sobasının sezonluk tüketimi 750 kg ila bir ton arasındaymış Sizin bunu sadece geceleri 8 saat yakacağınızı var sayarsak üçte bir oranında pelete ihtiyacınız olacaktır. Beşyüz kg. 500 TL gibi bir masraf.
  • 3,5 ton odun yerine 1 ton pelet ısınma ihtiyacını karşılıyormuş
  • 1 ton pelet yakıldığında 10 kg kül bırakıyormuş.
  • 1 tonun fiyatlarına baktım bin tl civarında.
  • 15, 25, 30 kg lık torbalarda satılıyormuş.
  • Aslında sayenizde ben de kendimiz için araştırıp öğrenmeye çalışıyorum.

hocam sen beni dinle, aynı araç ve aynı sorun bende de var.
o araca alttan ısıtma yapmazsan ormanı komple yaksan ısınamazsın.
sadece yatağın altına ve ayaklarının basacağın yere birkaç metre hortumla alttan ısıtma yap.

çok daha az yakıtla süper ısınırsın.

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,382
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR