Soğuklar İçin Faydalı Bir Tüyo !

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Doğrucu Davut Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 8
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,756
Yer
Kuzey Ren / Almanya
.
Dünyada ısınma harcamaları aldı başını gidiyor. Gel de şimdi ne yapacağını düşünme. Akla ilk gelen ise yalıtımı arttırarak tüketimi azaltmak oluyor.
Bu amaçla pıt pıt ambalaj naylonu pencere camlarının yalıtımında etken, kolay ve ucuz bir yöntem sunmakta.

Uygulaması:
Pıt pıt naylonunu yalıtmak istediğiniz pencere camı boyutunda kesip, düz tarafını fısfıs şişesiyle ıslatıp cama yapıştırın. Hepsi bu kadar !

*Yapıştırmak için sadece su kullanmak yeterli. Aylarca bu şekilde kalıyor. İstenirse selafon bantla da desteklenebilir.
*Malzemenin ışığı geçirme ve büyük boyutlu camlarda tüm görüntüyü örtmeyen büyüklükte uygulanabilme avantajı var.
*Mutlaka üç katmanlı cinsi kullanılmalı. (Birinci katmana balonlar yapıştırılmakta. İkinci katman balonlar. Üçüncüsü ise balonların üstüne geliyor)
*İstenirse levha sayısı yine ayni yöntemle olmuyorsa iki tarafı yapışkanlı selafon bantla arttırılabilir..

Üç katmanlı pıt pıt naylon hem hareketsiz hava kütlesini arttırıyor hem de diğer naylon levhaların üzerine yapışmasına olanak veriyor.

Video: https://youtu.be/EouKww5UuhA

Dış görüntüyü kısıtlamamak amacıyla tüm camı kaplamaya gerek olmayabilir. Ben pencerelerin yarısını, bazı kapıların 2/3 ünü, dışarısının görülmesinin bir anlamı olmayan yerlerin de tümünü kapladım. Buzlu cam görüntüsü verdiğinden estetik açıdan rahatsızlık vermiyor.
Çözüm, belki kamp durumunda karavan pencerelerinde, yalıtım ve ışık geçirgen perde amacıyla da kullanılabilirdi ?

Son düzenleme:

Etiketler
.
Dünyada ısınma harcamaları aldı başını gidiyor. Gel de şimdi ne yapacağını düşünme. Akla ilk gelen ise yalıtımı arttırarak tüketimi azaltmak oluyor.
Bu amaçla pıt pıt ambalaj naylonu pencere camlarının yalıtımında etken, kolay ve ucuz bir yöntem sunmakta.

Uygulaması:
Pıt pıt naylonunu yalıtmak istediğiniz pencere camı boyutunda kesip, düz tarafını fısfıs şişesiyle ıslatıp cama yapıştırın. Hepsi bu kadar !

*Yapıştırmak için sadece su kullanmak yeterli. Aylarca bu şekilde kalıyor. İstenirse selafon bantla da desteklenebilir.
*Malzemenin ışığı geçirme ve büyük boyutlu camlarda tüm görüntüyü örtmeyen büyüklükte uygulanabilme avantajı var.
*Mutlaka üç katmanlı cinsi kullanılmalı. (Birinci katmana balonlar yapıştırılmakta. İkinci katman balonlar. Üçüncüsü ise balonların üstüne geliyor)
*İstenirse levha sayısı yine ayni yöntemle arttırılabilir..

Üç katmanlı pıt pıt naylon hem hareketsiz hava kütlesini arttırıyor hem de diğer naylon levhaların üzerine yapışmasına olanak veriyor.

Dış görüntüyü kısıtlamamak amacıyla tüm camı kaplamaya gerek olmayabilir. Ben pencerelerin yarısını, bazı kapıların 2/3 ünü, dışarısının görülmesinin bir anlamı olmayan yerlerin de tümünü kapladım. Buzlu cam görüntüsü verdiğinden estetik açıdan rahatsızlık vermiyor.
Çözüm, belki kamp durumunda karavan pencerelerinde, yalıtım ve ışık geçirgen perde amacıyla da kullanılabilirdi ?
Güzel bir düşünce,peki dışardan bakan biri çıplak bir insanı görür mü? :smiley:

.

Uygulaması:

*İstenirse levha sayısı yine ayni yöntemle olmuyorsa iki tarafı yapışkanlı selafon bantla arttırılabilir..

Güzel bir metod olabilir.

Güzel bir düşünce,peki dışardan bakan biri çıplak bir insanı görür mü? :smiley:
Hayal gücünüzü oldukça zorlamanız gerekiyor Murat bey.. 🥴
Resimdeki tek kat, Hele iki kat olursa imkansız gibi..

16EF54EE 6EFA 4BC4 878E FDACDE4A0B78

Biz soğuk havalarda camların ölçüsünde ABBA keserek yerleştirdik. Arkasına da koltuk döşemelerinin kumaşı ile aynı malzemeden ,içi sünger yastıkları camın niş olan bölümüne koyuyoruz. oldukça faydalı oluyor. Sürücü bölmesi gibi esas soğuk girişinin olduğu bölümde cam ölçülerinde iki kat ABBA kestim içine bir kat keçe yerleştirdim sonrasında tentecilerde kenarını diktirdim. Bunları yerleştirdiğimizde ve ara perdeyi kapattığımızda soğuk ile ilgili problemimiz olmuyor. Arka kapının açılır orta kısmınada vakit ayırabilirsem bir uygulama yapacağız. Yukarıdaki çözüm daha uygulanabilir, kısmen aydınlık isteyenler içinde daha avantajlı.

Geçen sene karanlık perde takmıştım, karavan kısmının camlarına ve sürücü kısmı ile arka kısmı ayıran noktaya. Ciddi anlamda soğuğu kesiyor.

Testi, Ilgaz dağında, -10 °C 'ye kadar düşen sıcaklıkta test ettim. Başarılı ancak aracı rüzgâr esmeyen bir noktada tutmakta fayda var. Soğuk rüzgârın geçip gidebileceği en ufak noktadan mermi gibi hızda gidebileceğini varsayarak, açıkta (menfez v.b) yer bırakmamakta fayda var.

[Eksili derecelerde çocukla dağa çıkmakta pek akil kârı değil :smiley: , ufacık alanda yaşam zor...]

Bir sonraki uygulamam camlara ve kayan kapıya "abba" uygulama olacak.

Sürücü kısmı dondurucu vaziyet alıyor..

Geçen sene karanlık perde takmıştım, karavan kısmının camlarına ve sürücü kısmı ile arka kısmı ayıran noktaya. Ciddi anlamda soğuğu kesiyor.

Testi, Ilgaz dağında, -10 °C 'ye kadar düşen sıcaklıkta test ettim. Başarılı ancak aracı rüzgâr esmeyen bir noktada tutmakta fayda var. Soğuk rüzgârın geçip gidebileceği en ufak noktadan mermi gibi hızda gidebileceğini varsayarak, açıkta (menfez v.b) yer bırakmamakta fayda var.

[Eksili derecelerde çocukla dağa çıkmakta pek akil kârı değil :smiley: , ufacık alanda yaşam zor...]

Bir sonraki uygulamam camlara ve kayan kapıya "abba" uygulama olacak.

Sürücü kısmı dondurucu vaziyet alıyor..
Ara bölme için karanlık perde uygulamasını çift kat ve ara malzeme ile termal özellikli olarak önceden yaptırmıştık, fakat ön camlar ısı kaybında aracın en zayıf bölümü olduğu için abba uygulaması etkili oldu. Tabi sabah oluşan yoğuşmayı silmek önemli.

Karavan camına uygun bir çerçeve yapıp çerçeveyle beraber sökülüp takılabilir bir sistem olarak kullanmayı düşünüyorum. Fikir çok mantıklı ve uygulanabilir, teşekkür ederim.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR