Soğucak Yaylası Yolu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan nkurtkaya Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 22
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 30,502

Etiketler

Ynt: Soğucak Yaylası Yolu

Mart'ın 3. haftasonu biz de gidebildiğimiz yere kadar diyerek yola çıktık. Aynı yerden sonrası hiç ezilmemiş karla kaplıydı, altında da eski kar buzlanmış haldeydi, konvoyda standart araçlar olduğundan ve amacımız sadece bir gezi olduğu için zorlamadık, kar yağışı altında çayımızı demledik biraz temiz hava alıp döndük.

Bu arazi araçları kaç cm karda pes ediyor? Düz yoldaki 15 cm civarındaki kar normal kışlık lastiklerle benimkine pes ettirmeyi başardı (arazi şanzımanı yok, 4 çeker 1.6).

Hani belki çamur lastiği vs olsa daha kolay ezer devam ederdi ama normal kışlık lastiklerle böyle bir zeminde 15 metre zor ileriyor. Eh çamur lastiği ile de oraya kadar güvenli gelemeyeceğime göre sanırım bunu böyle kabul etmem lazım...

Neyse sizinkiler ne yapıyor merak ettim.

Ben Lassa ok144 çamur lastiği kullanıyorum.Düzde belirttiğiniz miktarlardaki karda etkilenmiyor araç ,yola devam edebiliyor ama uzun rampalarda sorun yaşıyorum tabiki.Geçen hafta çıkamadığımı söylediğim yerde karlı uzun bir rampaydı zaten.

Tabi lada nivanın difransiyel kilidi olması da benim içim bir avantaj

Biraz daha sabır diyelim,havalar böyle giderse 2 -3 hafta sonra rahat rahat çıkabiliriz.

Siz Sakaryada mı ikamet ediyorsunuz ?

Siz Sakaryada mı ikamet ediyorsunuz ?

Ankara.. geçen kış 15-17 cm kar üzerinde bir iki deneme yaptım 15-20 metre içinde motor teklemeye başlıyor.
İlk başta ilerliyor gibi oluyor sonra lastikler bir şekilde biraz daha derine giriyor ve arbanın önünde set çekiyor.

Beklenen durum, ne de olsa şanzıman normal binek araç şanzımanından hallice biraz arazi havası verilmiş devirli ayarlanmış sadece. Tahminim daha ince tabanlı dişli lastikler biraz daha rahatlatır ama onlarla da benim kafa rahat etmez virajlı yollarda.

sakyuz' Alıntı:
Bu arazi araçları kaç cm karda pes ediyor?

Arazi aracı aşağıdaki şartlarda karda pes eder.
- önünde küreyemeyeceği kadar kar yığılırsa
- lastikler patinaja düşerse (ki sanıldığının aksine agresif çamur lastikleri karda en kötü lastiklerdir, özellikle buzlanma varsa)
- yokuş yukarı ve yanal eğim varsa (burada araçdan önce sürücünün risk almaması gerekir)
- altı kara oturursa (lastikler karı oyar ve araç karnının üstünde kara oturusa)

Düz yolda altı asfalt zeminde uygun lastikli bir 4X4 15-20 santim karda güle oynaya gider.

Peki kaç cm'lik kar yığılmasını küremeyeceği kadar kardan sayıyoruz?
Bahsettiğim arazi şanzımanı olmayan 1.6 motor 4x4 için 15-17 cm'nin üzerine araç ilerlerken gayet normal olarak biriken ilave birkaç cm yetti (belki 5 falandır, yuvarlak hesapla toplam 20-25 cm mi etti?? tam rakkamı bilemiyorum). Bu şartlarda 20 metreden fazla ilerlediğini görmedim. Lastikler kışlık (vakumlu tip) 225/70/16.
Şimdi kar var kar var nasıl kar o diyen de çıkar, biraz beklemiş toz gibi olmayan ama henüz buz tutmamış tip diyelim.

Kaç santim sorusunun net bir sayı olarak cevabı zor, zira aracın yüksekliği, yükseltmesi, lastik çapı hepsi birer etken.
2005-2011 arası kullandığım 2005 model Suzuki Grand Vitara (yerden 20cm yükseklikte) için 20-25 cm belki sıkıntı yaratır ancak halen kullandığım 2. Defender'ım (25cm standart yüksekliği +2" yükseltme ve 35" lastik) için en az iki katı olursa sıkıntı olacaktır.

Bu hesaplar bir yana Soğucak yolu ancak önümüzdeki haftalarda havalar viraz daha ısınıp karlar erimeye başladığında Nisan sonu gibi açılacaktır.

Arazi şanzımanlı 2lt motorlu suzuki vitara için 20-25cm sorun yaratıyorsa eh 1.6 motorlu ayrı arazi şanzımanı olmayan sadece hafiften devirli dişli oranlı vitara için herhalde 15-17 cm'nin sorun olmasına şaşırmamak lazım. Durum gayet açık. Aynı arabanın dışarıda 3.2 lt motorlu olanları var aynı şanzımanla da olsa belki biraz daha iç açıcı sonuç verebiliyorlardır. Bunun haricinde 4x4 sistemi kaygan zeminde işe yaramasına yarıyor ama tekerleklere iletilebilen motor gücü için aynısını söylemek zor.

sakyuz' Alıntı:
Arazi şanzımanlı 2lt motorlu suzuki vitara için 20-25cm sorun yaratıyorsa eh 1.6 motorlu ayrı arazi şanzımanı olmayan sadece hafiften devirli dişli oranlı vitara için herhalde 15-17 cm'nin sorun olmasına şaşırmamak lazım. Durum gayet açık. Aynı arabanın dışarıda 3.2 lt motorlu olanları var aynı şanzımanla da olsa belki biraz daha iç açıcı sonuç verebiliyorlardır. Bunun haricinde 4x4 sistemi kaygan zeminde işe yaramasına yarıyor ama tekerleklere iletilebilen motor gücü için aynısını söylemek zor.

Aracınız nedir ?

Aracınız nedir ?

Keni kasa vitara 1.6.

Bunlar eskilerinden bazı açılardan daha iyi (biraz daha büyük, kendi kendini zorlamadığı için bakımı yapıldığı sürece pek arıza çıkarma ihtimali olmayan sürekli 4 çeker, biraz daha yeni bir motor sistemi vs), bazı açılardan daha kötü (ayrı arazi şanzımanı yok), bazı diğer açılardan ise daha mı iyi daha mı kötü olduğu tercihinize kalmış (ayrı vidalı şase yerine binek araçlardaki gibi monokok şase).

Bir araç vardı 80cm karda giden hatırlayamadım şimdi.

Duster'dı zannedersem. Her ne kadar o arkadaşların elinde cetvel olmadığından emin olsam da, belli bir devri tutturan turbo dizel motorun torku benim arabaya dert olan 15-16 cm'in üzerine 1-2 cm daha ekler zannedersem. Efsanenin gerçek olma ihtimali olan kısmı bu kadar. Öte yandan malum kalite sorunlarını şimdiye kadar öğrenmiş olduğumuz için açıkçası pek ilgimi çekmedi, tercih etmedim. Kimine iyisi denk geliyor kullanıyor kimine çürük elma elinden çıkarmaya bakıyor. Pek tutarlı değiller bu açıdan.

yeniden merhaba,
bu cumartesi soğucak yolunu yine denedim.artık yol epey açılmış.yaylaya varmama sadece 3 km kaldı.Kısa ama yoğun bir kar birkintisi yüzünden geçemedim.Tek araç olduğum için risk almamak adına çokta zorlamadım.

10güne yayla açılır
bilginize...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,429
Kayıtlı Üye Sayımız
172,076
Kaydolan Son Üyemiz
Fevzican

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR