Su Sistemleri(bu Sistem Kullanirmi)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan onurum35 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 17
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 4,460

onurum35

Yeni Üye
Arkadaslar Markette gordugum sistem hakkinda bilgi ihtiyacim var. Cihaz 2.5kw 3.5 ve 6 kw ayarlanailmekte karavanda gunes enerjisi sistemi ile kullanabilirmiyiz

Screenshot 20180126 224616

Etiketler
En düşük ısıtma gücü 2.5 kw yani 2500 watt. Biz ona 2400 watt diyelim.Karavanda voltaj değeri 12 volt Watt=Volt X akım formülünden bu ısıtıcıyı çalıştırmak için Watt/voltaj dan 2400/12=200 amper buluruz aynı şekilde 3000 wat için 3000/12=250 amper değerlerini buluruz.Karavanınızda nasıl bir aku vardır veya olacaktır bilemem ama bir aküden en fazla kapasitesinin üçte biri kadar boşaltma yapılmalıdır.Buradan sizin akünüzün 250 nin üç katı değerde olması gerekir yani 750 amper /saatlik aküye ihtiyacınız vardır.Bu çok büyük bir değerdir, epeyde pahalıdır.Aslında İnvertör 12 voltu 220 yaparken kendiside elektrik harcar daha onu hesaba katmadık.Bu aküyü doldurmak için 75 amper verecek güneş paneline gerek vardır oda 12X75=900 watt yapar buyurun.
Sorduğunuz şey kagıt üzerinde evet çalışır denir ama pratikte hem çok büyük aküye ve güneş paneline gerek olduğundan hemde yüksek maliyetli olduğundan yapılabilir gözükmez

Cevap olarak sn İnce nin yapmış olduğu açıklama her şeyi ortaya koyuyor . Deneyimlerimde oluşan tehlikeli durumdan bahsetmek isterim . Bu tip ısıtıcılar (yüksek amperli anında su ısıtıcıları) 220 volt ile kullanılmak istediğinde , taşıyıcı kablo , fiş ve pirizler , Oluşan yüksek ısıdan dolayı yangın tehlikesi içerir . Bu hallerde bile cihazı , 3.5 kablo ile bina tesisatına klemens yardımı ile şehir ceryanına direkt olarak bağlamak gerekir. Gördügüm bir çok yerlerde bu sistem ile ancak çalıştırılabiliyor . Şahsen ben bu tip cihazları kullanmıyorum.

.
@onurum35 , değerini sizin de kabul ettiğiniz bu yerinde açıklamalardan sonra, bir yaz karavancısı olarak belki düşünülebilecek olası bir çözümden bahsetmek istiyorum.

Resmini gördüğünüz benzeri bir siyah plastik bidonu, yeteri kadar güneşde bıraktıktan sonra dalgıç pompa ile kullanmaya ne dersiniz ? 12V için pil de dahil çözüm bulmak sorun olmamalı ? Sabunlaması dahil denizciler için 10 litre su iki kişiye bile yetiyor.
İsterseniz iki bidon bile alabilirsiniz.

Hatta kış için ocakta çok ısıtmadığınız su bile belki çözüm sunabilir ?

Tabii kullanırken benzin bidonuyla karıştırmamak ön şart. :p
.
4EA1B6AF 6FCD 45FE 8FA1 CAA9F82A9ACA

Son düzenleme:

Guzel ve tecrube dolu bir yaklasim icin teşekkür ederim.zaten su icin bi hidrofor sistemi olacagindan bunu da kullanabiliriz. Teşekkür ederim

Yazın duş veya beden yıkamak için sıcak suya ihtiyaç var
mı ki?

.
Doğru yok, ama çüzümün kendim için olduğunu söylemedim ki.;)
Ben son iki ayda sanırım en fazla iki kere sıcak duş yaptım. Tabii ondan önce ülke değiştirmekte fayda var... :p

Aslında yazları sıcak su olmazsa yan cebime koy katagorisinde bence.
Varsa da zararı yok, yoksa da..

Gittiğimiz kampiglerde zaten fiyata dahil. Almazsak ifrastan günah yazılıp çarpılmayalım diye altına giriyoruz işte.. :yum:

.

Son düzenleme:

Buda bir çözüm olabilirde ,bu kadar teferruata ve ekstra yer kaybetmelere gerekte varmı?

Al bi güğüm mevcut ocakta ısıt. Söndür ocağı Salla dalgıcı, yap duşunu
Yada büyük çaydanlıkda su kaynat, koy içinde su olan bir su bidonuna. Salla dalgıcı, yap duşunu
Bu mantıkla karavana da gerek yok,al bir çadır tamam:smiley:

Buda bir çözüm olabilirde ,bu kadar teferruata ve ekstra yer kaybetmelere gerekte varmı?

Al bi güğüm mevcut ocakta ısıt. Söndür ocağı Salla dalgıcı, yap duşunu
Yada büyük çaydanlıkda su kaynat, koy içinde su olan bir su bidonuna. Salla dalgıcı, yap duşunu
Aynen ben de aynen tüpte ısıtma suyla duş alıyorum , en kolay ve pratik yol bu , bence de fazla teferruata gerek yok .

12V Dalğıç pompalı duş başlıkları için öneri almak isterim. Bir tane Ali Expresten aldım sadece iki defa çalıştı, su dışarısın da da çalıştırmadık. Bir sürü ilan var ama kullanılabilirliğini öğrenme şansımız yok. Basıncı ve duş başlığı ihtiyaca cevap veren bir ürün almak istiyorum.

Yıllardır 12V dalgıç pompalı duş kullanıyorum (yurt dışından almıştım markasını unuttum) 3.yılında dalgıç pompa arıza yaptı. Sebebi ; duş yaptıktan sonra duş başlığı ve hortum içinde kalan suyun dalgıç pompa motorunu bozması. Sonra Adapazarındaki karavan firmasından yeni bir dalgıç pompa aldım ( Şimdi böyle bir durumda kalsam o firmadan alırmıyım ? Kesinlikle hayır. Aklıma geldikçe sinirleniyorum . İyi öpmüştü beni :smiley:))) ). Artık mutlaka kullandıktan sonra sistemde su kalmamasına dikkat ediyorum. 10 yıldır arıza yapmadı. İlla hazır bir ürün almadan, kendinizde yapabilirsiniz. Rich & Kemos marka uygun çaplı dalgıç pompa ile elinizdeki arızalı portatif duşu onarabilirsiniz.

Sıcak su ihtiyaç ise para azsa kendin kullanışlı sistem yapıcan
İkinci bir tank 20lt gibi (su bidonu) içine 12volt 200waat rezistans yaptırıp monte edicen(ben 115waat 120tlye yaptırmıştım) ikinci bir hidrafor 300tl sıcak su tesisatı hazır 40 dereceye ayarlayabileceğin termostattan koyarsan 500tl gibi paraya mükemmel bir sistem

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR