Subaru Forester Vinç...

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan erolkan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 8
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 9,463

erolkan

Zirve
Yer
Fethiye
arkadaşlar aracım için bu aralar vinç bakıyorum..amma değişken fıyatlar var. aynı lb de olmasına ragmen 850 ile 2000 tl ye kadar değişiyor.ben fıyatı uygun olsun ve işimi görmesını istiyorum..sizce nerden ve hangı markya yönelmelıyım?

Etiketler
Ynt: Subaru Forester Vinç...

Subaru bölümünde bu sorunun yanıtını bulmak zor olabllir. Sitenin ilanlar bölümünde vardı birkaç ilan. LR ile Jeep bölümlerinde de kullananlardan daha net bilgi alınabilir.
Tamponuda değiştireceksiniz sanırım? Antalya da Ahmet usta var sitede herkes ona yaptırıyor, belki sizinde işinize yarar.
Bende biraralar bakmıştım ama satınca gerek kalmamıştı haliyle, en son kararım ruhsata işletme, tampon vs. nedeniyle el tipi calaskaya yönelmiştim.

GezenGen' Alıntı:
Subaru bölümünde bu sorunun yanıtını bulmak zor olabllir. Sitenin ilanlar bölümünde vardı birkaç ilan. LR ile Jeep bölümlerinde de kullananlardan daha net bilgi alınabilir.
Tamponuda değiştireceksiniz sanırım? Antalya da Ahmet usta var sitede herkes ona yaptırıyor, belki sizinde işinize yarar.
Bende biraralar bakmıştım ama satınca gerek kalmamıştı haliyle, en son kararım ruhsata işletme, tampon vs. nedeniyle el tipi calaskaya yönelmiştim.
bu el tipi calaska ne kadar kullanışlı yada hiç kullanma durumunuz oldumu?

Bizzat kullanmadım ama kullananları gördüm, gayet işe yarıyor. Youtube da videolarda mevcut, forumda kullananlar ve yorumları da var ama hangi başlık altındaydı şuan hatırlamıyorum. Google aracılığıyla aratırsanız daha kolay olabilir ;D

Merhaba,Forester için pek uygun olmadığı söylense de ben iki çeker araçlarda bile olabileceğini düşünürüm.
Hatta her araca uygulamakta dahi sakınca yoktur.Tampon değişikliği de şart değildir.Portatif olabilir.
Aracınıza uygun olan,arazide işe yarayacak vincin,aracın ağırlığının üç katı güçte olması gerektiğini bilirsiniz.
Orjinal tamponun belli kısımları kesilerek çok göze batmayan zarif ama işlevsel montaj da yapılabilir.

Tüm bunlar sizin aracınızı ne kadar sıklıkla arazide batırdığınıza ve vincinize ne kadar ihtiyaç duyduğunuza bağlıdır.
Ayrıca arkadaşımızın bahsettiği ruhsata işletme,teknik çizim vs gibi zorlamalar son zamanlarda azaldı.
Elbette amacımız trafikte sorunsuz gitmek,bu yüzden ben portatif bir uygulama tercih ettim ama zor oluyor.
Sebebi aracım yaklaşık iki ton ve vincim altı tonluk dolayısıyla çok ağır.Yaş ilerledikçe takıp çıkarmak zorlaşıyor.

Ceraskal ise çok hafif bir alet olmamakla beraber,basit kullanımı,ucuz fiyatı,biraz yavaş çekişi ile kullanılabilir aparattır.
Elektrik vs istemez,ister aracınıza,ister ağaca kayaya,isterseniz başka araçlara bağlayabilir,pratikçe işinizi halledersiniz.
Bazı arkadaşlarımız bunu denemiş,hala kullanmaktadırlar.Bir adım ileriye geçen eski ceraskal kullanıcısı arkadaşlar vardır.
Tekne atv vinci diye aratırsanız 3000-4000 librelik çok hafif vinçleri görürsünüz,çok pahalı değillerdir,pratiklerdir.

Bu tür küçük vinçleri portatif olarak kullanmak mümkündür.Hatta Rize'den bir arkadaş Duster için 3000 lb olanı bağladı.
Forumda ararsanız bulursunuz,videolu,resimli çok ucuza yapılış hikayesi var.Kesme biçme yok son derece pratik.
Bagajdan çıkıp takılması,elektrik vs beş dk.Ağır çamur,dik derin çukur,uzun mesafe gibi batma olmadıkça çok kullanışlı.
Diğer aracımın bagajına yedek olarak koymayı düşünüyorum.

Gelelim aynı ağırlık çeken vinçlerin fiyatları arasındaki çok farklılığa,malum kalite,uzun ömür,suya dayanıklılık vs.
Herkesin kabul ettiği tartışmasız marka bir numara Warn.Çin malı ucuzlardan önce ise İngiliz,Avustralya malları vs.
Bu konuda yine sizin vinci ne sıklıkla kullandığınıza,cüzdan ile vijdan arasına bağlı.Bakım her alanda çok önemli.
Warn alıp,kullandıktan sonra temizleyip bakmazsanız atıyorum on yıl kullanırsınız.Çin malı ucuzu üç yılda öldürürsünüz.

Yukarıda yazdıklarımı biraz daha açıklayayım.Her hafta yada haftada iki üç batıyorum traktör çağırıyorum ise farklıdır.
O zaman Warn alıp gerekirse temizlemeden ayda bir su tutup sargıyı düzelterek yıllarca kullanırsınız.
Orta kaliteden birini alıp elektrik tüketimi,yedek parça,bakım,tamir konularını inceleyip tercih yapabilirsiniz.
En ucuzunu alıp gittiği yere kadar kullanırım,üç beş defa kurtarsa traktör parasını kendi çıkarır diyebilirsiniz.
En ucuzu bile gece vakti dağın başında çalışırsa hiç olmamasından iyidir.Eğer bakımını yaparsanız bozulmaz.
Hatta iyi bakarsanız yıllarca sorunsuzca hizmet eder.

Son olarak tavsiyem.Çok sık kullanmayacaksanız,ağır arazide gözü kara dalışlar yapmıyorsanız portatifliği tercih edin.
3000-4000 librelik seyyar kullanabileceğiniz bir vinç alın,en az dört beş insanın itme gücüne eşittir.
Aracınızın çekme ve çekilme yerlerine uygun 50-100 TL lik basit bir aparatla hem önde hem arkada kullanabilirsiniz.
Tamponda herhangi bir kesme delmeye gerek kalmaz,trafikte vize de acaba sorusu olmaz,başka aracta da kullanılır.
Yeterince uzun kablonuz olursa yada aküyü taşıyabilirseniz ağaca,kayaya dahi bağlayabilir farklı işlerde de kullanabilirsiniz.
Eldiven,makara,halat örtüsü gibi ucuz ama hayati önem arzeden yardımcı malzeme edinmeyi de ihmal etmeyin.
Bazı şahsi bilgi ve tecrübelerimi paylaştım,faydalı olmasını umarım.

öncelıklı olarak emeginize sağlık çok açıklayıcı bilgiler.. Ben aracımın yapısı itibaıylr çok agır offroad yapmıyorum..Arada çamur,kum vs. gibi yerlere giriyorum..henuz çakılacak bı ortama denke gelmedım ama ya çakılırsa ve tek olursam diyede düşünmeden yapamıyorum.o zamanlarda en azından bi vincim olsa benı bu ortamdan kurtarabılır düşüncesıyle vınç almak ıstıyorum.portatıf vınç olayını tam ıncelemedım ama ben arac montelı ve tesısata bağlı olmasını ıstıyorum.vıncı çıkar,tak,akuye bağla vs.. gibi işlerle ugraşmak ıstemıyorum..çok apahalı olmasından ziyade "işimi görsun" diye düşünüyorum . bu dogrultuda nasıl ve nekadarlık bir vinç işimi görebılır?

Aracınızın,böyle bir geziye çıktığınızdaki tahmini ağırlığı birbuçuk ton civarıdır.
9000 librelik vinç sizin araç için üst noktadır.6-7000 lb de sizi yolda bırakmaz.
Eğer makara vs kullanmak istemezseniz 9000 lb den küçüğünü almayınız.
Vinç büyüdükçe ağırlığı da artar.Her 30-35 kg fazlalık motordan 1HP çalar.

Ağır offroad yapmadığınıza göre 700-800 TL civarına parçası olan bir vinç seçin.
Bu kadar parayı verecekseniz az daha verip sentetik halatlı olanı tercih ediniz.
Bazı firmalar altı taksit vs yapıyorlar.Montajı çok dert etmeyin,kendiniz ilgilenin.
Tamponu dikkatlice sökebilen bir yer bulun.Aracınız şaseli ise daha kolaydır.
Değilse de (Niva da şasesizdir) güçlendirilmiş alt kısıma tabla vs ile monteletin.

Sentetik halatın dışa bakan roller gibi büyük ve göze batan bir parçası yoktur.
Hawse denilen halat deliğinin alüminyumdan yapılmış olması zarif bir görüntüdür.
Dolayısıyla aracın ön görüntüsü fazla bozulmaz.İlerde sökerseniz onarımı kolaydır.
Vincin kiliti için tampon üzerinde el girecek yer bıraktırmayı da unutmayın.

Elektrik bağlantısını forumda çizimler var onlara bakarak iyi bir elektrikçiye yaptırın.
İnce kablo,pabuçsuz ve lehimsiz bağlantı kullanmayın.Lehimi radyatörcüler yapar.
Artı eksiyi direk aküden besleyin,şaseden eksi almayın.Vinci kullanırken arada dinlendirin.
Sargıları fazla ısınmaktan korumuş vincin ömrünü uzatmış olursunuz.

Çeşitli forumlarda vinç satan firmaların siteleri ve fiyatlarını bulabilirsiniz,link vermek istemiyorum.
Takıldığınız yerler olursa buradan olabildiğince yazarım.Eğer isterseniz cebimi de verebilirim.
Tampon işini kaportacıya,bağlantı işini de demirciye yaptırabilirsiniz.Civataları krom tavsiye ederim.
Zaten kullanılacak olan üç beş civata üç misli fiyata olsa ne yazar.Sökmek isteyince sorun çıkmaz.
İyi çalışmalar,iyi araştırmalar kolay gelsin.

önerebılecegınız benım krıterlerıme uygun vınç alabilecegım adres yada site varmıdır?yada Fethiye taraflarında bu işler için tavsiye edecegınız yer veya yolum İzmire düşerse oralarda yaptırabılecegım yerler varmıdır?ruhsata işletme konusunda düşüncenız nedır?

şöyle bi montaj iyi görünüyor ama kullanışlı olurmu?

163200gkj1

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,431
Kayıtlı Üye Sayımız
172,077
Kaydolan Son Üyemiz
yasin29

SON KONULAR

Geri