Solar Şarj Kontrol Cihazları Hakkında Genel Bilgiler

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Akdeniz45 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 68
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 22,076
Gayet mantıklı ve kolay bir düzenek; tek zayıf yanı işlemleri yapmayı unutmak. Sizin yaptığınız uygulamanın kâğıt üstünde bir sıkıntısı daha var. Panel dolum cihazı kendi çalışma enerjisini ana dolum dediğim normalde hizmet aküsünü bağladığımız yerden alıyor. Şayet aküleri değiştirdiğimiz zaman takılan akü çok boş ise dolum aleti çalışmayabilir. BU İHTİMALİ SADECE TEORİK.

Son düzenleme:

Etiketler
Hüseyin,
Biz karavancılar için regülatörlerin “Yüksek Verim Takip Düzeni” özelliğinden çok dolumun kademeli olarak yapılmasının önemli olduğunu düşünenlerdenim.

Gerekçem; randıman sorunu daha fazla solar ve uygun ışınlanma ile çözülebilse de akımın kalitesi yani tam dolum, ancak kademeli tarz ile mümkün olabilmekte.
Sorumlu bir regülatör üreticisisinin bu iki özelliği birleştireceği var sayılsa da sadece PWM bazlı ve kademeli dolum yapanları bile, ikimizde olduğu gibi seneler boyunca özellikle tek solar panel kullanımlarında, işlevlerini yeterli ve sorunsuzca yerine getirmekteler.

Tam bu yaklaşım için isim yapmış, yukarıda gönderdiğin Votronic ve benim Morning Star firmalarının karavan ve marin regülatörleri, LCD ekransız yalın görüntüleriyle piyasada demirbaş konumundalar.
Üstelik ısı sensörü girişi ve diğer özellikleri de tamamıyla yeterli durumda.

Eğer, karavancı enerji planlamasında en yüksek kazanımdan önce akıllı tüketimi çıkış noktası alırsa, yaz ve baharları bizde olduğu gibi tek panelin yeterli olmaması için sebep kalmamakta..
Eskiler “Tecrübeyle sabittir” derlerdi.

Tekrar edersem bence; solar düzenini kuran hatta kurduran bir karavancının, bir yaprak sayfayı dolduracak kadar da olsa, basit ve yeterli temel bilgi gereksinimi olmalı ve uygulamada da en verimli donanımdan önce hesaplı tüketime odaklanmalı.

...
EPEVER regülatörünün bir çıkışı MPPT diğeri PWM olamaz mı ?
Bir de aklım regülatörün enerjisini aküden almasına takıldı.
İnsan yaşlandıkça sabit fikirli oluyor derlerdi de inanmazdım..:yum:

Son düzenleme:

Günaydın Arkadaşlar.
Konu gittikçe AKEDEMİK makaleye dönüyor...... güzel gelişme. 🙂
( Tekrar edersem bence; solar düzenini kuran hatta kurduran bir karavancının, bir yaprak sayfayı dolduracak kadar da olsa, basit ve yeterli temel bilgi gereksinimi olmalı ve uygulamada da en verimli donanımdan önce hesaplı tüketime odaklanmalı.) Bu düşünceye itiraz edecek olan yoktur her halde

.
Sanırım üzerinde düşünülüp hesabı yapılmaktaysa, çağdaş tüketim alışkanlıklarımızla olsa gerek “ Ne kadar çoksa, o kadar doğru” formülünün kolaycılığına güvenilmekte.
Hani bazen yoksa araç mazottan elektrikliye mi çevrilecek acaba diye düşünmeden edemiyorum.. :yum:

Enerji kazanımını çeşitli olanakların sentezi olarak görmek karavancılığın maceracı yapısına da uymakta. Bu durumda aslında, azı kadar fazlası da karavancı onurunu kaşımalı ?

Bu kadar felsefe yeter.
Regülatör enerjiyi nereden alıyor ona cevap verin şimdi.
Yalnız cevap resmî olsun lütfen.
Ben yeteri kadar sallıyorum zaten.. :yum:

Son düzenleme:

(Regülatör enerjiyi nereden alıyor ona cevap verin önce..)
Bu soruya cevap olarak regülatöre alet edevat takma ve çıkarma sırası mantığına bakarak ilk takılan veya son çıkartılan doldurulacak olan AKU olduğuna göre ve yine güneş olmadığı zamanlarda da regülatörün aktif olduğu göz önüne alınırsa regülatörün çalışması için gerekli olan elektrik enerjisini kendine bağlı olan doldurduğu akümülatörden alıyor diye TEORİK BİLĞİ beyanında bulunuyorum. Kesin doğrudur diye de bir iddiam da yoktur.

.
Huyum kurusun, yine de sallamadan duramayacağım. :yum:

Regülatörde diyot çıkışlarda değil, panel girişinde olmalı ve karanlıkta akü akımının panele gidişini engellemeli ?
Bu yaklaşım soruya açıklık getirir mi dersiniz ?
Çünkü böylelikle regülatör mesela sistem kurumunun başında aküden, sonra da nereden bulursa oradan beslenebilir. Yani Ahmet beyin dediği gibi geceleri de aküden gelen enerjiyle LCD ekranı aktif kalmalı..

İkimiz de ayni anda yazmışız. Ya da yazarken cevabınızı görmemişim.
Bülent bey de onaylıyorsa doğru demektir..

Son düzenleme:

Ben sadece eldeki bilgiye göre akıl yürüttüm. Masumum beraatımı talep ediyorum

Hüseyin bey, yanılıyorsunuz.
Siz müdahil avukat, ben davacı, Bülent bey de savcıydı.
Sanık regülatörü da saldık.
Zaten başka türlü çalışıyorsa bile, artık utanıp bizim kararımız gibi çalışmak zorunda.. :yum:

Son düzenleme:

Karavan sistemleri solar şarj kontrol cihazları (konu bu olduğundan) aslında sistemi bir bütün olarak değerlendirmek gerekir.
Sistemi oluşturan diğer ekipmanları bir tarafta tutup gerektiğinde eklemek koşulu ile; Panel yapısı, kabloları, bağlantı noktaları, koruma sigortaları vb.
Karavan ve benzeri off grid sistemler için örneklemede;
DC sistem ve yükler için kontrol önemlidir ve üzerinde durulması gerekir.
Solar kontrol cihazı önemlidir,

Cihazın yapacağı veya yapabildiği işlemlerden bazıları
*panel ile batarya arasındaki tüm elektriksel işlevler
*Batarya grubunun, üretim değerlerine uygun dolum karakteristiği yönündeki işlemleri
*Sıcaklığı izlenme ve şarjı buna uygun optimize etme
* Ters polarite bağlantılarında koruma

Bataryalı off grid sistemde ışıma olduğu sürece kendine bağlı tüm birimlerden gelen elektriksel sinyalleri yorumlayarak santral görevini üstlenen yapıdır.
Enerji (referans) kaynağı İlk adımda batarya sistemidir.

.
Huyum kurusun, yine de sallamadan duramayacağım. :yum:

Regülatörde diyot çıkışlarda değil, panel girişinde olmalı ve karanlıkta akü akımının panele gidişini engellemeli ?
Bu yaklaşım soruya açıklık getirir mi dersiniz ?
Çünkü böylelikle regülatör mesela sistem kurumunun başında aküden, sonra da nereden bulursa oradan beslenebilir. Yani Ahmet beyin dediği gibi geceleri de aküden gelen enerjiyle LCD ekranı aktif kalmalı..

İkimiz de ayni anda yazmışız. Ya da yazarken cevabınızı görmemişim.
Bülent bey de onaylıyorsa doğru demektir..
Solar kontrol cihazının enerjiyi almış olduğu ana kaynağı , beslediği yerden beslenir gibi yazmak hatalı olmaz.
Şöyleki;
Bir başka başlık altında load çıkışına hangi cihazları bağlamak doğru olur diye yazılmıştı,tam konunun yeri olması nedeniyle, cihaz neden bataryanın enerjisiyle beslenir sorusuna destek olabilecektir.
*Load çıkışına, teknik olarak yazılı değerin sınırına yakın yükler bağlanması önerilmez
*Load çıkışı pratik olarak DC yüklerine sınırlı olarak güç aktarım bağlantı yeri olmakla avantajları bulunur.
-Sarj kontrol cihazı ile birlikte düşük voltajda kesme LVD
-Gece modlu sistemde gece - gündüz ayırımı ile otomatik aydınlatma vb uygulamaları cihaz load olarak yapılması
-Bazi açma kapatma işlevlerinin programı zamanlama
-dc on/off anahtar manuel olarak
Load çıkışı pratik olarak kullanılır, DC yük seçiminde dikkatli olmak gerekir.
30 amperlik bir cihazda uygulama olarak 15 amper kullanım doğru olacaktır.
Birde load çıkışı anahtarlama durumu on/off negatif kutup olarak yapılır.
DC enerji hat koruma pozitif hat olarak yapıldığından, load çıkışına bakılmalıdır.

Tüm bunların yapılabilir olması nedeniyle, cihazın sürekli olarak batarya ile bağlantılı olması gerekir.

Ek resimde orijinal Steca marka PWM solar kontrol cihazı, load çıkış kesme polarite ucu ( - negatif ), ortak müşterek hat (pozitif +) tornavida ile belirten klemens köprüsü.

IMG 20210409 152931

IMG 20210409 153118

IMG 20210409 153250

Solar kontrol cihazının enerjiyi almış olduğu ana kaynağı , beslediği yerden beslenir gibi yazmak hatalı olmaz.
Şöyleki;
Bir başka başlık altında load çıkışına hangi cihazları bağlamak doğru olur diye yazılmıştı,tam konunun yeri olması nedeniyle, cihaz neden bataryanın enerjisiyle beslenir sorusuna destek olabilecektir.
*Load çıkışına, teknik olarak yazılı değerin sınırına yakın yükler bağlanması önerilmez
*Load çıkışı pratik olarak DC yüklerine sınırlı olarak güç aktarım bağlantı yeri olmakla avantajları bulunur.
-Sarj kontrol cihazı ile birlikte düşük voltajda kesme LVD
-Gece modlu sistemde gece - gündüz ayırımı ile otomatik aydınlatma vb uygulamaları cihaz load olarak yapılması
-Bazi açma kapatma işlevlerinin programı zamanlama

-dc on/off anahtar manuel olarak
Load çıkışı pratik olarak kullanılır, DC yük seçiminde dikkatli olmak gerekir.
30 amperlik bir cihazda uygulama olarak 15 amper kullanım doğru olacaktır.
Birde load çıkışı anahtarlama durumu on/off negatif kutup olarak yapılır.
DC enerji hat koruma pozitif hat olarak yapıldığından, load çıkışına bakılmalıdır.

Tüm bunların yapılabilir olması nedeniyle, cihazın sürekli olarak batarya ile bağlantılı olması gerekir.
Bülent Bey biz MPPT yi tartışıyoruz. @Doğrucu Davut ve @neroarkan Siz PWM örneği verince iş karıştı.

Ben PWM hayatımda görmedim kullanmadım. Bana söylenen PWM aküsüz çalışabilir. MPPT akü beslemesiz çalışmaz şeklinde .
Cevap verdiğim paragraf MPPT ye göre yazılmış diye algıladım.(Muhtemelen doğrudur) Bende (altı çizili yerleri)mppt özelliği diye biliyorum.

@Doğrucu Davut bey'in söylemiş olduğu "Biz karavancılar için regülatörlerin “Yüksek Verim Takip Düzeni” özelliğinden çok dolumun kademeli olarak yapılmasının önemli olduğunu düşünenlerdenim."

Doğru düşünüyorsun hocam, MPPT çalışma prensibi gece ve gündüz nedeniyle dur kalk olduğundan güneş doğduğunda kendisine akım geliyor. MPPT nasıl programlandığı önem kazanıyor.

Bülent Bey biz MPPT yi tartışıyoruz. @Doğrucu Davut ve @neroarkan Siz PWM örneği verince iş karıştı.

Ben PWM hayatımda görmedim kullanmadım. Bana söylenen PWM aküsüz çalışabilir. MPPT akü beslemesiz çalışmaz şeklinde .
Cevap verdiğim paragraf MPPT ye göre yazılmış diye algıladım.(Muhtemelen doğrudur) Bende (altı çizili yerleri)mppt özelliği diye biliyorum.

@Doğrucu Davut bey'in söylemiş olduğu "Biz karavancılar için regülatörlerin “Yüksek Verim Takip Düzeni” özelliğinden çok dolumun kademeli olarak yapılmasının önemli olduğunu düşünenlerdenim."

Doğru düşünüyorsun hocam, MPPT çalışma prensibi gece ve gündüz nedeniyle dur kalk olduğundan güneş doğduğunda kendisine akım geliyor. MPPT nasıl programlandığı önem kazanıyor.
PWM örneğinde hat anahtarlama durumunun, negatif kutup üzerinden yapıldığını belirtmek için gösterdim.
Konu başlığı solar kontrol cihazları olduğundan.
Referans kaynağımız (enerji beslemesi kaynak) bağlı batarya sistemi.
Araçlardaki ECU, radyo hafıza vb güç kaynağı kesilmesinde bağlı olan bir takım cihazların kopukluk veya kesintiden etkilenmesi örnekleme olabilir (bazı çok hassas cihazların yapılarındaki şarjlı pil ile,güç kaynağına sahip olanlar müstesna)

PWM örneğinde hat anahtarlama durumunun, negatif kutup üzerinden yapıldığını belirtmek için gösterdim.
Konu başlığı solar kontrol cihazları olduğundan.
Referans kaynağımız (enerji beslemesi kaynak) bağlı batarya sistemi.
Araçlardaki ECU, radyo hafıza vb güç kaynağı kesilmesinde bağlı olan bir takım cihazların kopukluk veya kesintiden etkilenmesi örnekleme olabilir (bazı çok hassas cihazların yapılarındaki şarjlı pil ile,güç kaynağına sahip olanlar müstesna)
Kondansatör v.s.

.
Havensis'in 3 veya 4 kademeli dolum yapabilen MPPT ve PWM modellerine mutlaka dikkatinizi çekmek isterim.
Fiyatlarının gayet uygun olması yanında, Bursa üretimi olduğundan muhatabınız da var. Çince bilmenize gerek yok. :yum:

YouTube,a da girebilirsiniz

Diğer birimleriyle beraber, örnek bir sistem şeması.

E4BD4E7C 5C55 4CFD BA03 B0D695FA92DE

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR