Stepne Ve Önemi, Stepnesiz Yöntemler Üzerine....

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan yugun Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 10
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,765

yugun

YÜCEL GÜNDÜZ
Yer
Ankara
Web
www.yucelgunduz.com
Arkadaşlar,

Malesef Güney karavanımla beraber bana bir stepne verilmedi ve bu da yerli üreticilerin önemli bir eksikliği. Takım bozulacağı için stepne pahalıya mal olur dendi ve stepne edinemedim. Ben de stepnesiz yöntem olarak yanımda tamir spreyi taşıyorum ama bir sorun yaşarsam büyük ihtimal bunun sorunu çözemeyeceğini içten içe hissediyorum da yollardayken.
Benim konuşmak istediğim diğer stepnesiz yöntemler. Kamyonlar için gezici lastik tamircileri var. Bir şey olursa bunlardan çağırmayı düşünüyorum. Diğer bir çare özellikle lastiğin parçalanması durumunda çekici çağırmak zaten. Başka da çare yok.
Sizlerin konu üzerine görüş ve tecrübelerinizi merak ettim.

Etiketler
Hocam Ankaradasınız ne de olsa. Karşıyaka mezarlığın arkasında hurdacılar sitesi var. Uygun stepne bakabilirsiniz-pazarlıklı-? Bende arıyorum , dışarda konumlu olan stepneler çalındığı için nedense şuan piyasa da bulmak da sıkıntılı.

Patlayan lastik ile dağ başında kaldığınızı düşünün. En iyi senaryo ile yama yapıp yola devam edersin.
En kötüsü lastik parçalanırsa birini çağırmak zorundasınız gibi..

merhaba

aslında buda ilerde soracağımız sorulardan bir tanesiydi. sizin sormanız isabet oldu. bizde aldığımız karavanda yedek olarak bir teker olmadığı için acaba bu sorunu lastik spreyi ile çözebilirmiyiz diye düşündük fakat ilerleyen zamanda o yada bu şekilde başımıza bunun gelme olasılığının çok yüksek olduğuna karar verdik. tabi tecrübeli karavancılar daha iyi bilirler. karavanla yolculuklarda konaklayacağımız yerler genelde asfalt değil de toprak zemin yada bozuk satıhlar olacağı için sorun teşkil edebilir diye düşünüyoruz. gerçi karavan lastikleri c tipi yük lastikleri kolay kolay birşey olmaz fakat tedbirli olmaktanda herhangi bir zarar gelmez diye düşünüyoruz. bu durumda şöyle iki seçenek düşündük.
seçenek 1: araca yedek lastik almak ( bunun için çok düşünmedik )
seçenek 2: çeken aracın yedek lastiğini gideceğimiz yere kadar karavana takmak.
ikinci seçenek için sanırım tornacıda ayrıca bir aparat yaptırmamız gerekebilir. araya yapılacak bizi sadece gideceğimiz yere götürmeye yetecek kadar idare etsin yeter. biliyorsunuz bazı araçlardaki yedek lastikler çok ince ve küçüktür sadece lastikçiye gitmenize yarar. bunu karavana da uygulayabiliriz diye düşünüyoruz.

merhabab
bgaweawgfawgeasgagfa
aslında buda ilerde soracağımız sorulardan bir tanesiydi. sizin sormanız isabet oldu. bizde aldığımız karavanda yedek olarak bir teker olmadığı için acaba bu sorunu lastik spreyi ile çözebilirmiyiz diye dübir başka şündük fakat ilerleyen zamanda o yada bu şekilde başımıza bunun gelme olasılığının çok yüksek olduğuna karar verdik. tabi tecrübeli karavancılar daha iyi bilirler. karavanla yolculuklarda konaklayacağımız yerler genelde asfalt değil de toprak zemin yada bozuk satıhlar olacağı için sorun teşkil edebilir diye düşünüyoruz. gerçi karavan lastikleri c tipi yük lastikleri kolay kolay birşey olmaz fakat tedbirli olmaktanda herhangi bir zarar gelmez diye düşünüyoruz. bu durumda şöyle iki seçenek düşündük.
seçenek 1: araca yedek lastik almak ( bunun için çok düşünmedik )
seçenek 2: çeken aracın yedek lastiğini gideceğimiz yere kadar karavana takmak.
ikinci seçenek için sanırım tornacıda ayrıca bir aparat yaptırmamız gerekebilir. araya yapılacak bizi sadece gideceğimiz yere götürmeye yetecek kadar idare etsin yeter. biliyorsunuz bazı araçlardaki yedek lastikler çok ince ve küçüktür sadece lastikçiye gitmenize yarar. bunu karavana da uygulayabiliriz diye düşünüyoruz.

Bir laf vardı,demirden korkan trene binmez diye. O kadar risk te alın bence. En fazla yatar uyursunuz .

cıkma da olsa bır tane bulmak lagazım stepne oyle zor yerlerde kalırsınız kı astarı yuzunu gecer

Yucel bey kopuk yerıne bence kucuk lastık sısırme komprasorlerı var bence daha ıyı..

Bizim araclarimiz arazi tasiti, lastik spreyi kullaniyoruz. Lastik degistirmek biraz zor. Ebatlar buyuk ve yapilari agir. Hele arazide yagmur camurda degistirmek hayli zor. Cift silindir mini kompresorumuz var. Lastigimiz eger patlarsa bir tup sprey yeterli gelmezse kompresor ile takviye edip, dagdan ininceye kadar gayet guzel idare ediyoruz. Araclarimizda birkac tup spreyimiz her zaman bulunuyor. Yeterli gelmeyecek diye dusunmeyin. Kompresorunuz yoksa iki tup kullanabilirsiniz. Spreyler genelde 300 ila 400 gramlik oluyor. Biz tercihen 400 gramlik olanlari aliyoruz. Tavsiye ederim. Karavanda stepne olsa iyi olur ama yoksa da dert degil agirlik ve yer tasarrufu yapmis olursunuz.

Almanya’da okul tatillerinin ilk günlerinde otobanlarda lastiği patlayan çekme karavanlara sık rastanır.

-Alman Tüv’ü lastikler için 6 yaşını sınır koyuyor.

-Yola çıkmadan lastiklerin havasını mutlaka kontrol etmek lazım. Benim motokaravanlarda 5-6 defa lastik patladı. En son 4 yıllık iyi profilli lastik patlayınca konuştuğum lastik firması patlama nedeni olarak lastiklerin havasının az olduğunu söyledi. Hava basıncına dikkat ettiğim son on yılda bir defa lastiğim patladı. O da otobanda giderken geç farkettiğim bir demir lastiği kesti için.

-Gezilerimde sapa yolları çok kullandığım için yanımdaki yedek lastik bana güvence veriyor.

Teker değistirme konusunda deneyimliyim.:smiley: Her yıl iki defa Spriner’in yaz ve kış lastiklerini kendim değiştiriyorum. Iyi tarafı tekerleri değiştirirken lastiklerin durumuna da bakıyorum.

Karavanın ağırlığı ortalama 1000 kg üzeri olduğu için stepne değiştirmek riskli de. Hidrolik kriko gerekiyor ve nereye yerleştireceğinizi de bilmeniz gerekir. Kayma riski her zaman var. Sprey + kompresör tavsiyesi veren ttogan 'a ve sürekli lastik basıncı kontrolü uyarısı için Hüseyin Bey'e teşekkürler.
Ben kesinlikle stepne değiştireceğim diyenleri de Alko düşünmüş;
Video: https://youtu.be/ogAZJzdg3wY

Youtube da lastik değiştirenler genelde karavanı araca bağlayarak değiştşrmişler.

Kriko

Karavanın ağırlığı ortalama 1000 kg üzeri olduğu için stepne değiştirmek riskli de. Hidrolik kriko gerekiyor ve nereye yerleştireceğinizi de bilmeniz gerekir. Kayma riski her zaman var. Sprey + kompresör tavsiyesi veren ttogan 'a ve sürekli lastik basıncı kontrolü uyarısı için Hüseyin Bey'e teşekkürler.
Ben kesinlikle stepne değiştireceğim diyenleri de Alko düşünmüş;
Video: https://youtu.be/ogAZJzdg3wY

Youtube da lastik değiştirenler genelde karavanı araca bağlayarak değiştşrmişler.
sayın Bartek agır yuklu arabalarda her zaman 2 krıko olmasında fayda var lastık patlayınca cıft yerden ıkı kriko vurmakda fayda var daha guvende oluyor

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR