Solar Şarj Cihazı Load Çıkışı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan kara.vanlife Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 36
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 7,564

kara.vanlife

Kamp I
Merhaba.
Solar şarj cihazındaki yük çıkışı ne işe yarar ?
7109uZddKLL SL1230

Etiketler
Düşük voltaj korumalı ve düşük kapasitede cihazlara destek veren/bağlayabileceğiniz çıkışlardır.

AAVANTAJI : LOAD çıkışlarının düşük voltaj koruması olduğundan buraya bağladığınız cihaz aküyü bitiremez, controller akü bitmeden önce load üzerindeki enerjiyi keser. Küçük cihazlar, aydınlatmalar vb için uygundur.

DEZAVANTAJI : Yalnızca düşük kapasiteli ekipman bağlamaya uygundur, aydınlatma, küçük cihazlar vb gibi. Inverter bağlamaya ve/veya yüksek akım çeken yüksek kapasiteli cihazlar bağlamaya uygun değildir.

Solar Charge Controller Basics sitesinden anladığım kadarıyla çevirip yazdım. Google da aratırsanız daha detaylı bilgiye ulaşırsınız. Kullanmayı düşündüğünüz controller cihazın teknik dökümanlarına bakın, bu yazdıklarım ve attığım adreste yazılanlar sadece genel bilgi. Güvenip de işlem yapmayın, kullanacağınız cihazın kendi teknik dökümantasyonuna göre işlem yapın.

Düşük voltaj korumalı ve düşük kapasitede cihazlara destek veren/bağlayabileceğiniz çıkışlardır.

AAVANTAJI : LOAD çıkışlarının düşük voltaj koruması olduğundan buraya bağladığınız cihaz aküyü bitiremez, controller akü bitmeden önce load üzerindeki enerjiyi keser. Küçük cihazlar, aydınlatmalar vb için uygundur.

DEZAVANTAJI : Yalnızca düşük kapasiteli ekipman bağlamaya uygundur, aydınlatma, küçük cihazlar vb gibi. Inverter bağlamaya ve/veya yüksek akım çeken yüksek kapasiteli cihazlar bağlamaya uygun değildir.

Solar Charge Controller Basics sitesinden anladığım kadarıyla çevirip yazdım. Google da aratırsanız daha detaylı bilgiye ulaşırsınız. Kullanmayı düşündüğünüz controller cihazın teknik dökümanlarına bakın, bu yazdıklarım ve attığım adreste yazılanlar sadece genel bilgi. Güvenip de işlem yapmayın, kullanacağınız cihazın kendi teknik dökümantasyonuna göre işlem yapın.

Doğrudur. İlaveten, BMS'li Lityum aküler için bu "aküyü tüketme" konusu gereksizdir, çünkü BMS zaten gerekli seviyede enerjiyi keser.

Eğer MPPT'niz enerji takibi yaparak akünün doluluk oranını haber veriyorsa tüm yüklerinizi bu çıkışa bağlamanız gerekir, çünkü aküye doğrudan bağlanan yükler nedeniyle MPPT'den habersiz harcanan enerji hesabı yanıltacaktır.

Bugun load çıkışına 12v gömme led spot bağladım, önce kuvventli yandı 2-3 sn sonra gücünü kaybedip yanmaz oldu. Değiştirdim ve yine aynı şey. Load çıkışı 14 V civarlarında. İki üründe neden yanmış olabilir ? Hata nerede ?

Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bugun load çıkışına 12v gömme led spot bağladım, önce kuvventli yandı 2-3 sn sonra gücünü kaybedip yanmaz oldu. Değiştirdim ve yine aynı şey. Load çıkışı 14 V civarlarında. İki üründe neden yanmış olabilir ? Hata nerede ?

Tahminim, onlar sadece LED'dir.

Hiçbir led doğrudan gerilim kaynağına bağlanmaz, mutlaka akım sınırlaması yapılmalıdır. Ucuz tiplerde bunu seri bağlı bir dirençle hallediverirler. Fakat bu tipte kaynak geriliminin pek değişmemesi (direnç oranına göre %5-10 en fazla) gerekir. Bir diğer tipte ise ledi dosdoğru şekilde sürerler, bunlarda akım kaynağı olur (teknik açıdan şarj cihazıyla bire bir aynı şekilde çalışır). Eğer bu tip bir LED'i sürücüsü olmaksızın güç kaynağına bağlarsanız 2-3 saniye ömrü olması çok normaldir, çünkü aşırı akım geçer.

Tahminim doğruysa o elinizdeki LED'e uygun akım sınırlayıcı almanız gerekiyor olabilir.

Tahminim, onlar sadece LED'dir.

Hiçbir led doğrudan gerilim kaynağına bağlanmaz, mutlaka akım sınırlaması yapılmalıdır. Ucuz tiplerde bunu seri bağlı bir dirençle hallediverirler. Fakat bu tipte kaynak geriliminin pek değişmemesi (direnç oranına göre %5-10 en fazla) gerekir. Bir diğer tipte ise ledi dosdoğru şekilde sürerler, bunlarda akım kaynağı olur (teknik açıdan şarj cihazıyla bire bir aynı şekilde çalışır). Eğer bu tip bir LED'i sürücüsü olmaksızın güç kaynağına bağlarsanız 2-3 saniye ömrü olması çok normaldir, çünkü aşırı akım geçer.

Tahminim doğruysa o elinizdeki LED'e uygun akım sınırlayıcı almanız gerekiyor olabilir.
Koçtaş'a gittim. Durumu anlattım. Ek'teki ürünü önerdi. Trafosuz bir şekilde kendisiyle taktık ve sorunsuz çalıştı. 485b08e2a7e038e581c1a664bbe79ddb

8b5847d970c4331c87025b875fa43524

1. Bunun da "trafosu" (akım sınırlayıcısı) var, o ufak elektronik kutu akım sınırlayıcıdır. O kutu olmadan (ya da yanlış ürüne yanlış kutu takılarak) kullanılırsa bu da yanar, aklınızda bulunsun.
2. Yani, tabi, tonla enerjiniz var, 220V'luk armatür takarsınız :D Fakat ne bileyim, 12V'luk bir şey olsa daha iyi olurmuş gibi geliyor. Yine de çeşitli açılardan (stok maliyeti, yedek parça kolaylığı vs.) uygun bir tercih olabilir.
3. 12V Led için sürücü için aşağı yukarı şu şekilde modüller satılıyor: 12v led sürücü - Google Alışveriş Tabi bunları kendiniz bağlamak durumundasınız.

Bunun da "trafosu" (akım sınırlayıcısı) var, o ufak elektronik kutu akım sınırlayıcıdır. O kutu olmadan (ya da yanlış ürüne yanlış kutu takılarak) kullanılırsa bu da yanar, aklınızda bulunsun.

Ama 10 gündür çalışıyor !! Neden hala yanmadı ?? Şimdiye kadar çoktan mefta olması gerekmiyormuydu ? Akım sınırlayıcı kutu dediğiniz 220AC'yi 12DC'ye çevirmiyormu ?

Son düzenleme:

Ama 10 gündür çalışıyor !! Neden hala yanmadı ?? Şimdiye kadar çoktan mefta olması gerekmiyormuydu ? Akım sınırlayıcı kutu dediğiniz 220AC'yi 12DC'ye çevirmiyormu ?
Her akım sınırlayıcı 220VAC'yi 12DC'ye çevirmek zorunda değil. Belki 220VAC'yi 80VDC'ye çeviriyor, belki 220VDC'ye çeviriyor, bilemiyorum, üzerine bakmak lazım. Yani "peşine LED bağladığımız akım sınırlayıcı" deyince illa 12V'a çevirmesi gerekmiyor.

Lineer ve PWM olmak üzere iki tip akım sınırlayıcı vardır. Akım sınırlayıcınız lineerse (ki bunlar genellikle ucuz olup kötü performansla çalışır) yükün üzerinden istenen akımın geçmesi için kendi direncini dinamik olarak ayarlar. PWM dönüştürücü (maalesef solar paneldeki PWM tamamen bir kelime oyunudur, o PWM bu PWM değil. aslında o PWM, PWM de değil) yükün istediği akıma göre çıkıştaki gerilimi ayarlar. PWM dönüştürücüler "bir şeyi bir şeye dönüştürür", evet.

Sizdeki muhtemelen PWM'dir. Üzerinde bir çıkış akımı yazar. O akım o LED'e uygundur (yani bozulmadığına göre en azından fazlası değildir). Hani dediniz ya, "trafosuz bir şekilde bağladık", işte onu diyorum, o taktığınız şey elektronik bir "trafo" diyebiliriz. Onu araya takmadan ledi doğruca 220V'a bağlarsanız o led de yanar (hem de bu sefer 220V olduğu için havai fişekler çıkarabilir).

Demek istediğim, LED'in parametreleri, üzerinden geçen akıma göre tanımlanır. Siz o ledin üzerinden kendi istediği akımı geçirmek için her ne yapıyorsanız tamamdır, doğrudur. O akım sınırlayıcı o LED'e uygun olacağı için o akım sınırlayıcıya tutup başka bir LED takarsanız sönük de yanabilir, düzgün de çalışabilir, led yanabilir de. Benzer şekilde, o akım sınırlayıcı kutu bozulursa kafanıza göre bir sınırlayıcı almamanız lazım, o sınırlayıcı çıkışında kaç mA veriyorsa o değerde bir şey takmanız lazım.

Lineer ve PWM olmak üzere iki tip akım sınırlayıcı vardır. Akım sınırlayıcınız lineerse (ki bunlar genellikle ucuz olup kötü performansla çalışır) yükün üzerinden istenen akımın geçmesi için kendi direncini dinamik olarak ayarlar. PWM dönüştürücü (maalesef solar paneldeki PWM tamamen bir kelime oyunudur, o PWM bu PWM değil. aslında o PWM, PWM de değil) yükün istediği akıma göre çıkıştaki gerilimi ayarlar. PWM dönüştürücüler "bir şeyi bir şeye dönüştürür", evet.

Sizdeki muhtemelen PWM'dir. Üzerinde bir çıkış akımı yazar. O akım o LED'e uygundur (yani bozulmadığına göre en azından fazlası değildir). Hani dediniz ya, "trafosuz bir şekilde bağladık", işte onu diyorum, o taktığınız şey elektronik bir "trafo" diyebiliriz. Onu araya takmadan ledi doğruca 220V'a bağlarsanız o led de yanar (hem de bu sefer 220V olduğu için havai fişekler çıkarabilir).

Demek istediğim, LED'in parametreleri, üzerinden geçen akıma göre tanımlanır. Siz o ledin üzerinden kendi istediği akımı geçirmek için her ne yapıyorsanız tamamdır, doğrudur. O akım sınırlayıcı o LED'e uygun olacağı için o akım sınırlayıcıya tutup başka bir LED takarsanız sönük de yanabilir, düzgün de çalışabilir, led yanabilir de. Benzer şekilde, o akım sınırlayıcı kutu bozulursa kafanıza göre bir sınırlayıcı almamanız lazım, o sınırlayıcı çıkışında kaç mA veriyorsa o değerde bir şey takmanız lazım.
Üstadım ben o kutuyu kullanmıyorum. Led'i direk ( kutusuz, akım sınırlayıcısız ) olarak solar sarj cihazının yük çıkısından gelen kabloya taktım. İlk iki adette o şekilde takıldı ve yandı m koçtaştan aldığım sorunsuz çalışıyor. Yani beraberinde gelen kutu takılı değil.

Ben anlamadım yahu. "Input: 85VAC~265VAC" yazan ledin önünde, onunla birlikte kullanılması için bir elektronik kutu var, siz onu kullanmadan bu ledi 12V'a bağladınız?

Ben anlamadım yahu. "Input: 85VAC~265VAC" yazan ledin önünde, onunla birlikte kullanılması için bir elektronik kutu var, siz onu kullanmadan bu ledi 12V'a bağladınız?
Ayyynen öyle hocam. İlk 2 aldığımda bu şekilde takıldı ve mefta oldu. Ama sonra koçtaştan aldığım sorunsuz çalışıyor. Fotografları az öncen sizin için çektim. 49f500c9e7b55e360d857ce3a88991da 47aded0f01146107e7233d95d0f119aa

Hayretler içerisindeyim. İki yanlış bir doğru etmiş gibi görünüyor :D

Şimdi bu led 3W olduğuna göre, siz de bunu 12V'a (muhtemelen 13V şu anda) bağladığınıza göre, ledden 3W/13V=230mA geçiyor olması gerekiyor. Biraz fazlası ledin ömrünü önemli ölçüde düşüreceğini gösterir, biraz aşağısı ledin olması gereken parlaklıkta yanmamasına neden olur. Ölçme şansınız var mı?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri