Sizce 4x4 Pazarında En İyi Araç Hangisidir?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan VitaEsMorte Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 335
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 149,835

Sizce 4x4 Pazarında En İyi Araç Hangisidir?

• Kullanılan toplam oy
    836
Ynt: Sizce 4x4 Pazarında En İyi Araç Hangisidir?

Yavuz abi selamlar ben de LRO dan Mert
çok güzel yazmışsın ellerine sağlık
Bence de Land Cruiser VX80 bir numara gibi, LRO da soramazdım da burda sorayım bari, Land Cruiser ı niye bıraktın onu çözemedim abi ;D ;D

discovery-V8' Alıntı:
Herkese merhaba , Murat ı , Rehacigimi LROwners ten taniyorum, Bende bu konuda kendi fikirlerimi ve deneyimlerimi sizinle paylaşmak istedim.

1993 yilindan beri arazi araci hastasiyim , sirasiya sahip oldugum araçlar Lada Niva 1.6, Chevy Blazer S10 2.8 V6 , Toyota 4 Runner 24 TD , Toyaota land Cruiser VX 80 4.2 TD , CJ 7 4.2 ve en sonundada Landrover Discovery I 3.9 v8i Sahibiyim

siralamada oncelikle amerikanlarin uzerini ciziyorum insana sadece dert veriyorlar ,

lada kendi capinda, sasisi olmayan hafif kucuk motorlu bir arac bu ozellikeriyle hafta sonu egelncelerinde yuzunuzu kara cikartmadan sizi eve donduruyor ama uzun yol, ailece kamp falan icin oldukca kucuk .

4runner hatiri sayilabilecek kadar dayanikli iyi bir arazi ve uzun yol araci ama benim kanim isinmadi.

VX 80 i anlatamam mutlaka kullanmaniz gerekir , heybeti, inanilmaz torku, standart diff-locklari, araziye gore ayarlanabilir amortisorleri , muhtesem konforu ile her turlu ovguyu hakediyor , bu araci satin alirken bana bu araci kullandiktan sonra birdaha baska araca binemezsin demislerdi , toyotanin bir baska ozelligide asla sorun cikartmamasi , bana servisini aksatmadigim taktirde 450000 km garanti vermislerdi. isterseniz otobanda, dag yollarinda yuzlerce km yi hic yorulmadan eritirsiniz, isterseniz en agir sartlardaki balcik , kum tepesi, kar demeden gonlunuzce eglenirsiniz hemde konfordan odun vermeden, bunlarin ikisini bir arada bu kadar iyi yapabilen baska arac henuz yok . Bu yuzden benim 1 numaram bu.

İkinci sırayada model ayırmadan landroveri koyuyorum, kendine has özellikleri var Aluminyum olmasi, sadece arazi aracı üretiyor olması, sempatikligi ve basitligi , tamamen mekanik olması (bu ozellikler 98 sonrasında biraz 2002 sonrasinda tamamen kaybolsada) az problem cikartmasi, parclarinin ve arazi kitlerinin kolay ve ucuza bulunabilmesi, her turlu modifikasyona acik olmasi vb ozellikleriye Turkiye sartlarinda en uygun arazi aracı.

Tabi fikrimi denediklerime göre yazdım, henüz denemedigim belki daha iyileride vardır.

Umarım sizleri sıkmamışımdır

Saygılarımla

Etiketler

ooo Mert Selam, bizim bütün tayfa burda valla,

VX 80 i ben japonyadan özel siparisle getirtmiştim , üzerinde 7 mm aliminyum vinç tamponu falan vardı , birde çok az bulunan düz vitesliydi , ön, arka ve orta diff-lock vardı , ayrıca amortisor sertliği ayarınıda özellikle ekletmiştim otobanda kakzık gibi sert amortisorlerle giderken , arazide gemi gibi yaylana yaylana dolasıyorduk. 5 yıl oldu hala unutamamışım.

Satma sebebim yabancı plakalı olşuydu, Türkiyeye gümrüğünü ödemek için getirdim 1 sene kullandım ama bir türlü her gün değişen kanunlara yetişemedik sonunda sıkıldım uğraşmaktan kardeşime yolladım. şimdi kıbrısta.

2001 kışında Birdefa ankarada depodaki mazot donmuştu bana yaşattığı tek sorun buydu oda öglen oldugunda kendilinden çözüldü hiç bir operasyon yapmadan çalışmaya devam etti.

hem de manuel vaaauv :eek:
gerçekten zor bulunur böyle bir araç
Depodaki mazotun donması sorunu benim şu an kafamı ciddi şekilde kurcalıyor
Bu kış Erzurum-Kars tarafına gitmek istiyoruz ama bu problem biraz düşündürüyor -30 lara maruz kalmamız muhtemel
Orda kamyonlar (tabi depo dışarda ve donmaya daha elverişli olduğu için) depo altına ateş yakıyorlardı ama bizim LR nin altına ateş yakıcak halimiz yok tabi ;D herhalde mazota bi katkı ekleyerek çözeriz diyorum

Mert ,

LRO da Şehsuvar bey vardı Unimog u olan, o bir teknik yazmisti kendi sürekli uyguluyormuş, elektronik olmayan dizeller için oranını hatırlamıyorum ama mazotun içine gaz yağı ekliyormuş hem enjektörler temizleniyormuş hemde gaz yağının donma limitleri benzine yakımış.

Diğer katıklar çok etkili değil -18/-20 de bitiyor.

Burada baya Unimog kullanan var belki onlar oranları biliyordur.

discovery-V8' Alıntı:
Mert ,

LRO da Şehsuvar bey vardı Unimog u olan, o bir teknik yazmisti kendi sürekli uyguluyormuş, elektronik olmayan dizeller için oranını hatırlamıyorum ama mazotun içine gaz yağı ekliyormuş hem enjektörler temizleniyormuş hemde gaz yağının donma limitleri benzine yakımış.

Diğer katıklar çok etkili değil -18/-20 de bitiyor.

Burada baya Unimog kullanan var belki onlar oranları biliyordur.

Discovery'nin 89 litrelik deposuna 1 litrelik gazyağı takviyesinin donmayı önleyeceğini eski sahibi salık vermişti.

İşin aslı bizim aracı ayçiçek yağıyla götürme gibi bi projemiz de var ;D malum Antalyalı LRciler gaza getirdi :D
o işe girişirsek sanırım donma problemi de ortadan kalkar, sıvı yağ kaç derece de donar ki?

biraz konu dışı bir konu olacak ama: :-* unimogcu Şehsuvar Beyi' de foruma davet etsek diyorum... Nadir Amca'da tanıyor zannediyorsam!
Birlik ve dayanışma sayesinde daha kolay unimog ve 4x4 hakkında bilgi toplayabiliriz ve sohbet edebiliriz. ;)

Ben bir dönem Hyundai satıyordum oldukça iyi araçlar Santa-fe ve Tucson
ama bunlar şehir jipi
Hummer diğer büütn jeeplerden farklı bambaşka birşey, bir arazi aracı olmanın bütün özellikleri var 8)
hummer dışında şahsi fikrim land-rover yıllardır bu işi yapıyor
Defender ve Mercedesin şu trophylerde kullanılan araçları tip olarak oldukça hoşuma gidiyor :smiley:

Bir şey soracağım.
Bu Grand Cherokee lerde 93-94 modelleri 15 milyar gibi bir rakama satılıyor. Araçlar 100-150 bin km de oluyorlar.
Vergileri de 2.2 milyar.

Benim anlamadığım konforlu ve sağlam görünen bu araçları neden kimse tercih etmez?

Yada neden insanlar CJ5 alıp onu adam etmeye uğraşırda, 5.2 lik bir G.Cherokee yada 4 litrelik bir County almazlar...

Bu araçları tanımıyorum. Ama oldukça konforlu ve motorlarının sağlam olduğunu duydum.

Aynı fiyata kartal şahin gibi araçlar bile satılırken neden bu derece donanımlı araçlara kimse yüz vermez...

İki neden aklıma geliyor. Biri vergi yükseliği. Kendi adıma değeceğini düşünüyorum.

İkincisi yakıt tüketimi. Sanırım lpg ile 300 civarı yakıyormuş. Buda o çapta bir araç için kabul edilebilir bir tüketim.
Belki de yanlış mantık yürütüyorumdur, bilemiyorum.
Sizlerin fikirleri nedir bu konuda...

Yanılmıyorsam aynı konumda eski model range rover lerde mevcut.
Bu tür araçlar hakkında bilgisi olan varsa bizi bilgilendirebilir mi?

bu araçların başlıca ucuz olma nedeni aynen tahmin ettiğin gibi; yüksek vergi oranı ve azami yakıt tüketimi. sonuçta maddi durumu ne kadar iyi olursa olsun çoğu insan (altındaki aracı zevk için kullanmıyorsa) 1km için 600kuruş yakıt masrafı ve yıllık neredeyse 3 milyara dayanan bir vergi maliyetinin altına girmek istemez. mesela 98 model böyle donanımlı bir araca o kadar vergi verip yakıt masrafı yapmaktansa aracı biran önce elden çıkarıp belki daha az donanımlı, 2500-3000cc gibi daha düşük motorlu, dizel bir aracı (mesela) 25-30 milyara almak mantıklı ve daha ucuza geliyor. motor düşük olduğu için vergisi de oldukça makul düzeylere iniyor. ayrıca çok önemli bir nokta daha, az donanım demek az masraf demek. hele araç 4-5 yaşından büyükse...

ilanlarda gördüğün gibi adamlar koltuk ısıtmadan cruise kontrola kadar çok fazla özellikli gayet temiz araçlarını 15-16bin ytl arasında başlayan fiyatlara satıyor. hatta ruhsatı üzerine al, parasını sonra da verirsin diyenler bile var ;)

taiga' Alıntı:
İki neden aklıma geliyor. Biri vergi yükseliği. Kendi adıma değeceğini düşünüyorum.

İkincisi yakıt tüketimi. Sanırım lpg ile 300 civarı yakıyormuş. Buda o çapta bir araç için kabul edilebilir bir tüketim.

Bende size katılmak isterim ama o araçların üzerinde oynamak pek ekonomik değil (G.Cherokee, County, Range Rover) + parçası pahalı (normal şekilde kullanacak bir kişi-aile için)

Bizde R.Rover'leri araştırıyoruz. 97- 98-99 modelleri 24.000-40.000 YTL arasında değişiyor. Fıstık gibi araçlar, km'si az, zaten temiz kullanılmış. Babam bunlara talip ama ben biraz ucuz bir unimog bulursam bunu araya sıkıştırcam :D :smiley:
Babamında sağlam ve ucuz olduğu için tercih ediyır R.Rover 4.6 Hse'leri. Yakıta geldimi de hafta sonları kullanıcam zaten diyor. O kadar da etkilemez diyor yani. Bİr kere aldımı her sene takas ederek modeli yükseltmeyi düşünüyor beyefendi.
Ama ben kesinlikle bir unimog aldıracağım. Almıyosan bile borç para istiyorum diyorum.:smiley::D Çok hoşuma gidiyor unimog

O zaman şunu sorayım.
Sanıyorum forumda bir kaç arkadaşta LR Discovery var.
Bu arkadaşlar discovery lerini hobi aracı yani 2. araç olarak mı yoksa aile aracı birincil araç olarak mı kullanırlar?

taiga' Alıntı:
Bir şey soracağım.
Bu Grand Cherokee lerde 93-94 modelleri 15 milyar gibi bir rakama satılıyor. Araçlar 100-150 bin km de oluyorlar.
Vergileri de 2.2 milyar.

Benim anlamadığım konforlu ve sağlam görünen bu araçları neden kimse tercih etmez?

Yada neden insanlar CJ5 alıp onu adam etmeye uğraşırda, 5.2 lik bir G.Cherokee yada 4 litrelik bir County almazlar...

Bu araçları tanımıyorum. Ama oldukça konforlu ve motorlarının sağlam olduğunu duydum.

Aynı fiyata kartal şahin gibi araçlar bile satılırken neden bu derece donanımlı araçlara kimse yüz vermez...

3 üncü bir neden se araçların servisinin her yerde olmaması ve yedek parça pahalılığı
ve buna bağlı olarak kaskolarının yüksek olması.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,420
Kayıtlı Üye Sayımız
172,067
Kaydolan Son Üyemiz
Birkium

Geri