Solar Panel

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan maceraperes Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 5
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,600

maceraperes

Yeni Üye
Merhabalar Karavan da toplamında 220 wolt 100 watt çeken cihaz var bunun için JEL akü inverter , solar panel ve solar sarj kontrol için gereksimi nedir yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

Vodafone Smart ultra 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Etiketler
Bu 220 volt 100 watt lık elektrikli alet nedir? arabanızda ki 12 volt doğru akımı 220 volt alternatif akıma çevirecek olan İnvertör isimli aletin;bağlanacağı 100 watlık aletin cinsine göre değişik cinsleri ve fiyatları var,önce bunu tespit etmek gerek.Bu aleti günde kaç saat kullanacaksınız? her gün kullanacakmısınız? Neden Jel akü?

Şöyle ben normal 19 litre su sebil buzdolabın motorunu buzdolapcida küçük bir buzdolabına cevittirdim tüketimi 78 watt 7 ah bunla birlikte 8 watt ampul var gündüzleri panelden akşamları ise akuden inverterden kullanılacak JEL akü daha iyi olacağını düşündüğüm için yazdım

İşin içine Buzdolabı motoru girince İnvertörün gerçek sinus dalgalı 220 volt üretmesi gerek,ayrıca dolap motoru ilk kalkış anında kısa süreliğine bile olsa çok yüksek akım çektiği için invertörün dolap motoru gücüne göre çok ama çok kuvvetli olması gerekiyor.Kabaca 10 kat kuvvetli olmasını kabul ediyoruz.
Bu durumda size en az 1000 (bin) watlık tam sinızudial dalgalı invertör gerekirki ederi epey yüksektir.
Dolabın güzdüzleri 12 saat kesintisiz çalıştığını var sayarsak 100X12=1200 watt
gecede 4 saat çalıştığını var sayalım 100X4=400watt hesabı ile siz bir günde 1600 watt elektrik tüketmiş olursunuz.
Bunun akım değeri ise 1600/12=130 amperdir.Sizin güneş paneliniz bu günlük tüketimi karşılayacak kadar akım üretmesi gerekir ki akünüz her zaman dolu kalsın.Yalnız bir detay var gece panel akım üretmediği için gece tükettiğiniztoplamdaki 400wattlık elektriği akünüz bozulmadan ve boşalmadan verebilmeli.
400/12=33 amper yapar bizbuna 40 amper diyelim yani gece olunca aküden toplamda 40 amper ç8ekeceğiz.Akünün sağlıklı kalabilmesi için kullanırken kapasitesinden en fazla %40 kadar boşaltırız biz işi garantiye almak için %30 diyelim yani %30 40 amper olunca %100 üde 40X30=120 AMPER/SAAT
olmalı.Bu deger belki yüksek görünebilir ama akünün sağlıklı kalması uzun süreli kullanımı,ihtiyac gerekince başka elektrikli aletleri takmak için uygun bir değerdir.
Şimdi gelelim Güneş panelinin değerine:Sabah olunca akümüzün %30 zu boşalmış olacak panel hem aküyü dolduracak hemde ilave olarak çalışmaya başlıyan buz dolabınada elektrik üretecek yani panelin sabah olunca 100 watlık motor için 100/12 = 8 amper üretmesi gerekir biz buna 10 amper diyelim;Akünün dolması içinde gün boyunca toplamda 40 amper lazımdı güneşin 10 saat paneli çalıştırdığını var sayarsak aküyü doldurmak içinde 40/10=4 amper gerekir biz bunu garanti olsun diye çoğaltalım 6 amper diyelim.Yani panel sabah olunca 8+6=14 amper üretmesi gerekir.
14 amper watt cinsinden 12X14=168 watt yapar.Güneş panelimizin 168 watt olması gerekir.Yer uygunsa 200Watt lık panel kullanılmalı,yer yoksa en az 150 wattlık panel kullanılmalıdır.
200-150 watt güneş paneli
120 amper /saat 12 volt akü
1000 watt tam dalga 220 volt invertör.
Bu benim hesap yapma yaklaşımım,farklı değerlerde sonuç bulabilirler,sonuçlar hakkında yorum yapmam,sadece benimki doğrudur diye hiç bir iddiam da yoktur.
Şayet buzdolabının motorunu 12 voltla çalışanla değiştirirsen invertörü ortadan kaldırmış olursun.

Evet dediginiz gibi 12 volt kompresör taktimak daha uygun fiyata geliyor teşekkür ederim

Konu hakkında gecikmeli de olsa kısa bir kac not yazmak istedim. Yaz kış karavanda yaşadığım için edindiğim tecrübeler her zaman güneş alamadığınız zamanları hesap etmemizi gerektiriyor. şu an 2 gündür güneş alamıyorum mesela. :smiley:

teknik olarak paneller 12 V olarak adlandırılsa da efektif voltaj 18-19 Volt arasıdır. yani 200 watt'lık bir panelin üreteceği amper değerini bulmak için 200 /19 = ... formülü ile sonuca gitmek saatlik olarak efektif üretim değerini verecektir.

bir diğer husus aşırı güç çeken buzdolabı gibi ekipmanların demoraj akımları kalkışta yaklaşık 10 kat fazla akım çekmesine sebep olduğu bilinir ve yukarıda da bu konuya değinilmiş. Ancak an itibariyle 10 kat tam sinüs bir invertöre ağır bedeller ödemenize gerek yok.. UPS özellikli invertörler Türkiye'ye geldi. Bu tip tam sinüs invertörler 30-50 saniye arasında bu demoraj akımını absorbe etme özelliğine sahip. 1 dakikaya kadar bu toleransı gösteren invertörler de olduğunu duymuştum.

saglıcakla kalınız.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,423
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri