Suzuki Jimny'de Direksiyon Hidroliği Kaynaması

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ümiterkan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 15
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 15,490

ümiterkan

Zirve
Yer
Rize
Arkadaşlar dün 2 jimny Rize'de bir yere gittik. Arkadaş aracı ile düz toprak çamurlu bir zeminde 10 dk boyunca 360 derece dönmeye başladı. Aracı 1. vites biraz devirli kullandı. Sonra baktık ki araçtan duman çıkıyor, hemen durduk kaputu açtık, bir de ne görelim. Aracın direksiyon hidrolik kutusu kaynıyor fokurduyor, 30dk kadar aracı soğuttuk, sonra Rize merkez'de sanayiye gittik. Usta görünce şaşırdı tabi, Hidrolik kutusunun kapağı tamamen erimişti. Neyse uzatmayayım Usta tıkanıklık olabilir diye direksiyon pompasını söküp temizledi farklı bir hidrolik kutusu taktı test ettik yine kaynattı.

Bu kaynatma sizce neden olabilir ?

Resimde de görüldüğü gibi önden kaynayan hidrolik yağı damlıyor. Ayrıca lastiğimiz de patladı. Bütün aksilikler bizi buldu yani.

acbfag.jpg

Etiketler
Ynt: Suzuki Jimny'de Direksiyon Hidroliği Kaynaması

Kardeşim Ümit böyle bir şeyi ilk kez duyuyorum. Çok şaşırdım. :-\

Fakat direksiyon tam kıvrılmış vaziyette 10 dakika boyunca olduğu yerde aracın döndüğünü yazmışsınız.

Sadece bir tahmin; aracın direksiyonu tam kıvrık olduğundan hidrolik akışının kısıtlanmış olma ihtimalidir. Basınç zaten her hidroliği kızdırır. (Örneğin traktör römorklarının bir kaç kez indirip kaldırılması sonunda pompanın hemen ısındığı gözlenir.)

Basınçlı hidroliğin hareketi engellenince ısı daha da artmıştır. Tıpkı termostatın açmaması gibi... Bakalım gelen cevaplardan doğru tahmin edebilmiş miyim?.

SÜVARİ' Alıntı:
Kardeşim Ümit böyle bir şeyi ilk kez duyuyorum. Çok şaşırdım. :-\

Fakat direksiyon tam kıvrılmış vaziyette 10 dakika boyunca olduğu yerde aracın döndüğünü yazmışsınız.

Sadece bir tahmin; aracın direksiyonu tam kıvrık olduğundan hidrolik akışının kısıtlanmış olma ihtimalidir. Basınç zaten her hidroliği kızdırır. (Örneğin traktör römorklarının bir kaç kez indirip kaldırılması sonunda pompanın hemen ısındığı gözlenir.)

Basınçlı hidroliğin hareketi engellenince ısı daha da artmıştır. Tıpkı termostatın açmaması gibi... Bakalım gelen cevaplardan doğru tahmin edebilmiş miyim?.

Dediğiniz gibi olabilir ama usta pompayı söküp temizledikten sonra yeni bir hidrolik kutusu takınca neden aynı şeyi yaptı onu anlamadım

Ben demin yanlış ifade ettim galiba. Demek istediğim pompa çalışıyordur, devamlı hidroliği pompalıyordur fakat kollar sabit şekilde çıkık durduğundan devir-daim olmuyordur.

Bu işin tam cevabını bende öğrenmek istiyorum.

Şu anda arkadaş Trabzon yetkili serviste, Orada ki ustalar pompayı söküp temizledi ama yine aynı sıkıntı, şimdi parçayı alıp hidrolik direksiyon ustalarına sormaya gitti, herhalde onlarda böyle bir sıkıntıyla karşılaşmamış. Sabah eksperoto'dan serkan bey'i aramıştım. Ne olur ne olmaz diye Pompa fiyatını sordum 400tl ama elinde yokmuş. İnşallah parça değişimi olmaz da işi ucuza kapatır arkadaş.

İnşallah Ümit kardeşim. ;D

Suzuki firması bunu yaparken Biz Türklerin 10 dakika boyunca bu hareketi yapacağımız akıllarının ucundan bile geçmemiştir. ;D

Arkadaşlar az önce çektiğimiz video'ya baktım da 10dk bile sürmemiş olay, sadece 5,33dk...

http://www.youtube.com/watch?v=HeaDOmDnpm8

Arkadaşlar, araç Trabzon yetkili servisten çıktı, başka bir direksiyon pompasının içindeki sibopmudur nedir öyle bir şeyi çıkarıp takmışlar, şimdilik sorun halloldu ama direksiyon biraz sertleşmiş. 350 TL almışlar arkadaştan. Yeni pompa fiyatı 1500TL imiş. Hakikaten bu Japon parçaları pahallı yav. Valla ben de Jimny var korkmaya başladım. Siz siz olun direksiyonunuza iyi bakın arkadaşlar.

Bu kadarına şükür arkadaşım. Allah daha büyük dert vermesin.

Hallolduğuna sevindim. O zaman sorun pompa sorunu diyebiliriz.

Aslında sorun hallolmadı, arkadaşın arabayı güya yaptılar ama direksiyon hala sert dönmeye devam ediyor. Servis ustalarıyla biraz cedelleşmişler çünkü hem 350 lirasını aldılar hem de sorun hallolmadı. Bizim arkadaş da; bu ne biçim iş hem yapamadınız hem de 350 lira alıyorsunuz deyince ne yapalım hocam demişler.

Arkadaş Rize'ye dönünce benden Suzuki Merkez'in numarasını istedi orayı arayıp bir güzel şikayetini anlattı, Merkez de Trabzon'da ki servisi arayıp durumu öğrenince, tekrar arkadaşa dönerek gidip paranızı Trabzon servisten geri alabileceğini söyledi.

Sonra bizim arkadaş tekrar Trabzon'u arayınca, hocam gel paranı iade edelim demişler, ama Direksiyon pompasına taktıkları çıkma bir parça olan sibopu geri alacaklarmış.
Bizim arkadaş da çıkma olarak bir yerden alıp takacak, şu anda o parçayı araştırıyor. Eksper Oto'da ki Serkan Bey'le irtibata geçtik ondan haber bekliyoruz. Eğer bulamazsa başka bir yerden temin etmeye çalışacaz.

Siz siz olun Suzuki Yetkili Servisi'nin size bir yanlış yaptığını düşünüyorsanız mutlaka Merkez Suzuki'yi arayarak şikayette bulunun hakkınızı arayın arkadaşlar.

Uyarıların için teşekkürler. Umarım o arkadaşın da işi hallolur. Bir de oto hurdacılara sormak gerek, sağlam çıkma parça için.

Geçmiş olsun ,suziki merkez servisi araçın tamir edilememsine ne tepki verdi,yani tamam paranı al iyi ama araçta sorun var ve yetki verdiğin adamlar bunu tamir edemiyolar buda sorgulanmalı,

serkan35' Alıntı:
Geçmiş olsun ,suziki merkez servisi araçın tamir edilememsine ne tepki verdi,yani tamam paranı al iyi ama araçta sorun var ve yetki verdiğin adamlar bunu tamir edemiyolar buda sorgulanmalı,

Araçta sorun var sorunu yeni bir parça takarak halledebiliyorlar, onun da maliyeti 1500tl. Ama eğer yeni parça takmadan çıkma parçalarla hallettim deyip yapamıyorsan neden 350 tl alıyorsun sorun burda. Merkez bunu farketmiş olmalı ki alınan parayı fazla buldu ve iadesini istedi.

tamamdır şimdi anladım ben sorunu tam olarak tespit edemediklerini düşünmüştüm,teşekkürler

Araçları oldukça güzel, kullanışlı, ekonomik hakkını verende olsa;
Suzuki servis konusunda en çok negatif geri dönüş alan firmadır sanırım.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,081
Kaydolan Son Üyemiz
ÜMİT YAZDIÇ

SON KONULAR

Geri