Solar Enerji Doğru ,araca İhti̇yaca Uygun Yapi̇lmali̇

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ramkom Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 3
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 1,377

ramkom

Yeni Üye
Günümüzde mikro işlemci bazında, manual pek çok hazır ekipman bulunmakta.Ancak her araçta standart tüketim,kullanım uygulamaları yapılamamaktadır. Üstün körü yada hesaplamadan kurulan sistem pekte verimli olamayacağı yada kış şartlarında neredeyse hiç kullanılamamaktadır.Ne yazıktırki ticari endişeler tüketicinin tabir yeri deyse parası ile rezil olmasına ve dolayısı ile solar enerjiye bakış açısı değişmektedir.ucuz temin edilen ve piyasada 2,3 kalite panel ve jel akü ile ayrıca oto yada sistem elektirik bilgisi ile bu isler yapılmaya çalışılmakta yanlış ve eksik uygulamalar la üretilen sistemler kanıksanmıyacak kadar coktur. Temel olarak basit ,entegre olan solar sistemler Doğru fizibilite ,bilgi ve uygulamalar yapılarsa uygun ve ekonomik verim alınabilecegini unutmayalım.

Etiketler
Günümüzde mikro işlemci bazında, manual pek çok hazır ekipman bulunmakta.Ancak her araçta standart tüketim,kullanım uygulamaları yapılamamaktadır. Üstün körü yada hesaplamadan kurulan sistem pekte verimli olamayacağı yada kış şartlarında neredeyse hiç kullanılamamaktadır.Ne yazıktırki ticari endişeler tüketicinin tabir yeri deyse parası ile rezil olmasına ve dolayısı ile solar enerjiye bakış açısı değişmektedir.ucuz temin edilen ve piyasada 2,3 kalite panel ve jel akü ile ayrıca oto yada sistem elektirik bilgisi ile bu isler yapılmaya çalışılmakta yanlış ve eksik uygulamalar la üretilen sistemler kanıksanmıyacak kadar coktur. Temel olarak basit ,entegre olan solar sistemler Doğru fizibilite ,bilgi ve uygulamalar yapılarsa uygun ve ekonomik verim alınabilecegini unutmayalım.

Yazdıklarınızda çok haklısınız.
Giriş bölümünden sonra konuyu açıklayacak gelişmeleri ve nihayete vardıracak sonuç bölümünüde yazacakmısınız.

Solar mahiyetinde fotovotoit bir yapıdır. üzerine gelen direkt ya da yaygın ışın tayfların ,dalgaları elektriğe çevirirler. güneş ışığını doğrudan elektrik enerjisine çevirmeye dayalı sistemlerdir.Geçmişte uzay programlarında modülün güç kaynağını besleme prensibine dayalı üretilmiş ,gereken enerji ihtiyacının artması teknolojinin ilerlemesi ile de geliştirmiş bir sistemdir .Günümüzde aynı prensip ilkesinde çalışsa da pek çok çeşidi farklı amaçlar için kullanılmaktadır.Hesap makinelerinden saatlere sokak aydınlatmasından baz istasyonlarına marstaki robotik araştırma ünitelerinden rasat istasyonlarına hatta cep şarj ünitelerine kadar geniş bir urun yelpazesinden kullanılmaktadır.Temiz doğru yapıldığında güvenli ve pratik bir enerji kaynağıdır. Çok ça teknolojik detaya girmeden özetlemeye çalıştığım ve açıklayacağım temel konular la beraber ana unsur doğru güçte , büyüklükte,sayıda panel kullanımı.Elbette karavan ve hareketli araçlarda uygulama biraz daha farklı yapılmaktadır.Zira sabit bir mesken yapı ve elemanda güneşin açısal bütünlüğü hesaplanıp kurulum yapılır.Pek tabi biraz maliyetle otomatik bu işlevi gerekleştiren ekipmanlar,modüller de mevcuttur.Sabit sistemlerde korozyon,,yapısal hasarlar hep durağan olunduğundan daha minimaldir.Fakat bir kavran yada hareket içinde bir araç ta belli tedbir ve korumalar yapılmaz ise ekipman,donanım seçimi doğru yapılmamış ise hem ekipmanlar kısa sürede zai olur hemde ekstra bakım onarım maliyetleri ortaya çıkacaktır.Genelde panel montajı hep portbagaj mantığı ile yapılır.Araç üzerine neresi boş sa 4 ayakla yerleştirilir.Zamanlan aşırı sarsıntı seyir halinde uçuşan her türden materyal panele temas eder yada kötü havalarda kir çamurla sıvanır.Haliyle faaliyeti azalır pil sarj suresi uzar.Bunu bir ürün montajında kimse size söylemez yada ilave tedbirlerden bahsetmez.Amacı size bu urunu satmak bundan rant elde etmektir.Dağın başında enerjinizin bitmesi kimsenin endişe duyacağı yada bir ton para verip randıman alamadığınız sistem kimsenin önemseyeceğini sanmıyorum.Elbette bu pazarda çok kaliteli gerçekten konunun uzmanı kişilerde var.Onları tenzi ediyorum .Amacım bu portalda bulunan değerli dostlarımızı bilgilendirmek bilinçlendirmek.Mümkün mertebe yardımcı olabilmek.Örneğin bir süreliğine off road serüvenim oldu.Bu süre zarfında pek çok araç değiştirdim.Bir jeep im vardı .Alel acele bir alt donanım destekleme,korumasına giriştim.Bu işin üstadı ve pek çok araca modifikasyon yapmış büyük bir atölye ile anlaştım.Yapılacaklar listesini iletip işin bitmesini bekledim.Görünürde her şey mükemmel giderken tatsız hadiseler dizisi geldi.Masraf üzerine masraf bu devam ederken bir gün kuru bir otlakta otların arasında seyrederken araç tutuşu verdi otlakta alanda .Tüm çabalar sonuçsuz kaldı .Hem doğaya zarar verdim hemde aracım pert oldu.Araştırmam neticesi aracın altına takılan ve ucu acık bırakılan eksoz ve şaft koruyucu tüpün içine giren ,biriken materyalin alev alması ile başladığını tespit ettim.Bu şunu gerektiriyor doğru dercih doğru donanım doğru bilgi,deneyim.

...Genelde panel montajı hep portbagaj mantığı ile yapılır.Araç üzerine neresi boş sa 4 ayakla yerleştirilir.Zamanlan aşırı sarsıntı seyir halinde uçuşan her türden materyal panele temas eder yada kötü havalarda kir çamurla sıvanır.Haliyle faaliyeti azalır pil sarj suresi uzar...

Güzel noktaya değinmişsiniz, teşekkür ederim. Aklıma geliyordu ama bukadar detaylı gelmiyordu doğrusu. Şimdi de aklıma "ozaman nasıl bir montaj + koruma mekanizması olmalı" sorusu geliyor. Yani doğrusu ben "port-bagaj" çeklinden daha farklı bir sistem (yada konsept diyelim) görmedim. Ne DIY çalışmalarında ne de 300.000 $ lık "EXPEDITION!!!" araçlarında.

Gerçekten nasıl bir montaj olmalı? Giderken üstü koruma amaçlı kapanan, durağanken açılan bişeyler mi??

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri