Solar Şarj Kontrol Cihazları Hakkında Genel Bilgiler

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Akdeniz45 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 67
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 7,790

Etiketler


Havensis

Ana Kamp
Mesajlar
34
Tepkime puanı
67
.
Yukarıdaki şema Havensis MPPT regülatörünün YouTube’daki videosunun sonunda birkaç saniye olarak gösterilmekte.
Şema resimde sol yukarıda amblemi görülen satıcı firma “Solar Kutu” tarafından da çizilmiş olabilir ?
Victron Hollanda’da dizaynlanıyor ama Malezya’da büyük bir olasılıkla Çin yapımı komponentlerle üretilmekte. Bu aletlerde de ayni komponentlerin kullanıldığını sanıyorum. Bunda bir sorun yok. Yeter ki kaliteleri beklenen değerde olsun..
Mühendislik açısından bir fark olacağını ise düşünmüyorum..
Hatta kapasitelerinin ayni alette seçilebilir olması değerli bir farklılık.
...
Şimdi baktım, Havensis’in sattığı güneş paneli 36 V bazında.
Yükler için ayrı ayrı 12 V alımının, akülerin sıhhatine dokunma durumu da olabilir ? (Parelel bağlama için eminim ama seri bağlamada durum nedir ?)

Eğer olur da kendisi yazdıklarımıza cevap verirse aletlerin ısı sensörlerinden de bahsetmesini beklerdim.

Merhabalar...

Öncelikle kafa karışıklığı yaratan görsel için açıklama yaparak başlamak isteriz. Önceki mesajlarda bulunan görsel karavanlarda 24V akü grubu bulunan, 24V invertör kullanan müşterilerimizin talebi üzerine çizilmişti. Buradaki bağlantıların tamamı 24V olarak düşünülmeli ve araç aküsü 12V iken DC/DC Akü şarj cihazıda 24V grubu şarj edecek şekilde gösterim yapıldı. Bu şemada 12V kullanım mümkün değildir.
Seri bağlı akülerde, her aküden ayrı ayrı 12V alınıp kullanılması KESİNLİKLE HATADIR. Akülerin çok kısa sürede bozulmasına sebep olur. 24V sistemler için 12V çıkış isteniyor ise 24->12 regülatör kullanılmasını öneriyoruz.

Hazırladığımız görseller şematik gösterim olduğu için "sigorta" görsellerde yer almasa da gerçek uygulamalarda ilgili noktalara konulmasını öneriyoruz.

12V Sistemler için aşağıdaki görseli referans alabilirsiniz. Paneller Seri veya Paralel olarak MPPT şarj kontrol cihazına bağlanabilir.

12V Seması Sistem Havensis.pngHavensis Elektronik olarak Tasarım ve Üretimi tamamen Türkiye/Bursa'da yapmaktayız. Firmamız bünyesinde çalışan Mühendisler ve Alanında uzman genç ve dinamik teknik ekip arkadaşlarımız ile mümkün olan en iyi ürünü çıkarmaya çalışıyoruz.
Kesinlikle ucuz, sürekli arıza yapan veya sattık bitti gerisine karışmayız diyeceğimiz ürünler ÜRETMİYORUZ.
Her ürünümüzün sonuna kadar arkasındayız ve sürekli gelişen teknolojiye ayak uydurma gayreti içerisindeyiz. Siz değerli büyüklerimizin arasında yaşımız "biraz" genç olması sebebiyle çok çalışmak mecburiyetindeyiz :smiley:

Türkiye'de üretmenin kendine has yüksek maliyet oluşturan durumları olsa da amacımız 2013 yılından beri bu ürünleri yurtiçinde üretebilmektir. Çin ile rekabetin zor olduğu bu koşullarda sizlerin bu şekilde destekleyici yorumlarını görmek bize motivasyon kaynağı oluyor. Sağolun, varolun...


Forumu genellikle takip etmeye çalışıyoruz fakat gözümüzden kaçabiliyor. Bizim görmemizi istediğiniz durumlarda @Havensis olarak etiketlerseniz bildirimler vasıtasıyla elimizden gelen en hızlı şekilde konuya dahil olabiliriz.

Saygı ve selamlar...
 
Son düzenleme:


Havensis

Ana Kamp
Mesajlar
34
Tepkime puanı
67
Güneş paneli dolum regülatörlerinde "LOAD" çıkışı ne işe yarar hangi düşünce ile bu çıkış yapılmıştır bilmek isterim mümkünse lütfen açıklama yazarmısınız?

PWM ve MPPT Solar Şarj Kontrol Cihazı farketmeksizin piyasadaki neredeyse tüm cihazların Yük Çıkışının tasarlanma amacını ve buraya bağlanacak yüklerin özelliklerini şu şekilde ifade edebiliriz. Bu konuda oldukça fazla soru alıyoruz o yüzden konusu açılmışken detaylı maddeler halinde Yük Çıkışının yapısından bahsedelim.

YÜK ÇIKIŞI YAPISI NASILDIR?
Öncelikle Şarj cihazı üzerinden (LOAD) Yük çıkışı aslında Akü giriş klemenslerine paralel olarak bağlıdır sadece yükü açma kapatma yapmak için elektronik anahtar(Mosfet, Transistör vb.) bulunur. Bu anahtar mikroişlemci aracılığı ile akünün seviyesine göre veya aşırı akım durumuna göre koruma amaçlı açılıp kapatılmaktadır. Farklı şekilde zaman ayarlı, özel görevleri sebebiyle de açılıp kapatılması yapılmaktadır.

YÜK ÇIKIŞINDA VOLTAJ SABİT MİDİR?
Hayır, Solar şarj kontrol cihazlarının yük çıkışında herhangi bir voltaj regülasyonu söz konusu değildir. Örnek olarak Akü voltajı 14.23Volt olduğunda Yük Çıkışıda 14.23V olur. Aynı şekilde Akü Voltajı 11.33Volt olduğunda Yük çıkışıda 11.33Volt olur. Bazen bu durum karıştırılıyor ve sanki akü voltajı kaç olursa olsun yük çıkışı sabit 12.0V veriyormuş gibi düşünülerek bağlantı yapılıyor.

YÜK ÇIKIŞI KORUMA METODLARI NEDİR?
Solar şarj kontrol cihazlarının yük çıkışında genellikle aşırı akım koruma, kısa devre koruma veya sigorta bulunur. Mikroişlemci yük çıkışından çekilen akımı ölçer ve belli değerin üzerine çıktığında çıkışı kapatır. Kısa devre olduğunda da yine elektronik devre elemanları yük çıkışını kapatır. Kısa devre ortadan kalktığında yeniden açılır veya kullanıcıdan tuşa basıp açılması için komut bekler, hiç biri yoksa akım değerine uygun sigorta bulunur ve kısa devre durumunda atar.
Düşük Voltaj Koruma; Akünün aşırı deşarj olmaması için voltaj set edilen değerin altına düştüğünde yük çıkışını kapatarak akünün daha fazla bitmesi engellenir.
Yüksek Voltaj Koruma, Kritik voltaj seviyesinde zarar görecek yüklerin akü voltajı yükseldiğinde örneğin 14.8 -15V olduğunda Yük çıkışına bağlı cihazı korumaya almak için kapatır. Bu durum genelde sulu akülerin ayda bir kez Equalize denilen şarj kademesinde yüksek voltajda şarj edilmesi durumunda yükün ayrılması için kullanılıyor.

YÜK ÇIKIŞINA HANGİ CİHAZLAR BAĞLANABİLİR?
Yük çıkışının akü uçlarına paralel olduğunu söylemiştik bu durumda cihazın yük çıkış akım kapasitesine kadar herhangi bir elektrikli alet bağlanabilir. Örnek değer verelim. 20A yük çıkışına sahip solar şarj cihazına 20amperden az akım çeken cihazlar takılabilir. Örneğin lamba, tv, anten gibi. Normalde motorlu yüklerin veya gücü yetiyor ise invertörün bağlanması sorun teşkil etmese de önerilen bir durum DEĞİLDİR. Sebebi ise motorlu yükler veya invertör anlık yüksek akım çektikleri için cihazı korumaya sokarak aynı çıkışa bağlı diğer cihazlarında enerjisinin kesilmesine sebep olmaktadır.

Örneğin 12V buzdolabı ve hidrofor pompasını bu çıkışa taktığınızda belki günlerce sorun olmadan çalışacaktır fakat hidrofor sıkışıp aşırı akım çekerek şarj cihazını kısa devre koruma moduna sokarsa ve durum fark edilmezse buzdolabı da enerjisiz kalacağı için kötü sonuçlara yol açacaktır. Aynı şekilde invertörün de aşırı akım çekmesi durumunda enerji kesilmesi durumu oluşmaktadır. Bu sebeple hafif yükler olarak nitelendirdiğimiz yani aşırı akım çekme ihtimali olmayan ve enerji kesilse dahi mağduriyet oluşturmayacak yüklerin bağlanmasını öneriyoruz.

Akıllarda soru işareti oluşmaması için; 12V buzdolabı yük çıkışından çalışabilir. Hidrofor çalışabilir, invertör çalışabilir fakat yukarıda ifade edilen durumlar sebebiyle buraya bağlanması ÖNERİLMEMEKTEDİR. Lamba,TV,Uydu Anten gibi açık unutulduğunda aküye zarar verebilecek yüklerin bağlanması çok daha uygundur.

Bir diğer amacı ise uzaktan(Bluetooth ile), açma kapatma yapılabilmektedir, aydınlatma ve zaman ayarlı çalışma istenilen durumlarda cihaz içerisinden programlama yaparak örneğin akşam olunca lambayı yakıp gündüz sönmesini sağlayabilirsiniz. Herhangi bir cihazı zaman ayarlı çalıştırabilirsiniz gibi esnek özellikleri de bulunmaktadır.

Genel olarak yük çıkışının tasarlanma amacı bu şekilde özetlenebilir.

Mesajlarımız biraz uzun oluyor lütfen kusura bakmayın konuları daha açık şekilde ifade etmek için mecburen uzatıyoruz. Aklınıza takılan her soru için yazabilirsiniz. Detaylandırmaya çalışacağız.

Saygı ve selamlar.
Havensis Elektronik.
 

ince999

Her ne yaşarsan yaşa,sonunda keyfini çıkar
Mesajlar
2,525
Tepkime puanı
1,347
Yaş
69
Yer
İzmir merkez idi değişti EDİRNE Merkez oldu
Detaylı bilgilendirme için ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM. Bir soru daha: Solar şarj kontrol cihazında Load çıkışı var ve çalışıyor fakat cıhazın solar çıkışı ile ilgili hiç bir açıklama yok bu durumda çalışma akımını tahmin yürüterek nasıl hesaplayabiliriz?
 

Havensis

Ana Kamp
Mesajlar
34
Tepkime puanı
67
Cihaz marka modeline göre teknik özelliklerine bakmak en doğru sonucu verir ancak;

Piyasada bulunan PWM cihazlarda Cihaz akım kapasitesi ile yük akımı eşit oluyor.
30A Pwm cihazın yük çıkışı da 30A.

MPPT cihazlarda ise 20 30 40A ürün segmentinde yük çıkış akımı ya cihaz akımına eşit yada 20A standart oluyor.

Çok özel amaçla üretilmiş bir ürün kullanıyorsanız durum farklılık gösterebilir teknik özellikleri haricinde dışarıdan baktığımızda yük akım kapasitesini cihazı sökmeden iç Elektronik yapısını görmeden maalesef bilmek zor.
 


neroarkan

Kamp II
Mesajlar
333
Tepkime puanı
146
Yaş
43
Yer
Mersin
Ahmet bey, bu başlıkta konuştuklarımızı burada cevaplamanız, sanırım sadece burayı okuyanların kafasını karıştıracak. :yum:

.
Benim tevellüt de 28 Cemaziyelahir 1369 muhterem.
Berhudar kalın mirim. :yum:

Merhabalar...

Öncelikle kafa karışıklığı yaratan görsel için açıklama yaparak başlamak isteriz. Önceki mesajlarda bulunan görsel karavanlarda 24V akü grubu bulunan, 24V invertör kullanan müşterilerimizin talebi üzerine çizilmişti. Buradaki bağlantıların tamamı 24V olarak düşünülmeli ve araç aküsü 12V iken DC/DC Akü şarj cihazıda 24V grubu şarj edecek şekilde gösterim yapıldı. Bu şemada 12V kullanım mümkün değildir.
Seri bağlı akülerde, her aküden ayrı ayrı 12V alınıp kullanılması KESİNLİKLE HATADIR. Akülerin çok kısa sürede bozulmasına sebep olur. 24V sistemler için 12V çıkış isteniyor ise 24->12 regülatör kullanılmasını öneriyoruz.

Hazırladığımız görseller şematik gösterim olduğu için "sigorta" görsellerde yer almasa da gerçek uygulamalarda ilgili noktalara konulmasını öneriyoruz.

12V Sistemler için aşağıdaki görseli referans alabilirsiniz. Paneller Seri veya Paralel olarak MPPT şarj kontrol cihazına bağlanabilir.

Ekli dosyayı görüntüle 635911


Havensis Elektronik olarak Tasarım ve Üretimi tamamen Türkiye/Bursa'da yapmaktayız. Firmamız bünyesinde çalışan Mühendisler ve Alanında uzman genç ve dinamik teknik ekip arkadaşlarımız ile mümkün olan en iyi ürünü çıkarmaya çalışıyoruz.
Kesinlikle ucuz, sürekli arıza yapan veya sattık bitti gerisine karışmayız diyeceğimiz ürünler ÜRETMİYORUZ.
Her ürünümüzün sonuna kadar arkasındayız ve sürekli gelişen teknolojiye ayak uydurma gayreti içerisindeyiz. Siz değerli büyüklerimizin arasında yaşımız "biraz" genç olması sebebiyle çok çalışmak mecburiyetindeyiz :smiley:

Türkiye'de üretmenin kendine has yüksek maliyet oluşturan durumları olsa da amacımız 2013 yılından beri bu ürünleri yurtiçinde üretebilmektir. Çin ile rekabetin zor olduğu bu koşullarda sizlerin bu şekilde destekleyici yorumlarını görmek bize motivasyon kaynağı oluyor. Sağolun, varolun...


Forumu genellikle takip etmeye çalışıyoruz fakat gözümüzden kaçabiliyor. Bizim görmemizi istediğiniz durumlarda @Havensis olarak etiketlerseniz bildirimler vasıtasıyla elimizden gelen en hızlı şekilde konuya dahil olabiliriz.

Saygı ve selamlar...
Keşke foruma daha önce yazsaydınız 1 ay önce Bursa'dan geçtim.
Güneş paneli sistemimi göstermek yapılması gereken düzeltmeleri yaptırmak isterim.
Bir daha ki sefere.
 

neroarkan

Kamp II
Mesajlar
333
Tepkime puanı
146
Yaş
43
Yer
Mersin
PWM ve MPPT Solar Şarj Kontrol Cihazı farketmeksizin piyasadaki neredeyse tüm cihazların Yük Çıkışının tasarlanma amacını ve buraya bağlanacak yüklerin özelliklerini şu şekilde ifade edebiliriz. Bu konuda oldukça fazla soru alıyoruz o yüzden konusu açılmışken detaylı maddeler halinde Yük Çıkışının yapısından bahsedelim.

YÜK ÇIKIŞI YAPISI NASILDIR?
Öncelikle Şarj cihazı üzerinden (LOAD) Yük çıkışı aslında Akü giriş klemenslerine paralel olarak bağlıdır sadece yükü açma kapatma yapmak için elektronik anahtar(Mosfet, Transistör vb.) bulunur. Bu anahtar mikroişlemci aracılığı ile akünün seviyesine göre veya aşırı akım durumuna göre koruma amaçlı açılıp kapatılmaktadır. Farklı şekilde zaman ayarlı, özel görevleri sebebiyle de açılıp kapatılması yapılmaktadır.

YÜK ÇIKIŞINDA VOLTAJ SABİT MİDİR?
Hayır, Solar şarj kontrol cihazlarının yük çıkışında herhangi bir voltaj regülasyonu söz konusu değildir. Örnek olarak Akü voltajı 14.23Volt olduğunda Yük Çıkışıda 14.23V olur. Aynı şekilde Akü Voltajı 11.33Volt olduğunda Yük çıkışıda 11.33Volt olur. Bazen bu durum karıştırılıyor ve sanki akü voltajı kaç olursa olsun yük çıkışı sabit 12.0V veriyormuş gibi düşünülerek bağlantı yapılıyor.

YÜK ÇIKIŞI KORUMA METODLARI NEDİR?
Solar şarj kontrol cihazlarının yük çıkışında genellikle aşırı akım koruma, kısa devre koruma veya sigorta bulunur. Mikroişlemci yük çıkışından çekilen akımı ölçer ve belli değerin üzerine çıktığında çıkışı kapatır. Kısa devre olduğunda da yine elektronik devre elemanları yük çıkışını kapatır. Kısa devre ortadan kalktığında yeniden açılır veya kullanıcıdan tuşa basıp açılması için komut bekler, hiç biri yoksa akım değerine uygun sigorta bulunur ve kısa devre durumunda atar.
Düşük Voltaj Koruma; Akünün aşırı deşarj olmaması için voltaj set edilen değerin altına düştüğünde yük çıkışını kapatarak akünün daha fazla bitmesi engellenir.
Yüksek Voltaj Koruma, Kritik voltaj seviyesinde zarar görecek yüklerin akü voltajı yükseldiğinde örneğin 14.8 -15V olduğunda Yük çıkışına bağlı cihazı korumaya almak için kapatır. Bu durum genelde sulu akülerin ayda bir kez Equalize denilen şarj kademesinde yüksek voltajda şarj edilmesi durumunda yükün ayrılması için kullanılıyor.

YÜK ÇIKIŞINA HANGİ CİHAZLAR BAĞLANABİLİR?
Yük çıkışının akü uçlarına paralel olduğunu söylemiştik bu durumda cihazın yük çıkış akım kapasitesine kadar herhangi bir elektrikli alet bağlanabilir. Örnek değer verelim. 20A yük çıkışına sahip solar şarj cihazına 20amperden az akım çeken cihazlar takılabilir. Örneğin lamba, tv, anten gibi. Normalde motorlu yüklerin veya gücü yetiyor ise invertörün bağlanması sorun teşkil etmese de önerilen bir durum DEĞİLDİR. Sebebi ise motorlu yükler veya invertör anlık yüksek akım çektikleri için cihazı korumaya sokarak aynı çıkışa bağlı diğer cihazlarında enerjisinin kesilmesine sebep olmaktadır.

Örneğin 12V buzdolabı ve hidrofor pompasını bu çıkışa taktığınızda belki günlerce sorun olmadan çalışacaktır fakat hidrofor sıkışıp aşırı akım çekerek şarj cihazını kısa devre koruma moduna sokarsa ve durum fark edilmezse buzdolabı da enerjisiz kalacağı için kötü sonuçlara yol açacaktır. Aynı şekilde invertörün de aşırı akım çekmesi durumunda enerji kesilmesi durumu oluşmaktadır. Bu sebeple hafif yükler olarak nitelendirdiğimiz yani aşırı akım çekme ihtimali olmayan ve enerji kesilse dahi mağduriyet oluşturmayacak yüklerin bağlanmasını öneriyoruz.

Akıllarda soru işareti oluşmaması için; 12V buzdolabı yük çıkışından çalışabilir. Hidrofor çalışabilir, invertör çalışabilir fakat yukarıda ifade edilen durumlar sebebiyle buraya bağlanması ÖNERİLMEMEKTEDİR. Lamba,TV,Uydu Anten gibi açık unutulduğunda aküye zarar verebilecek yüklerin bağlanması çok daha uygundur.

Bir diğer amacı ise uzaktan(Bluetooth ile), açma kapatma yapılabilmektedir, aydınlatma ve zaman ayarlı çalışma istenilen durumlarda cihaz içerisinden programlama yaparak örneğin akşam olunca lambayı yakıp gündüz sönmesini sağlayabilirsiniz. Herhangi bir cihazı zaman ayarlı çalıştırabilirsiniz gibi esnek özellikleri de bulunmaktadır.

Genel olarak yük çıkışının tasarlanma amacı bu şekilde özetlenebilir.

Mesajlarımız biraz uzun oluyor lütfen kusura bakmayın konuları daha açık şekilde ifade etmek için mecburen uzatıyoruz. Aklınıza takılan her soru için yazabilirsiniz. Detaylandırmaya çalışacağız.

Saygı ve selamlar.
Havensis Elektronik.
Yük çıkışının akü uçlarına paralel olduğunu söylemiştik bu durumda cihazın yük çıkış akım kapasitesine kadar herhangi bir elektrikli alet bağlanabilir. Örnek değer verelim. 20A yük çıkışına sahip solar şarj cihazına 20amperden az akım çeken cihazlar takılabilir. Örneğin lamba, tv, anten gibi. Normalde motorlu yüklerin veya gücü yetiyor ise invertörün bağlanması sorun teşkil etmese de önerilen bir durum DEĞİLDİR. Sebebi ise motorlu yükler veya invertör anlık yüksek akım çektikleri için cihazı korumaya sokarak aynı çıkışa bağlı diğer cihazlarında enerjisinin kesilmesine sebep olmaktadır.

Örneğin 12V buzdolabı ve hidrofor pompasını bu çıkışa taktığınızda belki günlerce sorun olmadan çalışacaktır fakat hidrofor sıkışıp aşırı akım çekerek şarj cihazını kısa devre koruma moduna sokarsa ve durum fark edilmezse buzdolabı da enerjisiz kalacağı için kötü sonuçlara yol açacaktır. Aynı şekilde invertörün de aşırı akım çekmesi durumunda enerji kesilmesi durumu oluşmaktadır. Bu sebeple hafif yükler olarak nitelendirdiğimiz yani aşırı akım çekme ihtimali olmayan ve enerji kesilse dahi mağduriyet oluşturmayacak yüklerin bağlanmasını öneriyoruz.


Yukarıdaki paragrafta,
Kullandığınız dil itibarı ile 10 numara cevaptı, anlaşılır ve kitabi, @Akdeniz45 ağabey de eminim beğenmiştir. Geçtiğimiz haftalarda kafa yorduğumuz meselelere değinmeniz güzeldi.
Bu yazıyı yazan arkadaşa sistemimi gösterip varsa yanlışları düzeltmek isterim.

Teşekkür ederiz.
 

Doğrucu Davut

Gezen yerini değil, önyargısını değiştirir
Mesajlar
1,058
Tepkime puanı
1,448
Yer
Sath-ı vatan 🇹🇷
.
@Havensis , ürünlerinizin karavancılar için sevindirici olması yanında, foruma katılımınızın da bizlere faydalı olacağından şüphem yok.
Aynisini sizin için de umut ederim.

İzninizle benim de sorularım olacaktı..
* Ürünlerinizin ısı kompensasyonunu aküye kabloyla bağlı dış sensör olmadan, sadece içten yapmaları ideal ya da yeterli mi ?
* Ayrıca bu durumda akülerin oldukça yakınına konumlandırılmak zorunda olmaları, bu kapalı kasa ortamında ürün yaşamlarına ters etki eder mi ?
* Bu olası sorun daha fazla kapasite seçimiyle, atlatılabilir mi ?
* Panel/Regülatör kapasite oranı en az ne kadar olmalıdır ?


...
Şili’nin Atakama çölündeki radyo teleskopların montajını yapan gurubun mekatronik mühendisi olan Alman şefi, bizim en yakın arkadaşlarımızın oğlu.
Kendisi bana teleskoplarda Çin yerine Türk ürünlerini kullandıklarını söylemişti.
Yerli ürünleri kullanan Aselsan ve diğerlerinin başarılarından bahsetmem de gereksiz sanırım ?
Bu durumda sizin ürünlerinize de olumlu ön yargıyla yaklaşmam anlaşılır olmalı ?
Kısaca bu, romantik bir “Yerli Malı Yurdun Malı” yaklaşımı değil !

Başarı dileklerimle..
 
Son düzenleme:


Havensis

Ana Kamp
Mesajlar
34
Tepkime puanı
67
.
@Havensis , ürünlerinizin karavancılar için sevindirici olması yanında, foruma katılımınızın da bizlere faydalı olacağından şüphem yok.
Aynisini sizin için de umut ederim.

İzninizle benim de sorularım olacaktı..
* Ürünlerinizin ısı kompensasyonunu aküye kabloyla bağlı dış sensör olmadan, sadece içten yapmaları ideal ya da yeterli mi ?
* Ayrıca bu durumda akülerin oldukça yakınına konumlandırılmak zorunda olmaları, bu kapalı kasa ortamında ürün yaşamlarına ters etki eder mi ?
* Bu olası sorun daha fazla kapasite seçimiyle, atlatılabilir mi ?
* Panel/Regülatör kapasite oranı en az ne kadar olmalıdır ?

Maddeler halinde;

* Ürünlerinizin ısı kompensasyonunu aküye kabloyla bağlı dış sensör olmadan, sadece içten yapmaları ideal ya da yeterli mi ?
Havensis cihazların içerisinde ve soğutucu yüzeyde 2 adet sıcaklık sensörü bulunuyor. Bu şekilde aynı ortamda bulunan akülerin sıcaklıklarını yaklaşık tespit etmeye çalışıyoruz. Harici sensör olması tabiki daha keskin sonuçlar verecektir. Bozuk olmayan aküler için 2017 yılından itibaren topladığımız veriler ışığında yaklaşık eşit sonuçlar aldığımızı gördük. Bu sebeple ideal değil fakat yeterlidir.

Isı kompanzasyon katsayısı derece başına çok küçük olduğu için 3-5 derecelik sapmalar kablo kayıpları ve ölçüm hatalarının yanında çok büyük anlam ifade etmiyor. Karavan tipi uygulamalarda da tüm ekipman kabin içerisinde olması sebebiyle çok farklı sonuçlar çıkmadığını uzun zamandır izliyoruz. İstisna uygulamalar tabii ki var.

Sensör kullanımı aslında Aküler farklı ortamda, Şarj cihazı farklı ortamda ise daha çok önem kazanıyor. 2 oda düşünün. Aküler dışarıda 5 derece dururken, şarj cihazı içeride 30 derecede olması yanlış karar vermeye sebep olabilmektedir. Burada harici ısı sensörü kullanılmalıdır.

* Ayrıca bu durumda akülerin oldukça yakınına konumlandırılmak zorunda olmaları, bu kapalı kasa ortamında ürün yaşamlarına ters etki eder mi ?
Şarj cihazı ömrü açısından sorun teşkil etmez. Akü konusunda şarj cihazı ısısı sebebiyle mi ters etki yapacağını tam anlamadık? Daha açık ifade edebilir misiniz.

* Bu olası sorun daha fazla kapasite seçimiyle, atlatılabilir mi ?
Şarj cihazı veya ısı sensöründen bağımsız olarak, Akülerin karakteristiği gereği sıcaklık arttıkça kapasiteleri yükselir fakat ömürleri kısalır. Sürekli düşük sıcaklıkta çalışan aküler için kapasite arttırmak uygundur. Çünkü 25 derecede 100Ah olan akü, 10 derece sıcaklıkta 90Ah tutabilir.

* Panel/Regülatör kapasite oranı en az ne kadar olmalıdır ?
Havensis MPPT şarj kontrol cihazları Akım limitleme özelliğine sahip olduğu için panel gücü ne olursa olsun sorunsuz çalışacaktır. Örneğin, Normal cihazlarda 12V sistem için 30A MPPT cihaza 400W üzerinde panel takılmaması gerektiği belirtilir. Havensis MPPT ürünlerinde ise 400W gibi bir sınırlama yoktur. 1200Watta kadar panel takabilirsiniz. Cihaz bu koşullar altında her zaman 30A akım vermeye ve güvenli çalışmaya devam edecektir. Bu durum şu avantajı sağlıyor. Karavanda 600W paneliniz, 200Ah akünüz ve Havensis 30A MPPT şarj cihazınız olduğunu düşünün. Sabah erken saatlerde şarj akımınız yükselecek ve 30A ile limitli kalarak akşama kadar en yüksek gücü almaya devam edebiliyorsunuz. Aynı şekilde ayarlanabilir akım limitleme özelliği sayesinde de akülerinizin sağlığı için uygun şarj akımını ayarlama imkanınız oluyor.

Diğer firmaların ürünleri için panel/regülatör oranı için veri sayfalarında belirtilen güçleri referans almanızı öneririz.

Umarız sorularınıza anlaşılır cevaplar verebilmişizdir.

Saygı ve Selamlar
Havensis Elektronik.
 Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle alakasız başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

BENZER İÇERİKLERGEZENBİLİR TV

           

Forum istatistikleri

Konular
101,441
Mesajlar
1,492,657
Kayıtlı Üye Sayımız
169,783
Kaydolan Son Üyemiz
bur_478

BENZER İÇERİKLER

SON KONULAR

ÖNEMLİ UYARILAR
HAYATİ UYARI: Forumlarda yer alan tüm konular sadece referans amaçlıdır ve içeriklerinde hayati risk taşıyan tehlikeli spor ve benzeri özel uğraşılar olabilir. Lütfen forumlarda okumuş olduğunuz spor veya özel uğraşıların uzmanlarından yardım almadan kendi başınıza denemeye çalışmayın. Aksi halde meydana gelebilecek aksiliklerden dolayı gerek forum yöneticileri, gerekse içerik yazarları hiçbir sorumluluk kabul etmeyeceklerdir.

TELİF UYARISI: Forumlarda yayınlanan yazılı ve görsel materyallerin tüm hakları ve sorumluluğu yazarlarına aittir. Bu materyalleri izinsiz kopyalamak ve kullanmak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.

SORUMLULUK REDDİ: Forumlarda yer alan, kullanıcıların oluşturduğu tüm yazılı ve görsel içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriklerin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Gezenbilir ve forum yönetimi hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içeriği oluşturan üye ile irtibata geçebilir veya iletişim formumuzu kullanarak yönetime bildirebilirsiniz.

GEZENBİLİR SUNUCULARI: Yüksek Teknoloji ve Güvenlik Sistemleriyle Donatılmış, Merkezi Ankara'da Bulunan, YS-308 Yer Sağlayıcı Belge Numaralı ve %100 Yerli Sermayeli VERİTEKNİK Şirketi Tarafından Barındırılmaktadır.

Copyright © 2000 - 2021 Gezenbilir
Üst