Sonunda Çeki Demirini Taktık

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan kozluca Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 10
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 36,254

kozluca

Yeni Üye
Arkadaşlar merhaba; sonunda çeki demirini taktık aracımıza, süreç biraz sıkıntılı oldu ama benden sonra taktıracak arkadaşlara yardımcı olması bakımından adım adım yazıyorum. En son aşamadan sonra olan gelişmeleri sayfanın devamında bulabilirler.
Öncelikle aracımıza uygun çeki demirini, yetkili servise sipariş verdim. 15 gün sonra Fransa'dan geldi ürün.
CE belgeli olması şart, ruhsata işletmek için, ruhsata işletmeden kullanmanızın baya büyük sorumlulukları var.
Çeki demirimizi yetkili servis aracılığı ile sipariş etmiştik fakat yetkili servis montajını yapamayız, biz o riske giremeyiz dedi. Tabii haliyle bizde bi şaşkınlık, bu nasıl yetkili servis diye düşünür olduk. Çağrı merkezi ve ile genel müdürlük ile görüşmemizin ardından montaj için yetkili servise gittik. Yaklaşık 2 saatte montajı ve elektrik kabloları bitti.
Şimdi sırada proje çizimi ve ruhsata işlenmesi işlemleri kaldı.

20150213 105456751 iOS

Etiketler
Ynt: Sonunda Çeki Demirini Taktık

Öncelikle hayırlı olsun :smiley:

Çeki demirinde bir konuya dikkat etmekte fayda var; takan yer deneyimli değilse düşünemeyebiliyor.
Artık birçok modern karavan/römork stabilizatör ile kullanıldığından çeki demirini tampondan biraz daha geriye çekmek lazım. Normal kaplin stabilizatöre göre biraz daha kısa olduğu için sıkıntı yaşanabilir.

Bu yüzden çeki demiri topuzunun merkez noktasından tampona olan uzaklığı 12cm gibi gibi ayarlamakta fayda var.

verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler. standart aksesuar olduğu için takılacak yerler hazırdı. Sadece topuzu değiştirebilirim ileriki zamanda eğer öyle bir ihtiyacım olursa

arkadaşım hayırlı olsun
benim araçta pejo 5008
bana servisten iki çeşit fiat verdiler
sadece fatura kesim fiatı 480 diğeride 750 tl.
şimdi elektrik tesisatı kaç para
montaj kaç para
proje nasıl nerde oldu kaç para
toplam kaça çıktı
saygılar

Merhaba;
Ben servis yönünden biraz talihsizdim. Sadece çeki demiri ve elektrik tesisatını aldım. Montajı kavga dövüş yaptırdım.
Çeki demiri ve elektrik kablo bağlantısı 560₺, montaj 100₺
Çeki demiri projesi 440₺
Muayene 160₺
Ruhsat değişimi 80₺
Size 750 ₺ dedikleri fiyat proje ve muayene parası olabilir.

Sent from my iPhone using Tapatalk

mrb izmirde servisi aradım.ilk çıkan eleman biz sadece çeki demirini satıyoruz gerisine karışmıyoruz dediler.ardından pejo merkeze şikayet mektubu yazınca bütün servisler devreye girdi.2000 lira gibi komple bir fiat çıkardılar.biraz yuksek geldi.özel servislerden fiatlar aldım en fazla 1400 tl yı gecmeyecek gibi.bozal marka takıyorlarmış

Merhaba; bende peugeot'a taktırdım. ( Thule Marka ) Açıkçası durum şu şekilde, servis satıyor ve montajda karışmıyor çünkü TSE ve muayene istasyonu, çok sıkıntı çıkartıyor. Ama çağrı merkezini arayınca mecburen takıyorlar. Bende uygulama var, uygulama sayesinde çeki demirinin kodunu ve kablo demetinin kodunu bulmuştum. O şekilde sordum servise siparişini verdim ve çeki demiri toplam 565 TL'ye geldi. Monaj için fiyat sorduğumda ( çağrı merkezinden sonra ) işçilik saatimiz üzerinden hesaplanıyor dediler. Peugeot dökümantasyonunda maximum montaj süresi 1sa15dk yazıyor, bunu servise söledim, kem küm ettiler. Yoksa 2 saat sürse, ustanın becereksizliğini bana yansıtacaktı. dilerseniz aracınızn şase numarasını bana özelden yazarsanız sizin aracınıza özel olan çeki demirinin kodunu verebilirm.

İyi günler
Biz İzmir'de RÖMAK RÖMORk firması olarak tüm marka ve model araçlara "İTHAL" çeki demiri temini, montajı ve projelendirme işlemleri yapmaktayız. www.romakromork.com adresinden bizimle irtibata geçebilirsiniz.
saygılar

Tunç Bey paylaşımlarınızı dikkatle okudum. Önemli bilgiler veriyorsunuz. Almanya‘ daki mevzuatı oldukça iyi biliyorum. Türkiye‘ deki durumla ilgili kafamı meşgul eden sorular var. Sizde konuyu iyi bildiğiniz için izninizle kafama takılan soruları size sorayım.
Kendi aracıma montajını yaptırdığım çeki demirini Almanya‘ da iyi tanınan Rameder isimli firmadan aldım. Bu firmada hemen her araç için çeki demiri bulunur. Aşağıdaki linkte, Rameder firması bir çeki demirinin montajının nasıl yapılacağını resimlerle anlatıyor. Bu konuda tecrübesiz insanların bile montajı kendilerinin yapmasını engelleyecek bir durum yok, önemli olan, verdiğimiz montaj rehberini dikkatle uygulayın, diye yazıyor firma. Eğer oto-elektrik bilginiz yoksa, elektrik bağlantısını, bu işleri bilen bir tanıdığınıza veya bir servise yaptırın, deniliyor. Rameder sattığı çeki demirlerinin hemen hepsinin tip onay belgesinin olduğunu (E), bu nedenle, montajdan sonra ne Tüve gitmeye nede ruhsata işletmeye gerek olmadığını, sadece montaj izah yazımızı yanınızda bulundurun, Tüv veya polis sorarsa gösterirsiniz, diye yazıyor.
http://goo.gl/wifnsw

Çeki demirinin alış fiyatının yanısıra birde tanıdık tamirciye montaj ücreti ödedim.

Verdiğiniz linkte,
''E'' belgeli çeki demirleri ve çeki kancaları tse onaylı olup ruhsatınıza ''çeki demirli'' olarak işletebilmeniz için proje çizdirme işlemi firmamızca yapılmaktadır,“ Yazıyor. Böylece, proje, ruhsat ve muayene ücretlerini de ödemek gerekiyor. Devlet yüzde yüz emin olmak istediği (veya güvenmediği) için ruhsat ve muayene konusunu biraz da olsa anlayabiliyorum. Anlayamadığım proje konusu. Elde onaylı bir çeki demiri var.Takılacak araç için yapılmış, onaylı bir çeki demiri. Burada proje ne anlama geliyor anlamakta zorluk çekiyorum. Montaj izahlı bir yazı (firmasından) yeterli değil mi?
Tunç Bey, sorularım sizinle ve linkini verdiğiniz firmayla ilgili değil. Lütfen yanlış anlaşılmasın. Bu proje konusu her yerde var. Durumu bilen birisi olduğunuz için, konuyu açtım.

Merhabalar
Demek istediğiniz gayet iyi anlıyorum ama malesef türkiye mevzuatı bu sekilde ve bizlerde bunlara uymak zorundayız. Dediğiniz konuda çok haklısınız ve bizlerde bu durumdan çok şikayetçiyiz. Bizler aslında türkiye standartlarını değilde almanya standartlarını uyguluyoruz proje kısında. Ama malesef Türkiye mevzuatlar ülkesi. =)

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,430
Kayıtlı Üye Sayımız
172,077
Kaydolan Son Üyemiz
yasin29

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR