Sizce Bu Araç Nasıldır ?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan farazicosmos Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 5
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,325

farazicosmos

Kamp II
Yer
Ankara
Almayı Planladığım Araç : Skoda Octavia 2.0 TDI CR DSG Green Tec RS / 184 HP 4x4 (Maks. güç [Kw(PS) / dev/dak] 135 (184) / 3.500-4.000 - Maks. tork [Nm / dev/dak] 380 / 1750-3000

Karavan İse : Videodaki Benzeri Birşey :

Araç Adaftif 4x4 Yani Normalde %90 Ön Tekerler %5 % 5 Şeklinde İse Arka Tekerlerle 4x4 Desteği Sunmakta. Zorlandığı Anlarda İse Mesela Tek Tekerleğe Yük Biniyorsa Gücün Yüzde 85'ini O Tekerleğe Geriye Kalan Tekerlere İse %5 lik Kısımlarını Dağıtabilen Elektronik Difransiyel Sistemine Sahip Araç.

Bu Araç Sizce Karavan Çekmek İçin İdealmidir Ve Kataloğunda Belirtilen 2 Ton Maksimum Çekişi, Bu Araç İle Alabilirmiyim.

Etiketler
Merhabalar,
Almayı düşündüğünüz aracın teknik verileri -güç ve tork olarak- gayet yüksek.
380Nm gayet tatmin edici bir tork değeri.
Bence burada dikkat edilmesi gereken husus güç yeterliliği değil, durabilme ve ağırlık konuları olmalıdır.
Tahminime göre, eğer videodaki gibi bir tane alacaksanız, karavan dengeli ve frenlidir.

Ayrıca almayı planladığınız aracın teknik verilerine baktım. Ağırlığını iki ayrı yerde iki ayrı değer olarak gördüm:
1480kg ve 1237kg. Tahmin ediyorum ikincisi. Maksimum kapasitesi ise 1907kg
Yine gezenbilir platformunda okuduğuma göre, konforlu ve güvenli sürüş için;
  • deneyimsiz kullanıcılar için boş karavan ağırlığının, aracın boş ağırlığının %85ine kadar olması gerekiyor
(hesaba göre 1237*0,85=1051kg)
  • deneyimli kullanıcılar için boş karavan ağırlığının, aracın dolu ağırlığının %85ine kadar olması gerekiyor.
(hesaba göre 1907*0,85=1620kg)

Ayrıca aracın dört çeker olabilmesinin kum, çimen, çakıl gibi gevşek ve kaygan zeminlerde gayet faydalı olacağı düşüncesindeyim.

Merhabalar, 1572 KG aracın ağırlığı. Tabi yabancı araç inceleme sitelerinden teyit ettim ağırlığın ne derece doğruluk veya hata payı var bilmiyorum.

Karlı zeminde 4x4 özelliğini test ettikleri bir video izledim oldukça başarılıydı.

Araçtaki güvenlik donanımları aşağıda.

Elektronik Stabilite Kontrol Sistemi (ESC)
Anti Blokaj Fren Sistemi (ABS)
Hidrolik Fren Asistanı (HBA)
Motor Çekiş Kontrol Sistemi (MSR)
Elektronik Patinaj Önleme Sistemi (ASR
Elektronik Diferansiyel Kilidi (EDL)
Elektronik Stabilite Frenleme Sistemi (ESBS)
Direksiyon Yönlendirme Tavsiyesi (DSR)
Çoklu çarpışma freni (Multi Collision Brake)

yurtdışından almayı planladığım karavanda ise standart olarak esb benzeri bir teknoloji ve tekerlerinde fren sistemi mevcut.

Güvenliğe aşırı önem vermekteyim. Sonuçta içinde sadece ben değil ailemde yer alacak. Tek korkum yokuş rampa ve dik dağ eteklerinin olduğu virajlarda çıkarken sorun yaşamamak.

Sizin verdiğiniz bilgilere dayanırsak;

• deneyimsiz kullanıcılar için boş karavan ağırlığının, aracın boş ağırlığının %85ine kadar olması gerekiyor (hesaba göre 1572 x 0,85 = 1336 kg)
  • deneyimli kullanıcılar için boş karavan ağırlığının, aracın dolu ağırlığının %85ine kadar olması gerekiyor.(hesaba göre 1907 x 0,85 = 1620kg)
Merak ettiğim konu aracın dolu ağırlığını neye göre hesaplamamız gerekmekte. ben 2 çocuk 1 ben birde eş şeklinde çıkacam yola. ufak tefek atıştırmalıklar su gibi şeyler olacak arabada. peki aracın dolu ağırlığı benzin deposu dolu aküsü takılı yağı suyu hepsi konmuş şekliyle mi hesaplanır yoksa fabrikadan ilk geldiğindeki boş haliyle sonradan doldurulması şeklinde mi

Unutmadan söylemek istiyorum almayı planladığım karavanın 2 modeli var 1800 kg biri diğeri 2400 kg. 1800 olanda karar kıldım ama bu durumda yüklü ağırlığın neredeyse 2 tona yaklaşacağı düşünüldüğünde aracım çekmez düşüncesindeyim.

Son düzenleme:

Octavia technology awd 01
Octavia technology awd 02
Awd slider 04
Awd slider 05

Araçtaki adaftif 4x4 sistemi bu şekilde çekiş göstermekteymiş.

Merhaba,

Eğer aracın ağırlığı dediğiniz gibi ise(~1600kg) gerçekten ağır arabaymış
(ben bu kadar ağır olabileceğini pek düşünmüyorum yine de).
20-30 yaşındaki mercedes s124 kasalar bile 1,510kg cviarındalar.

Aracın ağırlığına sıvıları dahildir diye tahmin ediyorum ancak çok da emin değilim. Motorsilet dünyasında bu ağırlıklar farklı farklı verilir. Islak ve kuru ağırlık olarak. Ancak bir otomobilin yakıt, akü ve yağ ağırlıklarını toplasak bile azami 100kg civarı olurdu.

Sizin de araca yükünüz her şey ile birlikte 300kg kadar olur(2 yetişkin, 2 çocuk ve bagaj ile).
Bu durumda araç azami olarak 2 tona yakın olacaktır.
Bu ağırlığa dayanarak hesapları tekrarlayabilirsiniz.

Ayrıca 380Nm gerçekten yüksek bir değer.
SsangYong Korando sports (2.o TDI) 360Nm, VW Amarok (2.0TDI) 340Nm ve (2.0 BiTDI) 400-420Nm değerlere sahip araçlar.
EDL ile de kaygan/gevşek zeminlerde -aşırı olmadıkça- pek sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum.

Ancak ben yine de size çok cesaret vermiş olmayayım.
Deneyimli arkadaşlar daha doğru konuşabilirler.
Ben kağıt üzerindeki değerlere göre konuştum.
Belki gerçek hayatta bu durumları yaşamış biri daha gerçekçi yorumlarda bulunabilir.

sanırım bu duruma almayı planladığım karavanı araç rahat çeker gibi gözüküyor. aracı ağır yapan sistemlerden biri otomatik vites ikincisi ise 4x4 sistemleriymiş.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,429
Kayıtlı Üye Sayımız
172,076
Kaydolan Son Üyemiz
Fevzican

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR