Şu İki Decatlon Çadırdan Hangisi Bana Uygun?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan uraltay Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 10
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 10,772

uraltay

Ana Kamp
Yer
istanbul
sadece yazın kumsalda eşim ve iki çocuğum ile günü birlik olarak, güneşten korunmak, içinde yemek yemek, üst baş değiştirmek için kullanacağım 3 kişilik bir çadır araştırması yapıyorum. sende topu topu 10 gün kullanırım ve konaklama olarak hiç düşünmüyorum. sabah kurulacak gün batımı toplanacak. bu nedenle fiyatı aynı olan şu iki çadırdan birini tercih etmek istiyorum. sizin tavsiyeniz ne olur?
http://www.decathlon.com.tr/2-Seconds-3-Kisilik-Kolay-Kurulan-Cadir,PR-481.html
http://www.decathlon.com.tr/T3-3-Kisilik-Doga-Yuruyus-Cadiri,PR-13861.html
benim gönlüm pratik kurulanda ama diğeri daha serin olur mu bilmiyorum.

Etiketler
Ynt: Şu İki Decatlon Çadırdan Hangisi Bana Uygun?

Sabah kurulacak akşam toplanacak dediğiniz ve yazın kullanacağınızı belirttiğiniz için benim tavsiyem kolay kurulan çadırı tercih etmeniz olacaktır.

Ben doga yuruyus cadirini oneririm size. Kolay kurulan cadir daha cok backpacking tarzi 3 sezon kullanicagim bir cadir benim 1 kilo daha hafif oldugu icin. Doga yuruyus cadiri enine 20 cm daha genis ve tavan-yer yuksekligide 20 cm daha uzun, bence ailenizle daha rahat ediceginizi dusunuyorum. Benim deneyimim, cadirlar 4 sezonluk(kis cadirlari) olmadigi surece hepsinin kurulumu birbirine gayet benze, bir sorun olacagini sanmiyorum.

kolaylık açısından kolay kurulan olanını tercih ederim ama daha fazla tavan yüksekliğinden dolayı diğeri daha serin olur mu onu merak ediyorum. yalnız kolay çadır da çift tenteli. güneş ısısını yalıtır mı acaba?

Sicak ortamda kamp yaparsaniz zaten disarinin sicakligi iceride olur hatta icerisi dahada isinir vucut sicakligi ve nefesten dolayi diye dusunuyorum, en azindan kisin cadirlarin icinin hafif sicak kalmasinin nedeni budur. Sicak ortamda kamp deneyimim pek olmadigi icin pek birsey oneremem size lakin ben daha genis olani oneririm rahatlik acisindan.

Yazın bahsettiğiniz 3 kişilik kolay kurulan çadırlar ile 3 kişi (ben, eşim ve 8 yaşındaki kızım) yaklaşık 2 haftalık bir tatil yaptık. Bu çadır bize yetse de 4 kişi ile aynı çadırla rahatça konaklama yapabileceğinizi düşünmüyorum. Hatta çantaları ve ızır zıvır malzemeleri çadırda tutabilmek için bence çadır kapasitesi konaklayacak kişiden bir fazla olmalı.

Pratik çadırın kurulması çok kolay, hemen açılıyor, ancak kapatma yöntemini birebir uygulayamazsanız çadırı toplamak biraz zaman alabilir. Kolay çadır ile T3'ü kurmak açısından ciddi bir fark olduğunu düşünmüyorum.

Bu arada yazın direk güneşin altına çadırı kurduğunuzda çadırda kalabileceğinizi veya yemek yiyebileceğinizi hiç sanmıyorum. Biz yazın Ege'de ormanlık bir bölgede kamp yapmamıza rağmen öğlen saatlerinde çadırın içinde on, on on-beş dakikadan fazla kalamıyorduk.

Ancak, amacınız konaklama değil, sadece güneşten korunmak ve üstünüzü değiştirmekse bence plaj çadırı alabilirsiniz. Bu çadırların hava alabilen açık alanları çok olduğu için daha serin olabilirler. Örnek: http://www.atlaskamp.com/and-outdoor-bodrum-otomatik-plaj-cadiri/

İyi tatiller : )

Çift tente ısı izolasyonu sağlamaz. İnsan nefesindeki su buharı yoğunlaştığında, içteki (size yakın olan) tentenin kuru kalmasını sağlar. Yoğunlaşma dıştakı tentede gerçekleşir ve içteki tente su sızdırmadığı için kuru kalır. Tek tenteli bir çadırda sabah uyandığınızda ıslak bir çadırla karşılaşabilirsiniz.

Selamlar

kolay kurulan çadırdan bende var ancak 2 saniyede açılıyor bir iki defa denedikten sonra 2 dakikada da toplanıyor ancak bu çadırın içinde yemek yiyemezsiniz üstünüzü de ancak dizinizin üzerinde değiştirirsiniz çünkü çadırın boyu ayakta durmaya müsait değil

bu çadırı eşyanızı ve yiyeceklerinizi saklamak zor da olsa üstünüzü değiştirmek için kullanırsınız. diğer çadır salonlu çadırlar içinde en uygun fiyatlısı. onu tüm belirttiğiniz aktivitelerde kullanabilirsiniz ama onuda her sabah kurup akşam kaldırmak 2. günde sıkar sizi.

sevgiler

Murat
@bushcraftturk

Bahsettiğiniz kullanım amacına çadır çok uygun değil bence.
1) Çadırın içinde ayakta duramassınız.
2) Yazın güneşin altında çadır dışardaki sıcaklıkla hemen hemen aynı sonucu verır üstelik içerde hava akımı az olacağı için artı sıcaklık oluşur.
3) Yemek yemek çocuklarla beraber epey sizi zorlar fikrimce.

Kumsal size hızmet edıcek çardak tipi yuksekliği fazla yanları ısteye gore açılabilen, kapanabilen modeller kumsalda aileniz ile yemek yemek üstünüzü değiştirmekiçin daha rahat olacağı kanısındayım..

anlaşılan pratik çadır benim işimi görmeyecek, anladığım bu. t3 ü inceledim decatlonda bu hafta sonu. o da çok kapalı bir çadır geldi bana. yani yazın içerisi çok sıcak olacak gibi. yanlardan da açılan veya çift kapılı veyahut da etrafı fermuarla açılabilen ama boyut olarak yine 3 kişilik bir çadır bakındım ama bulamadım. arkadaşın birinde balıkta kullandığı ucuzluk bir çadırı vardı örneğin. sağ ve solunda fermuarlı ve cibinlikli iki büyük penceresi vardı. sizin bildiğiniz bir çadır var mı bu şekil havadar?

uraltay' Alıntı:
anlaşılan pratik çadır benim işimi görmeyecek, anladığım bu. t3 ü inceledim decatlonda bu hafta sonu. o da çok kapalı bir çadır geldi bana. yani yazın içerisi çok sıcak olacak gibi. yanlardan da açılan veya çift kapılı veyahut da etrafı fermuarla açılabilen ama boyut olarak yine 3 kişilik bir çadır bakındım ama bulamadım. arkadaşın birinde balıkta kullandığı ucuzluk bir çadırı vardı örneğin. sağ ve solunda fermuarlı ve cibinlikli iki büyük penceresi vardı. sizin bildiğiniz bir çadır var mı bu şekil havadar?

Kamp Çadırların çift kapılıları var (Ör: husky bizon 3) ama sizin kulllanım amacınıza uygun olduğunu düşünmüyorum. Çift kapıyıda açsanız kumsalda içinde yemek yemek için ısı fazla olur düşünüyorum ayrıca ailenizle yemek yemek içinde bu çadırların alan olarak size yetmeyeceği düşüncesindeyim.

Size kamp çadırı yerine çardak tipi bir model daha uygun sanki http://urun.gittigidiyor.com/ev-bahce/java-3x3m-su-gecirmez-parti-cadiri-cardak-79803132

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR