Solar Şarj Cihazı Load Çıkışı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan kara.vanlife Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 36
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 7,549
Hayretler içerisindeyim. İki yanlış bir doğru etmiş gibi görünüyor :D

Şimdi bu led 3W olduğuna göre, siz de bunu 12V'a (muhtemelen 13V şu anda) bağladığınıza göre, ledden 3W/13V=230mA geçiyor olması gerekiyor. Biraz fazlası ledin ömrünü önemli ölçüde düşüreceğini gösterir, biraz aşağısı ledin olması gereken parlaklıkta yanmamasına neden olur. Ölçme şansınız var mı?
Komşumdan rica ettim. Akü 13.53V ta ve 77 mA şu an için çektiği akım.

Tapatalk kullanılarak gönderildi

Etiketler
Komşumdan rica ettim. Akü 13.53V ta ve 77 mA şu an için çektiği akım.

Süpersiniz. (Bu arada araçta bir AVOmetre bulunsun, gerekirse biri telefonla dahi yönlendirip problemi buldurur. Mutlaka olsun, hatta mümkünse panelin kısa devre akımını ölçebiliyor olsun)

Göründüğü gibi, burada led'in kendi iç direnci vs. ile bir denge sağlanmış ve aşırı düşük akımla beslendiği için muhtemelen aşırı düşük ışık yayıyor.

Muhtemelen bundan sonra da bozulmayacak. Şansınız yaver gitmiş, o modelin iç direnci 12V'ta yanmayacak kadar akım geçirmiş. Fakat aşırı verimsiz çalışacak. (yani normalde 13.53V * 77mA = 1W'lık bir ledi doğru şekilde bağlasanız muhtemelen bundan çok daha fazla ışık verecek).

Mutluysanız sorun yok gerçi :smiley:

Süpersiniz. (Bu arada araçta bir AVOmetre bulunsun, gerekirse biri telefonla dahi yönlendirip problemi buldurur. Mutlaka olsun, hatta mümkünse panelin kısa devre akımını ölçebiliyor olsun)

Göründüğü gibi, burada led'in kendi iç direnci vs. ile bir denge sağlanmış ve aşırı düşük akımla beslendiği için muhtemelen aşırı düşük ışık yayıyor.

Muhtemelen bundan sonra da bozulmayacak. Şansınız yaver gitmiş, o modelin iç direnci 12V'ta yanmayacak kadar akım geçirmiş. Fakat aşırı verimsiz çalışacak. (yani normalde 13.53V * 77mA = 1W'lık bir ledi doğru şekilde bağlasanız muhtemelen bundan çok daha fazla ışık verecek).

Mutluysanız sorun yok gerçi :smiley:
Dediğiniz gibiyse enteresan gerçekten çünkü hiç 1w gibide değil... Mutlumuyum evet :smiley:

1 adet daha takmayı düşünüyordum.. Sizce takmalı mıyım ? Yani teknik açıdan.. C06bd03fb0b6ea48323be2f316d9219b

Işık önemli tabi ama kaç tane, nereye, hangi renkte konmalı vs. çok anladığım konular değil. Benim mikro karavanda "su akar yolunu bulur" şeklinde düzen oturdu. Yanımda kablo, havya, led modül vs. vardı, ihtiyaç oldukça ihtiyaç duyduğum yere koyuverdim.
bahsettiğiniz mikrokaravan ın ayrı konusu vb var mıdır? incelemek isterim.

Işık önemli tabi ama kaç tane, nereye, hangi renkte konmalı vs. çok anladığım konular değil. Benim mikro karavanda "su akar yolunu bulur" şeklinde düzen oturdu. Yanımda kablo, havya, led modül vs. vardı, ihtiyaç oldukça ihtiyaç duyduğum yere koyuverdim.
@ceremcem2 hocam şu dm ye de bakın artık. Yorumunuzu merak ediyorum.

selamlar. ben olayı hala anlayamadım 85-230 volt aralığında girişi olan aydınlatmalar nasıl 12 volt çalışıyor. acaba o bağlamadığınız küçük kutu 220ac yi 12dc ye çeviren bir trafo görevi mi görüyordu

selamlar. ben olayı hala anlayamadım 85-230 volt aralığında girişi olan aydınlatmalar nasıl 12 volt çalışıyor. acaba o bağlamadığınız küçük kutu 220ac yi 12dc ye çeviren bir trafo görevi mi görüyordu
Merhaba.

Anladığım kadarıyla led 12V ve trafo 220 yi 12 ye düşürüyor. Ama inanın anladığım kadarını bile ne kadar anladım bilemiyorum.

Merhaba.

Anladığım kadarıyla led 12V ve trafo 220 yi 12 ye düşürüyor. Ama inanın anladığım kadarını bile ne kadar anladım bilemiyorum.

ben karavanımda resimdeki 12 volt led ampüller kullanıyorum , direkt solar şarjın ampül çıkışına bağlı ve arada regülatör gibi aparat bağlı değil , problemsiz kullanıyorum . 67a8b7b834cf8de5f5e59ccadad3a98d

Öncelikle söyleyim: Çok yanlış bir iş yapılmış, sakın ne yaptığınızı bilmiyorsanız böyle bir şey yapmayın.

Muhtelemen led 15V'luktur (tamamen atıyorum, fakat 12V'tan fazla olduğu aşikar, yoksa öncekiler gibi yanıverirdi). O elektronik trafo girişteki voltajı "parçalara bölerek" ve akım kontrolü yaparak armatürü düzgünce sürüyordu. Burada armatür 12V'a bağlanınca üzerinden tamamen tesadüfi bir akım geçti ve çalıştı. Farklı sıcaklıklarda farklı akımlar geçmesi mümkün.

1599036238172

Yani farklı ortam koşullarında bu şekilde bağlanan armatürün nasıl davranacağı bilinemez.

Eğer olayı daha net anlamak istiyorsanız bir beyaz ledi iki seri bağlanmış pile (3V) doğrudan bağlayın. Led normal çalışır, çünkü pilin iç direnci vs. ledin üzerinden geçen akımın aşırı olmamasını sağlar. Eğer aynı ledi 3V'luk bir güç kaynağına bağlarsanız iç direnç olmayacağı için (elektronik olarak ayarlandığı için) led bir an ışık verir, sonra bozulur.

Tamamen tesadüf.

peki bu 3watt ya da 6 watt lık spot ledlerde direk 12 volt ile çalışan bir seçenek var mı piyasada satılan bildiğiniz.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,382
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri