Solar Panelinin Güneşe Göre Doğru Yönü Varmı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan buralpdi Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 18
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,796

buralpdi

yokluk ve çaresizlik adamı mucit yapar
Yer
maltepe gurubu
Arkadaşlar şimdi bu soru da nereden çıktı diyebilirsiniz, karavanlarımızda panellerimizi herkes gibi çatıya paralel şekilde bağlıyoruz, benim dört panelin ikisi aynı yönde ikisi ters yönde montajlı (yani uzun boy ölçüsünü baz alırsak) aşşağıda resimdeki gibi

Tavan

aynı kamp alanında aracın yönünü değiştirdiğim zaman panellerden elde ettiğim amper değerleri değişiyor, bu yüzden şüphe ettim

Etiketler
Güneye doğru yaklaşık 40 derece eğim açısı ve gerçek güneye azimuth açısı olması lazım diye biliyorum. Eğim açısı veremediğimize göre, yaz -kış değişebilecek , doğru güneye azimuth açısını bilmek faydalı olabilir. (pusula her zaman doğru güneyi göstermeyebilir, turksat antenlerinin 42 derece güney doğuyu göstermesi işaret olabilir pusula yok ise)
Bence yaptıklarınız doğru, biraz google araştırması ile belki de hazır tablolar bulunabilinir. Bence sanki 40 derece eğim verecekmiş gibi güneye yönlendirin , +,- 20 derece azimuth açısı verecek ( sağa-sola) denemeler yapın tablo vs bulamazsak. Çünkü bulunduğunuz boylam ve mevsime göre de değişiyor.

Son düzenleme:

Panel açısı hesabı:
Türkiye‘de güneş paneli eğim açısı hesabı için aşağıdaki formülü kullanarak yaklaşık değer bulabilirsiniz.

Panel Eğimi = Enlem x 0,87 + 3,1

Konumunuzun enlem değerini, google haritalardan bulabilirsiniz.
Haritada bulunduğunuz noktayı seçin, Google size enlem ve boylam değerini gösterecektir. Virgülle ayrılmış iki sayıdan ilki enlem değeridir.

dip not:
*Güneş paneli eğim açısı, enlem değeri yardımıyla hesaplanır.

*Bu açı, eğer enlem değeri 25‘ten küçükse 0,87 ile çarpılarak hesaplanır.

*Enlem değeri 25 ile 50 arasında ise 0,87 ile çarpılır ve sonuca 3,1 derece eklenir.
Türkiye 36-42 derece enlemleri arasında yer aldığı için, ülkemizdeki yukarıdaki bu hesaplama yöntemi kullanılmalıdır.

* 50 derece ve üzerindeki enlem değerinde ise ideal açı yaklaşık 45 derece olarak alınabilir.

*Güneş panellerin yönü güneye doğru olmalıdır.
Güneybatı ve güneydoğu yönelimleri için; %5 civarı performans düşüşü
Batı ve doğu yönelimleri için; %10-%20 civarı performans düşüşü olmaktadır.

Son düzenleme:

Cevaplar için teşekkürler,
Turksat uydusu yönüne aracın burnunu veya arkasını ayarlarsam(denge takozları yardımıyla verebildiğim açıyla) en verimli enerjiyi alıyorum, panellerin güney yönüne bakması gerekliliğini doğruluyor.

Peki ikinci merak ettiğim konu; panellerin hücre yapısı gereği güneşe karşı yatay mı yoksa dikey mi durması daha mantıklı,
yani dikey durursa 5amp enerji yatay olursa 4,5amp enerji alırız gibi, veya tam tersi, böyle bir durum varmı?

Arkadaşlar şimdi bu soru da nereden çıktı diyebilirsiniz, karavanlarımızda panellerimizi herkes gibi çatıya paralel şekilde bağlıyoruz, benim dört panelin ikisi aynı yönde ikisi ters yönde montajlı (yani uzun boy ölçüsünü baz alırsak) aşşağıda resimdeki gibi

Ekli dosyayı görüntüle 637410

aynı kamp alanında aracın yönünü değiştirdiğim zaman panellerden elde ettiğim amper değerleri değişiyor, bu yüzden şüphe ettim

Eğer panellerin dördü de aynı büyüklükteyse, aracın yönünün etkili olmaması lazım. Araç aynı şekilde dururkende panellerin verimleri devamlı değişir.
Güneşin ışınlarının panele geliş açıları ve yoğunlukları
her dakika değişiyor.

Son düzenleme:

Eğer panellerin dördü de aynı büyüklükteyse, aracın yönünün etkili olmaması lazım. Araç aynı şekilde dururkende panellerin verimleri devamlı değişir.
Güneşin ışınlarının panele geliş açıları ve yoğunlukları
her dakika değişiyor.
Panellerin hepsi aynı büyüklükte,
Benim kafamı karıştıran aynı noktada kamp yapıyorum ama aracın yönü değişince akülerin dayanma süresi değişiyor,
ilk o noktaya geldiğim zaman bir hafta sonra invertör ötmeye başladı, kampa girip aküleri şarj edip aynı noktada ama yönüm farklı olarak durdum, bu sefer dördüncü gün invetör ötmeye başladı. akü aynı, kullanan aynı, güneş aynı

......

Peki ikinci merak ettiğim konu; panellerin hücre yapısı gereği güneşe karşı yatay mı yoksa dikey mi durması daha mantıklı,

Neyi kast ettiğinizi anlamadım.
Paneller aracın üstünde uzunlamasına yada enlemesine göre konumlandırmasını kast etmedinizse( ki bunda ürettiğim akım değerinde fark oluşmaz) aşağıdaki uygulamayı yapabilirsiniz.

Panelleriniz kamp için konakladığınızda aracınızın tavanı ile açılı hale getirecek bir bir konstrüksiyon düzeneği yaptırırsanız yukarıda verdiğim yaklaşık değer hesaplamasında bulacağınız açıya getirmeniz durumunda en yüksek verimi elde edersiniz. ( arac hareket haline gelmeden önce panelleri tekrar ara tavanınızla yatay hale getirilmelidir. Rüzgar direnci nedeniyle panellerde yada kopması durumunda araç ve insanlara zarar vermesin)
Panellerinizin yönü Türkiye için Güneye bakmalı ,bunun içinde aracınızla yönü ayarlayabilirsiniz.

Panel konstrüksiyonu için Temsili resim

1630514689611

Bildiğim kadarıyla güneş enerjisi ile ısı ve elektrik üretmek için enerji üretecine güneşin dik açı ile gelmesi gerekir. Hareketli olmayan panellerde maksimum verim almak için güney cephe seçilir, öğlen vakti en yüksek verim alınır.
Panaller karavanın üzerinde ikisi enine, ikisi boyuna olunca fark eder mi? Bilemedim.
Güneş tarlaları genelde göneşe karşı ve uzunlamasına kurulur ve güne bakan gibi güneşi takip eder.

Neyi kast ettiğinizi anlamadım.
Paneller aracın üstünde uzunlamasına yada enlemesine göre konumlandırmasını kast etmedinizse( ki bunda ürettiğim akım değerinde fark oluşmaz)
bunu sormuştum cevaplamışsınız, teşekkürler

düşününce ve cevaplara bakınca, aradaki farkın aracı biz göz kararı düzleyip bırakıyorum bu da yere göre araç bir iki derece yana veya öne arkaya eğik durabiliyor bu eğim güneşe göre ters açı yaparsa sabah ve öğleden sonrası için amper kaybı demek oluyor, yanılıyormuyum

Aklıma bir nokta daha geldi. Aracın durduğu yer biraz eğimliyse, arac eğime çapraz durursa güneş ışınlarının panele geliş açısı ile araç uzunlama durduğundaki açı farklıdır. Bu durumda da panellerin üretimleri farklı olur.😀

Aklıma bir nokta daha geldi. Aracın durduğu yer biraz eğimliyse, arac eğime çapraz durursa güneş ışınlarının panele geliş açısı ile araç uzunlama durduğundaki açı farklıdır. Bu durumda da panellerin üretimleri farklı olur.

Hani "üçe beşe bakma al" demeleri gibi , bahsettiğiniz durumlarda panel ne verirse "Allah kabul etsin" demek lazım.

Panel açısına uygun park edilme şansı yoksa; bulunduğunuz ortamın keyfini çıkarmak, enerji verimliliğim düştü diye hayıflanmaktan çok daha sakinleştirici etki yaratacaktır.

.
Levent bey, iki durumu karşılaştırırken; değişkenler olarak ışının yoğunluğu, açısı, süresi ile panellerin ısısında farklılıklar olmadığından ve özellikle de bu günlerdeki tüketiminizin eşitliğinden eminseniz, invertörün 7 gün yerine sadece 4 gün sonra pes etmesi bence büyük bir fark.
(Panellerin yatay konumda 90 derece dönmesinin verime kesinlikle etkisi yok)

Tabi diğer taraftan hangi değişkenin, hangi oranda tesirli olabileceğini söylemek hiç de kolay olmamalı..

...
Sisteminizi yanılmıyorsam 400 Watt panel + 270 A/h çıkma akü şeklinde kurmuştunuz ?
Toplam tüketiminizi ve akülerinizin şimdiki kapasitelerini tam biliyor musunuz?
Bu değerleri yazarsanız belki bir teorim olacaktı..
Fark büyük ama yine de açıklanamaz değil.
İnvertörünüz buzdolabı kalkmak isterken mi pes etti yahut bunu fark edebildiniz mi ?

Son düzenleme:

Hani "üçe beşe bakma al" demeleri gibi , bahsettiğiniz durumlarda panel ne verirse "Allah kabul etsin" demek lazım.

Panel açısına uygun park edilme şansı yoksa; bulunduğunuz ortamın keyfini çıkarmak, enerji verimliliğim düştü diye hayıflanmaktan çok daha sakinleştirici etki yaratacaktır.

Paneller konusu önemli değil ama eğimli bir yerde uyumak zorundaysak aracı mümkünse eğime çapraz olararak durdurmakta fayda var. 🙂

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR