Soğuk Havalarda Donan Kapı Kilidi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan osman oruç Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 16
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 70,198

osman oruç

2001 md.5 kapı manuel vitara
Yer
ÜZÜMLÜ-KONYA
Aracımın soğuk havalarda sadece ön yolcu kapısının kilidi donuyor.Diğer kapılarda problem yok.
Kapı kolu normal çalışıyor.kapıyı açıp tekrar kapatınca kapı kiltlenmiyor,bir bardak sıcak suyu kapı açıkken kilidin olduğu yere dökünce normale dönüyor. Ne yapmamı önerirsiniz.Çözüm önerisi olanlara teşekkürler.

Etiketler
Ynt: Soğuk Havalarda Donan Kapı Kilidi

Bu olayla ilk karşılaştığınızda sıcak suyla sorunu çözdüyseniz(veya o bölge yağmurda/yıkarken su aldıysa) kilit bölgesi nemli kaldı ve hava sıcaklığı düştükçe donma tekrarlanıyor. Kuru metalde donma sorunu olmaz. Kilidin normal çalıştığı bir gün basınçlı hava ile(hava kompresörü olan bir yerde) nemi atın ve kilit bölgesine bolca WD40 türü temizleyici/yağlayıcı sıkın. Bu, bölgenin su tutmasını önler ve düşük sıcaklıklarda bile sorun çıkmaz.

WD temel olarak su itici (Water Displacement ) ürünüdür. Kötü yanı ise çok akışkan bir malzemedir. WD uyguladıktan sonra beyaz gres ya da bulabildiğiniz başka bir gres uygularsanız suyun kritik yerlere girip donmasını engelleyebilirsiniz. Bir de şu cam buzu çözücüleri de ilk donma anında işinize yarayabilir.

Emin bey;ve Zucchero(İsminizi Bilmiyorum) Basıçlı hava + VD 40 ve buz çözücü uygulaması mantıklı geliyor.ilk fırsatta yapacağım.sizler denedinizmi?
Gres uygulaması;Toz tutma ve soğuk havalarda yagın yoğunluğunun artacağını (Artarmı bilmiyorum) düşünürsek kildin çalışmasını olumsuz etkilermi? kilidi sökmeden iç kısımları yağlamak zor gibi.
Sanırım kesin çözüm suyun o bölgeye ulaşmasını engellemek. Cam fitillerinin yıpranmış olması sebep olabilirmi? Teşekkürler.

Şahsen hiç kilit donması yaşamadım ama kapı fitillerim donmasın diye vazelin, gres ne bulursam sürerim :smiley:

En kesin çözüm tabiki suyun o bölgeye ulaşmasını engellemek ama gresin herhangi bir zararı olmaz zira kilidi sökerseniz zaten içinde de az bir miktar bulunduğunu göreceksiniz...

Kilidi sökmek için ;iç kapı döşemesi ve camı söktükten sonra sıra, kilidi sökmeye gelecek .
Sökmek kolay ama tekrar takarken emin değilim.Kilit kapı sacı ile içteki ikinci bir sac arasında kısmen gizli.
Bu gün en kolay olanı,Basınçlı hava ve VD 40 uyguladım. don olursa sonucu göreceğim.
Merak ettiğim; cam fitillerinden kapı sacı içine giren su kilide ulaşırmı? Cam krikosunu ayarlatırken görmüştüm.
Aklımda kalan;
Kilit ile cam arasında ikinci bir saç levha vardı.yanılıyormuyum?
Eğer böyle ise kilide ulaşan su kapı fitillerinden giriyor olabilirmi?
Selamlar

Kilit donması olayını iklimden dolayı ben de yaşamadım ama WD40, silikon spreyler ve sıvı gres vazgeçilmez malzemelerimden. Açık noktalarda normal gres kullanmıyorum, toprak yolu çok kullandığım için toz büyük sorun oluyor. Deniz kenarı neminden korunmak için de bu saydığım malzemeleri bolca kullanıyorum. Özellikle hava ile temizlikten sonra kapı ve cam fitillerinde silikon sprey oldukça yararlı ve lastik malzemeye hiçbir zararı yok. WD40 petrol türevleri katkılı olduğu için lastik malzemede pek tavsiye edilmez. Onu daha çok boyanması uygun olmayan motor vs. parçalarını korumak için tüm yüzeyi kaplayacak şekilde kullanıyorum.

Vitara'nın kilit sistemi ile bilgim yok. Araç eşime ait ve prensip olarak elimin girmeyeceği noktalarda çalışmaktan kaçınıyorum. Vitara da böyle bir araç. Motor içine düşürdüğüm bir civatayı bulmak için harcadığım sürede kendi CJ7'min motorunu indirip takardım. Onunn için yağı, suyu, lastik havaları dışında yanına bile yaklaşmam.

osman oruç' Alıntı:
Emin bey;ve Zucchero(İsminizi Bilmiyorum) Basıçlı hava + VD 40 ve buz çözücü uygulaması mantıklı geliyor.ilk fırsatta yapacağım.sizler denedinizmi?
Gres uygulaması;Toz tutma ve soğuk havalarda yagın yoğunluğunun artacağını (Artarmı bilmiyorum) düşünürsek kildin çalışmasını olumsuz etkilermi? kilidi sökmeden iç kısımları yağlamak zor gibi.
Sanırım kesin çözüm suyun o bölgeye ulaşmasını engellemek. Cam fitillerinin yıpranmış olması sebep olabilirmi? Teşekkürler.

Silikon yağlayıcı ve sıvı gresler WD40 gibi ucuna ince boru takılarak lullanılabiliyor. Anahtar deliğinden bile kilidin içini sıvı gresle doldurabilirsin, fazlası kapı içine akacaktır ve zararı olmaz.

Silikon sıpreyi tavsiye üzerine kapı ve cam fitillerine daha önce kullandım.Sıvı gresi kullanmadım deneyeceğim...
Donmaya sebep olan suyun kapı fitillerinden olamayacağını, dış cam sıyırıcısı ile cam arasından giren suyun donmaya sebep olduğunu,sıyırıcının değiştirilmesinin çözüm olabileğini düşünüyorum.
Dışarıda hava soğuk don olma ihtimali var. 2 litre suyu kapı camına donan kilidinin üzerine akacak sekilde boşalltım.sonucu sabah göreceğim.

Cam sıyırıcılar hiçbir zaman tam sızdırmazlık sağlayamaz. Zaten bu nedenle girebilecek suyun boşalması için kapı altlarında tahliye delikleri vardır. Önemli olan kilit bölgesinin suyu tutmaması ve donmaya neden olmaması. Kilidin yağlanması ve belirli aralıklarla sıkılacak olan sıvı yağlayıcılar sorunu çözecektir.

Benim aracımda kilit sistemine rahatça ulaşabiliyorum. Anahtar deliğinden sıktığım sıvı yağlayıcı, kilidin değişik noktalarından pas beraberinde dışarı akıyor. Bu işlemi yapmasam, donma olayı olmasa bile oluşan pas zaman içinde kilitte sorun yaratacaktır. Nemli ortamlar için bu paslanma olayı kaçınılmaz birşey. Onun için benzer işlemi kontak anahtarında da yapıyorum. Yılda bir iki kez kontağı açmadan önce anahtarı 10 numara ince makine yağına batırıp aracımı öyle çalıştırıyorum. Anahtarı çıkardığımda temiz olmaması yaptığım işi doğruluyor.

Sabah 08.de kapı kilidini kontrol ettim ,Problem devam ediyor.
Gün içinde yeniden basınçlı hava Vd 40 ayrıca sıvı gresi önerileriniz doğrultusunda (anahtar deliği dahil) kilidin içine uyguladım kapı kapanma sesi bile değişti.
donacakmı sonucu göreceğim.
Cam sıyırıcı ile ilgili yazdıklarınıza katılıyorum.Aracımda Problem olan kilidin olduğu kapıdaki sıyırıcının cam ile arasındaki boşluk diğerlerinden fazla, problemin asıl sebebi oradan giren yağmur veya yıkama suyunun olduğunu düşünüyorum.
(Problemi tesbit etmek Çözümün yarı imiş.)
Vd 40 + sıvı gres iyi çözüm En kötü ihtimale karşı Buz çözücü arabada hazır bulunacak.zucchero ve Emin bey ikinizede teşekkürler.

Osman hocam ben şahsen birşey yapmadım... :smiley: İnşallah sorununuz çözülmüştür...

İyi dilek, temenni ve Güzel söz bedava hocam,Selamımı aldınya ,
Problem henüz çözülmedi.fakat ne yapmam gerektiğini biliyorum.
1-Kilide su gitmeyecek.
2- olmadı; Kilit sökülüp yapısı uygun ise üzeri ''sıvı plastik'' ile kaplanacak (Sıvı plastik tabiri yanlış olabilir. Metal üzerine sarı renkli resim fırçası ile sürülen kuruduğunda elastik yapısı olan malzeme''başka bir işlemde gördüğüm uygulama'' )
3-Olmadı; kilit değişecek.

arkadaslar bende 97 model tempra slx ie var arac kıs havalarında gaz pedalı donuyo ne yapmam gerek bunun ıcın

Arkadaşlar çözüm ararken bulduğum yöntemi paylaşmak isterim. Kapı fitillerine bir pamuk yardımıyla yağ sürmek ya da bir fırça yardımıyla vazelin sürmek. Denedim ve herhangi bir donma olmadı umarım faydalı olur

D6603 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR