Suzuki S-cross'a A/t Lastik Taktım...

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan mahira Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 6
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 1,793

mahira

Ana Kamp
Yer
Balıkesir
Merhabalar,

2022 model Suzuki S-Cross aracım için kış lastiği ihtiyacım vardı.

Kaliteli kış lastiklerinin neredeyse A/T lastiklerle aynı fiyatlarda gezindiğini görünce A/T lastik arayışına girdim.

S-Cross'un orijinal jant/lastik ölçülerinden dolayı çok seçenek olmadığını kısa sürede farkettim.

Orijinal ölçüler 215/55R17 iken bulabildiğim en yakın ölçü ise 215/60R17 ile Yokohama Geolander G015 A/T lastik oldu. Yokohama Geolander hakkında yorumlar genelde olumlu. Sadece yakıt tüketimini bir miktar artırdığı söyleniyor ki aynı şey standart kış lastikleri için de geçerli.

Almaya karar verdiğim Yokohama Geolander lastikler orijinal ölçüden yaklaşık olarak %3.16 daha büyük. Yarıçap 11 mm kadar fazla.

Epeyce araştırdım, direksiyonun farklı pozisyonlarında davlumbazla arasındaki farkı ölçtüm. Toplamda %3 civarında boyut farkının kabul edilebilir olduğu yazıyordu muhtelif kaynaklarda. Ama özellikle virajlarda veya zor koşullarda davlumbaza sürtme problemi veya başka bir sorun yaşar mıyım diye endişeliydim.

Lastikleri ısmarladım, taktırdım ve arazi dahil farklı ortamlarda, farklı koşullarda deneyimlediğimde en ufak bir sorun yaşamadım.

Merhabalar,

Kaliteli kış lastiklerinin neredeyse A/T lastiklerle aynı fiyatlarda gezindiğini görünce A/T lastik arayışına girdim.

S-Cross'un orijinal jant/lastik ölçülerinden dolayı çok seçenek olmadığını kısa sürede farkettim.

Orijinal ölçüler 215/55R17 iken bulabildiğim en yakın ölçü ise 215/60R17 ile Yokohama Geolander G015 A/T lastik oldu. Yokohama Geolander hakkında yorumlar genelde olumlu. Sadece yakıt tüketimini bir miktar artırdığı söyleniyor ki aynı şey standart kış lastikleri için de geçerli.

Almaya karar verdiğim Yokohama Geolander lastikler orijinal ölçüden yaklaşık olarak %3.16 daha büyük. Yarıçap 11 mm kadar fazla.

Epeyce araştırdım, direksiyonun farklı pozisyonlarında davlumbazla arasındaki farkı ölçtüm. Toplamda %3 civarında boyut farkının kabul edilebilir olduğu yazıyordu muhtelif kaynaklarda. Ama özellikle virajlarda veya zor koşullarda davlumbaza sürtme problemi veya başka bir sorun yaşar mıyım diye endişeliydim.

Lastikleri ısmarladım, taktırdım ve arazi dahil farklı ortamlarda, farklı koşullarda deneyimlediğimde en ufak bir sorun yaşamadım.
merhabalar aynı lastiği bende takmayı düşünüyorum lastiği yakıt olarak tespitin ne kadar arttırdı vede 5 kişi bindiğinizde herhangi bir sürtme olmuyor diymi teşekkürler

merhabalar aynı lastiği bende takmayı düşünüyorum lastiği yakıt olarak tespitin ne kadar arttırdı vede 5 kişi bindiğinizde herhangi bir sürtme olmuyor diymi teşekkürler

Merhabalar,

Bende 2013 modeli var dizel 1.6 ;bende var olan 205 50 17 lastiklerden memnun olmadım.
Uzun araştırmalar sonucunda.
Michelin 205 55 17 primacy 4 * lastiği taktım çok memnunum. 2021 dahil aynı kasa devam etti bu seri.
Bazı yıllarda 215 50 17 kullanmışlar. Ben yakıt artmasın diye lastik enini değiştirmedim.
Virajlarda araç yükselince sıkıntı olur diye düşündüm.Bunda da sağ olsun michelinin 4 şeritli lastiği bizi yola yapıştırdı.
Biliyorum Michelin reklamı gibi oldu ama.
Lanet olsun adamlar iyi lastik yapıyor. Aynı performansı yerli 3 şeritli lastiklerden alamdım doğal olarak.
Aracım zaten az yakıyordu. Bilgisayar daha az km gittiğimi zannettiği için yakıtı yüksek göstermeye başladı.
Lastik çevresi artınca olur böyle şeyler.
Arabayı satsam bile lastikleri vermeyeceğim. :smiley:) Orjinal ebatları takarım.

Aracın fabrikasyon lastiğine göre 100 KM'de ortalama 1.5 litre tüketim artıyor. Araç ne kadar yüklü olursa olsun herhangi bir sürtme olmadı, lastik ebadı %3'lük kabul edilebilir fark limiti içerisinde kalıyor.

Bende 2013 modeli var dizel 1.6 ;bende var olan 205 50 17 lastiklerden memnun olmadım.
Uzun araştırmalar sonucunda.
Michelin 205 55 17 primacy 4 * lastiği taktım çok memnunum. 2021 dahil aynı kasa devam etti bu seri.
Bazı yıllarda 215 50 17 kullanmışlar. Ben yakıt artmasın diye lastik enini değiştirmedim.
Virajlarda araç yükselince sıkıntı olur diye düşündüm.Bunda da sağ olsun michelinin 4 şeritli lastiği bizi yola yapıştırdı.
Biliyorum Michelin reklamı gibi oldu ama.
Lanet olsun adamlar iyi lastik yapıyor. Aynı performansı yerli 3 şeritli lastiklerden alamdım doğal olarak.
Aracım zaten az yakıyordu. Bilgisayar daha az km gittiğimi zannettiği için yakıtı yüksek göstermeye başladı.
Lastik çevresi artınca olur böyle şeyler.
Arabayı satsam bile lastikleri vermeyeceğim. :smiley:) Orjinal ebatları takarım.
Bu siteden faydalandım harika gerçekten kurcalayın öğrenirsiniz kullanmayı

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri